PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=365307}

Wojna i pokój

War and Peace
7,7 4 990
ocen
7,7 10 1 4990
Wojna i pokój
powrót do forum serialu Wojna i pokój

Jest wiele motywów które są pominięte albo przekształcone w serialu, czego nie traktowałbym jednoznacznie jako wadę. Trzeba zwrócić uwagę na inne środki wyrazu jakie są wykorzystywane w sztuce filmowej. Filmy cieszą zazwyczaj oko i ucho, literatura posługuje się naszą wyobraźnią, ale i często daje sposobność do filozofowania. Tak jest i w tym przypadku. W serialu nie dało się umieścić bogactwa narracyjnego Tołstoja, a co za tym idzie nie dało się uchwycić w pełni osobowości bohaterów. W książce postacie Andrzeja i Pierra przedstawiają niekończące się borykanie z życiem, szukanie filozofii życia. Spora część powieści została też poświęcona rozważaniom czysto autorskim, czy narratorskim nad filozofią historii.
Może nie prędko wziąłbym się za dzieło Tołstoja, gdyby nie ten serial, chociaż jestem miłośnikiem literatury. W moim przypadku było tak, że najpierw obejrzałem fragment serialu, co zachęciło mnie do stosunkowo szybkiego przeczytania 1500 stron... Zrobiłem tak dlatego, bo wiedziałem, że na pewno w przyszłości będę chciał przeczytać tą pozycję. Nie wyobrażałem sobie natomiast, że chciałoby się, czy to mnie, czy komukolwiek poznać losy bohaterów serialu, a potem jeszcze czytać. To zadanie chyba tylko dla analityków. Jestem na świeżo po przeczytaniu książki, wiec w kolejnym komentarzu pokuszę się o omówienie różnic i ciekawostek.

ocenił(a) serial na 9
szopeneremb

Nie będę omawiał różnic dotyczących powierzchowności postaci, bo to zostało zaznaczone w innych komentarzach. Rzeczywiście Natasza nie była blondynką, a Maria była nieurodziwa (według Tołstoja miała piękne oczy). Stanowczo nie zgodzę się z przypisywaniem Clemense Poesy, która gra rolę Nataszy, brzydoty i apatyczności. A to, że jest blada zdaje się zupełnie nie ma nic do rzeczy. Powiedziałbym, że jest w niej dużo żywiołowości, i rozmarzenia (choćby scena tańca z chłopami, czy scena w oknie - zachwycanie się księżycem)...
Różnice:
1) WIEK BOHATERÓW. Akcja powieści (bez epilogu) trwa od 1805 do 1812 roku. Natasza na początku jest jeszcze małą 13 letnią dziewczynką, podobnie reszta młodzieży: Sonia, czy Pietia...
2) Pierre nie jest od początku przyjacielem domu Rostowów, a Mikołaj ma wręcz wrogie nastawienie do Bezuchowa. W pamiętnym pojedynku Pierra i Dołochowa Mikołaj nie jest sekundantem Pierra tylko właśnie Dołochowa. Jest to zrobione zupełnie na odwrót.
3) Zażyłość Pierra i Nataszy rodzi się tak naprawdę dość późno – bo w chwili gdy ona przeżywa rozterki związane z uwodzeniem przez Anatola Kuragina.
Po macoszemu zostały potraktowane przemiany wewnętrzne bohaterów tzn.
4) W powieści Pierre wstępuje do masonerii, i przez jakiś czas pogrąża się w religijności. Towarzyszą temu ideowe rozważania na tematy polityczne i społeczne.
5) Pierre chociaż miał myśli, żeby zabić Napoleona nigdy nie miał sposobności by to uczynić. Uratował dziewczynkę z pożaru, ale w innych okolicznościach.
POSTAĆ KSIĘCIA ANDRZEJA 1) Prawdą jest, że od początku przyjaźnił się z Pierrem, ale tak samo Pierre jak i on Rostowów poznał później niż się to przedstawia w serialu. Owa romantyczna scena, kiedy to Natasza zachwyca się księżycem, a Andrzej wszystko słyszy, wygląda trochę inaczej i ma zupełnie inne znaczenie, wydaje mi się, że ta różnica jest bardzo ważna. W serialu Natasza zachwyca się księżycem, wspomina księcia Andrzeja, którego spotkała na balu urodzinowym... jest to tak ukształtowane, że robi się z tego scena jak z romansu. W rzeczywistości ta niepozorna scenka jak mi się zdaje miała wydźwięk bardziej egzystencjalny. W tekście Tołstoja Natasza zachwyca się księżycem i nie zachwyca się Andrzejem, bo nie zna go jeszcze i właściwie nie zwraca na niego uwagi. Andrzej przyjeżdża do hrabiego Rostow w celu załatwieniu pewnych spraw, które nic nie mają z celami towarzyskimi. Prawdą jest, że Andrzej słyszy przez okno co mówi Natasza i zwraca uwagę na jej witalność... I to ta witalność i radość życia Nataszy sprawia nie tylko, że zakochuje się on w niej, ale następuje w nim chęć zmiany swojej pesymistycznej filozofii życia. Powstaje w nim tłumiona chęć przeżycia jeszcze czegoś ważnego. C.d.n.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones