PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10039040}
4,4 50 584
oceny
4,4 10 1 50584
7,0 42
oceny krytyków
Zielona granica
powrót do forum filmu Zielona granica

To jest wojna

ocenił(a) film na 1

Film jest zaangażowany politycznie, toteż jego walory estetyczne można uznać za zgoła nieistotne.

Mniej więcej w tym samym czasie nastąpiły dwa ważkie wydarzenia na arenie międzynarodowej:
1. Społeczność międzynarodowa (ONZ) ogłosiła, że nie ma dowodów na ludobójstwo przeprowadzone przez rosjan na Ukrainie
2. Społeczność międzynarodowa podarowała w Wenecji gorący aplauz filmowi, który oskarża wrogów rosji o ludobójstwo

Nie chcę przeczyć, że na natowsko-białoruskiej granicy ma miejsce kryzys humanitarny, w którym cierpią niewinni ludzie. Sytuacja związana jest z pewnym dylematem moralnym z gatunku dylematów wagonika. Pani Agnieszka Holland, na co dzień utylitarystka, prezentuje w swoim filmie stanowisko czysto deontologiczne: nie wolno zabijać niewinnych ludzi w żadnym wypadku.
Wszystko takie dwubarwne, infantylnie oczywiste.

Trwa wojna.
Wojna, której bynajmniej nie wygrywamy. Wojna o zasięgu globalnym: niedawno straciliśmy Gabon i Niger. Pani Agnieszka ma rację, że wszyscy możemy się kiedyś znaleźć na "Zielonej Granicy". Owszem, znajdziemy się tam tym prędzej, im większą przewagę zdobędzie nasz wróg. Niewinni ludzie niekiedy stają się bronią w rękach terrorysty. Uleganie szantażom przynosi jednak skutki opłakane, gdyż szantażysta umacnia się w stosowaniu swojej niegodnej strategii. To przecież jedna z najważniejszych zasad w psychologii negocjacji. Decyzja, którą należy podjąć wobec ataku terrorystycznego, wymaga ogromnej siły moralnej - pogodzenia się z "kosztami utopionymi". W tym wypadku - poświęcenia niewinnych uchodźców. Według legendy obrońcy Głogowa nie wahali się kiedyś strzelać do własnych dzieci, kiedy niemcy wzięli je na zakładników. Dzięki temu sami potem nie stali się takimi zakładnikami.

Przygodne, nieprzemyślane miłosierdzie, jak widzą je ludzie pokroju pani Agnieszki, bywa krótkofalowe i może w dłuższej perspektywie zaognić sytuację. Ulegnijmy szantażyście-Putinowi i wpuśćmy 1000 osób, to sprowadzi kolejne 10 000, potem 100 000, aż wreszcie państwo stanie się niewydolne i zostanie podporządkowane Putinowi. Uchodźcy okażą się jego wunderwaffe, której nie znalazł w swoich rakietach. Wiecie, doktryna Gierasimowa: nie trzeba czołgów, by wygrywać wojny.
Czy stajemy się zbrodniarzami, kiedy strzelamy do niewinnych, których szantażysta używa jako broń przeciw nam? Nie, pełną odpowiedzialność ponosi szantażysta.

Pani Agnieszka lubi mówić o wojnie, szczególnie podczas "czarnych protestów". Fajna ta jej wojna, taka niezbyt krwawa. Mężczyźni, którym pani Agnieszka chce odebrać prawa wyborcze, znają trochę inną wojnę. Dzięki pani Agnieszce i jej filmowi ta trochę inna wojna trochę bardziej przybliża się do naszych domów.
Pani Agnieszka na pewno wie jak potężną bronią jest propaganda i jak wiele zależy od dominacji w sferze informacyjnej. Nie jest naiwna, jest profesjonalistką.

Putin odniósł dwa potężne zwycięstwa w infosferze w ostatnich dniach. Rosjanie nie mają wątpliwości co do słuszności sprawy, za którą walczą, uczynią wszystko, czego od nich zażądają. Zdrajcom rozwalają głowy młotem przy powszechnej uciesze. A Ty? Jakie jest Twoje morale?

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Narysowałeś tylko swój debilizm.

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Anegdoty to ty prawisz ćwierć inteligencie a raczej trollu. Naprawdę masz braki a sie mądrzysz, przynajmniej próbujesz. Fakt na który się powołujesz że USA współpracuje z Arabią jest już jakiś czas nie aktualny. Właśnie przez ślepe popieranie Izraela Arabia odwróciła sie od USA i zacieśnia współpracę z Chinami i Rosją. Nawet wyśmiał jakos na poczatku roku Bidena. Co do technologicznego Izraela to tez gdyby nie USA i ich technologia ich uzbrojenie ich co roczne finansowanie to byli by takimi samymi tubylcami z których sie śmiejesz. Ignorancie jeżeli doktor Szewko jest dla ciebie no name to proszę cie nie rozmnażaj sie. On był więcej razy w Izraelu Palestynie Iraku Iranie itd niz ty wyjeżdżałeś ze swojej zapyziałej wioski. Wpisz sobie w Google zanim będziesz się kompromitował następnym razem.

uczacnieuka

A ja polecam się doedukować kto tu jest okupantem, bo to Izrael zajął w 1967 roku całe terytorium zachodniej Palestyny i okupuje je do dziś. Nawet Obama powiedział, że przywrócenie granic państwa palestyńskiej sprzed 1967 roku doprowadziłoby do pokoju w tym regionie.

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Izrael to żydowskie ścierwa nazistowskie a takie dekle są zwykłymi lewackimi przygłupami tresowanymi na michnikowskim szmatławcu.

ocenił(a) film na 1
Andrzej_W_filmaniak

A kto zaczyna? Nie przypadkiem ZAWSZE starcia zaczynają twoi ukochani muzułmanie palestyńscy?

ryszard_wojna

ten uczacnieuka to zwykły troll. nikt normalny nie nadaj sobie takiego nicka. Polecam w Youtube wpisać " Izrael vs. Iran. Czy Palestyńczycy wywołają kolejne powstanie? - dr Wojciech Szewko i P. Zychowicz", i przesłuchać w miarę aktualne informacje z Izraela. Od 12:00 minuty jest ciekawie. Ale i tak w szczególności polecam podcast Wojciecha Szewko na Youtube "Na wschód od Bliskiego Wschodu". Słucham go od kilkunastu lat, w różnych wywiadach u różnych ludzi, a teraz założył swój podcast i to już zupełnie nowa jakość informacji ze świata arabskiego, byłego ZSRR, Turcji, Izraela.

Kazikowy

kto sie przezywa, ten sam sie nazywa. zatem orkesliles sie trolem. A jaki nick powinna wybrac osoba, ktora z pozycji naiuczyciela moze pomoc czesci osob zrozumiec dodawanie do 2? Slucham porad, rozwaze. Poki co ja podalem argumenty na skutecznosc dzialan ochronnych granic izraela, ty linki to no name stron z neta.

Andrzej_W_filmaniak

Islam głosi zabicie niewiernych i uczynienie niewolnicami seksualnymi kobiety. Nie będziemy popierać waszego islamskiego nazizmu na terenie Polski. Gdy odsuniemy PiS lewactwo od władzy deportujemy was do waszej kochanej palestynki.

Andrzej_W_filmaniak

W latach 90' w palestyńscy ekstremiści wspierani przez rosyjski i arabski wywiad dokonali setek zamachów terrorystycznych na niewinnych, izraelskich obywateli. Do końca istnienia tego bandyckiego tworu sklepanego na siłę przez sowietów i arabów Żydzi będą dbali o sprawiedliwość dla swych ofiar i przodków panujących na tych ziemiach.

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

PPS przecież to ty jesteś nazista, rasistą, ksenofobem i osobą zionącą nienawiścią na tle rasowym do Żydów. hahahahahaha

ocenił(a) film na 1
adamA84_2

Nie przymilaj się. Mam też i wady.

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

To plugawe żydostwo doprowadziło do tego terroryzmu. A mordowane dzieci i cywile to też terroryści. Na Żołnierzy Wyklętych to plujecie lewackie ścierwa michnikowskie a nazistów z Izraela wielbicie. Jak zwykle hipokryzja i podwójne standardy.

użytkownik usunięty
PPS

czy w w ogóle wiecie, że tym swoim śmiesznym, pseudo bojkotem to tylko robicie temu filmu reklamę? Żałośni, pseudo patrioci pełni nienawiści. I skąd to nagłe uwielbienie to służb mundurowych, gdzie większość z nich to bandyci w mundurach, bo nagle dostali trochę władzy to ją nadużywają?

ocenił(a) film na 1

No i proszę następny idiota opanował kaligrafię

starvolwer

zbyt duzo userow przed lustrem wyglasza swoje osądy, moim zdaniem.

starvolwer

Spokojnie, już zbanowali ruskiego trolla chcącego w Polsce kryzysu migracyjnego.

PPS

Prorocze słowa. Póki co Pani Agnieszka jeszcze nic nie nakręciła o Izraelu, dziwnym trafem tam nie ma zielonej granicy : )

ocenił(a) film na 1
tearofmankind

Przecież nie będzie krytykować polityki swojej prawdziwej ojczyzny.

ocenił(a) film na 1
malyfromhell74

Nie ma takiego państwa o którym piszesz

SmogAnalog

dokładnie. Palestyna nie istniała i nie istnieje.

malyfromhell74

Powinna. I powinna rónież zrobić tam właśnie film o granicy.... Zwłaszcza tam. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 1
malyfromhell74

Jestem za. Myślę, że znalazło by się jeszcze kiloto, którzy plują na "naszych chłopaków". Czy Izrael? Nie wiem, nie obchodzi mnie to, mogą jechać gdzie chcą, byle dalej, jak najdalej... by o nich zapomniano. Na to zasługują.

ocenił(a) film na 8
Astrox

Smutne. Po tym wszyscy co nasi rodacy przeżyli i gdzie im pomagano, mamy takie podejście. Mi osobiście za takie komentarze jest wstyd. Obraz Pani Holand jest oczywiście zdecydowanie przejaskrawiony. Niemniej problem pozostaje problemem. Żyjemy w kraju jeszcze kilka lat temu demokratycznym. Przy czym demokracja nie oznacza tylko sposobu wybierania władzy. Ale również na przykład sposób rozwoju społeczeństwa i poszanowania prawa. A coś takiego już dawno przestało obowiązywać. Problem zachowania służb, to nie tylko problem uchodźców. Szczelna granica może być osiągnięta z poszanowaniem prawa i pewnej godności drugiego człowieka. A tego zdecydowanie zaczyna naszemu państwu brakować. To się przenosi z góry na dół. Wszędzie wrogowie, wszędzie nienawiść i hejt. Dochodzi do tego, że policjant czy inna służba może w stosunku do mnie zrobić, co mu się żywnie podoba. I nie ważne, że jest cos takiego jak prawo. I nie chciałbym życzyć wszelkiej maści komentatorom, aby zaznali tego na własnej skórze. To już się działo w czasie pandemii, kiedy w sposób nielegalny państwo ograniczyło nasze prawa. Gdzie nie pozwalano zarabiać ludziom na życie. A obywatel, który miał w ręku ustawę, przegrywał z policjantem z pałą. Niezależnie od naszych poglądów politycznych - posłanka na siłę wynoszona przez policję z miejsca publicznego. Bez możliwości wylegitymowania się. Jakoś nikt nie wynosił posłów władzy, przepychających opozycji… Jakiś nawiedzony aktywista rzucany i duszony na ziemię, bo miał nie podobający się premierowi transparent. Policjant bezprawnie biorący dokumentację medyczną pacjentów, podczas gdy mając nakaz pyta się biskupa, czy może. Kobieta poddawana osobistemu przeszukaniu w gabinecie lekarskim. Gdzie prawo mówi wyraźnie, że o obecności policjanta w gabinecie decyduje lekarz. Tych i wiele innych przykładów pokazuje, że jest coraz to gorzej. No ale niektórym do szczęścia wystarczy parę groszy, parada i inne głupoty. Cóż, Wasze dzieci będą za to płacić. I politycznie i finansowo…

dracsz

Ja wiem, że bardzo cię boli, putinowski pionku, że nie udało się przerwać Polskich granic by zrobić tu kryzys migracyjny jakiego jeszcze nie widział świat, udupić Polskę a co za tym idzie Ukrainę, ale cóż, z tym bólem będziesz musiał sobie jakoś poradzić. Te kilka rubli od posta na pewno w tym jakoś pomoże.


PS: Załóż jeszcze 50 kont żeby obejść ignore które ci ludzie z miejsca dają i bany które dostajesz na innych kontach ;)

ocenił(a) film na 8
Astrox

Przepraszam ale nie mam żadnych banów. Szczerze mówiąc nie wytrzymałem jak widzę takie niedojrzałe komentarze. A polskie granice są dziurawe jak szwajcarski ser. Mur guzik daje. A rząd przepuścił przeszło 750 tys imigrantów kontra niemieckie 35. Trochę wiedzy nie zaboli

ocenił(a) film na 9
astat22

A dzie ty ździsiu widziałeś film 2 tygodnie przed premierą?? chyba ,że byłeś w wenecji

stratofortress7

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat tego filmu zostało ukazane w trailerze.

Adrian_Krystian_2

brawo holant, pokazuje realne problemy spoleczne, ale to dla pewnej inteligencji odwolania u widzow. popieram takie kino. Wymaga uwaznosci

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Ale to nie jest nasz realny problem społeczny - nasz problem byłby, gdyby turyści Łukaszenki masowo przedostali się do Polski.

ryszard_wojna

nikt z toba nie chce pisac i zebrzesz o moja atencje, ha ha ha ha. Dopisz sie do kolejki, mam sporo fanow. Poczekasz na swoja kolej.

ocenił(a) film na 1
stratofortress7

Masz internet ? Masz wszystko

ocenił(a) film na 10
julo_2

zdzisek, nie zachecaj nawet potencjalnie do bycia zlodziejem przez kradzieze filmow via torrenty. Chodź do kin i plac za bilety, wspierajac gospodarkę.

krytycznyredaktor

Piractwo nie jest kradzieżą :)

ocenił(a) film na 10
Astrox

zlodziej to zlodziej, niezaleznie od racjonalizacji. Wspolczuje twoim rodzicom.

krytycznyredaktor

Współczuję twojej polonistce i zapewne też matematyczce, bo logiczne myślenie jest Ci najwyraźniej obce. Piractwo NIE JEST kradzieżą bez względu na to, jak bardzo będziesz chciał by było inaczej.

ocenił(a) film na 10
Astrox

to kradziez, jestes niewyedukowany lub odgrywasz komedianta, w obu przypadkach wspolczuje twoim rodzicom, kradziez wlasnosci intelektualnej to kradziez.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
dr_zvir

o torrentach i kradziezy myslą co do zasady zlodzieje czyli niziny spoleczne ogolnie. Ludzie kupujacy legalnie filmy nie mysla jak zlodzieje, podstawowa roznica.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
dr_zvir

nie, ty toku ludzi z IQ wyzszym niz 70 nie zrozumiesz obawiam sie, ale zaryzykuje: jesli chcesz zobaczyc film, kupujesz dostep w licznych formach, jakie są dostepne dla nie-złodziei w XXI wieku. Mr Obvious a mimo wszystko pomoc podana na tacy.

ocenił(a) film na 1
krytycznyredaktor

Dobry jesteś - w jednym zdaniu tyle błędów logicznych, stylistycznych i interpunkcyjnych... Może jednak warto byłoby skończyć podstawówkę?

ocenił(a) film na 10
dr_zvir

tak, popelniles te bledy, w tym sie zgadzamy, ja fakty, dane, wnioskowanie logiczne, ty jak papuga mowisz cos ala "ej, lewaku", samoorka w przejawach ha ha, osmieszyles sie w dyskusji. Ale jestem od edukowania. Pro bono.

ocenił(a) film na 10
dr_zvir

poprzedni post zablookowano ci w zwiazku z lamaniem regulaminu ha ha ha ha ha, smniechem cie zdmuchnalem i admini przyklasneli. Brawo holland, brawo ludzie myslacy.

ocenił(a) film na 1
krytycznyredaktor

No cóż, cenzura i lewicowa poprawność polityczna jak widać na filmwebie trzyma się dobrze. Na szczęście zdanie takich lewusów mnie nie rusza.

dr_zvir

ty nazwiesz to cenzurą, a logiczny dyskutant nazwie to zmieleniem cie przez automielarkę i osmieszeniem sie w tych "poglądach" jakie glosisz. Tak, tak zwal na cenzurę, podczas gdy fakty są takie: sciek lamiacy regulamin jest banowany, a ty mielony w dyskusjach ktorych nie rozumiesz nawet ha ha.

uczacnieuka

I po co zakłasz drugie konto trollu, I tak wszyscy wiemy, że to Ty, krytycznyredaktor. Chyba, że poprzednie Ci zbanowali.

Astrox

Wyzwales się od trolli. Współczuję twoim rodzicom

ocenił(a) film na 1
krytycznyredaktor

Kręci cię konfidencie, że admini w klasyczny lewacki sposób ocenzurowali moją wypowiedź? Oj nudne masz życie dzieciaku.

dr_zvir

kto sie przezywa ten sam sie nazywa, zatem nazwales sam siebie "lewackim konfidentem", wspolczuje twoim rodzicom skoro takie slownictwo to dla ciebie godne polemik "poglądy".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones