PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107407}

Karzeł

Leprechaun
5,3 4 333
oceny
5,3 10 1 4333
3,8 4
oceny krytyków
Karzeł
powrót do forum filmu Karzeł

Nie rozumiem dlaczego nazwa została przetłumaczona. Karzeł to słowo częściej używane do określenia wzrostu człowieka, niż bajkowych stworów. Dodatkowo o ile nazwa Leprechaun odnosi się tylko do tego irlandzkiego mitu, o tyle karłem może być zarówno krasnoludek, skrzat i mały troll. To tak jakby "Werewolf" zamienić na "Zmiennokształtny". Bez sensu :/

ocenił(a) film na 6
JuliannaFig

Myślę, że to z powodu braku polskiej nazwy na tę istotę podówczas. "Leprechaun" nie wygląda dobrze z kolei i niewiele mówi osobie niewtajemniczonej w irlandzką kulturę i mitologię.

_minotaur__

O Jezu, ile ja temu to pisałam. W tamtejszych realiach faktycznie miało to zapewne sens, bo chociażby The Wicked Man też został przetłumaczony na Kult, a Poltergeist na Duch, więc widocznie było takie zapotrzebowanie. Pisałam tamten komentarz patrząc tylko z perspektywy dzisiejszych czasów, gdy możemy w sekundę dowiedzieć się w internecie czym też jest Leprechaun czy inne dziwactwo, stąd moje wrażenie. No i widać, że w dzisiejszych czasach faktycznie jest różnica - Ouija, Krampus i Slender Man pozostają oryginalni, nieprzetłumaczeni. Ale swoją wcześniejszą opinię odwołuję, może i Karzeł był lepszym wyborem.

JuliannaFig

dodam że słowo karzeł i karłowatość jest również terminem medycznym

JuliannaFig

karzeł to rasa człowieka a nie niski wzr

hercules38

Nie wiem czy to żart (którego wtedy nie rozumiem) czy nie, ale na wszelki wypadek odsyłam tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rasa_cz%C5%82owieka

JuliannaFig

no cos tam jest ale nwm o co tb w tym chodzi

hercules38

O to, że rasy człowieka określa się na podstawie skóry. Karłowatość to tylko kwestia wyjątkowo niskiego w stosunku do średniej wzrostu.

JuliannaFig

u czlowieka to jest ponziej 140 chyba jak juz

hercules38

Nie znam się na podziale, chociaż zapewne zależy on od miejsca, bo tacy Azjaci naturalnie są niżsi od Europejczyków. Możliwe że jest to 140 cm u nas. Ale wciąż nie zmienia to faktu, że nie jest to rasa.

JuliannaFig

w filmach jest rasa ;p

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones