PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36238}

Znak Orła

6,8 1 697
ocen
6,8 10 1 1697
Znak Orła
powrót do forum serialu Znak Orła

1. Nie znalazłem na filmwebie filmu "Gniewko, syn rybaka". Dlaczego?! Tym razem wyprzedziła ten zacny portal zwykła Wikipedia.

2. Zastanawiam się, gdzie dokładnie kręcono sceny z samego początku 1. odcinka. Moja znajomość miejsc na wyspie Wolin i uważna obserwacja każe mi podejrzewać, że nie jak mówi scenariusz, w okolicach Trójmiasta (np.na pn. od Gdyni), lecz w okolicy Międzyzdrojów, pod najwyższym w Polsce klifem. Świadczy o tym wysokość klifu, na który się wdrapał młody Gniewko, a potem pozycja słońca, którego cień idący od postaci - ok. pewnie g.12 -14, tak jest krótki - jest równoległy z linią brzegu, a to jest możliwe tylko w Zatoce Pomorskiej, na pn. wsch. od Międzyzdrojów. O sąsiedztwie klifów w Wolińskim Parku Narodowym świadczą też chyba głazy w morzu. W każdym razie jest to jeden z nielicznych filmów, które pokazują niezwykłą urodę, zjawiskową, niespotykaną nigdzie indziej w Polsce poza tą częścią Pomorza Zachodniego (i może w okolicy Trójmiasta), nadmorskiej buczyny na wysokim klifie. To jest osobna wartość filmowa, może nie ściśle artystyczna, ale niewątpliwie wartość.

Wydmin

Nie mogę śledzić każdego odcinka serialu, ale dziś zobaczyłem odcinek 6. i poznałem miejsce kręcenia, pośrednio potwierdzające ustalenia z pierwszego mojego wpisu - ekipa kręciła wiele scen na wyspie Wolin. Z całą pewnością twierdzę, że sceny z podróżą Gniewka z Hanyszem były kręcone bezpośrednio nad jeziorem Turkusowym w Wapnicy na wyspie Wolin - jest to wyrobisko kredowe zalane po wojnie (była tam mała kopalnia kredy) o niepowtarzalnym kolorze wody, o charakterystycznych, piaszczystych i stromych, wolno zarastających brzegach - miejsce tłumnie nawiedzane przez turystów (ale w wyznaczonych miejscach, bo to teren Wolińskiego Parku Narodowego, obrzeże). Walki wokół szopy i w niej samej bardzo możliwe, że były kręcone na niskich wyspach wstecznej delty Świny w rejonie dzielnicy Świnoujścia, Karsiboru (graniczą one z samą wyspą Wolin) - świadczy o tym charakterystyczny, trzcinowy krajobraz, szerokie, ale ujęte w jakby koryto rzeczne wody i zarys wyżyny na wyspie Wolin. Spotkanie Gniewka z "łucznikami" w lesie - bardzo możliwe, że kręcone było na pd. brzegu wyspy Wolin, kilka km na wschód od Lubina, już w samym parku narodowym, a świadczą o tym strome brzegi zarośnięte leśnymi trawami, potężny dąb opisany nawet w przewodnikach, i właściwe tym pd. brzegom wyspy trzcinowiska, inne niż te bujne, szerokie z wstecznej delty Świny - oraz widoczny "nad" nimi bezmiar wód - typowy dla tej części Zalewu Szczecińskiego. Dodam, że mimo iż park na wyspie ma spore partie buczyny, to jednak był też obsadzany sosnami (przed wojną lub zaraz po niej) i uważny obserwator dostrzeże w scenie, gdy dopiero co wbiły się strzały w dąb obok Gniewka, zwyczajne, pochodzące z upraw leśnych sosny, co w średniowieczu raczej nie było spotykane.

Wydmin

Witam :-)
Mieszkam na wyspie Uznam i zainteresował mnie Twój komentarz.
To świetna dla mnie ciekawostka.
Dziękuję i pozdrawiam.

Antycyponek

Teraz jeszcze raz obejrzałem 6. odcinek i nie mam cienia wątpliwości co do kręcenia jej nad jeziorem Turkusowym - widać charakterystyczne nagie zbocza jeziora, choć dziś juz są w znacznej mierze zarośnięte. A co do wyspy Uznam, to kręcono tu "Zbrodniarza i pannę" (tzn. krótkie ujęcia, to z początku filmu - chyba w 5. minucie jest pokazana ul.Monte Cassino z do dziś tam będącym bankiem (sielska nieco wtedy była ta ulica - obok banku ogródek z drzewami owocowymi...). Drugiem filmem z większa już rolą miejsc w Świnoujściu jest "Brylanty Panny Zuzy"- jedna ze scen dzieje się w autentycznym hotelu (nazwa chyba "Bałtyk"), w tym budynku w czasie wojny gościł Goering, chyba rok temu spłonęło poddasze i dom jest częściowo zniszczony. Filmowano wtedy tez nabrzeże, do którego dopłynął statkiem bohater filmu, grany przez Filipskiego. Dramatyczne sceny w willi obok przepływających statków kręcono nad Kanałem Piastowskim blisko zakrętu drogi idącej od mostu - skrętu w stronę centrum Karsiboru, blisko budynku Urzędu Morskiego nad Kanałem. Tam co prawda zbudowano makietę frontu domu, bo wnętrza kręcono w atelier w Warszawie. Najnowszym filmem, w którym w ważnej roli "występuje" Świnoujście jest film Bromskiego "Bilet na Księżyc" - ulica Słowackiego, dom wczasowy "Złoty Kłos", promy "Bieliki" wypełnione samochodami z lat 60.

Wydmin

Te filmy widziałem i było tak jak mówisz.
Był nakręcony "Latarnik" https://www.youtube.com/watch?v=BI1sGd1N38c&t=27s
https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnik_(film)

"Młode Wilki" były kręcone na terminalu promowym.
Dużo kręcą Niemcy np. „Der Usedom Krimi” (statystowałem)
Był kręcony "Ostatni Prom", "300 Mil do nieba"
Było tego trochę: http://scie24.pl/kultura/1518,filmowe-swinoujscie.htm

Antycyponek

Zwłaszcza po tym drugim linku widać, ze nic specjalnego Ci nie napisałem, ale z jednym wyjątkiem: we wskazanym artykule na scie24 nie ma wspomnienia o piątej minucie "Zbrodniarza i panny", gdy widac ulice Monte Cassino i bank. Twórcy tego filmu zresztą robili ujęcia na wyspie Wolin, a aktorzy mieszkali w gościnie u gospodarzy na tej wyspie, nawet w jakiejś wsi, której nazwy np. piękna aktorka Wiśniewska nie pamiętała w wywiadzie (umieściłem kiedyś wpis pod "Zbrodniarzem..." na Filmwebie).

Wydmin

Jestem pod wrażeniem Twoich postów, to jest coś :)

Wydmin

Teraz odświeżałem sobie dzięki TVP Historia odcinki 5. i 6. Nie tylko w odc. 6. jest wyspa Wolin, już na samym początku odc. 5 widac ujęcie na południowym brzegu wyspy Wolin, typowe dla tego miejsca trzcinowiska będące jakby malutkimi wysepkami oraz wysokie, zalesione od podstawy, od brzegu zbocza wyspy, malejące zgodnie z regułą perspektywy aż do najodleglejszego w dali klifu przy samym Lubinie (czy Lubiniu, jak mówią miejscowi). W odcinku widzimy plenery wyspy nie tylko nad jez. Turkusowym, ale ponownie na stokach południowych wyspy, wtedy gdy Gniewko dociera do ludzi, którym ma przekazać, by "czynili co trzeba" - wtedy widać znów te trzcinowiska w dole, z perspektywy gęstego lasu Wolińskiego Parku Narodowego. Intrygujace jest dla mnie patrzeć jakby nad głowami aktorów, widzieć te wyspę w latach, może dokładnie w roku, gdy tam się pojawiałem w towarzystwie ojca i osobno z klasą szkolną. Podobnie, ale na nieco innej zasadzie mam z "07 zgłoś się", tam patrzę na liczne rekwizyty z mojego dzieciństwa, np. na takie same zasłony, jakie mieliśmy (nadal są, ale zwinięte w szafie), na znany pejzaż peerelowskich miast, samochody, itp. A "Znak orła", tak jak "07", jest już cyfrowo wspaniale odświeżony!

Wydmin

Ciag dalszy odświeżania sobie serialu: w odc.10 jest scena kręcona znów na zboczach wyspy Wolin, w Lubiniu (Lubinie, różnie odmieniają) kilka km na pd. od Międzyzdrojów, tam gdzie jest grodzisko, kilkaset metrów od koscioła z połowy XIX w. (swoją drogą w tym miejscu w l.60. wykopano dużo pozostałosci sprzed 1000 lat, monet arabskich, itd., a ok.roku 2013 odkryto fundamenty najstarszego koscioła na Pomorzu, z okresu zaraz po misji św. Ottona). Na 100% jest to opisane miejsce, widac bezmiar Zalewu Szczecińskiego, w dali żółte, niskie, porosłe trzcinami podmokłe wyspy blisko Karsiboru i Przytoru, dzielnic Świnoujścia. Nigdzie w Polsce nie ma takiego miejsca z tak wysokimi wzniesieniami nad tak wielkim akwenem wody, z widocznymi trzcinowiskami-wyspami w tej wodzie.

Wydmin

Wszedłem na inny portal z opisem serialu, tam był odsylacz do jego pierwowzoru, spektaklu tv pt."Gniewko, syn rybaka". Kliknąłem... a tam pojawilo się... potwierdzenie moich analiz co do miejsca kręcenia "Znaku":

GNIEWKO SYN RYBAKA
Spektakl telewizyjny
Produkcja:
Polska
Rok produkcji:
1969
Premiera:
1969. 12. 27
Czarno-biały, 5 odcinków x ok. 60 min

Lokacje: Malbork, Seroczyn, wyspa Wolin (Jezioro Turkusowe w Wapnicy, brzegi Zalewu Szczecińskiego, klif bałtycki w okolicach Międzyzdrojów].

Istnieje przecież ciagłość produkcyjna między "Gniewkiem..." a "Znakiem...", np.odtworca młodego Gniewka, J.Makowski gra tę rolę w obu serialach. Miejsce kręcenia też musiało byc identyczne, zresztą, moja obserwacja "Z.O." i znajomośc tamtych miejsc potwierdziły to.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones