PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10039355}

Ukochane dziecko

Liebes Kind
7,1 12 331
ocen
7,1 10 1 12331
Ukochane dziecko
powrót do forum serialu Ukochane dziecko

Zaciekawiły mnie bardzo mechanizmy budowania więzi i relacji pomiędzy postaciami.
Potrzebowałabym oceny eksperckiej, czy pewne zachowania czy osie relacji z tego filmu są prawdopodobne/ prawdziwe dla takich warunków, w których toczyła się akcja.
1. Jasmin do Hannah i Jonathana : J.nie jest ich matką biologiczną, a jednak zachowała dla nich batonika (jak matka). Czy jest to jakiś naturalny mechanizm, czy nauka odnotowała podobne zachowania kobiet np. w obozach koncentracyjnych, tj.przyjęcie roli opiekuńczej mimo braku więzów krwi, czy innej odgórnej lub dobrowolnie pełnionej roli opiekuna.
2. Jasmin do obojga dzieci : ucieka bez nich - czy to już nie jest wskazówką na to, że nie jest ich biologiczną matką? Czy w takiej sytuacji matka by została/ w pierwszej kolejności uratowałaby dzieci?
3. Hannah do Jasmine: bardzo ciekawa relacja moim zdaniem. Z jednej strony Hannah totalnie gra w grze tatusia, z drugiej zaopatruje Jasmin w odłamek szkła. Spryt, wyczucie zagrożenia, instynkt? Tu także intryguje mnie, na ile takie zachowanie jest prawdopodobne ? Czy dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych budują właśnie takie dwoiste zaangażowanie ?

Jeśli mamy na sali ekspertów, psychologów, psychotraumatologów, to chętnie posłucham mądrych głów :)

Fabiola_76

3) Wydaje mi się, że Hanna w innym celu wyposarzyła Jasmine w odłamek szkła. Ale może się mylę. W ogóle, to Hannę prawie wykreowano na psychopatkę, ale jednak scenariusz nie podzedł w tę stronę. Szkoda, byłoby to bardziej interesujące.

ocenił(a) serial na 8
skoczek_narciarski

A w jakim celu ? Ciekawa jestem Twojego zdania :)
Tak, ta Hanna była taka nieokreślona - z jednej strony wiadomo : dziecko, z drugiej mam wrażenie, że wyraźnie dano widzowi do zrozumienia, że jest tam bardzo mroczny potencjał.
Może będzie jakiś sezon drugi ;)

Fabiola_76

Żeby Jasmine Popełniła samobójstwo i nie wyjawiła prawdy. Tylko to niezbyt pasuje do późniejszych odcinków.

ocenił(a) serial na 8
skoczek_narciarski

Ciekawe :) Na taki motyw akurat zupełnie nie wpadłam. I rzeczywiście wydaje mi się osobiście trochę mniej prawdopodobny - chyba wrócę do tej sceny, żeby obejrzeć ją ponownie z tej perspektywy.

Fabiola_76

W sumie nie wiem jaki mógłby być inny sensowny powód. No bo skąd mogła Hanna wiedzieć, czy w ogóle Jasmine jeszcze spotka oprawcę? Zresztą nawet nie wiadomo jaki stosunek miała Hanna do ojca. Raczej nie chciałaby go zabić. A o ew. "wrobieniu" Jasmine w morderstwo nie ma mowy. Hanie na tym nie zależało, a i z punktu widzenia oprawcy bardziej zależało mu na załatwieniu tej sprawy w czystych rękawiczkach tak żeby nikt za bardzo nie grzebał w temacie ciała pozostawionego w bunkrze. I żeby chodziło ono za ciało oprawcy.

skoczek_narciarski

No przecież było jasno powiedziane, ze tata wróci po Hanne i Jasmin i znowu zamieszkają razem

Olagggg

Tylko, że to nadal nie wyjaśnia tego kawałka szkła.

Po za tym Hanna tyle, wiedziała, że ma postępować wg. ogólnych bardzo wskazówek i czekać na tatusia. Nie mogła przecież wiedzieć, co Jasmine zrobi z odłamkiem ani czy będzie mieć sposobność zrobienia z nim tego co zrobiła.  W jej układzie nie było powodu do zabijania ani Jaśmine ani oprawcy-ojca. Więc ten odłamek nie ma sensu. 

ocenił(a) serial na 7
skoczek_narciarski

Skończyłam właśnie oglądać i stwierdzam z pewnością: Hannah włożyła kawałek szkła do ręki Jasmin właśnie po to, żeby ta zabiła oprawcę. Widzowie o tym nie wiedzą (podejrzewają np. że to po to, żeby Jasmin popełniła samobójstwo albo żeby oskarżono ją o morderstwo - patrz: komentarze w tym wątku). Ale ostatnia scena, w której Jasmin i Hannah trzymając się za ręce, idą w pełnej zgodzie i szczęściu w stronę morza, wyjaśnia, że dziewczynka liczyła na takie właśnie zakończenie. W innym wypadku płakałaby przecież po śmierci ojca. Nie była też specjalnie wzruszona, gdy ojciec leżał na podłodze po ciosie szklaną kulą w głowę, bardziej zależało jej na znalezieniu matki - dlatego zresztą wybiegła.

Andoola

Tak jak wspominałem:w momencie gdy Hanna dała szkło Jasmine to miała ona tylko ogólne wytyczne od ojca. Nie mogła wiedzieć, czy w ogóle Jasmine będzie mieć sposobność. Po za tym do momentu ucieczki, a nawet potem Hanna wydaje się być przywiązana do ojca.

Fabiola_76

1) Jak najbardziej to możliwe. Kluczem jest zbudowanie więzi między dwoma osobami a nie to czy łączy je pokrewieństwo. Tu jest o tyle dziwne, że Jaśmin niezbyt nawiązuje więzi z dziećmi, łatwo zrywa kontakt po uwolnieniu no i ucieka bez nich. Ew. więź była tu powieszchowna. No ale jednak Jasmine widziała w tych dzieciach... dzieci po prostu więc krzywdy im nie chciała robić.

Fabiola_76

2) Biologiczna matka z całą pewnością nie zostawiłabym dzieci. Tyle, że w tym przypadku dzieci niezbyt się kwapiły do ucieczki a i Jasmine raczej wiedział, że fizycznej krzywdy im akurat oprawca nie wyrządzi. Do tego jednak wprost jej mówiono, że jest uwięziona z powodu dzieci więc też Jasmine miała odczucia ambiwaletne do dzieci, mimo i z jak już pisałem - widzi w Annie i jej bracie po prostu dzieci.

skoczek_narciarski

Kawałek szkła był po to, aby można bylo stwierdzić że jasmin poharatala swojego oprawce. Było podczas śledztwa wykazane że akurat tego kawałka kuli brakowało.

ocenił(a) serial na 7
Fabiola_76

Odnoście do pytania nr 3: Hannah od początku prowadziła podwójną grę (udawała przed ojcem posłuszną dziewczynkę, chcąc ocalić matkę i doprowadzić do takiego zakończenia, jakie widzieliśmy). Żeby coś takiego zaplanować, trzeba być niezwykle inteligentnym dzieckiem, a Hannah była ponadprzeciętnie inteligentna, o czym miało świadczyć to, że recytowała definicje naukowe. Odnośnie do wszystkich pytań: Psychologiem nie jestem, ale myślę, że w tym serialu nie ma co doszukiwać się realnych konstrukcji psychologicznych, bardziej chodzi o grę z widzem (kto zabił? Kto jest zły a kto jest dobry?).

Andoola

Hanna nie udawała, była związana z ojcem. Po za tym serial sugeruje, że ona miała socjopatyczne zdolności. Przywaliła przypadkowemu facetowi gałęzią w głowę i nie przeszkadzało jej pojawianie się kolejnych "mam"....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones