PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107407}

Karzeł

Leprechaun
5,3 4 334
oceny
5,3 10 1 4334
3,8 4
oceny krytyków
Karzeł
powrót do forum filmu Karzeł

Nienajgorszy

użytkownik usunięty

W życiu obejrzałam naprawdę mnóstwo horrorów - od klasycznych pozycji gatunku, po przeróżne hybrydy z komediami (czasami również niezamierzonymi). Leprechaun nie należy ani do dzieł wybitnych, ani do tych, które powinno się jak najszybciej zapomnieć. Jest gdzieś pośrodku - z jednej strony bowiem, mamy do czynienia z bardzo pomysłowym odświeżeniem irlandzkiej legendy i doprawieniem jej rogów, z drugiej, aspekty techniczne produkcji pozostawiają wiele do życzenia - zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie widzowie są przyzwyczajeni do ogromnego realizmu efektów specjalnych.

Z pewnością, wiele można zarzucić scenariuszowi - jest przewidywalny (czasami nawet do bólu) i raczej rzadko trzyma widza w napięciu. Elementów humorystycznych nie brakuje, ale są one raczej delikatne i nie wysuwają się na pierwszy plan (jeśli szukacie komedii z elementami horroru, a nie odwrotnie, to seria Straszny film będzie chyba lepszym wyborem).
Gra aktorska, w połączeniu z pracą kamery (w dynamicznych scenach, widać "przeskoki" w ruchach bohaterów) wypada dziś kiepsko. Tytułowy Karzeł (lub Leprechaun, jak kto woli) jest najjaśniejszym punktem filmu - koncentruje na sobie uwagę widza, a jego charakterystyczny śmiech, przeszedł już chyba do legendy.
Reszta postaci, na czele z Tory (w tej roli dopiero raczkująca w aktorstwie Jennifer Aniston) pozostaje w cieniu antagonisty. Każdy aktor posiada jednak swoje jaśniejsze momenty.

Podsumowując moją krótką recenzję: miłośnicy kina grozy zdecydowanie powinni zapoznać się z Leprechaunem. To pozycja nadzwyczaj oryginalna, choć jej wykonanie sprawia, że daleko jej do perełek pokroju Piątku 13-go, Halloween czy Koszmaru z ulicy Wiązów.
Film jest również świetną okazją do obejrzenia Jennifer Aniston jakiej dotąd nie znaliście - jeszcze zanim na dobre zagościła w komediach.

ocenił(a) film na 5

Wstyd się przyznać ale prawdę mówiąc wczoraj obejrzałem ten film pierwszy raz. I co mogę stwierdzić. Film jest ok ale osobiście nie przepadam za połączeniem czarnej komedii z horrorem. W żadnym momencie nawet się nie przestraszyłem ale miło mimo to się oglądało. Ale jako horror. No cóż za bardzo nie polecam bo tak na prawdę ten film nie ma czym straszyć ani jakoś specjalnie nie trzyma w napięciu jak to wyżej ujęłaś. Bo to w końcu komedia jak dla mnie a nie żaden horror :) Ale krasnal i te jego powiedzonka były świetne! Ciekawa odmiana bo w dzisiejszych czasach nie ma filmów tego typu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones