Stamtąd (2022)
Stamtąd: Sezon 2 Stamtąd Sezon 2, Odcinek 10
Odcinek Stamtąd (2022)

Dawno, dawno temu?

Once Upon a Time... 56m
7,5 406
ocen
7,5 10 1 406
Stamtąd
powrót do forum s2e10

Koniec 2 sezonu interpretuje tak:
Śmierć w koszmarze = przebudzenie, powrót do świata

Być może się, mylę ale w mojej opinii ten serial nie jest tak dokładnie przemyślany Dark(Dark i tak nie był idealny, w 3 sezonie wyczuwalne było szycie scenariusza)

Cały serial "Stamtąd" oceniam dość pozytywnie, był angażujący, jednocześnie okazał się fabularnie bezsensowny.
Uważam, że twórcy serialu na pierwszym miejscu postawili sobie zabawę formą gatunku - horror, powstał z tego miszmasz, niemal parodia horroru.
Wpakowali wszystko co było możliwe: leśne strachy, pająki, owady, ciasne pomieszczenia, błądzenie w jaskini, opętane lalki .

Jeśli powstanie 3 sezon to tylko dla $$$ z fabułą pisaną na kolanie.
Od początku ten serial miał pomysł na świat, ale bez pomysłu na fabułę, wszystko było wymyślane z odcinka na odcinek.

To jest moja opinia na temat całego serialu, chętnie zapoznam się waszą :)

GacMaster

Edit// przemyślany jak Dark.


Zapomniałem jeszcze podsumować słowem: Pastisz. 

ocenił(a) serial na 8
GacMaster

Za kulisami potwierdzili trzeci sezon, ma wyjść w 2024 roku. Zresztą na chwilę obecną ten serial jest priorytetem dla MGM+ i przyciąga dużo widzów. Poza tym było wprost mówione, że potwory to tylko wierzchołek góry lodowej i są o wiele gorsze rzeczy w miasteczku. Chodzące dziwolągi to był level 1, przebudzenie ma być kolejnym poziomem i niekoniecznie jest powrotem do realnego świata i może być częścią utknięcia w nowym rejonie Fromville, ale bardziej zbliżonego do "odblokowania" drogi do domu. Wspomniano, że cokolwiek co pociąga za sznurki żywi się nadzieją, a nie strachem. Więc dopóki wszyscy się łudzą, nadal się w pułapce. Mogło to też być kłamstwo, istnieje taka szansa. Chłopiec w bieli pragnie pomóc i powiedział, że to jedyna droga, więc zepchnął Tabithę, ale ta nie umarła, tylko mocno pokiereszowana straciła przytomność. Zatem to nie jest koniec historii, więc wyrokujesz za wcześnie, skoro już teraz przywołujesz zarzut o nieprzemyślanym scenariuszu.

ocenił(a) serial na 8
GrandFan

*nadal są

GrandFan

Może faktycznie trochę się zagalopowałem z kończeniem serialu na 2 sezonie, niemniej serial opiera się na fabule przyczepionej do świata, a nie na świecie przyczepionym do fabuły.
Tak czuję oglądając ten serial, możliwe że scenarzyści staną na rzęsach i przygotują satysfakcjonujący finał historii, ale jestem niemal pewien, że przy kręceniu odcinka s01e01 nie mieli pomysłu na całą fabułę A-Z tylko właśnie na świat jaki chcę ukazać, świat lęków, strachów, paranormalny, a fabuła jest pchana z odcinka na odcinek i bardziej krąży niż dokądś zmierza.

GacMaster

Twórcy wiele razy mówili, że mają zaplanowany początek i koniec. Prawdopodobnie nie mają 100% scenariusza, ale sam finał mają przygotowany. Nie bez powodu w 1 sezonie umieścili na ścianach malunek 7 ofiar dzieci, które pokazali w finale 2 sezonu. Tak samo nie bez powodu już na początku pokazali drzewo z butelkami / latarnie itd.

Imo oni wciąż budują cały ten świat razem z poszlakami i dopiero na samym końcu będzie można wszystko połączyć i wytłumaczyć. Wątek Tabithy na pewno będzie ważny w 3 sezonie. Możliwe, że nie ważne gdzie jest odnajdzie siostrę lub matkę Victora, które mogły uciec w przeszłości i na tym będzie oparta fabuła

ocenił(a) serial na 7
aseq113

matka Victora nie żyje, w finale mówi wprost, że znalazł kiedyś jej ciało przy drzewie z butelkami.

Rafii96

Wiem i w 99% Tabi odnajdzie tylko siostrę Victora. Nie bez powodu dostała jego lunch box btw.
Napisałem matkę ponieważ widziałem parę teorii, że w momencie kiedy uciekniesz twoje ciało nadal zostaje w mieście, więc jest cień szansy, że coś w tym stylu się wydarzyło (mimo że nie wierzę w to to jest to nadal jakaś teoria)

GrandFan

Mi przyszło do głowy że to jest jakiś eksperyment szpitalny na tych wszystkich ludziach. Podejrzewam że oni mogli mieć wypadek, każda z tych osób lub rodzin i aby ich życie uratować musieli przeprowadzić taki eksperyment na każdej z tych osób. Eksperyment miałby polegać na tym aby ich umysły w trakcie śpiączki umieścić w takim wspólnym świecie.

ocenił(a) serial na 8
Artur7335

Też mi to przyszło do głowy, chociaż zbiło mnie z tropu to, że obudziła się na sali sama - spodziewałam się, że ktoś z jej rodziny będzie leżał z nią na sali ;>

Generalnie po paru odcinkach zaczęłam się zastanawiać czy to nie będzie motyw podobny do tego z polskiego serialu "Otwórz oczy". Nie wiem czy oglądałeś, więc nie chcę spoilerować...

sarenka

Ale to że obudziła się sama nie świadczy o tym że nie może tak być jak pisałem. To nawet dość częste że ludzie po wypadkach którzy są w śpiączkach nie budzą się jednocześnie lecz w różnych odstępach czasowych i nie zawsze leżą w tych samych salach. Oglądałem bo tytuł i opis jest mi znany lecz nie pamiętam dokładnie co tam było?

ocenił(a) serial na 9
Artur7335

Oooo ku&&&& Dobre...

GacMaster

a co w takim serialu przemyśliwać ? jesli chodzi o klimat to jest bardzo dobrze, moze nie jest tak gesty jak mogl by byc ale dzieki temu serial jest bardziej zjadliwy dla osob ktorzy nie lubia horrorow. kazda postac ma w miare sens i jest na tyle charyzmatyczna na ile pozwala na to scenariusz, ktory swoja droga jest bardziej sensowny niz to napisales. Przedewsystkim dlatego ze tworcy obrali sobie taktyke wciskania kolejnych tajemnic i to moze byc powodem dla ktorego odbierasz ją jak cos totalnie chaotycznego ale wiele rzeczy jeszcze mozna wyjasnic i mysle ze jak 3 sezon bedzie to robil to calosc ma szanse zdobyc calkiem nei zle noty.

dawidtw

no i ja się z Tobą z grubsza zgadzam, bo mimo krytykowania przeze mnie fabuły, to serial jako całokształt mi się podoba, fajne kontrastowe postacie, wiele pytań, mało odpowiedzi. Sam widzisz, nie wszystko ma sens, np przez 3 odcinki kończyła im się żywność i zapasy, nagle wątek ucięli i skupili, że na istotniejszych kwestiach

GacMaster

Mimo gorszych odcink&oacute;w i dziur w fabule (samo grające radio w og&oacute;le olane, sprawa brakującego prowiantu też,  długie przedstawienie nowych i ich aklimatyzacji, nielaczace się ze sobą wątki, koleś dzgniety prawie umiera, a już znów śmiga w odcinkach jak nowy), może będzie to potem wyjasnione;to mimo wszystko jak na co jest nam serowane przez innych to jest to dobry serial. No i opening mnie zawsze uwodzi :) <br/>Co do sezonu 3 nie jest oficjalnie potwierdzony, ale produkcja ma ruszyć niedługo w NS

mgkwt

Akurat motyw szybkiego gojenia się ran został poruszony w pierwszym sezonie - sanitariuszka dziwiła się, że noga Ethana szybko się goi po wypadku w kamperze, więc zakładam, że w tym świecie ludzie szybciej dochodzą do siebie fizycznie.

venom32

Zapomniałam o tym! Masz rację.

mgkwt

jak olane? wątek radia przewija się co chwilę, a jesli ci o to na koncowce drugiego sezonu w kamperze, to co mieli z nim zrobic? szeryf poszedl ogarnac pozytywke i tyle
A brakujacy prowiant? Bylo wspomniane pare razy ze go brakuje, moze chodzic o to zeby pokazac ze zaczyna im brakowac czasu, moze jest to wstep do watku w trzecim sezonie, a moze cos jeszcze innego

GacMaster

aha i co a na pewno na plus to trzymanie w napieciu do ostatniego odcinka co juz od samego poczatku kiedy w 1 odc mamy przeciagana chwile ataku na campera zombie wiedzac co czeka rodzinke w nocy

GacMaster

Gdzie można obejrzeć na ostatni HBO Max go nie ma ?¿

ocenił(a) serial na 8
giluluz

Finalny odcinek miał premierę w niedzielę. W najbliższą sobotę będzie po polsku na HBO Max.

GacMaster

?????

ocenił(a) serial na 7
giluluz

cda

ocenił(a) serial na 4
GacMaster

Pierwszy sezon miał konstrukcję nieśpiesznie rozkręcającej się historii z motywem odsłaniania przygotowanych przez scenarzystów kart, zakładania haczyków na głodnych wrażeń widzów.

Obejrzałem do końca i mówię sobie - podobne do Losta. Ok lubiłem, więc daję szansę, zobaczymy co wymyślą dalej, choćby z głupiej ciekawości ;)

Drugi sezon okazał się zwyczajnym skamem, festiwalem wodzenia za nos naiwnych baranków. Domek z kart, który zaczął się sypać już po pierwszych odcinkach.

Nie jestem pewien jak dotrwałem do 10 odcinka. Może jestem masochistą, ale nie aż takim, żeby podjąć się nowego wyzwania przy 3 sezonie - finito.

stellar_kid

tak jak piszesz i nie wiem czy skończy się na 3 sezonie, bo jest to festiwal jechania na wynikach oglądalności i wyciągania kasy od producentów, będą to rozwlekać aż słupki oglądalności zaczną spadać, szkoda, bo było ciekawie i naprawdę nieźle się to zapowiadało, po 1 sezonie odpuściłem, wrócę jak oficjalnie to zakończą

ocenił(a) serial na 7
GacMaster

Tak jak napisał @GrandFan, horror dopiero się zacznie. Bo w finałowym odcinku "żona" szeryfa wspomina o nadziei, którą się żywią te istoty. Na przykład chłopiec i Viktor, na początku ten drugi powiedział, że dawno go nie widział (Dlaczego? Bo nikt nie miał nadziei na lepsze jutro, tylko żyli z dnia na dzień i wszystko było fajnie. Potem istoty, żywiące się strachem ostrzegły dziewczynę, która zabiła brata, że śmierci będzie więcej bo pojawiła się nadzieja i tak się stało - Viktor to przeczuwał bo już raz spotkał się jako dziecko co się dzieje gdy ludzie mają nadzieję i drugi podczas strzelaniny). No i tutaj pojawiają się dwie opcje; Są istoty, które żywią się strachem i drugie potężniejsze nadzieją - być może chłopiec jest jedną z nich (co jest złudne i chyba gorsze). Moim zdaniem ludzie zabici przy nadziei na lepsze jutro, kończą tam gdzie wylądowała żona Jima, która spotka żonę szeryfa wraz z matką Viktora. Przewiduję, że 3 sezon będzie zakończony dużą porażka ze strony szukających wyjścia i 4 sezon będzie tym ostatnim gdzie wszystko się zakończy i wyjaśni. No, ale to tylko pozytywne spekulacje, mogą równie dobrze rozciągnąć na 8 sezonów ten serial, póki hajs się będzie zgadzał.

sqez_San

A czy ktoś pamięta czy twórcy nie mówili przy Zagubionych, że też mieli zakończenie?

Im dłuższy serial tym więcej będzie nieścisłości tego jestem pewien - dlatego ja mam do tego serialu podejście w stylu: 'do prasowania idealny', a nie mam zamiaru zbytnio zastanawiać się nad jego interpretowaniem itp - bo obawiam się, że jeśli ktoś zostanie fanem to mocno się zawiedzie.

Nawet jeśli sama nic główna fabuły została związana (i to obojętnie jak), to i tak moim zdaniem 3/4 'zagadek' zostanie nierozwiązane.

ocenił(a) serial na 6
sqez_San

Matka Viktora nie żyje. Nie zdążyła dobiec do dziupli/drzewa. Viktor znalazł jej ciało właśnie nieopodal drzewa z butelkami.

ocenił(a) serial na 6
GacMaster

Kiedy Boyd z Sarą szli do lasu mijali butelkowe drzewo, z jednej butelki Boyd wyciągnął karteczkę z datą (odc 9). Drzewo wyglądało jednak inaczej niż to do którego Viktor zaprowadził Tabith. Inne drzewo lub błąd. Daty były chyba wyryte na stopniach wieży w snach Tabith, ale gdy wchodziła do góry latarni tych dat nie było.

ocenił(a) serial na 9
GacMaster

3 sezon będzie za rok

ocenił(a) serial na 7
GacMaster

Ja myślę, że Tabitha wróciła do "normalnego" świata, bo zginęła w wieży. Inni, którzy po prostu zginęli w miasteczku nie żyją. Teraz Tabitha będzie próbował pomóc tym co zostali w miasteczku. Pewnie będzie chciała się z nimi skontaktować przez radio :P

ocenił(a) serial na 7
Sol_80

Dokładnie tak samo to interpretuję. Jedyna ucieczka z tego świata, to wyjście "przez wieżę". Stawia to sprawę jasno i pokazuje rozwiązanie. Tylko jak Tabitha ma przekazać tę wiedzę reszcie, to pytanie klucz.

karloman1996

To co z tym, że jak wygląda przez okno odbija się w blond włosach i wygląda trochę inaczej?

ocenił(a) serial na 4
mikser_er

@karloman1996 cholewcia, nie zauważyłem tego, muszę to sprawdzić.

mikser_er

To była tylko kwestia jasnego światła, stąd jasne włosy. Nie doszukiwałbym się tam niczego.

ocenił(a) serial na 7
GacMaster

Tyle czasu spędziłem, żeby na koniec otrzymać takie tandetne zakończenie? Oszukali widzów dając takie coś.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones