PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750806}

Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Muhteşem Yüzyıl Kösem
7,3 2 990
ocen
7,3 10 1 2990
Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

WS:Kosem

ocenił(a) serial na 6

Witam,
zakładam wątek poświęcony dyskusji na temat serialu. Można komentować bieżące odcinki, nawiązywać do WS i co tam jeszcze chcecie :)

Nennek

Od nowej Kosem wieje chłodem... zobaczymy :)

Sowa_

Tak. Jest zupełnie inna niż postać którą wykreowała Beren. Wydaje mi się, że w tym sezonie poznamy tą mroczną i jeszcze bardziej bezwzględną Kosem gdyż nawet według historii była ze wszystkich wpływowym sułtanek najbardziej wyrachowana. Miało to pewnie związek z tym, że szybko straciła Ahmeda i w dodatku władza spoczywała właściwie w jej rękach zwłaszcza od momentu gdy stała się regentką.
Co do potencjalnych wrogów Kosem w 2 sezonie to mam pierwszą kandydatkę. Na tym filmiku jest chyba faworyta Murada i panie raczej nie pałają do siebie sympatią.
https://www.youtube.com/watch?v=E_5cBbqR8WQ

justyna280

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości ;)
Jeśli chodzi o wrogów to faworyta jak najbardziej pasuje. Myślę, jednak, że skorzystają też ze sprawdzonego wątku z serialu o Sulejmanie - tam zjawiały się siostry i robiły kipisz, tu podejrzewam najazdy córek Zośki ;)

Sowa_

Pewnie na jakimś etapie wprowadzą kolejną córkę Safiye choć obstawiam, że raczej skupią na walce faworyt książąt zwłaszcza, że historycznie Murad i Ibrahim nie pałali do siebie sympatią i akcja z otwarciem trumny przez Mustafę by sprawdzić czy Ahmed naprawdę zmarł była w rzeczywistości z udziałem Ibrahima, który również miał jakieś problemy psychiczne i to on otwarł trumnę Murada. Poza tym jest jeszcze Kasim oraz Bayazyd, który ma inną matkę.

justyna280

Ibrahim miał podobne zaburzenia jak Mustafa, ponieważ też większość życia spędził w "kafes" (złotej klatce). O tej akcji z trumną też czytałam, że to Ibrahim chciał się upewnić, że Murad nie żyje.
Co do Kasima i Bayazyda - czy ktoś wie, co dokładnie się z nimi stało historycznie?
Ja znalazłam tylko info na tureckiej wikipedii, po wrzuceniu do translatora, wiem tylko, że obaj zostali uduszeni, reszty nie idzie zrozumieć...

Sowa_

Czytałam wersje, że Kasima załatwił Murad podczas jakiejś wyprawy wojennej ale nie wiem na ile jest to wiarygodne.
Pewnie w serialu będzie to całkowicie inaczej tak samo jak ze śmiercią Ahmeda zrobili. Ogólnie mam wrażenie, że serial bardzo luźno trzyma się historii i tylko z niektórymi rzeczami jest zgodny.

justyna280

Porównując WS z WS Kosem to WS jest bardzo realistyczne zwlaszcza , że tureccy historycy potwierdzają , że to Hurrem swoimi intrygami załatwiła Ibrahima , a potem Mustafę za to WS Kosem realne są tu tylko postacie i daty śmierci niektórych osób ,a nawet to jest ponaciągane taka fahriye czy zulfikar pasza nigdy historycznie nie istnieli , a Safiye historycznie zmarła 3 lata wcześniej niż w serialu można by dalej wymieniać

ocenił(a) serial na 5
justyna280

Kasım zginał podczas wyprawy bagdadzkiej w 1638r. Istnieje o nim historia, pewnie naciągana, no ale : Kasım był zdolnym i skromnym młodzieńcem, w kafes prowadzono księciu tajne nauczanie wbrew zasadom, Kösem wyczuła, że synem nie da się manipulować i przekonała go, że Murad chce go zabrać ze sobą na wojne, Kasım wyszedł z kafes i udał sie do brata, ktory odebrał to jako bunt i skazał go na śmierć. Bayezid i jego rodzony młodszy brat Sulejman zginęli podczas celebracji zdobycia Erywania w 1635r. Dokładnie w 23 urodziny Murada. Powód do zabicia Bayezida był następujący: grali pewnego razu konno w dżiryt, młodszy Książe całkiem przypadkowo zrzucił brata z konia, uwaza sie go rowniez za zdolnego i przystojnego mężczyznę. Ambasadorowie twierdzą, ze pomimo życia w kafes Bayezid miał w Galacie Gruzinke, która była nawet jego żoną. Opisuje się go jako ładnego młodzieńca o jasnej skórze i oczach, kasztanowych włosach i chyba okrągłej twarzy. Miał z Kosem w przeciwieństwie do Sulejmana, który preferował siostry matki : Fatimę i Szahindżan dobre relacje.

ocenił(a) serial na 6
justyna280

Z kontekstu ich rozmowy nie wynika, że panie się nie lubią...po prostu Kosem mówi tej Fari, czy jak jej tam, o tym że pałac osmański to jedyne miejsce gdzie nałożnica może zostać najpotężniejszą kobietą świata. Wiadomo co zazwyczaj dzieje się po takich rozmowach ;) Ale to tylko zapowiedź więc taka scena wcale nie musi pojawić się w serialu.
Co do Murada...on z kolei chce przywrócić Imperium do dawnej świetności więc dla mnie jest bardzo możliwe, że i sam będzie chciał się pozbyć braci

Nennek

Dzięki za tłumaczenie. Wydaje mi się jednak, że prędzej czy później zaczną ze sobą walczyć. Murad faktycznie był dobrym Sułtanem ale niestety krótko.

ocenił(a) serial na 8
Nennek

Mustafy nie będzie w drugim sezonie?

elmoo_filmweb

Po przejęciu władzy przez Murada został osadzony do końca życia w tzw. złotej klatce tak jak jego jako dziecko uwięziono w serialu jest to dobrze ukazane

ocenił(a) serial na 8
mariop025

Mustafa to najbardziej tragiczna postać w serialu :(

elmoo_filmweb

a to wszystko przez jego matkę i siostrę. nie wiem, jak tak bestialsko mogły z nim postąpić.

makintosz

Z tego co pamiętam, to jego brat - sułtan Ahmed skazał go na takie życie.

_Summer_

chyba nie powiesz mi, że Halime i Dilruba się do tego nie przyczyniły, że tak postąpił? nie chciał, by ktoś znowu chciał go posadzić na tronie, więc go zamknął. tak więc swojej matce zawdzięcza taki los. gdyby nie kombinowała, to by go nie zamknął.

makintosz

Nie wybielałabym Ahmeda, przecież kilka razy miał ochotę zabić Mustafę, ale że był mięczakiem, to wymyślił coś znacznie gorszego moim zdaniem, czym przysporzył problemów i sobie i swoim synom (robiąc z Mustafy kartę przetargową zdrajców). Tak więc, gdyby nie ten głupi pomysł ze złotą klatką nie było by okazji do przewrotu.

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

Ale nie można też wybielać Halime i Dilruby (zwłaszcza Dilruby, która była znacznie bardziej bezwzględna od od matki). Jeżeli Ahmed miał zamiar zabić Mustafę, to zwróć uwagę, że Halime, Dilruba i Safiye swoim zachowaniem go do tego prowokowały

historyk_2

Nie wybielam ich, o ile Halime można ostatecznie zrozumieć (chciała tego co wszystkie sułtanki: żeby jej syn przeżył, a do tego potrzebny był mu tron), to okrucieństwa Dilruby nic nie usprawiedliwia.
Skupiłam się bardziej na błędnej (moim zdaniem) decyzji Ahmeda o zamykaniu książąt w "złotych klatach". Takie rozwiązanie wydaje mi się bardziej okrutne niż wyrok śmierci. Poza tym przyczyniło się zapewne do upadku imperium, gdyż wypuszczeni z "klatek" władcy nie byli zdrowi na umyśle albo/i nie doświadczeni i nieprzygotowani do rządzenia państwem.

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

Co do powstawania u książąt chorób psychicznych, to zwróćmy uwagę na fakt, że Ahmed żył na początku XVII wieku. Wtedy psychologia jako nauka nie była na tyle dobrze rozwinięta, żeby mógł o tym wiedzieć ;)

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

To znaczy, nie mógł mieć wiedzy do czego takie rozwiązanie doprowadzi. Powtarzam: mówimy o ludziach żyjących w XVII wieku.

historyk_2

Niech będzie ;) chociaż uważam, że nie trzeba być wielkim psychologiem, by stwierdzić że taka izolacja i życie w ciągłym strachu przed nadejściem katów nie odbije się korzystnie na zdrowiu. Zresztą Ahmed sam zobaczył "owoce" swej decyzji podczas ostatniego spotkania z Mustafą, wtedy mógł oficjalnie zmienić prawo - zakazać takich praktyk, albo ewentualnie stracić Mustafę, aby pokazać powrót do tradycji i zapobiec groźbie szalonego władcy.

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

To fakt, mógł zmienić prawo, z tym się zgodzę. Poruszę jeszcze jeden temat: sułtan Murad IV, czyli ten władca o którego losach będzie drugi sezon serialu miał wielkiego pecha,ponieważ prawie wszyscy jego synowie umarli jako dzieci w czasie jego panowania. Nie rozumiem z czego to mogło wynikać, bo rozumiem, że jeden, czy dwóch mogło umrzeć na jakąś chorobę, ale nie aż tylu. Dziewięciu zmarło za jego życia, ostatni 7 lat po nim.Dlatego też władzę przejął po nim jego brat Ibrahim, który się w ogóle nie nadawał do roli władcy. Oto informacje na temat życia synów Murada. Pochodzą one z angielskiej wikipedii,: Şehzade Ahmed (21 December 1627–1628)
Şehzade Numan (1628–1629)
Şehzade Orhan (1629–1629)
Şehzade Hasan (March 1631 – 1632)
Şehzade Suleiman (2 February 1632 – 1635)
Şehzade Mehmed (8 August 1633 – 1637)
Şehzade Osman (9 February 1634 – February 1634)
Şehzade Alaeddin (26 August 1635 – 1637)
Şehzade Selim (1637–1640)
Şehzade Abdul Hamid (15 May 1638 – 1638)
Şehzade Mahmud (May 1640 – 1647)

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Uprzedzając fakty. Było to wielkie nieszczęście także dla Kosem. Gdyby to któryś z synów Murada przejął po nim władzę to nie doszłoby to sytuacji, w której to syn Ibrahima, Mehmed, zostaje następnym sułtanem. Jak wiadomo to matka Mehmeda, Turhan, doprowadziła do śmierci Kosem. Kto wie, czy jakakolwiek inna osoba miała by do tego wystarczającą ilość przebiegłości...

historyk_2

Nikt nie wie co by było gdyby... ;)

Co do śmierci synów Murada, to jak wiemy w pałacu osmańskim zdarzały się różne "wypadki", a może część z nich ojciec kazał zabić (przecież to dla nich nie nowość). Z tego co kiedyś przeczytałam to Murad na łożu śmierci kazał też stracić brata Ibrahima - m.in. może dlatego, że wiedział o jego szaleństwie i chciał uchronić imperium przed szalonym władcą... Skoro jeszcze jeden jego syn żył, to nic nie stało na przeszkodzie.

ocenił(a) serial na 8
_Summer_

To prawda, nie wiadomo co by było gdyby ;) W każdym razie, co do synów Murada, to nie wydaje mi się, żeby ojciec kazał ich zabić. Sułtanowie rzeczywiście zabijali swoich synów i braci, ale t wtedy gdy podejrzewali ich o zamiar pozbawienia ich władzy, albo widzieli w nich zagrożenie dla państwa (jak być może Murad widział w Ibrahimie zagrożenie dla państwa ze względu na jego szaleństwo o czym napisałaś).Murad nie mógł podejrzewać o nic swoich synów, bo jak widać z tekstu, który przytoczyłem, wszyscy oni umierali jako kilkuletnie dzieci, dlatego nie rozumiem czemu oni tak szybko umierali...

ocenił(a) serial na 5
historyk_2

Synowie Murada zmarli w czasie zaraz i plag w jakie Stambuł obfitował w latach 30. XVII i w nie tylko wtedy :) Jest także inna wersja, Murad następcę widział w chanie Krymu (ponoć doszukał się pokrewieństwa dzieki powiazaniach z Ayse Hafsa) i to dlatego ich zabił, to samo miało spotkać Ibrahima. Jest jeszcze inna wersja, chyba wręcz bajkowa: Gevherhan, córa Kosem miala przyczynić sie do smierci bratanków, by ratować Ibrahima ;)

ocenił(a) serial na 8
Smith_filmweb_fw

Najbardziej prawdopodobna jest ta pierwsza wersja

ocenił(a) serial na 6
Smith_filmweb_fw

Każda z wersji jest ciekawa, szczególnie ta z powiązaniem z chanatem krymskim. Możliwe, że producenci zaczerpną inspirację z każdej po trochu, jakoś nie wydaje mi się aby skupili się tylko na zarazach i plagach gdyż wtedy byłoby to zbyt "banalne"

ocenił(a) serial na 8
justyna280

juz wiadomo czemu zmieniono aktorkę kosem.poprzednia podobno jest w ciąży..

użytkownik usunięty
Nennek

I jak wrażenia po końcu sezonu? Mnie się kompletnie nie podoba to, że uśmiercili prawie wszystkie postacie. Dobra, Safiye czy Halime musiały, zgodnie z historycznymi faktami, polec, ale mogli oszczędzić chociaż Cennet. Poza tym czekam na pojawienie się Turhan Hatice, bo nie mogę już patrzeć na ten tęczowo-różany szlak Kosem. Drugi sezon zapowiada się dosyć ciekawie, mam nadzieję, że pojawią się postacie na miarę Safiye, Halime czy Cennet. A co do tej dyskusji o Mustafie - dla mnie to do jego nieszczęścia przyczynił się przede wszystkim jego brat-tchórz, który w ostatnim momencie zmieniał decyzję i nie potrafił się zdecydować. Każda taka akcja była jak rozjeżdżanie tego nieszczęsnego Mustafy walcem. Prawda, Safiye, Dilruba i Halime nieźle namieszały, ale ja nie jestem w stanie ani trochę uwierzyć w to, że Ahmed zostawiłby swojego brata w spokoju i wszyscy byliby szczęśliwi i zadowoleni.

ocenił(a) serial na 8

Ja nie mogę przeżyć Zulfikara. :(

ocenił(a) serial na 8

Nie wydaje mi się, żeby już w tym sezonie miała pojawić się Turhan Hatice. Opowiada on o panowaniu Murada IV, które trwało 17 lat (1623- 1640), zatem spokojnie można poświęcić cały sezon tylko panowaniu Murada. Wydaje mi się, że powstanie jeszcze jeden sezon, w którym pojawi się Turhan Hatice. Będzie on poświęcony panowaniu Ibrahima, drugiego z synów Kosem, którego konkubiną była Turhan Hatice ( 1640-1648) i panowaniu syna Ibrahima, Mehmeda IV do momentu śmierci Kosem z rozkazu Turhan (1648-1651).

użytkownik usunięty
historyk_2

Mnie też się właśnie tak wydaje. Już sam podtytuł mówi o Muradzie. Ja ogólnie czekam na Turhan, bo po śmierci Safiye Kosem została jedyną żywą wielką sułtanką, a ja ogólnie nie ukrywam, że kompletnie nie podoba mi się ta postać i nie chcę, żeby znowu miała swojego rodzaju monopol :P. Tak swoją drogą to jestem ciekawa, czy będzie podobny wątek jak z siostrami sułtana z poprzedniego WS, tylko tutaj z córkami Safiye. Ja myślę, że tak, bo mnóstwo rzeczy jest tu powtarzalnych.

ocenił(a) serial na 8

Każdy ma swoje sympatie i antypatie :) W każdym razie ja mam nadzieję, że będzie kontynuacja serialu także i po śmierci Kosem, aż do śmierci Turhan ( 4 sierpnia 1683). Panowanie syna Turhan, Mehmeda IV było bardzo ciekawe. To był czas renesansu potęgi państwa tureckiego. Sytuację tę zmieniła dopiero pokonanie wojsk tureckich przez króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem (12 września 1683 roku), zatem już po śmierci Turhan.

ja nie mogłem się doczekać poniedziałku i już w sobotę obejrzałem ostatni 30 odcinek (turecki) ;) chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. tak, odcinki, które dostała TVP są pochlastane, ale nie ma cenzury krwi jak w oryginalnych tureckich, np.

- obcięcie ucha Osmanowi - w tureckim krew jest zamazana, w TVP nie
- przebicie Dilruby - w TVP są dodatkowe ujęcia, że szpikulec w niej jest i są na nim krople krwi. w tureckim tego nie ma.

makintosz

Tak, te sceny były mocne zwłaszcza bez cenzury. Szkoda, że wycieli czystki wśród janczarów bo brakowało mi tej sceny żeby były dopełnione "pozdrowienia". Ogólnie WSK jest o wiele bardziej brutalne od WS zobaczymy jak będzie w nowym sezonie.
Wiadomo już oficjalnie kiedy startują z 2 sezonem ktoś pisał o listopadzie ale czy to pewne?

justyna280

szkoda jeszcze, że tuż przed śmiercią Halime i Dilruba nie dowiedziały się, że książęta żyją. to by było dobre. zresztą, powinny zdychać powoli i w męczarniach, co najmniej tak samo jak Davud. nie byłoby tego wszystkiego, gdyby Kosem już wcześniej ich wykończyła. nie wiem, jak mogła popełnić tak masakryczny błąd.

Końcówka serialu była bardzo okrutna (mam na myśli zabójstwo Osmana). Przy WS Kosem stare WS wydaje się bajeczką dla dzieci.

Nennek

Czy znacie tytul tej przepieknej piosenki z zabojstwa osmana??

edzia177

Bir Gün https://youtu.be/8wJNLxyOLsE

Nennek

Kolejna zapowiedź nowego sezonu:
https://www.youtube.com/watch?v=KUr8gK__Le0

_Summer_

Mam nadzieję, że nowa aktorka podoła roli Kosem, bo Beren była strasznie sztuczna :/

_Summer_

Interesująca zapowiedź. Ciekawe czy ktoś ze starej obsady 1 sezonu zostanie czy wszyscy nowi będą. Czy jest już oficjalna data kiedy startuje 2 sezon? Ktoś podawał 11 listopada ale to pewne?

ocenił(a) serial na 8
justyna280

Podobno 3 Listopada.

lukasz16

W takim razie już niedługo. Szkoda tylko, że premiera za pasem a tak mało zwiastunów wypuścili no chyba, że jeszcze coś dadzą. Ciekawe jaki będzie 2 sezon bo nowa aktorka grająca Kosem poza tym pytanie czy zostawią postacie Bulbula i Hadżiego a może po tym przeskoku czasowym pojawi się też inna służba. Ogólnie to wydaje mi się, że prym będą wiodły dzieci Kosem oraz nałożnice książąt i mężowie sułtanek. W dodatku jeszcze Bayazyd, który nie jest synem Kosem i jego matka. O ile gdy żył Ahmed i dzieci były małe między paniami nie było spięć to teraz gdy już są dorośli i wiadomo o co toczy się gra różnie może być. W końcu już w 1 sezonie Humasah starała się buntować Gulbahar matkę Bayazyda przeciw Kosem.

justyna280

Z tego co widać było w pierwszym sezonie, to matka Bajazyda nie namiesza wiele, chyba że diametralnie się zmieni. Jeśli nadal ta postać będzie w serialu, to pewnie będzie odpowiednikiem sułtanki Handan.

Wydaje mi się, że żaden aktor ze starej ekipy nie nie będzie występować w nowym sezonie, widać już po zwiastunach, że cała obsada będzie nowa.

_Summer_

Też mi się wydaje, że jak wymieniają obsadę to całą ale Hadżi i Bulbul mogliby zostać przy Kosem w końcu każda sułtanka miała swoich wiernych służących.
Co do matki Bayazyda to gdy była pokazana to żył jeszcze Ahmed i dzieci były małe a teraz sytuacja zmienia się diametralnie wszyscy są już dorośli i wiedzą o co toczy się gra. Scenarzyści mają pole do popisu 3 córki i 3 synów Kosem w dodatku Bayazyd z matką i nałożnice oraz mężowie sułtanek. Pewnie pojawią się różne frakcje i sojusze.

justyna280

Są zdjęcia promocyjne Bajazyda i Gulbahar. Wyglądają na nich dość stanowczo. Może to tylko pozory, ale sądzę, że wyraźnie zarysują ten konflikt.

justyna280

Aktor grający Haciego Agę jest na liście obsady. Bulbula natomiast nie ma. Chyba tylko Haci się ostał z poprzedniego sezonu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones