PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=800447}
7,2 49 788
ocen
7,2 10 1 49788
6,4 11
ocen krytyków
Chilling Adventures of Sabrina
powrót do forum serialu Chilling Adventures of Sabrina

Jak wyżej. Dla wszystkich, którzy obniżają ocenę, bo sitcom był lepszy - to jest Sabrina oparta na komiksach. Tak, dla nie zorientowanych - pierwszy był KOMIKS. I to właśnie na nim opiera się serial. Jeśli ktoś nie czytał - polecam. Jest wart więcej niż może się wydawać. Wydaje mi się, że porównując sitcom z serialem - nie bierzecie tego pod uwagę.
Sam serial - bardzo fajny. Ma swój klimat, do tego jest akuratnio wszystkiego - niesamowita Miranda Otto (znana z LOTRa jako Eowina), Salem - całe szczęście prawdziwy, a nie kukiełka, do tego piękny Diabeł i cała historia związana z czarownicami, już nie wspomnę o muzyce - jest cudowna!
Dla oglądających Riverdale - są świetne smaczki, ale myślę, że nie połączą tych dwóch seriali - przynajmniej mam taką nadzieję.

ocenił(a) serial na 2
Magda_Rozwod

Ale jest pełen poprawności politycznej wciskanej na siłę. To go po prostu dyskwalifikuje jako fajny serial.

ocenił(a) serial na 9
Przemo185

Myślę, że to nie jest dyskwalifikujące. Oczywiście - jest to moje zdanie. Natomiast zgodzę się, że jest jej tam mnóstwo

ocenił(a) serial na 2
Magda_Rozwod

Serial oczywiście do obejrzenia, ale niestety zamiast skupić się na plusach serialu musimy się skupić na bombardowaniu przez poprawność. Takich seriali nie ogląda się z nastawieniem "edukacyjnym". Nie oglądam go jako "dokumentu o uciśnionych i mniejszościowych", więc niech mi tego nie wciskają wszędzie jakby świat był tylko taki.

ocenił(a) serial na 9
Przemo185

Rozumiem Twoje podejście, ale z drugiej strony - który serial/film jest bez czegoś takiego? Wydaje mi się, że obecnie raczej trudno na coś takiego trafić więc staram się na tym nie skupiać jako coś wiodącego, a skupiać się na tym, czy jest to coś co mi się podoba czy nie. Możliwe, że upraszczam, ale wydaje mi się, że też nie jest to w pełni złe podejście

ocenił(a) serial na 2
Magda_Rozwod

Cóż, podejście jak podejście. W wielu serialach to widać, a w netflixowych to plaga. Nie mam nic przeciwko mniejszością, ale to jak z polityką, jeśli jest ci to potrzebne to się interesujesz, a jeśli nie to masz gdzieś ten temat. I tak tutaj, gdyby nie przesadna emanacja tematu byłoby ok, bo ludzie jak ludzie, każdy robi co chce bo jest wolny, ale jeśli wrzucą na każdym kroku ci dany temat to masz po prostu dość czując się osaczonym niczym ofiara która ma właśnie siłą mieć wyprany mózg. Mam wśród znajomych paru homo(i geje i lesbijki), które uważają, że ostentacyjne pedalstwo robi im po prostu zły PR, który jest potrzebny jak koszula w...

Przemo185

sitcom słabo kojarzę - a ten serial po prostu ogląda się bardzo przyjemnie ( zaliczony w 2 dni)
i odpuście z tą ideologią - to tylko rozrywka dobra na okres halloween

Przemo185

na siłę xD ? Sam mówisz że masz paru homo znajomych, więc to chyba znaczy że nie jest to nic niezwykłego dla ciebie. Zresztą to nie jest polski serial. To że w polsce nie jest to jeszcze coś normalnego dla wielu, nie znaczy, że jest tak też na całym świecie.

xxxxPRZEMOxxxx

Nie zauważyłeś, że ostatnimi czasy każdy, ale to dosłownie każdy prawak ma kolegę/ koleżankę homo, którzy ZAWSZE zgodnie uważają, że pokazywanie homoseksualizmu otwarcie to coś złego, tak samo jak parady równości? Naturalnie też tacy znajomi nigdy w czymś takim nie uczestniczą, wolą siedzieć w piwnicy i udawać, że wcale nie dotyka ich łamanie praw człowieka. Poważnie, jeszcze nie trafiłam na kogoś, kto napisałby, że ma znajomych homo, którzy tak nie uważają, to już jest jakiś mityczny dowód, który ma udowodnić rację autora danego komentarza. Swoją drogą taki człowiek zawsze używa słów takich jak "pedalstwo" i tak dalej, i jego znajomym homo to nie przeszkadza, norma.

Taka rada na przyszłość. Jeśli zobaczycie komentarz osoby, która upiera się przy tym, że ma x kolegów homo, którzy gardzą jakimikolwiek manifestacjami, to na 99% możecie być pewni, że autor komentarza geja widział najwyżej w internecie.

Necto

Albo po prostu jest ich więcej niż Ci się wydaje, a Ci maszerujący są mniejszością ? Twój werdykt jest bezsensowny, wynikający ze złego przekonania. Nie twierdzę, że to, że homoseksualiści walczą o swoje prawa jest złe, wręcz przeciwnie, totalnie nie zrozumiałym jest dla mnie to, że w ogóle muszą to robić - ta dyskryminacja jest dla mnie chora. Ale tak mam znajomego geja, a przez to też znam parę osób z tego środowiska i faktycznie ani jeden z nich nie biega na marsze równości, nie chce mieć dzieci itp.

gruby157

No oczywiście xD

Przemo185


Przemo185 w sedno

ocenił(a) serial na 7
Przemo185

lol to zawsze jak widzisz geja w serialu dajesz 2/10 z automatu? XD

ocenił(a) serial na 9
Przemo185

Przemo158 - kwestia jest tego, że nie osaczam Cię tylko wyrażam swoje zdanie, bo po prostu spotykam się bardzo często ostatnio, że jeśli nie naświetlam 'problemu' (cytuję osobę która tak to ujęła), że jest natłok tematu homo itd. to znaczy, że nie mam gustu filmowego. Więc wydaje mi się, że jest to punkt widzenia. Jeśli u Ciebie coś takiego wpływa na ocenę to ok - każdy ma swoje kryteria

Magda_Rozwod

faktycznie trochę propagandowy ten serial

Przemo185

tam jest om, nie ą jak ci sie wydaje.

Przemo185

A może byś tak sprawdził co to jest ta "polityczna poprawność"? Pokazywanie gejów w serialu nie ma z nią nic wspólnego. Poprawność polityczna polega na tym , by ćwoki nie obrażały mniejszości używając słownictwa, które jest dla tych mniejszości obraźliwe, tak jak ty to robisz.
Dlaczego każdy polski homofob czy rasista musi zawsze zaznaczyć: " nawet znam kilku gejów/Murzynów"?! I co z tego? Mamy ci być wdzięczni, że ich nie pobiłeś, oplułeś czy nie spaliłeś na stosie?
Świat idzie naprzód, Europa Zachodnia, Ameryka i Australia dawno już nie przypominają współczesnej Polski. Dla nas wybrykiem natury nie są mniejszości seksualne, lecz mniejszości kulturalne, do których należysz.
Tak apropos - obniż jeszcze ocenę, bo w serialu gra też Czarny Lud.
A rzeczowniki w liczbie mnogiej nie mają końcówki -ą tylko -om, więc
"mniejszościom"

Magda_Rozwod

"Rozumiem twoje podejście"... Naprawdę? Biedak osaczony przez gejowską propagandę i bombardowany polityczna poprawnością. No chyba coś tu nie gra.
Jako mężczyzna hetero zupełnie się nie interesuje tym kto z moich znajomych jest gejem - nie jestem kryptogejem, więc tego typu informacje są mi zbędne. Dziwi mnie spoglądanie na człowieka z perspektywy łóżka.
A ta cała polityczna poprawność dawniej nazywała się kulturą osobistą lub dobrym wychowaniem, czyli pojęcia dla niektórych i nie niezrozumiałe i nieosiągalne.

ocenił(a) serial na 7
Przemo185

mam już dosyć ciągłych tekstów serial film mi się nie podoba bo jest w nim poprawność polityczna w każdej dekadzie mamy jakąś poprawność polityczną kiedyś było nie do pomyślenia aby czarnoskórzy teraz nazywa się ich afroamerykanie aktorzy grali główne role filmach o nagrodach też mogli zapomnieć bo w tamtych czasach tak po prostu było taka poprawność czasy się z mieniły i mamy teraz co innego jeśli chodzi o serial jestem dopiero po pierwszym odcinku i na razie według mnie serial ma potencjał dla tego ma ode mnie 9 ale co będzie dalej zobaczymy

ocenił(a) serial na 7
oskar81

serial bardzo mi się podobał całą noc oglądałem teraz wypada czekać na drugi sezon mam nadzieję że będzie tak dobry jak sezon 1

ocenił(a) serial na 8
oskar81

10/10

Przemo185

Moze w takim razie lepiej wrocic do sitcomu z 90tych, tam wszyscy biali, 95% do tego blond z niebieskimi oczami, wszyscy hetero nawet Salem. Żadnych transseksualistow na widoku.

ocenił(a) serial na 9
Malika

tylko, że kot jest czarny :D

Magda_Rozwod

Wyróżnia się na "jasnym" tle ;P

ocenił(a) serial na 9
Przemo185

Jakiemu bombardowaniu? Bardziej od poprawnosci politycznej wkurzaja mnie ludzi ktorzy wszedzie sie jej doszukuja.
Czy ja zauwazylem w tym serialu? Tak ale nie jest nachalna i nie skupia sie na niej.

Przemo185

przyklaskuję.

ocenił(a) serial na 9
Magda_Rozwod

jestem na 8 odcinku i szczerze to czy rozegra się jakaś bitwa ? bez szczegółów bo w sumie klimat jest genialny tyle że myślałem że będzie już jakiś zalążek bitwy z księciem ciemności a tu nikt. I troche dziwi mnie fakt że nikt nie rozgryzł ten całej Madame Szatan czekam też odrazu na 2 sez:)

Przemo185

O tak przesiakniety poprawnoscia polityczna ;) a wklad feminizmu bije po oczach ;p

ocenił(a) serial na 7
shopen22

Przeczytałam o poprawności politycznej i aż się zawiesiłam :D A Wam chodzi o mniejszości seksualne! Nie rzuciło mi się to w oczy, bo wokół mnie zbyt wiele podobnych przypadków mam, żeby mnie to w oczy kłuło w filmie ;) A temat patriarchatu w zorganizowanych religiach porusza mnie od lat, ale, że nie przynależę nigdzie, to tylko pokiwałam smutno głową.
Serial pochłonęłam w trzy dni. Stanowczo, nie jest to już komedyjka dla dzieci ;)

Sagitta78

Bo najpiękniejszy był kult Wielkiej Bogini i co ciekawe występował we wszystkich cywilizacjach. Kult Bogini Matki jest chyba bardziej naturalny niż kult Boga Ojca. Bóg Ojciec jako dawca życia? Nawet w dobie in vitro brzmi to jakoś nienaturalnie.
A patriarchat to wymysł słabych, bojących się kobiet facetów, którzy uważają, że dominując nad kobietą pokazują swą wartość. Mało to męskie, za to bardzo żałosne. Nie ma jak partnerstwo.

ocenił(a) serial na 8
Przemo185

Hehe, dobrze, że twoje zdanie nie ma żadnego znaczenia.

Przemo185

Zwróć uwagę, że serial odbywa się w małej mieścinie w latach 80. To nie jest poprawność polityczna tylko oddanie sytaucji ludzi z tamtego okresu z jakiejś wioski.

ocenił(a) serial na 2
Magda_Rozwod

Ktoś tu gada głupoty. To jest ekranizacja komiksu, ale komiksu z 2014 roku. I dopiero ta wariacja ma mroczny charakter, czyli właściwie serial netflixa i komiks to kwestia ostatnich 4 lat. Sitcom też opiera się na komiksach, które sięgają jeszcze lat 60., więc mówimy tu o tradycji półwiecznej i z wersją netflixa nie ma to nic wspolnego. Więc tak, pierwszy był komiks, ale na pewno nie taki :)

ocenił(a) serial na 9
Redil

Chyba nie doprecyzowałam - miałam na myśli jedynie Chilling adventures of Sabrina jako komiks, masz we wszystkim rację, tylko jedynie chodziło mi, że błędem jest je łączyć i porównywać skoro chodzi o dwa różne komiksy i dwa różne wg mnie - charaktery seriali.

ocenił(a) serial na 2
Magda_Rozwod

Okej, bo tak to można było rozumieć, że serial w przeciwieństwie do sitcomu oparty jest na komiksie. Ten oparty jest na konkretnym komiksie sprzed kilku lat. Ale fakt, bez sensu porównywać obie produkcje bo poza punktem wyjścia nie łączy je właściwie nic :)

Magda_Rozwod

Rozumiem, że to jeczenie o poprawności tyczy sie glownie Susie? Ja jakos nie zauważyłam, zbyt wiele postaci wyraznie transseksualnych, w telewizji i kinie, jedna Hilary Swank wiosny nie czyni. A no i jeszcze Ambrose, bo gej i do tego czarny? Jest akurat jedna z moich ulubionych postaci, mam nadzieje zobaczyc aktora go grajacego częściej na ekranie, bo kradnie wiekszosc scen, w ktorych się pojawia, ma naturalna charyzmę.

ocenił(a) serial na 9
Malika

Akurat wg mnie Susie jest spoko - nie jest może głównym charakterem, ale ogólnie robi bardzo ładne tło dla całości i w zasadzie nie razi mnie to czy jest czy nie jest homo. Co do Ambrosa - zgodzę się! Dobrze napisana postać i chyba jedna z lepszych w serialu, choć moje serce skradła Zelda - Miranda Otto w kosmos jak zawsze!

Magda_Rozwod

Dla Was to poprawność polityczna, a dla reszty świata norma. Czasy dominacji białego człowieka minęły bezpowrotnie i się z tym pogódźcie. Nikt nie będzie robił nic pod dyktando oburzonych obrońców białej rasy. Może w tym polskim zaścianku jesteśmy Słowianami, ale poza granicami tego kraju są miliony innych ludzi, o różnych kolorach skóry, różnych rasach itd. którzy też chcą oglądać filmy i seriale, w które mogą się wczuwać, a nie gapić się ciągle jak to święci, biali amerykanie czy europejczycy zawsze grają pierwsze skrzypce.

ocenił(a) serial na 8
RadKadavra

Sorry, ale nie chrzan. Kawalek Europy i USA po wierzchu, to zadna reszta swiata. Masz jeszcze spory kawalek swiata, wiekszy niz te dwie razem wziete, gdzie nie jest to wcale normalne, a odwrotnie i nawet jest zwalczane.
Nie szafuj wiec tak normalnoscia, jezeli nie jezdzisz po tym swiece dalej niz za zachodnia granice.
I tu i tu mozna osiagnac skrajne absurdy. Co innego jest przesladowanie za to, ze ktos za zgoda obojga robi cos w lozku czy jest za bialy obecnie, a co innego jak ktos ci powie, ze czuje obrzydzenie na widok parad gejowskich i nie bedzie temu przyklaskiwal ani nazywal normalnym. Poza tym cos w tym jest, ze jezeli wszyscy beda tacy otwarci i tolerancyjni, to nastapi skacenie spoleczenstw jak w starozytnym Rzymie. Dlatego w Sabrinie poprawnosc polityczna w takiej formie jak jest jest zla. Bo uczy kolejnych zlych wzorcow. Bo feminizm nie walczy o zamkniete klubu dla kobiet i gil power, tylko o traktowanie jak ludzi wszystkich, ale to tez nie oznacza, ze jak nie jestes bialym hetero, to masz tym epatowac i na sile pokazywac jak nie jestes albo jestes, zamiast po prostu normalnie sobie zyc i funkcjonowac.
Dlatego Ambrose zupelnie mnie nie razi, bo jest wlasnie pokazywany normalnie, a nie przez pryzmat swoich upodoban, nawet jak mamy tam pare scenek doslowniejszych. Za to dziewczyny juz wypadaja bardoz sztucznie z tym swoim wojowaniem i problemami w szkole. Na szczescie to potem znika. A Suzi chyba rzeczywiscie jest po prostu trans, a nie les. I tu tez jest kolejne pokazywanie zlych wzorcow. Czemu wciaz nie ma normlanych les, ladnych, zadbanych, dziewczecych? Geje, spoko, w kazdje konfiguracji w druga strone pisk hamulcow i zadna Xena jak widac zielonego swiatla nie uczynila.
A jak trans, to dziewczyna robiaca sie na meskiego piwnicznika. Co, nie moze robic sie na seksownego yaoi?

RadKadavra

Tak, teraz nastapily czays dominacji zoltego czlowieka i troche czarnego i pewnie kiedys sie przekonasz jak bardzo oni maja gdzies, zeby nie byc rasistami wzgledem ciebie czy tolerancyjni.
To wlasnie takie srodkowobiale bujdy o tym, ze na swiecie panuje rownosc, braterstwo i tolerancja, a taki zly byl tylko bialy i jak zniknal, to wszyscy sa jego przeciwienstwem.
Nie robia pod dyktando naszego kawalka swiata, ale robia po raz kolejny pod dyktando roznych grup, ktore z kolei zaczely dominowac i nie probuj mi wmawiac, ze to jest dobrze czy rozni sie od tego co bylo zle ze strony bialych. A rasism, to wynalazek duzo starszy niz XVII wiek i biali kolonisci w Amerykach. Wiekszosc mieszkancow Afryki mocno by sie zdziwila twoimi pogladami i uwazaniem, ze ludziom naleza sie jakies wzgledy z powodu ich koloru skory.

RadKadavra

Aha, taka roznorodnosc, to poiwedz mi dlaczego ja w tym seiralu widze doslownie jedna Azjatke, za to ciemnoskorych duzo wiecej? Jak ma byc nie monotematycznie i nie tylko biali, to czemu nie po rowno? Spodobala mi sie bardzo Roz, jej babcia i zaluje, ze ja ograniczyli do tego sezonu i siedzenia w fotelu, pasowalaby do Hildy i Zeldy, nie widzialam nic nienaturalnego i niezwyklego w czarnej zonie Ojca, chociaz jej doprawili zle motywy, Ambros od razu mi sie spodobal ze stylu bycia. Mam zastrzezenia do Prudencji o to tylko, ze jest jak dla mnie za stara do roli uczacej sie czarownicy i sprawia wrazenie 30 latki bawiacej sie w smarkate przesladowania 16 latki...

alisspl

alisspl ale mam wrażenie, że Ty piszesz o czymś innym. Ja odpowiadam na zarzuty przesadnej poprawności politycznej, a Ty piszesz o tym, że niektóre postaci są źle przedstawiane i tutaj mogę się z Tobą zgodzić, że forsowanie po raz kolejny w serialu czy filmie lesbijki chłopczycy jest bezmyślnym rzucaniem stereotypami. I tak, pewnie w wielu krajach "niebiałoskórych" też jest rasizm ale właśnie my piszemy o walce z nim, a nie niepokazywaniu czarnych bo gdzieś w afryce tępi się białych. Całkowicie rozmijasz się z tematem, który poruszono. W myśl tego co piszesz można by uznać, że skoro w krajach afryki jest rasizm przeciw białym to u nas powinien być przeciw czarnych, a chyba nie na tym to wszystko polega...

RadKadavra

Nie. Odpowiadam na twoj post, w ktorym autorytatywnie stwierdzasz, ze twoj poglad jest pogladem wszystkich i swiata. Jestes wiec tak samo tencyjny/na i narzucajaca swoje poglady. Jednoczesnie stoi to w sprzecznosci z faktami. Jak naprawde jest na swiecie.
Bo to na swiecie wiekszosc to przeciwienstwo tego o czym mowisz.
A wala z tym tez nie zawsze oznacza dobrego podejscia.
W tej chwili kwestie wojowania z rasiszem i z czymkolwiek uroslo w kawlku swiata do absurdow i stalo sie tak naprawde wlasnie rasizmem w stosunku do tych wszystkich, ktorzy sie nie zgadzaja.
Nie widze kompletnie usprawiedliwienia i potrzeby wsadzania ludzi o innym kolorze skory niz bialy do filmow historycznych a nawet i fantasy, ale opowiadajacych kanon mitologiczny. Tak samo jak nie bede chiala bialych w opoowiesci o Zulus Czace czy Vietkongu. To sa proste, oczywiste rzeczy.
Nie podoba mi sie tez mowienie mi, ze moje moje, biale zdanie sie nie liczy i beda wszedzie ludzie nie biali, a jednoczesnie widze w takim filmie, serialu, przewage tylko czarnych. To jest nie w porzadku i po prostu tym samy co sie zarzucalo i zarzuca bialym.
Nie wiem dlaczego teraz piszesz do mnie o poprawnosci politycznej, kiedy ja odpowiadalam na twoj post o konkretnym zdaniu na temat tego co powinno byc w serialach i ze odminacja bialych sie skonczyla. To tez nie ma z twojej storny nic wspolnego z tematem poprawnosci w tym serialu.
A ja juz sie wypowiedzialam tez, ze poprawnosc polityczna w tym serialu jest smieszna i strzela sobie w stope. Nie przeszkadza mi - nawet jakby byl silny nacisk, a nie ma go - na homo czy feminizm - tyle, ze tego tam nie ma w poprawnej, dobrej formie. Predzej jest osmieszanie wlasnie tego i szkodzenie. Przynajmniej tego feminizmu i walki o kobiety. Jak juz to wlasnie mierzi mnie to zakladanie klubu i te rozne teksty o facetach jacy to sa zli, pokazywanie ich jako dupkow i jednoczesnie brak prob zaradzenia temu inaczej niz takie samo zachowanie, osmieszanie, wyszydzanie, upokazanie i tworzenie enklaw. Rozumiem jedna dmeonice, ktora traktuje facetow bardzo instrumentalnie i nie dziwie jej sie zwazywszy na pochodzenie, ale tam sa wszystkie takie te baby. I po raz kolejny biedna pierwsza zone Adama pokazuje sie w zlym swietle. A ona tylko stwierdzila, ze nie bedzie na kazde jego zawolanie i posluszna i niech sam sie soba zajmuje i poszla sobie. Za co zostala przez ojcow pisma wykreslona, no bo przeciez kobieta, ktora byla nieposluszna i sie zbuntowala i powiedziala lwprost co i jak heh.
Jest w tym serialu poprawnosc polityczna, ale po raz kolejny pokazywana w sposob glupi, prostacji i szkodzaca tematyce powazniejszej, ktora probuje zaakcetnowac. Dlatego juz wole interpretacja obu seriali Coven oraz Willow z Buffy :)

RadKadavra

Zeby byka jasnosc, nie uwazam, ze nalezy walczyc z rasizmem zawsze i wszedzie i wszedzie go widziec. Uwazam, ze jak najbardziej i kazdy ma prawo np. stwierdzic, ze ktos jest brzydki bo jest Murzynem czy Azjata, czy bialym, ze nie odpowiada mu fizjonomia, a nawet kutlura bycia wynikajaca z tej nacji. I wlasnie wiekszosc swiata ma takie, dosc zdrowe podejscie do tego. Wlacza ocene, lubienie, nie lubienie w poczet cech takich jak charakter, kolor oczu, krzywy nos i kolor skory i wszystko co sie z tym wiaze. Jest oczywiscie cienka granica kiedy ktos zaczyna kazdego oceniac zle, niezaleznie od tego jaki jest naprawde tylko dlatego, ze jest danego koloru. Ale wiem, ze ci wszyscy owjujacy nie zrozumieja i tak o czym mowie, a bedzie sie tylko zapalala im lampka rasista. I ja jakos nie mam problemow jak ktos mnie nazwei na powoaznie glupim bialasem. Moze tak uwazac. A takze glupia kobieta. Gorzej jezeli z tego powodu np. postawi mi dwoje na jakims egzaminie, mimo ze mam wszystko odbrze, czy powie mi, ze nie postawi wyzeszj oceny, bo kobiety nie sa w stanie nauczyc sie fizyki. Jednoczesnie kiedy jest mi ciezko zrozumie niuanse wyzszej statystyki i wiem, ze to nie moja bajka, nie bede sie oburzac w najmnejszym stipniu, ze w moim kokretnym przypadku ktos powie, ze jest matematycznym debilem. Ale niech nie nazywa tak wszystkich poprzez mnie. To sa pewne dowiadczenia zyciowe, a nie wojowanie na kartach ksiazek, seriali i filmow o rowne powrzucanie kolorowych kropeczek.

alisspl

Konkludując zalew tych twoich wypowiedzi możemy uznać, że ta twoja większość swiata, czyli Afryka, kraje muzułmańskie, Rosja i ultrakatolickie kraje Ameryki łacińskiej powinny nam dostarczać wzorców kulturowych? Rasizm i homofobia jest ok, bo inaczej czeka nas los Imperium Rzymskiego? Współczuję ci, bo osobiście wolałbym żyć w Imperium Rzymskim, niż w świecie który ty proponujesz. Większość zachodnich Europejczyków twierdzi, że kulturowo i mentalnie część Polaków należy do cywilizacji Wschodu. I ty to potwierdzasz. Tylko po kiego tak bardzo pchaliscie się do Europy? Dla kasy? Gdy pomyślę, że część moich podatków trafia na dofinansowanie ludzi o twojej mentalności zaczynam błogosławić Brexit!
Jednak nawet najbardziej zacofane kraje, w tym Polska, nie są odporne na zmiany, a to co ty nazywasz normalnością, normalnością już dawno nie jest! Możesz oczywiście przyłączyć się do talibów lub ISIS , w końcu jedność poglądów zobowiązuje, ale w cywilizowanej Europie trudno ci będzie spotkać się z czymś więcej niż zdziwienie, zażenowanie i pogarda.
Mamy jednak XXI wiek, nie XVII. Na Chińczyków i Hindusów (czyli prawie połowa świata) też bym tak bardzo nie liczył, są bardzo pragmatyczni w kwestiach światopoglądowych, więc twe poglądy będą uznawać za dziwactwo. Na stałe mieszkam i pracuję w dwóch krajach: UK i Singapurze. Kraje zupełnie odmienne pod względem kulturowym, w Singapurze homoseksualizm jest karany, chociaż od wielu lat jest to prawo martwe, ale takiej nienawiści do gejów i wszystkich innych mniejszości nie spotkałem poza Polską i Rosją nigdzie. Wreszcie macie wymarzony sukces - w czymś przodujecie.
Podobno chcecie chrystianizować Europę? Problem w tym, że wasz sekciarski sączący nienawiść kościół dawno przestał być chrześcijański, bo chrześcijaństwo to religia miłości. Jest wiejsko-plebejsko-katolicki.
Dwa, że trudno sobie wyobrazić, by nasze bogate społeczeństwa, o historii starszej niż wasza o dobre 1000 lat, zwracały uwagę na to co ma do powiedzenia zapyziały, biedny kraik, gdzieś z krańców Europy.

chrisalfa

Ja juz podsumowalam takie wypowiedzi jak twoje. Ze nie zrozumiesz i tak o czym mowie, a bedzie ci sie wlaczala lampka.
Moze kiedys uda ci sie zrozumiec cos co ktos do ciebie mowi nie tylko poprzez pryzmat swoich przekonan i swiatopogladu, ale po prostu zwrocenia uwagi na pewne fakty.
Ty za to zdaje sie uwazasz, ze normlane jest narzucanie wszystkim i wszedzie twojego pogladu zachodniego wszystkim innym i nie widzisz w tym nic zlego.
Tak, tez bym wolala zyc w Imperium, ktore by wzielo za mordy kazdego kto by nie przestrzegal pokoju rzymskiego, uwazal kazdego za barbarzynce poza granicami, a wszystkich traktowla rowno bez wzgledu na kolor skory i plec, preferencje i pochodzenie jako niewolnikow.
Tylko, ze lepiej, zebym jednak nie byla wtedy kobieta, bo bym siedziala zamknieta w domu i nic nie mogla ani znaczyla.
W Singapurze za pare innych rzeczy niz prefernecje seksualne mozesz wlasciwe, ze stracic glowe. To tylko potwierdza to o czy mowie - uwazaj ze swoim pogladem z kawaleczka swiata i uwazaniem, ze jest ogolnoswiatowy i taki poprawny i ze powinien taki byc.
I wiesz co w przecwienstwie do ciebie, wiem, ze islam powstal nie tylko w zlej wierze, ale faktycznie poprawial sytuacje kobiet na Bliskim Wschodzie w tamtych czasach. Bo bez niego i przed nim mialy JESZCZE gorzej. Niestety jak kazda religia zostala pozmieniania, powykrzywiana, stala sie narzedziem politycznym i mezczyzn. Ewoluowal tez czesciowo w lepsza strone, jak i Chrzescijanstwo, ale zostalo stlamszone przez ludzi, ktorzy siegaja po doktryny z XVII wieku.
No to widze, ze bladego pojecia nie masz o Chinczykach jezeli uwazasz, to co uwazasz. Ja nie mam co na nich liczyc, ja wiem jak to u nich wyglada, a kosciol katolicki jest tam silnie zwalczany ze swoimi probami pogladow. Sa pragmatyczni, co nie zmieni nijak ich podejscia do tego co uwazaja za wlasciwe czy moralne.
A czym ma byc ten twoj ostatni akapit? Jakims kompleksem? Co za wasze, nasze?
Jezeli masz na mysli UK, to zostalo wysterylizowane doszczetnie z pierwotnych mieszkancow. A nawet i potomkowie Normanow moga tam obecnie prawie nie istniec.
Proponuje poczytac o ostatnich odkryciach na temat Slowian. I nie mam tu na mysli wysmiewanych turboslowian itp. Ale, to ze grubo sie mylisz uwazajac, ze nacje slowianskie to raptem 1000 lat.
A kosciol nie jest nasz, tylko rzymsko-katolicki i zrobil duzo zlego ludom srodkowej Europy takze, niszczac i wymazujac wczesniejsza kulture jakby nie istniala.
Na razie to ja widze, ze ty ziejesz jadem i nienawiscia do mnie, bo smiem nie przyklaskiwac twojej poprawnej wizji swiata.
Chrzescijastwo jest religia, katolicyzm wyznaniem, nie myl tego. Koscil prawoslawny tez ma mocne wplywy i Bizancjum zawdzieczamy to, ze Europa zachodnia i chrzescijanska w ogole przetrwala, bo by nas Azja zmiotla gdyby nie ten bufor i jego sila. A wladcy UK tez swoje dolozyli na swiecie takze pod sztandarem krzewienia wiary, nie wiem wiec skad takie udawanie slepego, ze ktos tutaj jest w tej materii lepszy albo niewinny.
Pisalam ci juz, do wyznan, religii, mitow podchodze teologicznie, informacyjnie, mam o tym wiedze, ale nie jako osoba zaslepiona wiara w cokolwiek z tego. Dla mnie sa to jednak ludzkie twory. Cos w rodzaju systemow prawnych, spolecznych w czasach kiedy powinny byly powstac, zeby unormowac funkcjonowanie coraz wiekszych skupisk ludzi.

chrisalfa

'Większość zachodnich Europejczyków twierdzi, że kulturowo i mentalnie część Polaków należy do cywilizacji Wschodu.' zawsze mnie bawią takie teksty w kontekście historii liberalizmu, praw kobiet, praw homoseksualistów, wolności słowa, praw obywatelskich w 'krajach Zachodu' i w takiej biednej zacofanej Polsce.

RadKadavra

Mogą tworzyć własne seriale z własnymi bohaterami, nieprawdaż?

ocenił(a) serial na 5
Magda_Rozwod

Serial naprawdę fajny, ale przez poprawność polityczną miałem czasami chęci żeby przewinąć dany moment, zwłacza gdy była mowa o "kobiecej sile" w szkole, przecież tam feminizm bije na maksa. Może gdyby był ciekawy, a przyjaciółki Sabriny chociaż troche ineteresujące... ale niestety tak nie jest :/ Nie mam nic do czarnego kuzyna Sabriny i do tego, że jest gejem, ale już wątki z tym związane są okropne. Ambrose spotyka jakiegoś randomowego geja na pogrzebie i co robi od razu po zobaczeniu go? Podchodzi do niego i zaczyna pleść dwuznaczne teksty.(Nie rozmawiali zbyt długo)A następnego dnia przychodzi do niego ten gość z pogrzebu i od razu co robią to idą uprawiać sex. Przecież to nie jest normalne xd

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones