PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95952}

Plebania

3,9 23 533
oceny
3,9 10 1 23533
Plebania
powrót do forum serialu Plebania

jak dla mnie ten serial był klimatyczny. wiem, może posypać się fala hejtów, ale był swojski i
rodzinny. oglądałam go niemal od samego początku i żałuję, że już się skończył. święta kościelne
i nie tylko zawsze były ukazywane tego samego dnia jak w rzeczywistości miały miejsce. na
prawdę lubiłam ten serial i się tego nie wstydzę.

ocenił(a) serial na 6
monio_93

potwierdzam. :)

ocenił(a) serial na 10
monio_93

Bardzo fajny serial. Zdjeli go i w jego miejsce pojawiły się propozycje które juz nigdy nie zdobyły takiej widowni jak "Plebania". Cała TVP.

ocenił(a) serial na 8
monio_93

Właśnie, ten serial miał klimat, szczególnie jak akcja toczyła się w Tulczynie, chociaż później w tym miasteczku też nie było źle, tylko za dużo na siłę wrzucanych wątków "młodzieżowych".
Wiele nowszych seriali jedzie tylko na emocjach i intrygach, widza przyciąga do ekranu tylko chęć zobaczenia jak zakończy się kolejna afera - nic w tym złego, ale Plebanię się oglądało przyjemnie nawet, gdy nic się nie działo - dzięki właśńie klimatowi.

TraczTulczyn

dokładnie. jeśli ktoś chce oglądać intrygi ma mnóstwo amerykańskich produkcji pod ręką, zresztą niemalże wszystkie polskie seriale (współczesne) bazują właśnie na tym. I cóż? Zabrany został serial, którego konwencja była zupełnie inna. Oglądając serial w domu w ciepłych kapciach człowiek ma się odprężyć, zapomnieć o problemach... niestety media wmawiają nam czego chcemy.

ocenił(a) serial na 6
monio_93

mi w Plebanii bardzo podobało się to, że tam nie było tak jak teraz w kazdym serialu samych nowoczesnych wnętrz, ludzi łażących w szpilkach po swoim domu, ludzi, którym nigdy nie brakuje kasy, a jeśli brakuje, to i tak łażą w nowych ciuchach, któzy nigdy nie chodzą do kościoła, ale śluby i chrzty oczywiście udzielane przez uśmiechniętego proboszcza. Plebania była naturalna. Tam jeśli ktoś był biedny, to chodził w starych ciuchach, jeśli nie było go stać na nowe meble, to miał starą meblościankę i telewizorek sprzed dwudziestu lat. Ludzie jeździli i porsche i pks-em, pijak wyglądał jak pijak, a nie zmęczony biznesmen, samotna matka z piatką dzieci i bez pracy jak samotna matka.
Brakuje nam teraz takich seriali. Plebania w moim domu łączyła pokolenia, oglądałam ją ja z bratem i dziadkiem, czasem dołączali sie rodzice. Plebania bwaiła mnie i uczyła: o świętach, o prawdziwym życiu, myślę, ze też trochę ewangelizowała.

Puenta13

100% racji, TVP popełniła wielki błąd kasując ten serial, a szkoda bo tam były postacie z krwi i kości ani dobre ani złe po prostu ludzkie. Nawet Tracza mimo, że był wrednym jakoś polubiłam i widziałam w nim nawet dobroć choć szczelnie ukrytą pod maską cynizmu. Rozbroiła mnie taka scena już dokładnie nie pamiętam z którego odcinka ale jak Tracz odstawił szopkę przed księdzem podczas wizyty kolędowej i w momencie jak przybiegł do niego jego synek opadła jego maska i chyba nawet coś w tym stylu ksiądz napisał w liście do niego. Był to bardzo mądry serial, z którego można było wiele się nauczyć.

Puenta13

Pijesz do Rancza ?
W pierwszych odcinkach to też była taka Plebania a teraz to wielka Eurooaapa.

Puenta13

Dobrze powiedziane nie ujełabym tego lepiej. Swojski prosty klimat bez naciąganych problemów.

ocenił(a) serial na 7
Puenta13

Widzisz,ja nie chodzę w nowych ciuchach,nie jeżdżę nowym samochodem.mieszkam w bloku z wielkiej płyty,mam meble z PRL które są lepsze niż ten szajs z tektury i foli,produkowany przez IKEA czy BRW. Nie mam nic wspólnego ze wsią ani tym bardziej z religią ale serial,chociaż troszkę infantylny bardzo mi się podobał i poleciłbym go zarówno ludziom którzy niewiele wiedzą o Polsce,jak i gówniarzom wychowanym na ciepłej wodzie w kranie,srajfonach i internecie.

ocenił(a) serial na 8
monio_93

coś w tym jest

monio_93

Zgadzam się. Bardzo przyjemny serial, którego bieg był nakreślony katolickim kalendarzem. Do tego realistyczny, bez zbędnego efekciarstwa. Takie prawdziwe życie katolickiej Polski i wsi. Dziwię się, że ma tak niską ocenę, bo dla mnie to najlepsza telenowela jaka powstała- jedyna, którą naprawdę oglądałem z przyjemnością.
P.S. Mam przeczucie, że jedynki i dwójki dają te osoby, które nie obejrzały ani jednego odcinka;) Od tak dla zasady bo to serial o katolicyzmie.

ocenił(a) serial na 7
monio_93

Hej jesteś może z Lubelszczyzny/Podlasia? A serial oczywiście war uwagi.

tomaszek91

Czasem Mazowsze, czasem Kujawsko-Pomorskie :>

ocenił(a) serial na 7
monio_93

A zatem wybacz, myślałem że ten klimat mogą zrozumieć tylko "tutejsi". Ps. we wcześniejszym poście powinno być "wart uwagi"

ocenił(a) serial na 7
tomaszek91

Nie zgodzę się, z Tobą, tomaszek91. Każdy kto obraca się w sferach przykościelnych, jest z mniejszej miejscowości i w miarę ogarnia rzeczywistość - zrozumie.

ocenił(a) serial na 10
monio_93

Jak najbardziej potwierdzam Twoją opinię - serial naprawdę dobrze oddawał realia życia wschodnich wsi i mniejszych miasteczek. Nie dało się zauważyć żadnych przerysowań, po prostu ukazane było prawdziwe życie. "Plebania" była chyba jedynym z polskich seriali "tasiemców" który oglądaliśmy całą rodziną i nie ukrywam, wkurzyłem się trochę, kiedy to podjęto decyzję o zdjęciu go z anteny. Podejrzewam, że była to kwestia stricte polityczna - nowe kierownictwo TVP najwyraźniej uznało wtedy, że nie może być w telewizji publicznej serialu tak mocno powiązanego z życiem Kościoła i zawieszono jego nadawanie, mimo bardzo dobrych wyników oglądalności i i protestów telewidzów.Pamiętam zastąpiono go jakąś efemerydą pt "Galeria'' (sic!), która oczywiście nijak była powiązana z realiami "Plebanii" - i tak to uśmiercono ten naprawdę dobrze zrobiony serial. Jego bardzo niska ocena na filmwebie wzięła się zapewne od osób, które nie pofatygowały się , żeby obejrzeć choć jeden odcinek, no ale co zrobić... my wiemy swoje. :)

W1kt00r

Nie dało się zauważyć, czy nie chciało się zauważyć przerysowań? Złe postacie są złe do szpiku kości i łamią wszystkie kościelne przykazania. Nie mają ani jednej pozytywnej cechy. Przerysowanie straszne. Zwłaszcza jak się patrzy na postać sklepikarza - ku****rza, kolejny przykład przerysowania.

ocenił(a) serial na 6
monio_93

Generalnie ze wszystkich telenowel ta była najbardziej prawdziwa. Nawet klan czy złotopolscy byli nieco przesadzeni w pewnych momentach. Tu nie dość, że wielość postaci sprawiała iż nie było to tak, że w kółko tym samym osobom traifają sie nieszczęscia, to wszystko było dość mocno osadzone w Polskich realiach.

w ogóle to większość seriali ma taki problem, że za bardzo próbuje być jak zagraniczne produkcje. Ogólnie nie wiele jest swojskich seriali, gdzie polskość czuć na kilometr. Tylko chyba Ranczo było jeszcze takim bardzo zakorzenionym w polskich realiach serialem.

MistrzSeller

Zgadzam się, ten serial miał ten duży plus że pokazywał normalne życie zwykłych ludzi, jak ktoś był biedny to naprawdę było to z ekranu widać - charakteryzacja, gra aktorska, skromne wnętrza...Serial ukazywał problemy wzięte z prawdziwego życia - brak pracy, uzależnienia itd. a nie jak większość innych seriali gdzie np. "biedny student" chodzi w super ciuchach, albo ledwo rozpoczął naukę a już załapał super fuchę stać go na wynajem ogromnego mieszkania i jeździ wypasioną furą...Szkoda,że "Plebanii" nie przywrócono.

ocenił(a) serial na 1
monio_93

Taa, klimatyczny. Miał klimat toalety dworcowej. A za to, że "święta kościelne i nie tylko zawsze były ukazywane tego samego dnia jak w rzeczywistości miały miejsce", powinien chyba dostać Oscara!

monio_93

I jak sie ten serial skończył? Bo ja na niego trafiłem przypadkiem na YT, gdzie są intrygi Tracza (kanał poświęcony Traczowi). Te jego infantylne intrygi są zabawne; choć akcja z posągiem Jezusa z twarzą Tracza była niewypałem, a sam Tracz stał się w niej ofiarą poprzez kontrę głównego księdza Plebani.

monio_93

Ja nie rozumiem tak niskiej oceny . 3.8 litosci

monio_93

Tak było

ocenił(a) serial na 10
monio_93

Ja takze uwielbiam ten serial

monio_93

I ja mam do niego ogromny sentyment. Całe szczęście, że są wszystkie starsze odcinki na Youtube :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones