PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33560}

Lawrence z Arabii

Lawrence of Arabia
7,6 22 802
oceny
7,6 10 1 22802
8,4 16
ocen krytyków
Lawrence z Arabii
powrót do forum filmu Lawrence z Arabii

Arcydzielo

ocenił(a) film na 10

Niesamowity w HD, film byl krecony 52 lata temu a ma lepsze efekty jak filmy z 2013

ocenił(a) film na 8
pyra87

Po prostu użyto najlepszych taśm z tamtego okresu

ocenił(a) film na 7
R4Zi3L

Prawda

pyra87

Magia kina.
David Lean mistrz!!

ocenił(a) film na 9
pyra87

Mój ulubiony BluRay. Bardzo się cieszę że to wydali po polsku. Jakość obrazu zachwyca, byłem w szoku jak wspaniale wygląda ten film. Myślę że to zasługa tego o czym pisze R4Zi3L, Super Panavision 70 zrobiło swoje. Nie żałowali pieniędzy na film i bardzo dobrze, bo jest świetny.

matt80

przydługi, w niektórych momentach nudny, nie rozumiem jak można ocenić go arcydziełem

ocenił(a) film na 9
Man_of_Steel

A ja nie rozumiem, jak można mieć takie zdanie na temat tego arcydzieła :P

użytkownik usunięty
lifter67

Zgadzam się z Man_of_Steel. Fabuła kuleje. Nie porywa. Nie chce się oderwać wzroku jedynie z powodu wszystkich innych aspektów filmu, lecz nie fabuły, a ją uważam za najważniejszą. Brak "wstrząsającej" fabuły odbiera miano arcydzieła. Film rewelacyjny.

ocenił(a) film na 9

Jednakowoż masz trochę inne zdanie niż Man_of_Steel :)

ocenił(a) film na 9
lifter67

Fabuła po prostu nie jest wciągająca, jak w teraźniejszych produkcjach. Inne aspekty przemawiają jednak za filmem

ocenił(a) film na 9
jarek_celinski

Oczywiście, konstrukcja fabuły odstaje od dzisiejszego sztampowego modelu hollywoodzkiego blockbustera. Brak w niej też ukłonów w stronę poprawności idiotycznej - postaci silnej kobiety, inteligentnego "afroamerykanina", niezniszczalnego psa :) Są fragmenty długie i spokojne, których współczesny widz, przyzwyczajony do teledyskowej pseudodynamiki, nie jest w stanie oglądać bez znudzenia. Zatem jest to film w dzisiejszym rozumieniu staromodny - ale jakże mógłby być inny, skoro nakręcono go pół wieku temu? Oczywiście można dziś nakręcić podobny film i zrobić to nawet nieźle - polecam "Czarne złoto" z Banderasem. Ale jak się go obejrzy, to można zrozumieć różnicę między starym arcydziełem, a współczesnym wyrobem masowej produkcji filmowej.

lifter67

Kompletnie się mylisz. To nudna jak cholera lewacka agitka antyimperialna. Propagandowy blockbuster pokolenia '60.

ocenił(a) film na 9
Pastor1

Używasz odmóżdżonej korwinowej nowomowy, a nie argumentów.

lifter67

czyżby?

ocenił(a) film na 9
Pastor1

Tak.

Pastor1

"To nudna jak cholera lewacka agitka antyimperialna. "

To po co się katujesz, skoro film Ci się nie podoba?
Wg American Film Institute w rankingu z 2007 "Lawrence z Arabii" jest na 7 miejscu na liście 100 najlepszych. Dołączyłeś do "odkrywców" którzy rozpisują się n/t "przereklamowania" klasyki kina. Do wpływu tego filmu na swoją twórczość przyznają się Lucas, Spielberg, Peckinpah, Scorsese, Kubrick, Scott, De Palma, Stone. Ale, co oni tam wiedzą - Ty wiesz!

bazant57

Katuję się, bo mam takie podejście, że średnio inteligentny człowiek kanon kultury znać jednak powinien. Niezależnie od tego czy jest fanem danego, konkretnego dzieła czy tez nie. Tobie się podoba, krytykom, ogółowi też - mnie nie. Co ty msz za problem? Jeszcze powtórzę, dlaczego: bo nie cierpię lewackich agitek, nawet uroczych formalnie.

Pastor1

Pewnie nosisz z dumą na jednym ramieniu orla w koronie a na drugim z jeszcze większą swastykę nieprawdaż patrioto?!

bazant57

Na pewno Diuna i Tatoine mają coś z tego filmu...

lifter67

Akurat w tym filmie biali grają Arabów i pewnie uważasz ze wszystko w porządku? Ja tak nie uważam.

ocenił(a) film na 7
Man_of_Steel

To przecież kwestia osobistych upodobań

ocenił(a) film na 9
pyra87

Bo to nie są tanie czy drogie efekty komputerowe, tylko wszystko w realu...

lifter67

Może jeszcze jakby był jakoś zajebiście barokowo inkrustowany efektami, to bym zdzierżył. Dziś podejście chyba szóste... Na razie 2 h z hakiem ascetycznego tańca na rozpalonej patelni - pyroagorafobia mnie łapie.

Pastor1

Dobiłem do końca... Druga część wyraźnie nadrabia. Powiem tak, jest to film dobry, nie "wybitny", "genialny" - ale "dobry", piękny wizualnie, cudowne efekty i główny bohater tak denerwujący, że ma się go ochotę zastrzelić po kilkunastu minutach.

ocenił(a) film na 9
Pastor1

No widzisz, a jak ja go pierwszy raz oglądałem, to druga połowa mnie zmęczyła mocno w przeciwieństwie do pierwszej - bo faktycznie jest inna. To w dużym stopniu kwestia gustu. Bohater jest idealistą, co bywa denerwujące, owszem :)

ocenił(a) film na 8
lifter67

Podobno autentyczny Lawrence był zmanierowany i wkurzający, pewnie O'Toole tak go zagrał. No i kwestia odmienności seksualnej - w filmie nie jest to powiedziane wprost, ale sugestie i owszem, są (ile jeszcze znamy filmów bez kobiety - chyba poza zwłokami sztuk jeden w wyrżniętej wsi).
Dzieło niezwykłe, często ukazujące ludzką samotność na pustyni i odmienność jej mieszkańców, dlatego może się komuś nie podobać. Współcześnie raczej się tak nie eksperymentuje, postaci historyczne ukazuje się jak współczesne (wyzwolone kobiety, emocjonalność etc).

ocenił(a) film na 7
lifter67

No właśnie. Tego brakuje mi w dzisiejszych filmach

ocenił(a) film na 10
pyra87

Masz rację!

ocenił(a) film na 10
pyra87

Arcydzieło ! ale odnoszę wrażenie, że genialna muzyka w tym filmie jest nawet istotniejsza od scenariusza !

ocenił(a) film na 8
pyra87

Film do dziś robi niesamowite wrażenie. Dziś zobaczyłem kolejny raz. Fantastyczne kino.

ocenił(a) film na 9
pyra87

Zgadzam się. Co ciekawe gdyby nie bf1 to bym nie wiedział że taka postać istniała. Już dwa razy obejrzałem.

ocenił(a) film na 6
pyra87

No faktycznie wytknąć jakiś błąd.

ocenił(a) film na 9
pyra87

Arcydzieło. Szkoda że takie filmy już nie powstają.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones