PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8930}
7,3 5 697
ocen
7,3 10 1 5697
7,3 11
ocen krytyków
Przekładaniec
powrót do forum filmu Przekładaniec

Film, oparty na opowiadaniu Lema jest obrazem o dziwnej futurologciznej przyszłości, w której zatracona zostaje tożsamośc osobowa. W zbiorze esejów Lema "summa technologiczna" jest rodział poswięcony temu problemowi, który może wyrazic się w pytaniu - w ktorej chwili, możemy powiedzieć ze osobą x jest tożsama z samą sobą lub w jakiej częsci naszego ciała, znajduje się siedlisko naszej tożsamości. Główny bohater, jawiący sie nam jako specyfcizny "składak" ludzki jest świetna egzempilifikacją tego problemu, nad którym napewno warto sie zastanowić. Zwłaszcza ostatnia sceny, kedy bohater zatracą swoją tozsamość i przedstawia się już jako ktos inny, może dać sporo do myslenia. Film naprawde świetnie oddaje specyfikie Lemowskiej myśli. Z drugiej strony, aż dziwne ze słynny pan Wajda, zrobił kiedys taki filmik!!

ocenił(a) film na 7
Bolverk

Rzeczywiście dziwny, ale mi się spodobał. Ciekawa wizja przyszłości - jak to u Lema: rzecz filozoficzna, do przemyślenia.
Bogumił Kobiela świetny. Naprawdę warto zobaczyć, jest na YT.
7+/10

Muszrom

Aż chciałoby się powiedzieć - szkoda, że więcej takich filmów wówczas nie powstawało.

ocenił(a) film na 7
wojteczek

Szkoda, że takich filmów nie robi się dzisiaj ;)
Nie wiem na ile znasz, ale polecam filmowe prace Piotra Szulkina, zwłaszcza Golema i Ga-Ga. Dość podobne, choć bardziej refleksyjne.

Muszrom

Kojarzę ten z Wilhelmim...Szulkin faktycznie robił takie dość dziwne, futurystyczne wizje. Ale gdybym napisał, że dobrze znam te filmy, to bym skłamał.

ocenił(a) film na 7
wojteczek

Wojna Światów - następne pokolenie.
Jako sam film raczej jest słaby, za to przekaz całkiem dobry. Do tego Iron Idem to jak dla mnie naprawdę rewelacyjna postać.
Sam widziałem z 4-5 jego filmów, ale poza tym wymienionym powyżej każdy miał ciekawą i treść i formę.

Muszrom

Dzięki. Pewno w końcu sięgnę po te filmy. Coś mi się wydaje, że nie tak dawno wznowiono kilka z nich na DVD, a w każdym razie coś czytałem w którejś z gazet na temat Szulkina. Nawet zetknąłem się z informacją, że to on chciał nakręcić 'Katyń', ale go Wajda ubiegł. Ale nie mam pojęcia ile w tym jest prawdy, a ile zwykłej plotki.

ocenił(a) film na 7
wojteczek

Katyń autorstwa tak bystrego człowieka na pewno byłby interesujący, o ile na starsze lata tą bystrość utrzymał. Rzeczywiście ciekawe, czy to tylko plotka.

ocenił(a) film na 8
Muszrom

Przydał by się remake tego filmu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones