PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10039040}
4,4 50 329
ocen
4,4 10 1 50329
7,0 42
oceny krytyków
Zielona granica
powrót do forum filmu Zielona granica

To jest wojna

ocenił(a) film na 1

Film jest zaangażowany politycznie, toteż jego walory estetyczne można uznać za zgoła nieistotne.

Mniej więcej w tym samym czasie nastąpiły dwa ważkie wydarzenia na arenie międzynarodowej:
1. Społeczność międzynarodowa (ONZ) ogłosiła, że nie ma dowodów na ludobójstwo przeprowadzone przez rosjan na Ukrainie
2. Społeczność międzynarodowa podarowała w Wenecji gorący aplauz filmowi, który oskarża wrogów rosji o ludobójstwo

Nie chcę przeczyć, że na natowsko-białoruskiej granicy ma miejsce kryzys humanitarny, w którym cierpią niewinni ludzie. Sytuacja związana jest z pewnym dylematem moralnym z gatunku dylematów wagonika. Pani Agnieszka Holland, na co dzień utylitarystka, prezentuje w swoim filmie stanowisko czysto deontologiczne: nie wolno zabijać niewinnych ludzi w żadnym wypadku.
Wszystko takie dwubarwne, infantylnie oczywiste.

Trwa wojna.
Wojna, której bynajmniej nie wygrywamy. Wojna o zasięgu globalnym: niedawno straciliśmy Gabon i Niger. Pani Agnieszka ma rację, że wszyscy możemy się kiedyś znaleźć na "Zielonej Granicy". Owszem, znajdziemy się tam tym prędzej, im większą przewagę zdobędzie nasz wróg. Niewinni ludzie niekiedy stają się bronią w rękach terrorysty. Uleganie szantażom przynosi jednak skutki opłakane, gdyż szantażysta umacnia się w stosowaniu swojej niegodnej strategii. To przecież jedna z najważniejszych zasad w psychologii negocjacji. Decyzja, którą należy podjąć wobec ataku terrorystycznego, wymaga ogromnej siły moralnej - pogodzenia się z "kosztami utopionymi". W tym wypadku - poświęcenia niewinnych uchodźców. Według legendy obrońcy Głogowa nie wahali się kiedyś strzelać do własnych dzieci, kiedy niemcy wzięli je na zakładników. Dzięki temu sami potem nie stali się takimi zakładnikami.

Przygodne, nieprzemyślane miłosierdzie, jak widzą je ludzie pokroju pani Agnieszki, bywa krótkofalowe i może w dłuższej perspektywie zaognić sytuację. Ulegnijmy szantażyście-Putinowi i wpuśćmy 1000 osób, to sprowadzi kolejne 10 000, potem 100 000, aż wreszcie państwo stanie się niewydolne i zostanie podporządkowane Putinowi. Uchodźcy okażą się jego wunderwaffe, której nie znalazł w swoich rakietach. Wiecie, doktryna Gierasimowa: nie trzeba czołgów, by wygrywać wojny.
Czy stajemy się zbrodniarzami, kiedy strzelamy do niewinnych, których szantażysta używa jako broń przeciw nam? Nie, pełną odpowiedzialność ponosi szantażysta.

Pani Agnieszka lubi mówić o wojnie, szczególnie podczas "czarnych protestów". Fajna ta jej wojna, taka niezbyt krwawa. Mężczyźni, którym pani Agnieszka chce odebrać prawa wyborcze, znają trochę inną wojnę. Dzięki pani Agnieszce i jej filmowi ta trochę inna wojna trochę bardziej przybliża się do naszych domów.
Pani Agnieszka na pewno wie jak potężną bronią jest propaganda i jak wiele zależy od dominacji w sferze informacyjnej. Nie jest naiwna, jest profesjonalistką.

Putin odniósł dwa potężne zwycięstwa w infosferze w ostatnich dniach. Rosjanie nie mają wątpliwości co do słuszności sprawy, za którą walczą, uczynią wszystko, czego od nich zażądają. Zdrajcom rozwalają głowy młotem przy powszechnej uciesze. A Ty? Jakie jest Twoje morale?

astat22

Dokładnie, nie wolno krzywdzić niewinnych ludzi w żadnym przypadku, dla tego musimy trzymać szczelną granicę by nie pozwolić na krzywdę okolicznych mieszkańców i wszystkich Polaków gdyby kryzys na granicy jednak miałby się rozlać na Polskie terytorium. A jeżeli pani Hohland ma problem z tym co dzieje się migrantom na tejże granicy, nikt jej nie broni jechać na Kreml, błagać putin by odwołał akcję. Albo zdać raport ze swojej działalności anty polskiej...

ocenił(a) film na 1
Astrox

albo zwyczajnie wynieść się do Izraela

malyfromhell74

Tak chyba było by najlepiej dla wszystkich.

ocenił(a) film na 1
malyfromhell74

Tak. Widać jak się męczy w Polsce. Niech się tam przeprowadzi i zacznie krytykować faszystowską politykę ichniego rządu wobec Palestyny.

PPS

ewentualnie terroryzm palestynski, tak jak piszesz.

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Widać, że masz nazistowskie ciągoty. Abstrahując już od faktu, że najpierw to powinieneś się mośku nauczyć poprawnie pisać po polsku, zanim zaczniesz uprawiać śmierdzącą, żymską semantykę.

PPS

izrael broni swoich granic jak polska, tyle, nie rozumiesz tego bo jak masz, skoro nie umiesz zrozumiec konfliktu nacji

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

izrael to bandycki, nazistowski i rasistowski twór, który trwa tylko dlatego, że USA go wspiera. Ale lada moment krisza od Jankesów się skończy. I będzie izraela, a bedzie Palestyna.

PPS

Izrael broni granic. Ty masz szkołę dzis i jutro.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PPS

nie mieszaj mnie w swoje kompleksy proszę. Ja oceniam trzeźwo zjawiska, nie naleze do obywateli izraela, ale umiem docenic kunszt w ochronie granic. Konfa i wladza ha ha ha ha ha, bosak w debacie nie potrafi udzielic odpowiedzi na proste pytanie i mieliby rządzić ha ha ha ha ha

użytkownik usunięty
uczacnieuka

Bosak to jedyna osoba, ktora odpowiada merytorycznie i mówi o kluczowych gospodarczo-ekonomicznych sprawach dla naszego panstwa zamiast cała reszta, ktora opiera kampanie wyborczą na krytykowaniu PIS, aresztownaiu posła, napadzie na Budkę i innych dyrdymałach odciągających uwage od kluczowych spraw. Mozna Konfy nie lubić za skrajnie prawicowe poglądy ale nie można im odmówić merytoryki!

ocenił(a) film na 1

W punkt!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PPS

grunt ze popieramy izrael w obronie granic, tu sie zgadzamy

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Ja popieram Palestynę ciemiężoną przez nazistowskich kabalistów.

PPS

popierasz izrael z tego co piszesz, ale nawet tego nie rozumiesz.

PPS

Nie ma nie było i nie będzie takiego państwa jak Palestyna.

ocenił(a) film na 1
Tomasz_Bezuszko

Sugeruję spojrzeć na mapy sprzed 48 roku... ja tam nie widzę izraela, a jest Palestyna.

xPERUNx

A ja proponuje cofnąć się o kolejne 2 tysiące lat gdzie żydzi mieli swoje państwo na terenach dzisiejszej Palestyny ale wywalili ich rzymianie potem persowie, i stracili swoje państwo i jak dochodzić słuszności komu tak naprawdę się należą te tereny? Co sprawa się przedawnila czy jak? Prawda jest taka że Izrael jako nie islamistyczne państwo jest wbite jak klin między kraje arabskie, a tym bardzo się to nie podoba, i wszyscy wkoło Izraela to wrogowie. Hamas to też nie jest zdrowy rząd dla Palestyny, te wszystkie organizacje to zło i uwstecznianie. Także nie dziwię się polityce Izraela który nie ma wyjścia niż brutalna obrona przed wrogami naokoło. Wojny zaczynamy się z izraelem zawsze po napadach od Palestyny wspomaganej przez kraje i organizacje arabskie które nie chcą tam Izraela. Dla Izraela to sytuacja bez wyjścia, bo co mają zrobić? Oddać państwo? Dać się rozgonic kolejny raz po swiecie? To że są silniejsi i bogatsi to ich wina?

ocenił(a) film na 1
slotas

Żydzi to antysemici co mordowali inne narody.

ocenił(a) film na 1
PPS

Leczenie dla cb, trollu żymski.

PPS

nie karm trolla

uczacnieuka

Arafat był agentem Mosadu, i o tym już wszyscy co znają historię dobrze wiedzą, tak samo jak hezbollah był infiltrowany od środka przez izraleski wywiad. uczacnieuka widze że masz duzo do powiedzenia ale wiedzę znikomą :D

egzik01

dowody? czy tylko urojenia? z urojeniami nie podyskutuje (to problem dla specjalitow, ja nim nie jestem w temacie), ale odnosnie polityki (jako spec juz mogę dac ci wyklady, inna sprawa czy w ogole zrozumiesz zdanie... Poproszę dowody twierdzen lub wroc do pieczary niewiedzy.

egzik01

niezle bzdury, polowali na niego i byl ich agentem. Wziales juz specyfiki na to? Ha ha ha, ale bzdury gadasz. Nie byl zadnym agentem.

ocenił(a) film na 1
uczacnieuka

Nieuku najpierw zaktualizuj dane zanim zaczniesz wypisywać takie bzdury, Izrael zmienił teraz przepisy konstytucyjne oraz ustawowe i zawłaszczają tereny po za oficjalnymi granicami „swojego” kraju, siłowo wyrzucając miejscowych, przejmując gospodarstwa i z wojskiem osiedlają przejęte tereny swoimi pejsatymi obywatelami. Była dość głośna debata na ten temat w samym Izraelu bo nie wszystkim sie to podoba, ale w TVN ani TVP o tym nie mówią.

ocenił(a) film na 1
PPS

Jesteś żenujący - te wykwity antysemityzmu zgłaszam administracji.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
nex6_fw

A ty żymskim podnózkiem. Pzdr.

ocenił(a) film na 1
ryszard_wojna

Antysyjonizmu. Palestyńczycy są semitami przygłupie.

PPS

Palestyna to islamiści, właśnie ci których nie chcesz wpuścić do Polski bo to terroryści. Izrael roi świetną robotę, zniszczymy twój islam pejsie.

Willmaster

Przypomnę ci , ze Polska była kiedyś pod zaborami i walczyła o swoją wolność jako kraju i narodu. I to samo robią Palestyńczycy, którym wzięto ich państwo. Podzielno je między nimi i Izraelem (które nie miało swojego państwa). I to właśnie Izreala od lata 50 odbiera po woli tereny palestyny i prześladują ta ludność. Nie mówię, ze Palestyna w tym konflikcie jest nie winna bo zawsze kij ma dwa końce. Jednakże paradoksalne jest to, ze kiedyś Izraelczycy byli ofiarami podczas wojny a dzisiaj są oprawcami wobec innego narodu

ocenił(a) film na 1
ssonija

Warto dodać ze budują im miasta otoczone murem i często zabraniają z nich wychodzić, chyba widać jakieś podobieństwo które im sie bardzo nie podobało.

Willmaster

Proponuję się doedukować, bo to Izrael zajął w 1967 roku całe terytorium zachodniej Palestyny i okupuje je do dziś. Nawet Obama powiedział, że przywrócenie granic państwa palestyńskiej sprzed 1967 roku doprowadziłoby do pokoju w tym regionie.

ocenił(a) film na 2
uczacnieuka

Miedzy 21 czerwca 2021 r. a 11 maja 2022 r. siły izraelskie zabiły w OPT co najmniej 79 Palestyńczyków, w tym 14 dzieci. W marcu siły izraelskie zabiły 12 Palestyńczyków, w tym troje dzieci. Inny Palestyńczyk zginął z rąk izraelskiego osadnika. W kwietniu 2022 roku, według danych Amnesty International, siły izraelskie zabiły co najmniej 22 Palestyńczyków, w tym troje dzieci. Od 22 marca w wyniku ataków uzbrojonych Palestyńczyków zginęło 18 osób w miastach Izraela.

Są filmiki gdzie żołnierze strzelają do dzieci rzucające kamienie

Andrzej_W_filmaniak

Anegdotyczne słabe argumenty. Palestynski terroryzm - polecam poczytać skalę A nie anegdoty

uczacnieuka

Szanowny uczacynieuku, wystarczy jak obejrzysz parę wykładów naszego byłego wiceministra Wojciecha Szewko o Izraelu na jego kanale. Aktualnie Izrael to jest ustrój ksenofobicznego apartheidu. Najbardziej lewicowa partia na izraelskiej scenie politycznej jest tak gdzieś z siedem, osiem pozycji na prawo od polskiej (mając na myśli jednomiejsce zajmowane obok siebieod lewa do prawa przez partię) naszej Konfederacji. Te skrajne partie wprost nawołują do mordowania Arabów, nie ukrywając swych zamiarów. Segregacja rasowa to już łączy wszystkie partie izraelskie, ale to akurat wynika pośrednio z religii judaizmu.

Kazikowy

nie, nie masz racji. Anegdoty znow. Izrael to zaawansowane spolecznie, technologicznie i gospodarczo panstwo w obliczu walki niekiedy z pastuchowymi organizacjami terrorystycznymi i niechęcia swiata arabskiego wobec tego panstwa. Jedynym rozwiazaniem jest pokoj w wartunkach kompromisu i izrael wyszedl z tym w latach 90. jakkolwiek czesc oponentow woli haselko: 'zniszczyc izrael". Usa glupie nie jest, woli wspolprace z potega regionalna niz terrorystycznymi organizacjami, a jednoczesnie umieja robic biznes z pragmatcyzna arabia. Popieranie jakkolwiek palestyny jest dla mnie smieszne w pl, swiadczy o wadliwosci edukacji na poziomie co najmniej podstawowym. Nalezy popierac wspolprace z panstwami liczącymi sie na arenie miedzynarodowej, wnoszacymi wartosc dla kooperanta, dlugoterminową. Segregacja rasowa nie obowiazuje na terenie panstwa izrael, co jest na terenie palestyny nie wiem, moze jest segregacja o ktorej piszesz moze nie (nie znam sie i mowie wprost), ty zas udajesz ze sie znasz co jest na terenie administracyjnym izraela a nie masz pojecia. Subtelna roznica miedzy efektem duninga-krugera w tym temacie (twoje podejscie) am wywazona ocena trzeźwej sytuacji administracyjnej w konkretnym panstwie (moje).

uczacnieuka

To nie jest moje zdanie. Powołałem się na poważnego człowieka, długoletniego wykładowcy stosunków międzynarodowych. To Ty żyjesz mrzonką dotyczącą Izraela i wylewasz swoje projekcje na temat tego kraju, a które tylko w niewielkim stopniu mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, w zasadzie tylko w zakresie gospodarki tego kraju.

Kazikowy

budowanie na 1 no name calej opinii o rozleglej kwestii jaka jest panstwo takie jest dosc naiwne. Projekcie wylewasz powolujac sie na no name w temacie i myslisz ze taki blad logiczny (odwolanie do ukrytego "autorytetu) wzudzi podziw w adwersarzu. Jest przeciwnie: politowanie wzbudza. Tak, gospodarka jest dla mnie kluczowa, ale i polityka wyrazam w niej znawstwo, czego o tb nie powiemy. Dajesz jakies ogolniki o losowych partiach, a pomijasz ekstremistów palestynskich, ktorzy do pokoju nie są gotowi i nie beda jak wynika z prowokacji, wiec izrael broni granic jak polska z bialorusia. Skoncz z naiwnym zyczeniowym mysleniem, przyjmij fakty.

uczacnieuka

No name to jesteś ty, ale tego nie widzisz, że jest inaczej bo ci ego przesłania

Kazikowy

no name to jestes ty - papuga tyle samo potrafi powtorzyc

uczacnieuka

Cóż, wybierz się do Izraela to zmienisz zdanie na temat, czy jest tam segregacja czy nie. Jest.

PoQska

sporo podrozuje, w przeciwienstwie do dzieci na kieszonkowym ojca, zatem mowie z empirii. Z drugiej strony tam napieta sytuacja przez arabskie wrogie panstwa, wiec mieszkac bym nie chcial. Zatem ja formuluje opinie z obserwacji, ty ogólniki bez pokrycia. Potwierdzam: nie ma tam segregacji rasowej.

uczacnieuka

Po czym wnosisz, że ja nie formułuję opini z obserwacji? I co to za tekst o kieszonkowym ojca? Wow, świetny poziom dyskusji.

PoQska

masz argumenty, podyskutuje, poki co nie podales zadnych. A kieszonkowe? No odpisuja mi tu glownie dzieci na kieszonkowym ojca (obserwacja), wolalem sie upewnic pytajac czy powiesz cos wiecej niz wyzwiska typowe dla userow. Pamietaj tez ze np. noworodek tez formuluje opinie z obserwacji (np. o ostrym przedmiocie), a jaka jest wartosc jego obserwacji o czarnej dziurze w porownaniu do astronoma z doktoratem? Tak sie mniej wiecej czuje w "dyskusjach" z niektorymi. By zrobic ci kontekst i lepiej zrozumiales pewien styl. Juz potwierdzilem: nie ma segregacji. Jesli chcesz wiedzy o czyms innym w temacie relacji tych panstw - jestem tu i slucham pytan.

uczacnieuka

W którym momencie cie wyzywałam?

PoQska

a gdzie ci to niby sugeruje? Okreslilem typowe argumentacje userow czesci co do mnie pisza tu w relacjach na temat izraela i dzialan filmowych, a nie personalne ze ty cos mi piszesz. Rysowalem ci kontekst ogolny. Czytaj uwazniej co pisze, to ulatwi dialog

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones