Silos
powrót do forum 1 sezonu

Cześć,
Serial wywarł na mnie tak spore wrażenie, że nie dość że pochłonąłem trylogię książkową, to jeszcze postanowiłem się zarejestrować żeby napisać tutaj.

Zebrałem odpowiedzi na pytania które ja miałem po pierwszy sezonie, a które to odpowiedzi znalazłem w książkach.


Uwaga, spoilery!
(jeśli ktoś ma jakieś pytania, poście, postaram się odpowiedzieć).



Kiedy dzieje się akcje serialu/książki?

Sceny z udziałem Juliette dzieją się w roku 2345 roku.


Czy są jakieś rozbieżności z fabule książki i serialu?


Odniosę się do tego co już zostało pokazane na ekranie. Jest kilka zmian wynikających z narracji, ale generalnie serial trzyma się książki. Najważniejsze (moim zdaniem) różnice:
• Postać starszej szalonej i unikającej ludzi mechaniczki z dolnych poziomów, tej która składa radia i jest mentorką Juliette – w książce to Walker – mężczyzna
• Książka w ogóle nie wspomina o trzeciej sile jaką w serialu jest Wydział Sądowy. O ile w serialu są przedstawiani jako trzecia, najważniejsza siła (razem z szeryfem i burmistrzem) tak w książce są wzmianki o sędziach, ale to wzmianki bez wpływu na fabułę. Nie ma natomiast nic o całości jako wydziale. Wg książki władze cywilną sprawuje burmistrz, szeryf pilnuj przestrzegania porządku, a szef IT wraz z działem IT dba o funkcjonowanie silosu od strony technicznej.
• Historia z prowadzeniem śledztwa przez Juliette w sprawie śmierci jej ukochanego jest w książce jedynie tłem, wspominanym jako uzasadnienie nominacji Juliette na stanowisko burmistrza. Dowiadujemy się o tym śledztwie i udziale Juliette w nim w kilku w sumie dość rachitycznych zdań.
• Postać Simsa - szefa ochrony – w książce jest jedynie wzmiankowana, bez wpływy na fabułę.
• W książce nie ma nic o kamerach wszechobecnych w serialu, również pokój obserwacyjny w kształcie pokazanym w serialu nie pojawia się w książce. Książka przedstawia silos jako o wiele niej naszpikowany inwigilacją (a przynajmniej taką, o której wiedzą mieszkańcy, w tym szef IT, silosu)
• W książce nie ma wzmianek o reliktach. Nie są one ani ścigane, ani zakazane, ani nawet wzmiankowane. Myślę, że ich pojawienie się w serialu miał podkreślić próbę odcięcia się przeszłości i kontrolę nad zbiorową pamięcią


Kto zbudował silos?


Silos został zbudowany przez grupę ludzi, którzy doszli do wniosku, że ludzkość zmierza do samozagłady w sposób niekontrolowany i lawinowy. Założyli „reset” ludzkości który miał spowodować zapominanie zabójczych technologii i odbudować ludzkość ponownie po około 500 latach.


Kiedy zabudowano silos?


Budowa Silosy rozpoczęła się w 2049 roku, a silos był gotowy i zasiedlony w 2052 roku.


Czy Silos jest jeden?


Silos w którym dzieje się akcje serialu jest jednym z 50. Pierwotnie wszystkie 50 było zamieszkanych, ale w chwili gdy dzieje się serial nie wszystkie są żywe. W kilku z nich doszło to różnych wydarzeń skutkujących uśmierceniem wszystkich mieszkańców. Silosy rozwijają e się zgodnie z założonym planem jest około 38 (w książce jest mowa o utracie około 12 silosów, przy czym niekiedy utrata to utrata kontroli i łączności a niekiedy fizyczna zagłada mieszkańców).
Silos w którym urodziła się Juliette ma numer 18.
Akcja dalszej części książek, niepokazana jeszcze w serialu, zahacza o silosy 7 i 17.


Dlaczego w silosie nie ma wind?


Silos nie ma windy ze względu na dwie rzeczy:
• Schody w bunkrze o wysokości około mili (wzmianka w wysokości w jednym z ostatnich rozdziałów trzeciej książki, przy okazji wspominania o kopaczu) miały skutecznie opóźnić komunikację w przypadku buntu czy rebelii. Przejście z górnych poziomów do dolnych przy tej wysokości miało zająć około 2 dni nawet doświadczonym w poruszaniu się po schodach tragarzom.
• Brak windy to również brak możliwości odcięcia czy izolacji poszczególnych pięter. Jedną z wbudowanych cech silosu jest możliwość jego zdalne destrukcji poprzez zagazowanie mieszkańców oraz otworzenie wrót na zewnątrz (to jedna z dwóch możliwości destrukcji wskazana w książce). Otwarta klatka schodowa miała w zamierzeniu przyspieszyć rozprzestrzenianie się toksyny w powietrzy, poprzez cyrkulację powietrza.


Co zabija ludzi na zewnątrz?


Sytuacja na zewnątrz nie jest tak groźna jak może się wydawać. Wiele wskazuje na to, że główną trucizną jest toksyna rozpylana w śluzie podczas wychodzenia czyścicieli na zewnątrz (czysciciele sądzą ze to odkazajacy argon). Badania Julietta w trzeciej książce wskazały, że im dalej od śluzy tym stężenie toksyną jest mniejsze. Drugim z czynników uśmiercających jest prawdopodobnie działanie nanomaszyn działających w powietrzu od roku około 2052.


Czemu Julietta zdołała wyjść i nie zginęła równie szybko jak poprzedni czyściciele?


Julliete miała kombinezon przygotowany przy użyciu materiałów z działu Zaopatrzenia. Materiały te nie były projektowane pod kątem degradacji tak jak kombinezony przygotowywane przez IT. Uszczelki oraz taśmy grzewcze używane w kombinezonach przez IT mają się zdegradować w kontakcie z toksyną, a tym samym kombinezon przestaje być hermetyczny. Taka jest ich rola. Sprzęt z Zaopatrzenia nie miał tej cechy przez co Juliette nie zmarła jak inni czyścicieli.


Czym jest wykop/niecka/tunel widoczny na planach silosu w jego najniższym punkcie?


Wykop jest przygotowaniem do ostatniej fazy operacji Nowego Porządku. W każdym silosie na dnie przygotowana jest maszyna górnicza, wycelowana w konkretnym kierunku, przy użyciu której mieszkańcy silosu mają się dokopać do miejsca z zasobami do ponownego zasiedlenia Ziemi. Miejsce to nazywane jest Ziarnem.


Czym są ruiny w panoramie widoczne z ekranów w silosie?


To ruiny Atlanty, zbombardowanej w 2052 roku atakiem nuklearnym. Nie ma wzmianek o tym co stało się z innymi miastami czy resztą populacji ludzkiej. Wiadomo, że cała operacja zakładała wymarcie populacji ludzkiej poza silosami po 500 latach od rozpoczęcia projektu, czyli w okolicy roku 2550. Nie wiadomo czy wybuchy nuklearne miały sprowokować wojnę jądrową i wzajemne wyniszczanie się państw, czy były tylko pretekstem do zagonienia ludzi do silosów. Nie wiadomo czy śmierć pozostałej populacji miała być wynikiem wojny nuklearnej, wojen konwencjonalnych czy użycia innych środków np. nanoroboty.


Czemu czyściciele mieli wyświetlany inny obraz? Co jest prawdziwe?


Czyścicielom wyświetlany jest zmanipulowany obraz pokazujący tętniącą życiem okolice. Ma to spowodować uczucie euforii, oraz sprawić że będą chcieli tym widokiem podzielić się mieszkańcami silosu – a w tym celu przystąpią do czyszczenia kamer. Obraz z kamer z przerażającym widokiem jest kluczowy w celu utrzymania porządku i dyscypliny i jest wskazywany jako straszak oraz uzasadnienie wielu reguł obowiązujących w silosie.


Czym jest Pakt?


Pakt to zbiór zasad do zarządzania silosem. Ma część jawną, której znajomość może być powszechna (w tym sensie że nie jest tajna dla zwykłych mieszkańców silosu), ma część utajnioną która jest dostępna tylko dla szefa IT oraz jego cienia (zwierającą informacje o istnieniu innych silosów) oraz utajnioną, którą zna tylko kilka osób (pierwotnie trzy osoby) z silosu 1.
Poza Paktem ważna są jeszcze Nakazy oraz Dziedzictwo.
Nakazy to instrukcje wykonawcze dla silosu (dla zarządców czyli de facto szefa IT), a Dziedzictwo to zbiór wiedzy sprzed 2052 roku zachowana jako dziedzictwo ludzkości. Dostęp do Dziedzictwa jest mocno ograniczony. Wiedza jest zapieczętowana i niedostępna nawet dla szefów silosów.


Co się stało z Julliete po wyjściu?


Serial kończy się w momencie kiedy Juliette staje na skraju niecki w której wbudowany jest silos. To 33 rozdział pierwszej książki, z około 85. W dalszej części Juliette zauważa, że obok są inne niecki i podąża w stronę jednej z nich, gdzie znajduje na wpół otwarte drzwi do kolejnego silosu. Wdziera się do środka i eksploruje wymarły (na pierwszy rzut oka) silos 17.
Później odkrywa, że silos nie jest wymarły i wspólnie z ocalałym z Solo opracowuje plan powrotu do domu.
Pod koniec pierwszej książki Juliette wraca do swojego silosu, gdzie zostaje wybrana burmistrzem, a Lucas zostaje szefem IT. Bernard zostaje wysłany na czyszczenie ale odmawia wyjścia ze śluzy i ginie w płomieniach.

ocenił(a) serial na 8
Krusty_Klown

Co do kombinezonów, to raczej było na odwrót, w szczelnym kombinezonie człowiek za długo by nie pożył, co do toksyn na zewnątrz powietrzu, to największa bzdura, po tylu latach ziemia by się w 100% oczyściła, zwłaszcza jak zabrakłoby najgorszego szkodnika czyli człowieka, ale skoro tak jest w książkach, to trzeba to uszanować i przymknąć na to oko.

Martinez08

Jest to dość dobrze wyjaśnione w punkcie "Co zabija ludzi na zewnątrz?"

ocenił(a) serial na 8
Vahino

Nic nie jest wyjaśnione, nie potrzeba trucizny by człowiek w szczelnym kombinezonie się udusił.

Martinez08

No nie, poczekaj. Niezaprzeczalnym jest fakt, że szeryf przeżyła w wyniku wymiany taśm na lepsze, zapewniające lepszą szczelność. Stąd bardziej przemawia do mnie, że trujący związek był w spreju, którym były spryskiwane skafandry przy wychodzeniu na powierzchnię. Przy nieszczelnych połączeniach przedostawał się do wnętrza i zabijał.

ocenił(a) serial na 8
Vahino

Proszę pomyśleć, szczelny kombinezon, równa się śmierć przez wdychanie CO2, które zbiera się w szczelnym kombinezonie podczaszy wydychania.

Krusty_Klown

W którymś momencie pada stwierdzenie, że Pakt zakazuje tworzenia urządzeń powiększających poza dopuszczalnym limitem. Jest to w książce? Czy jest to jakoś wyjaśnione, bo trochę to abstrakcyjne?

ocenił(a) serial na 9
Vahino

Wg mojej pamięci ( czytałem książki około pół roku temu) szkłach powiększający h i w ogóle relikrach było tylko w filmie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones