Problem trzech ciał (2024)
Problem trzech ciał: Sezon 1 Problem trzech ciał sezon 1, odcinek 3

Niszczyciel światów

Destroyer of Worlds 54m
7,1 556
ocen
7,1 10 1 556
Problem trzech ciał
powrót do forum s1e3

jeżeli w układzie planetarnym słońce jest gwiazdą podwójną, potrójną, planeta krąży wokół obojga, nie jest raczej możliwe "przejmowanie" planety przez poszczególne gwiazdy i jakieś ery chaosu... widzę że nieźle to się zapowiada, cdn

marckoza

no nie mogę :)) o mało nie spadłem z krzesła, "ludzki komputer" z 30 milionami ludzi obracających czarnobiałe tablice (że niby 0ra i 1nki) liczący te ery chaosu, niezła komedia się szykuje

ocenił(a) serial na 6
marckoza

A wiesz, ze to byl po prostu element gry komputerowej (w dodatku serialowej)? Dlaczego oczekujesz, ze to musi spelniac warunki rzeczywistego swiata.

walu911

Bo lubię jak scifi obraca się w konturach jakieś logiki i elementarnych praw fizycznych, jeżeli te prawa są naciągane i łamane, to niech to będzie jakoś wyjaśnione, jak te gwiazdy są rozmieszczone wobec siebie, czemu one tak radośnie sobie fruwaja po niebie, czemu jak jest ułożenie tych gwiazd w jednej linii to nagle planeta traci grawitację i ludzie wyfruwają w powietrze? Podejrzswam że autor w książce jakoś to próbuje wyjaśniać, ale jej nie czytałem i staram się rozumieć to co widzę na ekranie, a jest to jak narazie festiwal naukowych bzdur

marckoza

Latają ponieważ gwiazdy mocniej oddziałują grawitacyjnie niż planeta. To że w takich warunkach planeta powinna się zmienić się pas asteroidów autor nie wspomina. Wygląda widowiskowo.

marckoza

Ludzki komputer to tylko analogia. Trisololarianie rozmawiają optycznie (wymiana fotonów) co oznacza że teoretycznie biologiczny komputer jest możliwy. Podobna cywilizacja zbudowała pierścienie w The Expanse więc temat nie jest nowy w sf. 

Przepol_2

Te oddziaływania grawitacyjne powinne być stałe w czasie a nie nasilać się przy jakiś zbliżeniach, poza tym planeta już dawno byłaby w strzępach, bo takie "zblizenia" statystycznie powinne zdarzyć się wcześniej, no i czy wyjasniono w ksiązce jak te gwiazdy mogą przemieszczać się tak w mgnieniu oka na niebie (jak w serialu) i tworzyć te supergrawitacyjne koniugacje w jednej linii?

ocenił(a) serial na 9
marckoza

Ktoś o tym wcześniej już wspomniał, a ja przypomne: to jest S Y M U L A C J A komputerowa. W serialu wyraźnie widać że gracze na potrzeby potwierdzenia obliczeń przyspieszają czas, zapewne w rzeczywistości nie dzieje się to tak szybko.

ocenił(a) serial na 9
marckoza

Mcnarkoza. Nie wiem czy zauważyłeś ale to film science fictions. Oparty na książce science fictions. Tak jak widzowie lub czytelnicy Diuny nie zastanawiają się jak jest możliwe podróżowanie w czasie i przestrzeni za pomocą przyprawy. Śmieszy mnie oczekiwanie, że coś będzie zgodne z twoimi wyobrażeniami tego świata. Pewnie niejeden czytelnik Lema w latach pięćdziesiątych śmiał się że książki można czytać z kryształów, czy z jednostronicowego pudełka, teraz nazwiemy to palmtopa. A jednak po kilku dekadach mamy to.

Beandrzej

Może po prostu tzw hard scifi nie dla mnie, nie wiem, drażni mnie takie wystrzeliwanie logiki i praw fizyki w kosmos i oczekiwanie że łyknę te wszystkie pomysły autora bez żadnych wyjaśnień, historii i "umiejscowień" w nauce, tak jak ten komputer prrotonowy, ja też mogę wymyśleć świat w którym życie jest zbudowane na miedzi a nie na węglu, oddychamy argonem, porozumiewamy się falami ultradżwiękowymi a widzimy tylko w ultrafiolecie, ale jak to powstało, czemu akurat tak, to już nie ważne

ocenił(a) serial na 9
marckoza

To wymyśl. Jeśli to będzie fajna książka to ją kupie i przeczytam. Po prostu wymyśl taki świat który zachwyci innych. Od rzeczywistości są programy dokumentalne. Jakoś nikt nie narzeka na świat stworzony w Avatarze. A jest nierealny. Jakoś nikt nie narzeka na świat stworzony w "Wiedźminie". A jest nierealny.

marckoza

Tego co umieszczone w grze komputerowej bym się nie czepiał bo to celowo ma być jakaś baśniowa konwencja, ale ten komputer protonowy to jakiś deus ex machina. Z jednej strony solarianie latają po kosmosie w tempie wozu drabiniastego, a tu nagle takie cuda. Autor koniecznie potrzebował jakiegoś wytrychu, żeby dpiąć w całość fabułę i wyszło jak wyszło

marckoza

Myślisz że fizyka jest logiczna ? XD że czegokolwiek możesz być pewien ?

ocenił(a) serial na 7
marckoza

"Podejrzswam że autor w książce jakoś to próbuje wyjaśniać"
Nie, akurat to jest dokładnie tak samo jak w książce. Tylko jak to widzisz, to bardziej absurdalne się wydaje niż w czasie czytania. Liu Cixin to nie jest twarda fantastyka.

ocenił(a) serial na 8
andand22

To jest bardzo twarda fantastyka. Znając fizykę widzisz po jakiej linii leci autor , a co świadomie odrzuca i da się to wyczytać między wierszami i to czuć. Na razie serial daje radę z ksiazka . Ocenie jak obejrzę;) Natomiast rozumiem, że nie znając fizyki i nie czytając ksiazki obraz się bardzo spłyca. To już jest kunszt reżyserów. Jak zrobić żeby pogodzić niedzielnego widzą z fanami gatunku i czytelnikami ( to trzy kompletnie rozne grupy odbiorcow i kazda ma inne oceny , natomiast zarabia sie na pierwszej... ). Patrz wiedzmin <dno> patrz oppenheimer , diuna<szczyt>.

leihtima

jestem w połowie książki i niestety widać jak twórcy serialu straszliwie spłycają tzw warstwę naukową, oczywiście że jest to hard scifi ale w książce jest to bardziej "przyswajalne", "jakoś" wyjaśnione, w serialu wydarzenie po prostu dzieje się i już (to migotanie nieba chociażby, w książce jasno chodzi o migotanie niewidzialnego kosmicznego promieniowania tła przetransformowane w specjalnych okularach na widzialne, w serialu po prostu gapią się w niebo które migocze)

ocenił(a) serial na 8
marckoza

Jakbys przeczytal ksiazke to bys zrozumial o co chodzi z ludzkim komputerem. Jest to jak najbardziej hard sci wlasnie a nie fi. Ksiazka poswieca na to prawie caly rozdzial, aczkolwiek wcale nie dziwie sie ze serial to tak splycil, zwazywszy jaki czas obejmuje cala trylogoa..

buszuj

A o co chodzi? Ja czytałem książkę, ludzki komputer miał służyć do obliczeń ery chaosu. Tak to zrozumiałem.

ocenił(a) serial na 8
forek23

Sorry, ucielo mi komentarz, bo pisalem na tel. Odpisywałem @Marckoza, ktory, jak mam wrazenie, uwaza to za "komiczne rozwiazanie". Masz racje, to mial byc ludzki komputer, gdzie kazdy czlowiek trzymajacy choragiewke oznaczal 1 albo 0, tworzac tym samym bramki logiczne i umozliwiajac duze kalkulacje, Marckoza zareagowal jakby to byl glupi pomysl, a ja uwazam to za genialne rozwiazanie. Pierwsze komputery na swiecie dzialaly na zasadzie drewnianych tabliczek z dziurami, tu mamy rozwiazanie jeszcze bardziej prymitywne, jednoczesnie oparte o prawidlowa logike.
Niestety, jak pisalem w ksiazce bylo to dosc dokladniej opisane, wraz z niuansami, problemem ilosci ludzi i czasu rekacji, itp itd. nie wyobrazam sobie ze serial moze cos takiegodobrze udzwignac, chyba ze zrobililby caly odcinek poswiecony na to co tu bylo pokazane praktycznie w jednej scenie.

buszuj

Polecam film Zanussiego na YT "Komputery" https://youtu.be/_C-Cm_I2m00?si=0_dnHG3DRbtO-lTM od 3:30

ocenił(a) serial na 8
ocenił(a) serial na 8
marckoza

Lata badań, prac naukowych, problem nie do rozwiązania. Jak dobrze ze na forum raz na jakiś czas pojawią się jakiś wioskowy mędrzec z właściwą ocena, naukowcy kłaniajcie się. Gra przedstawiała nierozwiązywalny problem układu trzech cial, w którym nie ma możliwości matematycznego wyliczenia etapów ruchu a więc przewidzenia przyszłości. Czy planety się zbliża-spalenie, czy oddala-zlodowacenie, czy to będą krótkie okresy-era chaosu czy długie-era stabilności. Znając i mając zmysł fizyczno-matematyczny ta książka jest genialna. Człowiek rozumie co jest możliwe, a co jest jedynie jedna strona fizyki. Razem tworzy to świetna literaturę. Natomiast recenzenci bez tej wrażliwości co najwyżej mogą wymądrzać się na temat oczywistej strony fikcyjnej. Uwielbiam ta książkę. Pokazuje ona jakim jesteśmy niczym we wszechświecie

ocenił(a) serial na 8
leihtima

w punkt <3

marckoza

To przeczytaj książkę. Wtedy zrozumiesz o co chodzi

ocenił(a) serial na 8
marckoza

A widziałeś najzupełniej prawdziwy chociaż wirtualny, działający, liczący, z pamięcią operacyjną RAM komputer zrobiony w Mincrafcie z bloków? To pogooglaj. Łatwiej wtedy uwierzyć że można zrobić komputer z ludzi ;)

Jujas

Właśnie dokładnie to miałem napisać ale zamiast tego wkleję link

Jujas

Michael z Vsauce na YT zrobił kiedyś ludzki komputer na boisku. Dzialało i wygladalo to calkiem podobnie jak w serialu bylo pokazane

marckoza

To skumaj że ja to czytałam. wszystkie 3 części. Czasem ryłam ze śmiechu. Jeżeli nie czytaliście to nawet sobie nie zdajecie sprawy co was czeka. Jazda bez trzymanki. Ksiazki trzymały mnie w napięciu , na tym samym poziomie jak ludzie idą na pokaz freakshow. Kobieta z brodą, człowiek z 4 nogami, candlestick Man... Itp. fascynujące to było. Dziwi cię ludzki komputer składający się z 30 mln postaci? Phrrr... Poczekaj na białą kartkę papieru.

ocenił(a) serial na 7
marckoza

>"ludzki komputer" z 30 milionami ludzi<
To jest akurat w 100% możliwe. Byłoby wolne, ale działałoby. Poczytaj sobie o komputerze mechanicznym Babbaga.

marckoza

No niestety bez linka. CHUNGUS 2 tak się nazywa ten projekt dostępny na yt

marckoza

A wiesz ze mozna zrobić z grupy ludzi komputer dokladnie tak jak pokazuje to serial. Kiedyś nawet Vsauce na YT coś takiego zrobił.

ocenił(a) serial na 6
marckoza

Czytając książkę odniosłem wrażenie, że właśnie zrealizowanie takiego komputera, w teorii, byłoby realne i fragment wydawał mi się super propozycją dla kogoś, kto kompletnie nie wie, jak działa taki sprzęt i chciałby poznać zarys zasad. W serialu jednak ekstremalnie spłycone zostało przedstawienie całego systemu. W książce przechodzi się od opisu elementów podstawowych do makro. Z punktu widzenia mojej wiedzy zrealizowanie takiego "urządzenia" teoretycznie byłoby możliwe. Oczywiście byłby to sprzęt obarczony często występującymi błędami oraz licznymi awariami pojedynczych komórek pamięci. Błędy i awarie byłyby pewnej zbyt częste by sprzęt miał jakąkolwiek wartość, ale zakładając ludzką nieomylność, nieśmiertelność i brak występowania wydarzeń losowych jak gorsze samopoczucie to działałoby to chyba.

ocenił(a) serial na 7
michal_lukawski89

Każdy procesor zbudowany jest na niskim poziomie z bramek logicznych (niżej są już tylko tranzystory z których zbudowane są bramki). W "ludzkim" komputerze taką bramką jest pojedynczy człowiek, który widząc stan dwóch poprzednich flag przed sobą zmienia odpowiednio swoją. Tak jak piszesz, teoretycznie jest całkowicie możliwe, w praktyce najtrudniejsza byłaby synchronizacja zmian wszystkich stanów.

marckoza

To bardzo dobrze oddaje ducha książki. To jest trylogia science fantasy i bardzo przykro jest patrzeć jak ktoś pisze ze jest zaawansowana fizycznie. Tyle głupot co tam nigdy nie widziałem. Ksiazki nie polecam szkoda życia i zdrowia, ale zgoogluj sobie unfolding protons albo monofilament fiber. Przy czym to ostatnie to jedno z mniej głupich "wynalazkow".

ocenił(a) serial na 7
Kosmatyl

"Tyle głupot co tam nigdy nie widziałem."
E tam. Większość SF jest tego pełna. Twarda fantastyka to zdecydowana mniejszość.

Kosmatyl

No niestety, ale potwierdzam. To "dzieło" trudno się czyta - zupełnie nie wiem skąd te zachwyty

Grzegorz_129

Ja podzielam zachwyt. A jest to pierwsza mopja książka z gatunku sci-fi, wcześniej unikałem tego typu literatury. No, czytałem jeszcze Hyperiona, ale nie dałem rady tego skończyć. Strasznie nudna powieść. Głównie czytam literaturę piękną, faktu i fantasy. A tu proszę, perełka.

marckoza

No nie koniecznie musi krążyć w około 2 składników, może też krążyć w około tylko jednego.

ocenił(a) serial na 8
Kinoman_88

Ale problem trzech cial /fizyczny/ dotyczy trzech cial . I to nie wpuszczonych we względny ruch tak żeby sobie fikaly harmonicznie, tylko calkowicie losowo /dowolnie/.

leihtima

Ja to rozumiem, odnioslem się tylko do opinii że planeta musi orbitowac w około 2 składników

marckoza

Chcesz faktów? Czytaj prace naukowe

marckoza

Ale wiesz, że krytykujesz autora książki, który mimo że napisał po chińsku dostał za nią Hugo i nominację do Nebuli?

Manneveru

Zrobiłeś błąd poprawie Ci "który dzięki temu, że napisał po chińsku dostał za nią Hugo"

ocenił(a) serial na 8
marckoza

Wygoogluj sobie najbliższą naszemu układowi słonecznemu gwiazdę - alfha centauri. To jest właśnie układ potrójny.

ocenił(a) serial na 7
Mateusz_Buchta

Ale w rzeczywistości Alpha Centauri nie jest tak niestabilny jak w książce. Dwie duże gwiazdy tworzą ciasny układ podwójny, czyli możliwy do przewidzenia, trzecia dużo mniejsza krąży dużo dalej. O ile dwie pierwsze dzieli średnio 24 au, to trzecia jest w odległości 13000 au

marckoza

Mnie osobiście rozwala jedna rzecz. Już pomijam to że planeta by się rozwaliła gdyby trzy gwiazdy ją sobie "przerzucały", już pominę opcję komputera zrobionego z ludzi. Dobra, to sci fi i ok. Ale nie mogę przejść do porządku dziennego gdy wciskają mi głupoty. Fikcja naukowa jest ok, ale rozwala mnie gdy pomijana jest nauka. Rozumiem że muszą być uproszczenia, ale bez przesady! Jest powiedziane że cały ten potrójny układ gwiazd jest od nas oddalony o około 4 lata świetlne.... Nosz kurde serio? Nie jestem astronomem, ale wystarczy mieć odrobinę wiedzy ogólnej, że to totalna bzdura! Proxima centauri najbliższa gwiazda dla nas, po słońcu, znajduje się w odległości ok 4,75 roku świetlnego. Alfa Centauri to w zasadzie układ potrójny, ale dwie większe i jaśniejsze gwiazdy A i B są dalej niż proxima i nie są z nią powiązane grawitacyjnie w taki sposób. Niemożliwe byłoby tam takie zjawiska. Z kolei najbliżej położony od nas układ potrójny jest w gwiazdozbiorze wodnika. Sygnał WOW, o którym też jest mowa przyleciał do nas z gwiazdozbioru vega. Dlaczego twórcy nie mogą tu być minimalnie konsekwentni? Dlaczego źródło nie mogło być gdzieś w okolicach vegi, jak to było w filmie "Kontakt"? Już bym to mógł kupić że obcy mają jakieś statki które są w stanie dotrzeć do nas tak szybko. Można było im wymyślić jakiś hiper ultra super wypas napęd, cokolwiek. To jest właśnie pole do popisu dla fikcji, ale nauka powinna być zachowana. Poza tym gdyby tak blisko od nas była jakaś rozwinięta cywilizacja, to prawdopodobnie już byśmy o tym wiedzieli.

b1aster

Już miałem to pisać, problem trzech ciał owszem jest, ale tyczy się wzajemnego ruchu gwiazd a nie możliwości istnienia planet wokół, a już wykształcenie tak zaawansoeanej cywilizacji jak w książce jest bujdą na resorach, gdzie planeta raz może być na wysokości Merkurego raz w okolicach Marsa, może zostać wystrzelona w kosmos albo wchłonięta przez którąś z gwiazd i przy tej całej "naukowośći" książki, pomysł Liu na rzekome trwanie tej cywilizacji z odwadnianiem//nawadnianiem jest najsłabszy z jego wszystkich "konceptów"

ocenił(a) serial na 8
marckoza

sorry ale to jest argument, typu: "ewolucja to bzdura, jak małpa może zmienić się w człowieka" - czas, czas i jeszcze raz czas a czas wynika to z dosłownie kosmicznych odległości. Teoretycznie, i podkreślmy to "teoretycznie - gwiazdy w takim układzie potrójnym, mogą być na tyle oddalone od siebie, ze mogą pozwolić na w miarę swobodne oddziaływanie na planetę, która przez jakiś czas krąży w okól jednego słońca by w pewnym momencie mieć zaburzoną orbitę na tyle by wejść na odbitego drugiego albo trzeciego, rozerwanie planety nastąpiłoby pewnie w przypadku gdy znalazłaby się ona w położeniu równego oddziaływania miedzy np. 2 słońcami, albo zbliżyłaby się zbyt blisko do któregoś, na co jest jeszcze mniejsza szansa niż na to, ze by po prostu "przeskakiwała" z jednego słońca w około którego mogłaby krążyć nawet setki lat, by w pewnym momencie przeskoczyć na drugie itd. - zresztą i w książce i w serialu jest później wyjaśnienie, ze ewolucja Trisolarian była trwała o wiele dłużej niż ludzi właśnie ze względu na te "niedogodności" . Nie zapominajmy, ze wszechświat jest na tyle wielki, ze każda sytuacja może zaistnieć. NASZE ISTNIENIE jest tego najlepszym przykładem .
Co do konceptu odwadniania, to polecam poczytać o Niesporczakach, i procesie Anhydrobiozy - odwodnienia organizmu w celu przetrwania niekorzystnych warunków, znanemu z naszego własnego podwórka :P

buszuj

Widzę że wchodzimy już w teorię prawdopodobieństwa :), oczywiście że planety mogą istnieć w układach potrójnych i mogą tam być stabilne warunki, niestety w książce te ery (przerzucanie planet między geiazdami) zmieniają się w okamgnieniu i są wyjątkowo niestabilne warunki do elementarnego istnienia życia, nie mówiąc już o jakiejkolwiek ewolucji i rozwoju cywilizacji pozwalającej na budowę tych ultrazaawansowanych sofonów a to odwadnianie/nawadnianie to już takie fabularne pójscie autora na łatwiznę kiedy nie mógł tu wymyśleć żadnej supernaukowej teorii

ocenił(a) serial na 8
marckoza

Zarówno w serialu jak i w książce te zmiany są pokazany przez pryzmat symulacji - gry (która, jak pamiętamy, nie miała za zadanie znalezienia rozwiązania dla problemu 3 ciał (ponieważ to rozwiązanie jest niemożliwe), tylko uświadomienie graczowi, ze Trisolarianie musza się ewakuować, zanim dojdzie do ostatecznego kataklizmu i nakłonienie do pomocy - to dlatego skala czasu była tam inna. Z tego co pamiętam, to jest wzmianka ze sama ewolucja Trisolarian trwała przez to o wiele dłużej niż nasza, teoretycznie dając im czas na rozwój, który jak wiemy i z historii ludzkości, i co było w serialu podkreślone, przyspiesza cały czas, jak w ciągu geometrycznym.
Nie rozumiem co masz na myśli pisząc, ze autor poszedł na łatwiznę i nie wymyślił "supernaukowej" historii. Jest to powieść HARD sci-fi jakby nie było a te charakteryzują się dość wiernym odwzorowaniem paradygmatów naukowych, z tego powodu nie ma tu "pew-pew" laserów i orgazmicznych podroży w nadprzestrzeń sokołem milenium. Autor stara się trzymać blisko teorii którym sens nadaje nauka. Odwadnianie, istnieje w naszym świecie, tu przniesione z niesporczaka na bardziej zaawansowana rasę, co do budowy sofonu, to to jest opisane dokładnie w Ciemnym Lesie, z tego ci widziałem w Twoich innych komentarzach, mogłeś jeszcze nie dojść do tego momentu w trylogii wiec nie chce Ci spolerowac.. powiem tylko, ze osobiście, jeśli o "supernaukowe" teorie, to w tej trylogii jest jej całkiem sporo, a każdy kolejny tom przyspiesza tempo ich serwowania, do tego stopnia, że jak skończyłem ją czytać, to odpuściłem czytanie do dobre parę tygodni, bo stwierdziłem, że nic lepszego już nie przeczytam nigdy, ale rozumiem, ze każdy ma swoje gusta, w każdym razie ja polecam trylogie książkowa, wiem ze przez to mam wypaczony pogląd na serial, który nota bene podoba mi się głownie z tego ze opowiada właśnie te niesamowita historie i tyle, pozdro ... :)

buszuj

właśnie kończę pierwszy tom i muszę powiedzieć że wciąga to maksymalnie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones