PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750806}

Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Muhteşem Yüzyıl Kösem
7,3 2 990
ocen
7,3 10 1 2990
Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Kosem - odcinki w TVP 1

ocenił(a) serial na 6

Zakładam temat, w którym możecie komentować odcinki emitowane w TVP bez ryzyka natknięcia się na spoilery. Zostawiam go do WASZEJ dyspozycji, tzn. uchylam się od obowiązku zakładania ewentualnych kolejnych części tego tematu.
Proszę, abyście nie traktowali tego jako złośliwość z mojej strony. Po prostu jestem już zmęczona poczuciem odpowiedzialności za pilnowanie porządku w tematach.
Zapraszam do dyskusji :)

Tych, którzy są ciekawi przyszłości Ahmeda, Kosem i spółki zapraszam tutaj:
http://www.filmweb.pl/serial/Wspania%C5%82e+stulecie+-+Su%C5%82tanka+Kesem-2015- 750806/discussion/WS%3AKosem,2726357

Nennek

Ja mam pytanie ile lat ma serialowy sułtan skoro dopiero się obrzezał.I drugie czemu ci girajowie 2 braci z krymu są w konstantynopolu a nie na krymie?Czemu jeden z nich źle mówił o sułtanie i go nawet straszył lwem.W końcu nie należy im sie tron osmanów.

użytkownik usunięty
nicca23

No mnie też ciekawi co tych dwóch gości tam robi i ze też ten drugi dał lwa stanowi i dał taką mu gadke jakby z niego kpil. ..

ocenił(a) serial na 6
nicca23

Ahmed ma 13 lat. Jeśli dobrze zrozumiałam to bracia Giraj musieli wiać z Krymu kiedy ich stryj przejął władzę.

Nennek

Szkoda ze nie wyjaśniono tego, może w kolejnych odcinkach się okaże co i dlaczego.

ocenił(a) serial na 6
nicca23

Co do braci Giraj, ich wątek się rozwinie jednak chyba nie zostało wprost powiedziane jak to z nimi właściwie jest. Historycznie z tego co czytałam również jest to poplątane. Różne źródła podają różne informacje. (tu można trochę poczytać na ich temat: http://www.eastway.pl/wojny+domowe+w+chanacie+krymskim )
Faktycznie żyli w tamtych czasach ale generalnie wydaje się, że są to postacie pół-fikcyjne podobnie jak Księżniczka Izabela z WS.

Nennek

Akurat księżniczka Izabela Fortuna była autentyczną postacią. Tyle, że z Sulejmanem nie miała nic wspólnego :)

ocenił(a) serial na 6
Morska_Bryza

Otóż nie do końca. Fortuna była prawdopodobnie "odpowiednikiem" Izabeli I Kastylijskiej żony Ferdynanda II Aragońskiego, żyła w latach 1451-1504, czyli zmarła kiedy Sulejman miał 10 lat.
Już nie pamiętam jak dokładnie to było w serialu, z kim Izabela była spokrewniona a kto był jej narzeczonym ale była to fikcja ponieważ taka postać w tamtym czasie w ogóle nie istniała.
Mehmed III Giraj faktycznie żył i przebywał w tamtych czasach w Konstantynopolu ale nie miał nic wspólnego z sułtanką Ayse, czyli serialową Fahriye. W zasadzie to jest on bardziej autentyczny niż Izabela Fortuna.

Nennek

Serialowa Izabela Fortuna nie jest żadnym "odpowiednikiem" to postać całkowicie wymyślona przez scenarzystów. Co nie wyklucza, że w XVI wiecznej Wenecji czy Rzymie żyła kurtyzana o takich imionach (luksusowe kurtyzany często nosiły pseudonimy mitologiczne - Fortuna to rzymska bogini - lub wymyślne imiona jak choćby słynna rzymska Imperia). W realiach ówczesnej Hiszpanii nawet najskromniejszemu szlachcicowi nie przyszłoby do głowy nazwać córkę imieniem pogańskiej bogini (nawet gdyby to było jej 30 imię).

ocenił(a) serial na 8
nicca23

a oni są z spokrewnieni z osmanami ?

użytkownik usunięty
Nennek

A ja się zastanawiam skąd Wy tyle wiecie o serialu gdzie to oglądaliście? Bo jedynka na razie 2 odcinki puściła hej , doczytałam też w tamtym wątku ze mają zmieniać aktorkę kosem trochę szkoda bo ja się szybko przyzwyczajać do aktorów grających daną rolę, mam nadzieję ze aktora grającego Ahmeda zmieniać nie będą? Ostatnia scena kiedy kosem spada na Ahmeda - bardzo romantyczna

użytkownik usunięty

Cholerny słownik w telefonie...grrr

ocenił(a) serial na 8

są przetłumaczone odcinki w necie, a przynajmniej były, bo teraz nie mogę znaleźć

użytkownik usunięty
TiffieShephard

Spoko a wczoraj było zabawnie scena Anastazja jest u Ahmeda a potem w drugiej już widzimy ich w łóżku ale chyba do niczego nie doszło szkoda ze tak serial okroili

Bo do niczego nie doszło.

użytkownik usunięty
christne1313

No tak ale tak dziwnie to wyglądało najpierw gadali a potem bum leżą w łóżku

ocenił(a) serial na 8

Chyba dlatego że to jeszcze straszne dzieciaki :D dali za starych aktorów, Ahmed ma 13 lat, Anastazja pewnie też coś koło tego, a nie wyglądają na tyle i powstaje zgrzyt.

użytkownik usunięty
rose47919

No właśnie jak do siostry mówiłam ze oni grają bardzo młode osoby to się w czoło pukala lol a sprawdziłam z ciekawości po ile sami aktorzy mają lat ten co gra ahmeda ma 23 a blondyna 18 ale oboje wyglądają dosyć dojrzale moim zdaniem i trochę pojechali po bandzie z tym skracaniem odcinków dziwnie to czasami wygląda

ocenił(a) serial na 6

Pierwszy odcinek kończy się w momencie kiedy Anastazja gryzie Ahmeda w rękę a drugi zaczyna się jak śpią w łóżku. W polskiej wersji odcinki "sklejają się" właśnie w tym momencie i pewnie dlatego wydaje się to dziwne.

użytkownik usunięty
Nennek

Ok dzięki za info A czy aktualnie na necie są gdzieś dostępne odcinki w pełnej wersji i z napisami ?

ocenił(a) serial na 6

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1683010488654536&id=168299 2945322957
Kilka odcinków brakuje ale można je bez problemu znaledźć na serwerze tune.pk albo na grupie na Fb: Kosem Wspaniałe Stulecie Polska

użytkownik usunięty
Nennek

Ooo dziekuje :)

ocenił(a) serial na 8
Nennek

Zmieniają godzinę emisji, chyba przestanę przez to oglądać. 18.30 kompletnie mi nie pasuje.

Lellandra

Od 4. 05 zmiana emisji, mi tez nie pasuje, ale pozostaja jeszcze powtórki o 11 i VOD Jutro nie ma ani WS ani Grzeh Fatmy szkoda. Liczyłam, ze przed poludniem nadrobie odc WS, bo widzialam tylko urywek w alkowie. Jednak nałoznica rozprawiczyła mlodego sułtana haha

ocenił(a) serial na 8
_sarna88

O 11 jestem w pracy i wracam koło 15.45 także było idealnie na obiadek przy WS. Szkoda trochę.

Lellandra

Nie dla wszystkich. Ja akurat się cieszę, bo pracuję do 16:00 (jak bardzo wielu fanów WS) i daję głowę, że dzięki zmianie godziny, serial zyska na popularności.

ocenił(a) serial na 8
Morska_Bryza

Ciężko powiedzieć czy zyska czy straci. Ja w każdym razie już nie oglądam, jedynie od czasu do czasu końcówkę. :P Jakoś bardzo nie żałuje. To już jednak nie to samo co WS.

Lellandra

Normalna reakcja wielu fanów, wciąż żyjących tamtym WS :) Ja uważam, że warto oglądać, jak również, że ze względu na zmianę godziny, więcej osób będzie miało czas obejrzeć. Ta godzina 15:50 i powtórki około 10:00 to była porażka. Tak jakby serial był tylko dla bezrobotnych, emerytów lub pracujących w nietypowych porach.

ocenił(a) serial na 8
Morska_Bryza

Ja na szczęście bez problemu przestawiłam się na Kosem, z racji tego że WS oglądałam równocześnie od początku ze znajomym i zaczynałam już odczuwać chęć spróbowania czegoś nowego. Poza tym na swoje szczęście nigdy nie byłam jakoś szczególnie przywiązana do Hurrem bez której wiele osób nie wyobraża sobie tego serialu. Oczywiście uwielbiam WS ale Kosem nie jest dla mnie gorsze, po prostu ma inny klimat. Zawsze jestem głodna losów Osmanów :P Moim zdaniem tvp nie powinno było wprowadzać serialu na antenę tak wcześnie gdy wielu widzów nadal ma świeżo w pamięci losy Sulejmana. Przydałaby się jednak kilkumiesięczna przerwa żeby trochę ochłonąć. Co do godziny to mi w sumie obie zgrzytają ale chyba wolę tę obecną.

ocenił(a) serial na 8
Nennek

Ten Mehmed Giraj jest zdecydowanie przystojniejszy niż ustawa przewiduje :v na miejscu Fahriye też nie miałabym siły się opierać. Ogólnie wątek braci krymskich chyba najciekawszy jak do tej pory. No i wreszcie zobaczyliśmy Iskendera, najwyższy czas był go wprowadzić do akcji. Reyhan Aga jest obrzydliwy, mam szczerą nadzieję że źle skończy. Ahmed wreszcie odkrył starą prawdę że aby kobieta zrozumiała co czuje do faceta trzeba jej czasem pokazać figę :D

rose47919

Własnie tak mnie ciekawi rejhan czemu zabił medyka?czy to on otruł sułtana?no i mam pytanie bo nie oglądam wszystkich odcinków czy dowiedziano się kto przeciął ten łancuch u lwa?

użytkownik usunięty
nicca23

1. bo nie chciał aby ta tajemnica wypłynęła ( bo w tym zamachu bral udzial zarowno on jak i Derwisz), 2. z tego co pamietam nie odkryli kto przeciął łancuch.

a co co braci Giraj, to sa najlepsi :D

ocenił(a) serial na 6

Nie odkryli ale na 95% był to Reyhan albo Sahin, można się domyślić, już po kilku odcinkach licząc wg numeracji z tvp ;)

użytkownik usunięty
Nennek

no dokładnie, ale bardziej Reyhana obstawiam, juz raz widzialam go w takim kapturze :D

ocenił(a) serial na 6

Tak, ja też bo jednak on miał łatwiejszy dostęp do lwa. W sumie trochę dziwne jest to ze kotek już wtedy nie zaatakował :P

użytkownik usunięty
Nennek

O tym już zapomnieli xD

ocenił(a) serial na 6
rose47919

Mnie denerwuje taka postawa Ahmeda. Choć traktuje Nasję dobrze a nawet nie zmusza jej by poszła z nim do alkowy, to wydaje się, że traktuje ją jak zachciankę "Chcesz wrócić do domu? to masz problem bo jesteś moja i koniec". Może patrzę na to za bardzo z perspektywy współczesnych czasów ale nie podoba mi się ta jego miłość.
W WS było inaczej bo jednak Hurrem już na początku zakochała się w Sulejmanie.

użytkownik usunięty
Nennek

A no właśnie, on ją tam trzymał siłą, nawet jak był odcinek gdzie ona leżała na łóżku jak ją Golge wyłowiła i wszyscy przyszli w tym i reyhan, to on do niej zaczął franzolić " ja pierwszy raz zasnąłem spokojnie przy tobie, a ty uciekłaś, uciekłaś ode mnie " i se tak pomyslałam : chopie, przecież ona ci z 1000 razy mówiła, że chce wrocic do domu. A jak wychodził do powiedzial do Reyhana ze ma ja dokladnie pilnowac bo jesli ucieknie znowu albo cos jej sie stanie to zetnie mu głowe - to to jak jakieś obsesyjne uczucie wygląda xD albo właśnie na zasadzie " należysz do mnie, jesteś moja i niczyja już być nie możesz".

ocenił(a) serial na 6

Wreszcie ktoś myśli podobnie jak ja :) Podobnie jak poszedł cały szczęśliwy do Safiye by podziękować jej za znalezienie dziewczyny z obrazu, jakby Anastazja nie była człowiekiem tylko eksponatem muzealnym, który chciał mieć w swojej kolekcji.

użytkownik usunięty
Nennek

Ona nawet do niego powiedziala znamienne zdanie " a czym ja dla ciebie jestem kozą, jakąś kurą, nie jestem niczyim prezentem, jestem człowiekiem i mam swoją rodzinę tak jak i ty" - ale jak widać za wiele z tego nie zrozumiał, bo w scenie jak siedzieli razem i mówił jej o tym, że nie może zabić brata ( po tym jak pierwszy raz katów wysłał do Mustafy) to zaczął jej franzolić " zobacz nastia twoje porwanie w końcu bedzie tylko smutnym wspomnieniem twoja przyszłość jest tu w pałacu ze mną" - dobrze, że zasnęła akurat w tym momencie xD
Aha i długo mi zajęło by przestawić się na Beren...jak była scena gdy je podmienili miałam dysonans w stylu " kto to w ogóle idzie w tej białej szacie" :D

ocenił(a) serial na 6

Widocznie zarówno Ahmed jak i reszta świty tak mieli zakorzenione w mentalności to, że liczy się tylko zdanie i uczucia sułtana że nie potrafili zrozumieć uczuć kogoś innego. Tak jak np. Mahfiruz, kiedy nie potrafiła zrozumieć dlaczego Nasja woli uciec z haremu niż zostać nałożnicą. Z tym że Anastazja nie miała wcześniej zrobionego prania mózgu tak jak ona :)
moim zdaniem Beren w roli Kosem jest kiepska. Ale może nie róbmy tutaj spoilerów :P

użytkownik usunięty
Nennek

No bo właśnie zdaje mi się o to chodziło, o sułtanach mówiło się, że to odbicie Boga na Ziemi, że państwo to oni, czyli już samo to nadawało im pewną etykietkę "pychy", "egocentryzmu", no i też braku patrzenia na emocje innych, zawsze się wkurzałam że Sulejman np tak potraktował swoje siostry , wszystkim 3em siostrom odebrał mężów, chociaż tam przy tej sułtance Szach chyba nie zezwolił na związek z Ibrahimem (?) , w każdym bądź razie nie liczył się za bardzo z ich uczuciami, np dowiedział się ze ktorys z mezow ich mial jakies przewinienie ( czasem moze jakies oszczerstwa ) i od razu posylal na smierc, a np Hurrem uczestniczyla w tylu intrygach, podsluchiwala obrady dywanu i sie o tym dowiedzial i jakos na smierc jej nie skazal, choc na poczatku byla scena ze tam podawal jej niby trucizne ale to wraz tylko mialo dowieść czy Hurrem w pelni jest mu oddana = przykro to stweirdzac ale wiekszosc padyszachow to dupki zapatrzone w siebie i swoje uciechy ;=D
A cod o Beren nie wiem czy uwazasz tak jak ja ale wg mnie ona bardzo 'zachowawczo' gra...

Mam pytanie kim jest ta Golge i jak długo będzie w serialu ? I komu będzie służyć ?

użytkownik usunięty
marekwyszosiat

Golge byla pomocnica Nasucha tego ktory byl za Sułtanką Safije, bedzie jeszcze przez kilka odcinkow, ale zginie. Ta postac zawsze byla dobra przyjaciolka Kosem

Kurde szkoda... myślałem że to będzie ktoś w rodzaju Sumbula dla Kosem. A możesz mi nakreślić jak zginie Golge ?

użytkownik usunięty
marekwyszosiat

no niestety ale nie, tłumaczyłam to już w komentarzy niżej do użytkownika adam2002_filmweb, poczytaj sobie:)

gapiostwo sorry :) Ładny gest z tym koniem ze strony Kosem ;)

użytkownik usunięty
marekwyszosiat

też tak myślę:)

ocenił(a) serial na 10
Nennek

Mnie osobiście bardzo nie podoba się to, jak TVP skraca sceny. Najbardziej uderzyło mnie to w odcinku, kiedy miała się odbyć egzekucja Mustafy. Wtedy Ahmed zobaczył swojego brata Mahmuda. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale wydaje mi się, że w pierwszym polskim odcinku dorosłego Mahmuda w ogóle nie pokazano, jedynie jego cień, kiedy dusili go kaci. Wtedy pomyślałem, ze przecież ci, którzy nie oglądali wcześniej odcinków WS:Kosem po turecku z polskimi napisami, nie będą wiedzieć, kim jest Mahmud. W starym WS też "kroili" odcinki, ale chyba nie aż tak nieudolnie. Ja miałem takie szczęście, że wcześniej oglądałem jedynie 1 i 15 odcinek WS:Kosem z polskimi napisami, ale coś mi mówi, że taka sytuacja powtórzy się jeszcze niejednokrotnie... :/
A tak w ogóle, to co stanie się z Golge? Jak wcześniej wspominałem, kiedyś obejrzałem z polskimi napisami 1 odc Kosem, ale później zrezygnowałem z oglądania dwóch seriali naraz. Później przypadkowo obejrzałem odcinek 15, zwyczajnie z czystej ciekawości, bo przecież wcale nie wiedziałem, co dzieje się w serialu. Może słabo pamiętam, ale chyba w tym odcinku nie było Golge i właśnie ciekawi mnie, co się z nią stanie, bo do tej pory bardzo polubiłem jej postać, wydaje się zupełnie inna niż bohaterowie serialu. Wydaje mi się, że albo zrobił jej coś Reyhan w strachu, że Golge dowie się, kto chciał utopić Anastazję, albo po prostu gdzieś wyjechała.

użytkownik usunięty
adam2002_filmweb

z tego co pamiętam chciała schwytać służkę, która chciała porwać małego księcia Kosem, biegła za nią i się z nią szamotała, ale jeden z przekupionych agów ją zaatakował i śmiertelnie ranił nożem, doszła ledwo do komnaty Kosem ale niestety zmarła na jej rękach. Ahmed podaruje klacz dla Kosem i ta właśnie ją nazwie Golge na cześć jej przyjaciółki.

adam2002_filmweb

TVP nie skraca odcinków, tylko Turcy to zrobili. to tzw. wersja eksportowa, przystosowana na zagraniczny rynek. więcej o tym napisała Anna Mizrahi, czyli tłumaczka WS i WS: Sułtanka Kosem:


KWSP: Porównując odcinki "Wspaniałego Stulecia" emitowane przez TVP z oryginalnymi odcinkami tureckimi, w tych pierwszych można było zauważyć brak niektórych scen. Czy wie Pani, dlaczego tak było i czy w nowym serialu również możemy się spodziewać wyciętych scen?

ANNA MIZRAHI: Trzeba pamiętać, że dystrybutorzy zawsze przygotują odcinki eksportowe, które często są inne dla różnych krajów. Tureckie odcinki trwają po ponad dwie godziny, do czego Polscy widzowie nie przywykli ( z przerwami na reklamę to oznacza ponad trzy godziny przed telewizorem), dlatego odcinki przychodzą już odpowiednio przygotowane.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones