PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807561}
6,9 51 536
ocen
6,9 10 1 51536
6,9 45
ocen krytyków
Czarne bractwo. BlacKkKlansman
powrót do forum filmu Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Dawno nic tak mnie nie zdenerwowało w kinie jak ten film.
Historia jest ciekawa, miejscami zabawna, miejscami naciągna (nie rozumiem dlaczego Czarny Ron musiał koniecznie rozmawiać z KKKlanem przez telefon, dlaczego nie Biały Ron, rozumiem, że pierwszy raz był to Czarny ale potem? Nie łatwiej byłoby gdyby jeden i ten sam koleś był jedną i ta samą osobą? Po co ryzykować?)
Ale właściwie nie samej historii sie czepiam. Czepiam się tego jak Lee ukazuje społeczeństwo. Społeczeństwo w tym filmie jest czarno-białe. Dosłownie i w przenośni. Otóż mamy bardzo miłych, inteligentnych, szlachetnych Czarnych (głównie śliczne dziewczęta) kontra banda tępych, ograniczonych, agresywnych, nienawistnych Białasów.
Czy to nie jest rasizm? Czy takie niesprawiedliwe uogólnianie jest uczciwym podejściem do tematu?
Jeśli mówimy o braku tolerancji, to bądźmy tolerancyjni.
Jeśli mówimy o agresji KKKlanu, to opowiedzmy też uczciwie o Czarnych Panterach.
Jestem bardzo zawiedziona. Bardzo.
I jeszcze ta flaga amerykańska na koniec filmu.... Dżizessss.... save America przed takimi filmami.


ocenił(a) film na 1
per333

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3104594746332575&id=465461713579238& fs=60&focus_composer=0

ocenił(a) film na 6
dezertx

Filmik się nie otwiera. Ale widziałem to wcześniej. Ty czegoś nie rozumiesz. Po obezwładnieniu delikwenta, który zresztą nie wykazywał agresji wobec policjantów, nie klęczy się na jego szyi przez 8 minut. I sędzia wyda sprawiedliwy werdykt, a rasiści, neonaziści, kolboranci hitlerowscy i inni pogrobowcy Hitlera będą bardzo niepocieszeni. Wspomnisz moje słowa.

ocenił(a) film na 1
per333

Tak, trzyma się żeby obezwładnić wielkiego naćpanego murzyna który stawiał opór - nie chciał wysiąść z auta a potem nie chciał wejść do radiowozu.
Przyczyną śmierci nie było uduszenie. Było nią zatrzymanie akcji serca bo koleś był naćpany wszystkim co jest na rynku, miał zwężone tętnice (zła dieta) i koronawirusa XD
Tego się nie da obronić i głodne kawałki o rasizmie możesz sobie wsadzić - przestępców mi nie szkoda , bez względu na kolor skóry

ocenił(a) film na 6
dezertx

Mnie ciebie szkoda, niezależnie od twojego koloru skóry. Konfabulujesz sobie, zmyślasz, dopowiadasz, jakby fakty, na których oprze się sąd, były dla ciebie zbyt trudne do ogarnięcia. Morderstwo zostanie surowo ukarane i zobaczysz, że to ja mam rację. Ty, mocą swojego intelektu, zapewne po wyroku będziesz kręcił i dalej konfabulował, oburzony na decyzję sądu. Ale to będzie wyłącznie twój problem.

ocenił(a) film na 1
per333

Tak, tak, zapieraj się faktom.
Jest na FB strona Hoplofobia.info tam masz wszystkie nagrania + analizę.

Ale widzę że załączył ci się dysonans poznawczy i nie spojrzysz prawdzie w oczy nawet gdyby stała przed tobą i krzyczała XD

ocenił(a) film na 6
dezertx

A co zrobisz, specyficzny człowieku, jeśli ława przysięgłych i sąd orzekną winę oskarżonego? :D Zaostrzenie zarzutów i kwalifikacji zbrodni ze strony prokuratury i wnoszenie o wyższy wymiar kary, niż wskazują na to tabele stanowe, odbyło się po zapoznaniu się prokuratury z materiałem dowodowym. Prokuratura wypiera fakty i włączył jej się dysonans poznawczy? A jeśli dalej wszyscy, według ciebie, będą wypierać fakty i włączać im się będzie dysonans poznawczy, zaś oskarżony trafi do więzienia, to jaka będzie wtedy twoja reakcja? ;) Czy strony neonazistowskie mają na to odpowiedź?

ocenił(a) film na 1
per333

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=788944105242360&id=482029472600493

ocenił(a) film na 1
per333

Tu masz całe nagranie z aresztowania tego cwaniaczka https://youtu.be/XkEGGLu_fNU

Całe zdarzenie jest wykorzystywane politycznie. Niech sędzia wyda wyrok. Policjanci są w 100% niewinni morderstwa!

ocenił(a) film na 6
dezertx

Politycznie? Czyli już powoli przygotowujesz grunt pod sytuację, w której werdykt będzie niezgodny z twoim wyobrażeniem?
Do tego posługujesz się dość prostaczkowatym językiem, co pasuje do mojego oglądu sytuacji, w temacie twojej osoby ;) Tacy ludzie jak ty będą iść w zaparte do końca. Albo zareagujesz na wyrok oburzeniem, twierdząc, że to spisek Żydów, masonów i cyklistów, oraz lewaków, oczywiście, albo będziesz siedzieć upokorzony cicho, w co osobiście wątpię, bo tacy jak ty lubią gardłować bez sensu i pomyślunku. Wydaje mi się, że pochodzisz ze środowiska cwaniaczków, jak to raczyłeś określić i twój los jest z góry napisany ;)

ocenił(a) film na 1
per333

Uproszcze ci to bo nie rozumiesz. Jeśli zatrzyma cię policja i kojfniesz na zawał to policjant cię zabił czy twój stan zdrowia?
I tak, lewackie stany odkrecaja kota ogonem. Ostatnio 17latek został zaatakowany przez czarnych bandytów a media zrobiły z niego mordercę bo w samoobronie zabił dwóch napastników XD

madziak75

Dodam swoje spostrzeżenia. Jestem uczulony na rasizm w każdym wydaniu. Reżyser umiejętnie poradził sobie z przekazaniem trudnego tematu w otoczce komedii. Jasne ucierpiała na tym wiarygodność głównego wątku, jednak żyjemy w takich czasach, że istnienie problemów trzeba kolportować do szerszej publiki.

Zwróciła moją uwagę scena, w której na zmianę pokazywane są obie grupy. Jedna krzyczy "white power", druga "black power". Przecież jest to wcale nie takie delikatne mrugnięcie okiem w stronę widza.
Drugi ważny wątek rozgrywa się podczas wiecu lidera czarnych, który nawołuje do przemocy.

Film jest "czarno-biały", gdyż postacie są wycięte z kartonu i obrysowane grupą kreską, lecz z uwagi na poruszony temat oraz gatunek dosyć uczciwy. Są głupi, zacofani biali, acz są też współczujący, zabawni, pogubieni, inteligentni. Fakt ze strony mniejszości brak głupich i zacofanych, lecz przecież nie jest to film dokumentalny, tylko pewien scenariusz mająca zwrócić uwagę na konkretny problem w kontekście historycznym.

Także tego filmu osobiście nie nazwałbym rasistowskim, bo każdy coś pozytywnego z niego powinien wyciągnąć.

ocenił(a) film na 4
madziak75

Trafny tytuł wątku.

madziak75

Krótka odpowiedź - to film Spike'a Lee - to u niego norma.

madziak75

Dokładnie!!! Dzięki za założenie tego wątku! Dopóki będziemy patrzeć na ludzi poprzez ich grupy będzie brak pokoju. A jak już musimy patrzeć przez pryzmat grup to warto w każdej z nich zobaczyć i dobro i zło, które one dokonują.

ocenił(a) film na 7
madziak75

> Jeśli mówimy o agresji KKKlanu, to opowiedzmy też uczciwie o Czarnych Panterach.

Dokładny cytat z filmu: "Nie noszę czarnego beretu, czarnej kurtki i czarnych rajbanów oraz nie krzyczę 'zabić białasów', ale to nie znaczy, że nie dbam o swoich."

ocenił(a) film na 5
Luklaser

Czego ten cytat ma dowodzić? Że Spike Lee nie jest rasistą? Że to nie jest rasistowski film?

ocenił(a) film na 5
Luklaser

Rasizmem dla mnie jest również pokazanie białasów jako bandy obleśnych przygłupów, w kontraście do pięknych bystrych czarnych. Są również różne subtelne odmiany rasizmu.

ocenił(a) film na 7
madziak75

Domyślam się, że twierdząc jakoby ten film ukazywał białych ludzi jako obleśnych przygłupów, odnosisz się konkretnie do tych członków Ku Klux Klanu, którzy spędzają wolny czas w barze, pijąc i grając w bilard, noszą luźne stroje w stylu wiejskim, mówią specyficzną gwarą i zawsze mają przy sobie broń palną. Jest to tak zwana kultura Redneck, typowa dla niektórych regionów USA. Najwyraźniej nie rozumiesz tej kultury i uznajesz wszystkich jej przedstawicieli za głupków tylko dlatego, że się wyróżniają (mówią "dziwnie", ubierają się "dziwnie"). Jak na ironię to Ty tutaj wychodzisz na ksenofoba, choć wierzę, że wynika to jedynie z niewiedzy, a nie ze złej woli.
Może obejrzyj ten film jeszcze raz na spokojnie, bo doszukiwanie się w nim tak przerysowanej propagandy mogę wytłumaczyć tylko nadwrażliwością. Obejrzałem go kilka dni temu i nie miałem żadnego problemu ze zrozumieniem, że potępiany jest jedynie Ku Klux Klan, przestępczość i mowa nienawiści zarówno wśród białych, jak i czarnych (chociażby w wypowiedziach głównego bohatera na temat zachowania Czarnych Panter). Nie wiem jak można racjonalnie uznać, że ten film potępia wszystkich białych ludzi, kiedy ukazana w nim policja jest w większości biała i stoi w opozycji do Ku Klux Klanu, a najważniejszy bohater drugoplanowy jest grany przez Adama Drivera, który portretuje swoją postać jako dobrą, tolerancyjną, empatyczną, inteligentną, sprytną i szybko myślącą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones