Wielka woda (2022)
Wielka woda: Sezon 1 Wielka woda Sezon 1, Odcinek 1
Odcinek Wielka woda (2022)

Odcinek 1

45m
7,5 1 464
oceny
7,5 10 1 1464
Wielka woda
powrót do forum s1e1

Wróciłam z premiery, która odbyła się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie obejrzałam dwa pierwsze odcinki.

Pierwsze ujęcia mnie zachwyciły, potem jakoś szału nie było, aktorzy ok, fabuła ok, scenografia i odtworzenie tamtych czasów ok.

Jednak nie podobały mi się antypolskie symboliki, które pokażą się dla świadomego, uważnego odbiorcy. Netflix jako platofrma globalna, ma ogromny wpływ na wizerunek naszego kraju na arenie politycznej oraz dzisiejszych konfliktów geopolitycznych.

Serial zaczyna się sceną, gdzie polska badaczka jest dosłownie - bzykana przez niemca, fabuła czy metafora? Potem parę żarcików o zabarwieniu antypolskim, jak na przykład: jak solidne to z niemiec, a jak beznadziejne to z Polski (przykład sznurka produkcji Polski). W filmie ciągle jest podkreślenie o "niemieckim" Wrocławiu, niemieckich strefach zalewowych, i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ale jest tego za dużo i uważam, że jest to stworzone na potrzeby manipulacji opinią globalną.
W obecnej sytuacji geopolitycznej i bezprawnego zawładnięcia ukrainy przez rosję, tutaj niemcy robią podobny ruch, ale podprogowo wpajając myśl odbiorcy, że dolnyśląsk jest niemiecki. W momenecie kiedy niemcy upomną się o niego, cały świat temu przyklaszcze bo przysłoni im pogląd, że to zawsze należało do nich, i zostanie nam Polakom te ziemie odebrane.

Serial pokazuje Polskę jako słabą i biedną, bezmyślną, zacofaną z widłami pod pachami. Uważam, że jest to serial zafundowany przez osoby, której taka opinia o naszym kraju jest bardzo na rękę.
Dodam jeszcze, że nie jestem rosyjskim trolem, a kobietą z wyższym wykształceniem i świadomością, której wirus czy inne, flagi nie przysłoniły jeszcze mózgu.

Nasz kraj potrzebuje zjednoczenia, ponieważ jest wiele sił z zewnątrz, które chcą wpłynąć i kontrolować nasze państwo. Nie poddaj się, tylko pomyśl za siebie.


Pozdrawim serdecznie,
Natalia

Natalia_763

...oraz wiele sił wewnątrz.

ocenił(a) serial na 5
Bergerac

Film w wersji TVP1.
Woda leci, bo Czesi otwierają tamy i mają nas gdzieś. Jaśmina jest prezydentem Wrocławia, który nosi worki a prof, Nowak (z tych Nowaków) ma najlepszą strategię ratowania miasta. Niestety z Brukseli przychodzą instrukcje, by nie wysadzać wałów z racji ochrony drzew. Wieśniacy chcą je wysadzić na własną rękę, dla ratowania ziomków z Wrocławia, ale jakiś niemiecki pomiot zabiera im dynamit, bo żal mu poniemieckiej chaty zatopić. Francuzom tonie natowski ponton i idą na dno, bo nie umieją pływać

Natalia_763

Szanowna Pani, pozwolę sobie jedynie zauważyć, że „kobieta z wyższym wykształceniem i świadomością, której wirus czy inne flagi nie przysłoniły jeszcze mózgu” byłaby w stanie odróżnić język holenderski od języka niemieckiego.

Wspomniana przez Panią postać ukochanego głównej bohaterki mówiła po holendersku.

Unikanie flag innych niż tej w biało-czerwonych barwach jak widać może doprowadzić do ignorancji.

Życzę uśmiechu.

Franek0508

„Dodam jeszcze, że nie jestem rosyjskim trolem” … :D

ocenił(a) serial na 5
Franek0508

Plus konto założone 1 października.

Czekam na odpowiedź autorki tematu...

ocenił(a) serial na 9
Franek0508

zapomniał/a dopisać "nie jestem za pis ale..."

ocenił(a) serial na 8
Natalia_763

Że też kacapy udzielają się nawet na filmwebie...

ocenił(a) serial na 7
krzyba

Mowa ooczywiście o Natali przeciwko Niemcom ale za Rosją PIS piąta kolumna Putina to już od dawna wiadomo, także tekst o ruskich trolach do do zwolenników PIS

ocenił(a) serial na 8
andrze_r

Pis piąta kolumna? yebłem ze śmiechu, a tą całą broń dla Ukrainy to dla niepoznaki rząd wysyła? Hahahaha weź dobry rozbieg i walnij sobie baranka, tylko z przytupem! Ruski trollu!

ocenił(a) serial na 7
EM_DZI

Odezwał suę wyznawca narodowego socjalizmu sekty smoleńskiej, rusku trol to ty, kto jest przeciwko UE, USA kto nad ciągnie ku Rosji jak nie Populizm i Socjalizm, czy się różni nasz Kaczafi od Putlera ruski trolu

andrze_r

Polecam brać leki odstawienie widać niestety

ocenił(a) serial na 7
PIXA_GOD

Leki to by wam się przydały sekcie smoleńskiej

andrze_r

Ty widzisz jaka sektę smoleńską bierz leki naprawdę zawsze jest czas na leczeni uwierz mi to da się przezwyciężyć

ocenił(a) serial na 8
andrze_r

"Rusku trol" nawet cię w ruskiej ambasadzie pisać nie nauczyli, hahahahaha niezła próba przygłupie wioskowy spod moskwy. Won!

ocenił(a) serial na 7
Natalia_763

60 kopiejek za wpis.

ocenił(a) serial na 7
Natalia_763

Jakbym słyszał Kaczyńskiego..

ocenił(a) serial na 8
Natalia_763

Dziękuję za ten komentarz

Natalia_763

Chwali się wyższym wykształceniem, ale skleić zdania poprawnie po polsku nie potrafi :-)

ocenił(a) serial na 8
Natalia_763

Brawo.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Qpsztal

Gdy sie ma IQ > 80 to nie da sie nie byc ojkofobem w polsce.

celebes

Możesz podać narzędzie badawcze, które potwierdziło ten Twój życiowy sukces? Czy oceniałeś na oko ten swój iloraz? Pytam gdyż implikacja dość wątpliwa jak dla mnie ;-) Poza tym, że fobie się leczy to ja tu nie widzę ojkofobów tylko aspirujących folksdojczy.

HamiIkar

Nie mógłbym, jest to narzędzie dostępne tylko dla członków stowarzyszenia Mensa.

celebes

Podoba mi się sposób w jaki pokazujesz, że inteligencja nie musi iść w parze z mądrością. Niemniej, już samo założenie, iż wysoka inteligencja winna sprzyjać odrzucaniu własnej kultury czy tożsamości narodowej (w Polsce) uważam za trudne do obronienia. Sądzę, iż tożsamość stanowi ważny element zdrowia psychicznego. Jesteśmy kim jesteśmy. To, że Polacy mają wady nie ulega wątpliwości. To, że nasza kultura jest pełna zapożyczeń również. Ale udawanie kogoś innego prowadzi w najlepszym przypadku do śmieszności. Przykładowo, znam osoby zafascynowane Japonią i jej kulturą. Uważają, że japońskie jest lepsze na każdej płaszczyźnie. To ich nie czyni Japończykami. Zawsze będą mieć etykietkę gaijin.

celebes

z jakiegoś powodu nie widzę Twojego dzisiejszego wpisu z 12.30

ocenił(a) serial na 7
Qpsztal

Lewacka to piąta kolumna Putina w skrócie PIS lub narodowy socjalizm

Qpsztal

Też wolę arcydzieło prawackie "Smoleńsk " obsypane deszczem nagrod:)

Natalia_763

Urojenia prawakoidalne. Przyznaj sie, ze putina tytułujesz "JE". Zabawne, ze szuria i propaganda zawsze kaze ludziom "włączyć myślenie" albo "myśleć po swojemu", a na mysli maja zeby wlasnie nie myslec po swojemu, tylko tak jak oni chcą.

Natalia_763

Bredzisz kurduplem trollu

Natalia_763

„Nie jestem trollem ale” konto założone 1 października i nawet serial o którym się wypowiada nie oceniony

Natalia_763

To był Holender, nie oglądało się jednak uważnie... poza tym proszę zobaczyć filmy dokumentalne na ten temat, dostępne na yt, jak sami Polacy krytykują indolencję ówczesnej władzy i brak adekwatnej reakcji i pomocy

Natalia_763

W punkt

ocenił(a) serial na 6
Natalia_763

Taka była wtedy rzeczywistość. Polska w latach 90 była bardzo słaba. Taki biedny kraj pośrodku Europy, który świeżo wyszedł do cywilizacji. I tak był również postrzegany przez zachód. Tak samo jak i my dziś widzimy "zacofanie" cywilizacyjne u Ukraińców i bardzo często chętnie im to wytykamy, a przynajmniej większość.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 9
Natalia_763

To był Holender jak coś :) A Niemcem był syn jednego z głównych bohaterów.

ocenił(a) serial na 1
Natalia_763

Mam podobne zdanie jak Pani Natalia. Trzeba być ślepym aby nie zauważyć tych wszystkich przytyków. Do tego moim zdaniem dłużyzny i drętwa gra aktorska. Bardzo się zawiodłem tym tworem.

ocenił(a) serial na 9
KudlatyZero

Ile lat masz dziecko ja jestem z 80 rocznika i wiem jak była Polska w tamtych czasach, a z tego co pamiętam to i tak netflix potraktował nas bardzo delikatnie

ocenił(a) serial na 1
Ela_Tram

No i widzisz młoda jesteś przy mnie niestety bo chciałbym się urodzić w latach 80 a nie 60. Czemu tak nie nawidzicie tego swojego kraju ? Zrobili idiotów w tym filmie ze wszystkich. Od naukowców poprzez, społeczeństwo alkoholików i narkomanów, nieudaczne wojsko gdzie francuzi musieli panienki pontonami wozić, policja i jej władze, polityków jako skończonych idiotów, Polską wieś zacofaną i zaściankową. To nie obraz Polski z lat 50 !!! Główna bohaterka narkomanka , anty matka która porzuciła dziecko z irytującym usposobieniem , jej matka która zniszczyła sobie życie zażerając stresy lub inne fobie. Kadry ukazujące współczesne lata. Efekty rodem z z Pankracego oczywiście w Pankracym były lepsze. No i Polka która studiowała w Holandii i tam osiągnęła poziom jakiego w Polsce się nie dało. Naprawdę nie pojmuje zachwytów nad tym serialem. Czarnobyl to był miniserial na miarę filmu katastroficznego gdzie nikt nie starał się nikogo ośmieszyć , a to zwykły badziew połowa to sceny trwające w nieskończoność. Możesz się ze mna zgodzić albo nie ale ja tak postrzegam to "dzieło".

Natalia_763

Jestem od urodzenia wrocławianom w tamtych czasach i to był syf pod każdym względem. Dopiero co Ruskie od nas wyszły i zostawiły swoją spuściznę. Nic dziwnego że dla Niemców mogliśmy wydawać się prymitywni. Polska się z czasem ucywilizowała ale lata 90 to był chlew, psie gówna na chodnikach, chamstwo, złodziejstwo, bieda, brud, smród i patologia. W mniejszych miastach było jeszcze gorzej. Ale to wszystko się zaciera i wydaje się nam że Polska była zawsze taka jak teraz. Zapytaj starego jak było pani studentko

ocenił(a) serial na 5
GonsiorLesny

Skoro już opieramy się tak bardzo o realizm tamtych czasów to czy w tamtych czasach hydrolożka z zagranicznym doktoratem miałaby jakąkolwiek szansę na zasiadanie w sztabie kryzysowym? W filmie przedstawiony jest realizm tam gdzie jest to na rękę twórcom i całkowicie zgadzam się z autorką komentarza, a też daleko mi do prawicowca. Wszystko co polskie w tym filmie jest złe i sznurkiem wiązane a co zagraniczne to cacy i pierwsza klasa. Wszelkie kontrasty typu stary polski żołnierz z garbatym nosem, bez ogłady, jednoznacznie negatywna postać gotowa spacyfikować ludność cywilną. Kontra przystojny żołnierz francuski chwalący dzielność naszego wojska i dostarczający chleb i wino ofiarom powodzi. Czy też wspomniany wcześniej zawodny sznurek versus trwała niemiecka technologia. Dialogi w stylu "jakby to był teren zalewowy to Niemiec by tu nie budował. itd. przykłady można mnożyć. Na litość boską, to aż bije po oczach...

ocenił(a) serial na 5
minisekk

No więc zmyślona jest hydrolożka mądrzejsza od "starej wiary" i to mnie irytuje. Nie było w naszej historii podobnej osoby a jak była, to... została we Francji.
Trepy z woja dokładnie takie były, podobnie jak mi/policja uchodzili w społeczeństwie za najniższy pułap inteligencji i ogłady. Na uniwerku cala aula ryła, jak się "profesor" żołnierz wypowiedział. Pamiętam, byłem już wtedy dorosły i na Dolnym Śląsku podczas tych dni. "Polska jakość" oznaczało wtedy najgorsze. Nawet polscy producenci mówili o "niemieckiej jakości". Natomiast obraz Polski jak obecnie (że lepsza od Zachodu, węgiel i potęga gospodarcza) także pamiętam, ale 2 dekady wcześniej, za Gierka "Wiadomości" mieliśmy takie jak dziś a program cdziennie kończył się hymnem

minisekk

Ale ta hydrolozka z zagranicznym doktoratem zasiadała w sztabie, bo kierował nim jej ex. On ją tam wciągnął uznając za specjalistę wysokiej klasy. Dla mnie to zupelnie realne. Dodatkowo, pamietajmy, że to był czas zachlysniecia się wszystkim, co zachodnie, więc holenderski doktorat dodawał jej prestiżu.
Ogolnie zgadzam się, że było zbyt duzo tekstów, o tym, że to ziemie poniemieckie, ale np. mówienie, że coś jest dobre, bo niemieckie w latach 90' całkowicie oddaje klimat tamtych czasów. Tak się przecież mówiło!
Co do polskiego sznurka, to przecież okazał się mocny, bo wciągnął Lenę na wyższe pietro i wytrzymał. To przecież też było symboliczne.

Natalia_763

Dobrze pani godo

Natalia_763

"Serial pokazuje Polskę jako słabą i biedną, bezmyślną, zacofaną z widłami pod pachami" Czyli dokładnie taką jak była w tamtych latach. Dopiero co wstawaliśmy z kolan po komunie. Porządne produkty faktycznie pochodziły tylko z zachodu, a wszędzie rządziły układy i układziki. Dobrze pamiętam te gówniane czasy gdzie królem był ten co sprowadził rozbite Audi z Niemiec.
Jako Polacy powinniśmy być dumni z tego z jakiego łajna się wygrzebaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat.
Największym grzechem współczesnej kinematografii jest odrealnianie świat przedstawionego i próbowanie przedstawić wydarzeń tak jakby działy się dzisiaj.
Potem powstają takie potworki jak czarnoskóra aktorka grająca królową Anglii, albo planowany remake Tarzana mający udawać, że kolonializm i niewolnictwo nie istniały.
"Wielkiej wody" jeszcze nie widziałem, ale dziękuję za tak dobrą recenzję, jeszcze chętniej siądę dziś wieczorem do seansu

ocenił(a) serial na 9
zonk_2

Chciałem tylko wspomnieć, że nie ma czarnoskórych i lgbt

Natalia_763

A może dlatego tyle o Niemcach, bo Wrocław był niemiecki i Niemcy właśnie w czasie powodzi w 1997 roku, dzięki swoim planom potrafili pomóc skutecznie „spuścić” wodę z Wrocławia? Pozdrawiam Rodowita Wrocławianka

ocenił(a) serial na 8
Natalia_763

Co za bzdury wypisujesz. Partnerem Jaśminy był Holender. Wrocław jest poniemiecki i tyle. Mieszkam we Wrocławiu, mieszkałam też w czasie powodzi i te dzielnice, które zalało dokładnie tak wyglądały. Jakaś nacjonalistyczna ignorancja cię opętała.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 8
Natalia_763

Droga Pani. Na poczatku bohaterke filmu dmucha nie Niemiec a Holender. Dosc latwo sie zorientowac szczegolnie na duzym ekranie w kinie. W 1997 roku z cala pewnosci nie iecki sznurek byl lepszy od polskiego. A jesli chodzi o duzo akcentow niemieckich to sa one raczej oczywiste biorac pod uwage , ze okolice Wroclawia to historycznie ziemie niemieckie. Jesli szuka Pani filmu narodowego zaklamujacwgo rzeczywistosc polecam Smolensk

ocenił(a) serial na 8
Cezary_Olszewski_filmweb

Gdzie ty się historii uczyłeś?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones