PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=706477}
7,1 582
oceny
7,1 10 1 582
Pro Evolution Soccer 2015
powrót do forum gry Pro Evolution Soccer 2015

Zmieniam zdanie. Dwa i pół miesiąca po premierze zmieniam zdanie o PES 2015.

Męcząca, frustrująca, za bardzo angażująca i wyczerpująca psychicznie i fizycznie. Zamiast zacząć od wyliczania wad, uderzę w koncepcję systemową. Konami to prężna, ale niezbyt majętna firma. Nie może się równać EA Sports czy Microsoftem lub Ubidoftem. Konami zrobiło więc Fox Engine, ponieważ potrzebował tego silnika Kojima. Ekipa robiąca w Konami piłkę po prostu go dostała i musiała wykorzystać. Silnikiem fizycznym jest natomiast Havok, który odpowiada za wyglądające specyficznie zderzenia fizyczne. Kto nie wie, o czym mówię, niech wpisze na YouTube „Havok Engine” i popatrzy na te skaczące piłeczki i inne obiekty. Silnik został stworzony po to, aby dobrze oddawać wolno dziejące się akcje, w których kolizje obiektów występują często. Czyli piłeczka skacze szybko, a potem coraz wolniej i wolniej, niżej i niżej.

Gdy gram w PES 2015 na PS$, odnoszę wrażenie, że tak naprawdę gram w „Ground Zeroes” na piłkarskim boisku. Te same animacje, te same ruchy, ta sama powolność, te same kolizje. Zawodnicy zderzają się czasami na placu gry czwórkami i zaplątują w sposób tak idiotyczny, że nie przewidziałby tego nawet Chaplin w swoich gagach. Twoi zawodnicy leżą powiązani stopami, a rywal dziwnym trafem odzyskuje piłkę. Kto spędził przy PES 2015 kilkadziesiąt godzin, ten wie, co mam na myśli.

Dlaczego każdemu rywalowi trzeba tę samą piłkę odbierać trzy razy, bo i tak się przy niej utrzyma?

Kiedy grałem w piłkę, uczono mnie, że gdy idzie do ciebie podanie, to skracasz dystans, czyli idziesz w stronę piłki. W PES 2015 twój zawodnik potrafi biec … obok piłki zanim ją przyjmie. System podań zakrawa na kpinę. Wystarczy, że tylko trochę przesadzisz, a piłka leci jak wystrzelona z katapulty.

Niedorzeczności, które zdarzają się nagle na pęczki podczas rozgrywki sprawiają, że człowiek męczy się psychicznie, nie rozumie tego, co robi konsola i nie rozumie, dlaczego do tej pory panował nad przebiegiem boiskowych wydarzeń, a naglę wszystko się załamuje. Gracze słabego rywala rozpoczynają grę bark w bark i nikt nie odgwizduje faulu. Jeśli konsole się uprze, aby cię przycisnąć, po prostu to robi.

Strzały to bodajże największą osłodą tej gry. W PES 2015 zdobywanie bramek jest prawdziwą udręką. Aby oddać celny strzał, trzeba najpierw poćwiczyć w panelu treningowym. Ale uwaga! Nie róbcie tego w opcji challenge, bo stracicie czas. Konsola was złoi i wygwiżdże za jeden niecelny strzał. Z trybun rozlegnie się buuuuuuu… i cały tutorial trzeba wgrać od początku. Lepiej od razu wejść w mecz 11 na 3 i ćwiczyć strzały. Aby oddać silny strzał po ziemi, należy odchylić drążek w kierunku przeciwnym do kierunku biegu. Mądre, prawda? Do tego czasu zawodnik zdąży zrobić z piłką trzy niekontrolowane bączki i ją zgubić. Jak już opanujecie tę niełatwą sztukę, możecie próbować grać na dwóch gwiazdkach.


Tylko nie próbujcie być idiotami i nie przenoście nawyków z FIFA 14 i 15. Kto jest konsolowym debilem i ciągle biega, szarżuje, strzela, robi szczupaki w polu karnym i myśli, że jest samym Messim, ten nie będzie miał kim biegać. Drużyna ma siłę najwyżej na 70 minut meczu i gaśnie w oczach.

Podania i strzały to także idealnie odwzorowane rzuty granatami w „Ground Zeroes”. Piłka leci. A właściwie to leeeeeeci. To parabola, która na piłkarskim boisku nie występuje.

Studio dostało silnik dobrze obsługujący fizykę garbienia się Snejkiem w MGS, ale nie dobre odwracanie się z piłką przy nodze.

Lubię grać w PES 2015, ale czasami po trzech meczach po 20 minut jeden mam dość na kilka dni. Coś jest nie tak z tą grą. Niby PES wszech czasów, a jednak ma elementy wysoce irytujące.

użytkownik usunięty

Poza tym piłki podawane wszerz sprawiają wiele kłopotów zawodnikom, którzy się po prostu nie wiedzą, jak ustawić.

Ta gra ma wiele niedoróbek właśnie w fizyce gry. Pod wieloma względami to te samy skrypty, co w PES 2014.

Zgadzam się w 100%. Kolega zapomniał tylko wspomnieć o tym, że nasza obrona to istne pachołki. Nikt nikogo nie kryje, sam z siebie - nawet jeśli wymusimy to w ustawieniach - kompletnie ignorują. Kiedyś, grałem z bratem i blokowaliśmy zawodników, do których CPU zawsze podaje. Komputer tak zgłupiał, że wycofał piłkę i przez dobre pół meczu, nic nie robił. Wymienił piłkę miedzy obrońcami, a każda próba odebrania piłki na połowie CPU, kończy się żałosną animacją upadku. Nawet, jeśli jakiś cudem odbierzesz piłkę, zawodnik CPU bezczelnie cię podkosi, albo po prostu wpadnie w Ciebie i uniemożliwi dalszy ruch. Kolejna zabawna sytuacja jest wtedy, kiedy grasz szybkim zawodnikiem, kiedy próbuje wysunąć mu piłkę na puste pole, nagle zwalnia, lub wbiega za przeciwnika nie próbując go wyprzedzić.

Jednak najbardziej irytująca ze wszystkich jest sam bramkarz. Ten gość jest kłodą, nie potrafi wyciągnąć całkowicie nic! Każdy lob, nawet z połowy boiska wpada, komputer prawie zawsze posyła piłką po ziemi, a zanim te drewno upadnie, wpada bramka. Próbowaliśmy ratować te sytuacje, grając w trybie Co-op - mój brat, często bezpośrednio kontrolował bramkarza co w pewnym stopniu pomogło, ale wtedy nie łapał piłki ale ją parował, która wpadała pod nogi innemu napastnikowi...

Zawsze byłem fanem PES`a. Jednak ostatnio kupiłem starszą część fify i gra mi się znacznie przyjemniej, kiedy wiem - że mój golkiper jest w stanie coś obronić,...

Pozdrawiam,
Igor

użytkownik usunięty
DarthIgor

O kolizjach i bramkarz pisano już wielokrotnie. To oczywiste. PES 2015 niedomaga przede wszystkim w zakresie SI twojej drużyny i CPU. Formacje stoją daleko od siebie, pomocnicy nie pomagają obrońcom, obrońcy nie pomagają pomocnikom, a środkowy napastnik stoi sam z daleka przypatrując się poczynaniom kolegów. Dla mnie to totalny upadek serii i to tym większy, że sporo ludzi wmawia sobie, iż gamaplay jest nareszcie taki, na jaki czekano od ośmiu lat.

Dlatego największą krytykę skierowałbym w stronę marnych możliwości i zachowań taktycznych. Wiele opcji do ustawienia znajduje małe odzwierciedlenie w zachowaniach boiskowych ludzików. Kiedy patrzysz na FIFA 15, to wszyscy zawodnicy obu drużyn zachowują ten sam dystans do miejsca, w którym znajduje się piłka. Tymczasem w PES jest gdzieś piłka, a zawodnicy są rozciągnięci na całej szerokości i długości boiska. Tak się może gra w IV lidze. Słowem jedna wielka lipa!

DarthIgor

Ja dorzucę swoje 3 grosze.
1. Brak reakcji na piłkę przy nodze, za to przeciwnik CPU może dostawić nogę nawet zza pleców. Przez to ciężko odebrać piłkę przeciwnikowi.
2. Beznadziejny przeskok między zawodnikami w defensywie. Wciskasz zmianę zawodnika i wybierany jest jakiś który nie ma szans wziąć udział w odbiorze. Przez to ciężko jest ustawić defensywę.

Generalnie to się może podobać ludziom, którzy potrafią tylko biec na bramkę. Można przebiec połowę przeciwnika jednym zawodnikiem (grając z przez neta) i strzelić bramkę. Obrona po prostu nie istnieje. Faule i kartki z d... potwierdzam.

Mavelius

Dlatego zastanawiam się, co ci artyści zrobią w tym roku? Pewnie co nieco poprawią tę edycję i będą zadowoleni. Gra wymaga gruntownej przeróbki taktycznej.

vermes

A jeszcze jedna bardzo denerwująca rzecz. Ja się śmieję w sumie z tego i ręce rozkładam, że nawet to spartolili. Chodzi mi o zmianę zawodników. Dlaczego zmienili możliwość przestawienia pozycji piłkarza w menu zmian? Tak jak we wcześniejszych było to łatwe (wybierało się zawodnika i przeciągało na inną pozycję lub na zawodnika do zmiany). Teraz to nawet ciężko dokonać szybko zmiany bo dajesz w lewo i przeskakuje jakoś chaotycznie po tych zawodnikach.

ocenił(a) grę na 10

Człowieku jesteś tak denny że szkoda słów. Graj dalej w Fife i nie wchodź na forum PES a, jak czytałem to co pisałeś to ja chyba w coś innego grałem bo to co ty wypisujesz to istne science-fiction, pewnie jak grasz to każdy wslizg i próba odbioru kończy się faulem i żółtym kartonikiem prawda? Po prostu nie wieżę w to co czytam ale jesteś niedo...

dawidtsy

Denna to jest twoja wypowiedź. Lepiej się odnieś do tego, co jest w głównym wątku.

ocenił(a) grę na 10
vermes

Odniosłem się ale widoczne masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem

dawidtsy

Twoje argumenty:

1. "Denny że szkoda słów".
2. "Graj dalej w FIFe i nie wchodź na forum PES a" (dosł. pisownia, intelektualisto).
3. "to co ty wypisujesz to istne science-fiction"
4. "pewnie jak grasz to każdy wslizg i próba odbioru kończy się faulem i żółtym kartonikiem prawda?"
5. "Po prostu nie wieżę w to co czytam".
6. "jesteś niedo...".

Wszędzie dosłowne cytaty z błędami.

Kolego! Robisz masę błędów, piszesz nieskładnie i nie potrafisz przedstawić żadnych argumentów. Jeśli twoja wypowiedź wnosi coś poza fanbojską drwiną, to ja jestem święty turecki.

ocenił(a) grę na 10
vermes

Kurde nie wiedziałem że to dyktando myślałem że to forum... I nie wiem czy umiesz czytać ze zrozumieniem ale wg mnie to co ten gościu napisał o pesie to coś czego grając w tą grę przez ponad 15 lat nie doświadczyłem

ocenił(a) grę na 10
vermes

A argumenty są takie ze sa tylko 2 tytuły piłki nożnej(FIFA i PES) FIFA ma licencję i to na tyle jeśli chodzi o plusy a PES to brak licencji i to jedyny minus. Wiadomo że nie jest doskonały ale jak czytałem te brednie to byłem w szoku. Jak chce realną piłkę to dzwonię do ziomków i idziemy grać na boisko ale po co ja to piszę ty i tak napiszesz swoje same mądre i skladne filozofię z najlepszych uczelni

dawidtsy

Ile ty masz lat? Siedemnaście? Pleciesz jakbyś gadał na Skype z kolesiami. Bez ładu i składu.

Gdzie są te brednie? Konkrety! To nie sztuka napisać, że ktoś pisze brednie.

ocenił(a) grę na 10
vermes

26. Chyba jednak nie umiesz czytać panie święty turecki

dawidtsy

Nie taki bełkot, w którym nie ma pełnych zdań. Nie umiesz jasno wyrazić swoich poglądów. Boże! I tacy ludzie mają na dodatek prawa wyborcze.

ocenił(a) grę na 10
vermes

Nie no inteligent z ciebie... Jedno mnie tylko zastanawia, ja pisałem do jakiegoś gościa a ty nie wiadomo dlaczego się wtracasz i sam nic na ten temat nie napisałeś tylko sapiesz do mnie ze piszę bez ładu i skladu... Wypowiedź się to pogadamy. A co do praw wyborczych to nie dziękuję nie skorzystam...

ocenił(a) grę na 10
dawidtsy

Co ty gamoniu masz do tych pełnych zdań?! To nie jest pełne zdanie? To co to jest wg ciebie pełne zdanie geniuszu?

dawidtsy

Rzeczywiście, masz poziom. Co wypowiedź, to obelgi albo szydzenie. On ma rację podając te wady PES-a. Gra ma masę irytujących rzeczy. Wcale się nie poprawili.

ocenił(a) grę na 10
yadin

Tak oczywiscie, bede siedzial cicho czytając ten bezsens który piszą ci mniej rozgarnieci i młodzi uczestnicy forum którzy mogą tylko tu wyrazić swoje wyssane z palca opinie bo w prawdziwym życiu są tylko balastem dla społeczeństwa... Teraz jest klasa i pełne zdanie??

dawidtsy

Jesteś cienki i stale robisz błędy.

ocenił(a) grę na 10
vermes

Hehe

ocenił(a) grę na 6
vermes

Daremne są próby konwersacji z tym "użytkownikiem"
Kolejny temat w którym bezsensownie atakuje bez argumentów i elementarnej wiedzy na temat gry...

aha posty "dawidtsy" zgłosiłem adminowi...

ocenił(a) grę na 10
ElTomeko

Nie no następny znawca... Naprawdę nic nie wiecie i nie pojmujecie niczego co się do was piszę...

ocenił(a) grę na 6
dawidtsy

Właśnie chodzi o to, że Ty nic sensownego nie jesteś w stanie napisać...Podoba Ci się gra to ok ale nie narzucaj innym swojego widzimisię i to w taki chamski sposób...

ocenił(a) grę na 10
ElTomeko

I to ja podobno błędy robię. Nie narzucam nic ale ja napisałem argumenty a wy dalej swoje... Po prostu nie zgadzam się z tym co napisaliście bo grałem w każdą część więc nie piszcie mi tu o braku elementarnej wiedzy itp

ocenił(a) grę na 10
ElTomeko

I to ja podobno błędy robię. Nie narzucam nic ale ja napisałem argumenty a wy dalej swoje... Po prostu nie zgadzam się z tym co napisaliście bo grałem w każdą część więc nie piszcie mi tu o braku elementarnej wiedzy itp

ElTomeko

Ja go zgłoszę.

ElTomeko

Szkoda zgłaszać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones