PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=694062}

Mandarynki

Mandariinid
8,1 48 620
ocen
8,1 10 1 48620
7,5 17
ocen krytyków
Mandarynki
powrót do forum filmu Mandarynki

Wspaniały, wysmakowany i melancholijny film o peryferiach wojny a właściwie o życiu w cieniu konfliktu zbrojnego, który rozgrywa się gdzieś wokół. Ten konflikt nie daje się dojrzeć ale pozwala się odczuć. Front przebiega gdzieś indziej, opuszczoną wioskę nachodzą przypadkowe czy doraźne patrole ale za każdym razem gdy bohaterowie myślą, że znajdują chwilę powrotu do normalnego życia coś brutalnie taką chwilę burzy. Takie sceny jak kolacja przy palenisku i bombardowanie, czy marzenie o spektaklu teatralnym w Tbilisi a strzelanina, gwałtownie wyrywają ze stanu pragnienia normalności i spokoju. To film z wojną w tle ale w rzeczywistości o jednostkach. Świetne postacie Estończyków. Doskonała rola Czeczena. Wartościowa rola Gruzina. Tygiel kulturowy i religijny w pełnej krasie. Takie kino ogląda się z przyjemnością. Dla koneserów pozycja wręcz obowiązkowa! {Film obejrzałem na 8. Przeglądzie Kinematografii Europejskiej Kanon 2015 w DK Świt, Warszawa}

ocenił(a) film na 9
Gregory_deVar

Może jeszcze krótko, że to piękny film o rzeczach,wydawałoby się, niemożliwych a jednak możliwych - BRAWO !!! - 9/10 !!!

ocenił(a) film na 9
Szpila_1308

To prawda. Ja nie zgodzę się z tym, że wedle wielu recenzentów rola czy postawa Ivo jest szlachetnie naiwna a przemiana Ahmeda i Gruzina nierealna. To jest film o ludziach, pojedynczych osobach. Każdy nosi w sobie pokłady człowieczeństwa i uniwersalnych wartości. To, że nie są one standardem albo, że nie płyną w mainstreamie nie znaczy, że są naiwne czy nierealne. Słowa trzeba dotrzymywać, ludziom pomagać a świat oceniać trzeba według własnej duszy i ponadczasowych wartości a nie doraźnych kaprysów "elit" politycznych i wojskowych..

ocenił(a) film na 9
Gregory_deVar

Upłynęło już tyle czasu i tyle kolejnych produkcji obejrzałem (włącznie z kinem festiwalowym) a ja ten film nadal dobrze pamiętam. To także znak jakości filmu..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones