Peaky Blinders
powrót do forum 5 sezonu

1. Komunizm dobry, faszyzm zły - chociaż od faszyzmu do komunizmu jest najbliżej, gdyż te lewicowe ideologie są blisko ze sobą spokrewnione, wprowadzanie lewicowej utopii kosztowało życie setek milionów ludzi.

2. Faszyzm - "precz z żydami" - widać tutaj wyraźne przekłamanie, gdyż był to element poboczny faszyzmu, główną podstawę ideologii stanowiła sentencja "wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państwu.

3. Faszyzm = spostrzegawczość - w odc. 4 podczas wygłoszonego przemówienia w domu Tmmyego, Oswald Mosley wygłosił przemówienie z którego wynika, że faszyzmem jest jeśli będziemy twierdzili, że żydzi mają duże wpływy w przemyśle rozrywkowym, medialnym i świecie finansów - chociaż to jest prawdą, w związku z czym, z tego punktu widzenia można powiedzieć faszyzm = spostrzegawczość.

4. Nie mogło zabraknąć:
- oczywiście czarnoskórych aktorów, którzy w latach 30-tych stanowili przecież "większość" mieszkańców Birmingham
- nie zbrakło silnych kobiet, które historycznie w tym okresie miały gówno do powiedzenia - dopiero od 1918 roku Brytyjki mogły głosować jeśli spełniły kryterium wieku oraz posiadały nieruchomość.
- wisienką na torcie, była scena wyciągnięta z kapelusza dotycząca znęcania się sióstr zakonnych nad dziećmi oraz rasistowski motyw, w którym otrzymanie lepszego mydła od sióstr zakonnych było uzależnione od koloru skóry,

W dzisiejszym kinie jak nie ma wątków rasistowskich, w których biali muszą bić się w piersi, antysemickich, motywu feminizmu czy wątku molestowania film nie absolutnie szans na żadną nagrodę. Żyjemy w czasach przekłamań historycznych i masowej propagandy.

Wolność i prawda w dzisiejszych czasach są zagrożone jak w przededniu II wojny światowej w III Rzeszy, podobnie jak przewalająca się światowa rewolucja komunistyczna.

ocenił(a) serial na 9

Śmiej się na zdrowie, mnie to właściwie nie przeszkadza, acz liczyłam na to (i się niestety przeliczyłam) że odniesiesz się merytorycznie do któregokolwiek z podniesionych przeze mnie punktów - dlaczego tego nie zrobiłeś? Jestem bardzo ciekawa, co świadczyłoby według Ciebie o tym, że ja nie mam racji, a Ty ją masz. Jeśli coś wydaje Ci się w moim poście niejasne, mogę spróbować uściślić, ale potrzebuję konkretniejszych pytań - hasło "trudno tu znaleźć sens" to raczej erystyczna figura o funkcji pasywno-agresywnej, niż konstruktywny komunikat, co nie? A jeśli nie masz ochoty dyskutować z nikim o swoich poglądach, to po co właściwie piszesz o nich na - było nie było - forum? Prawdziwie rozwijająca dyskusja nie polega na merytorycznym odpowiadaniu wyłącznie tym, którzy się z Tobą zgadzają.

użytkownik usunięty
Gothabella

Tak mnie korci,żeby tą Wasza dysksję podsumować. Bo jesteś zdaje się zawiedziona ,tym zakończeniem.Wy dwoje Wierzycie! w różne rzeczy!!!.Ty, z tego powodu ,że chyba jesteś kobietą,poczułaś się urażona ,że ktoś ma inne zdanie, inne poglądy niż TY.Nie wytrzymałaś i musiałas dać popis swojego długiego i napewno bardzo piątkowego wykształcenia. "Moja prawda jest bardziej mojsza niż twojsza" znasz to skądś?I tak sobię myślę,że to nawet był taki Twój manifest i popis E r y s t y c z n y ,bo nie sądzę,że mogłabyś być, aż tak naiwna,myśląc,że kogoś zdołasz przekonać do swoich racji,z wyjatkiem tych ,ktorzy mają podobne poglądy. A tak na zakończenie, to troche chyba podświadomie ujawniłaś rąbka samej Siebie,albowiem ta piękna sztuka prowadzenia sporów,Erystyka,którą tutaj raczysz wymachiwać,po grecku oznacza ni mniej, ni więcej jak kłótliwość. Mam nadzieje,że nie zepsułem dobrego samopoczucia,a tym bardziej wspaniałego zdania o samej sobie. Tak, zdecydowanie jesteś kobietą!Przepraszam,że przez moment miałem pewne wątpliwości.
p.s. tylko nie wysnuj jakiś pochopnych wniosków typu,że nielubie kobiet etc. Nie miałem zamiaru Cię obrażać,tylko zalecałbym troche skromności ,ogólnej. To naprawdę dodaje wiecej atrakcyjności i powabu kobiecie niż arogancja. Bo pamietaj,że nie wszyscy znaja tyle mądrze brzmiących wyrazów co TY. Pozdrawiam.

Gothabella

O jak miło zobaczyć kogoś z Fragranitici ;)

Gothabella

Dawno nie czytałem tak mądrej wypowiedzi na tym portalu. Brawo.

ocenił(a) serial na 9
Mcszatan

Dziękuję!

Gothabella

Ja podobnie jak Mcszatan..brawo i gratulacje- swietny tekst pod ktorym podpisuje sie dwoma rekami...

ocenił(a) serial na 8

Ale bzdury. Idź być trollem gdzie indziej.

ocenił(a) serial na 9

co Ty pier... ? :D

użytkownik usunięty

Masz rację. Z każdym rokiem coraz trudniej się ogląda to zakłamane gówno.

Polemizowałbym z nazywaniem faszyzmu ideologią lewicową, niemniej narodowy socjalizm jest nią niewątpliwie. To stara sztuczka komunistów aby nazywać przeciwników faszystami - Moskwa zalecała to delegatom Międzynarodówki w okresie międzywojennym. Skutki propagandy komunistycznej aby utożsamić nazizm i faszyzm z prawicą pokutują jak to doskonale widać w powyższej dyskusji, do dzisiaj. A prawda taka, że ideologiczna walka między komunizmem a nazizmem to walka ideologicznych braci o przywództwo w rządzie dusz. Nawiasem mówiąc sami faszyści twierdzili, że są trzecią drogą...

tomek2123

a i zapomniałem dodać, że nazizm nie równa się faszyzm. To też widać w tej dyskusji, gdzie dla niektórych, to to samo, tylko w innych państwach.

tomek2123

W serialu Mossley mowi w jednym z przemówień że socjalizm to za malo i teraz nadszedł czas na narodowy socjalizm. Dziękuję. Kurtyna.

użytkownik usunięty

Marksizm kulturowy.Nie ma sensu sie na to wku...ać,to sie poprostu dzieje i nie mamy na to wpływu,taka jest kolej dziejów.Komunizm zostal tez po cos wymyslony.A mianowicie zeby dac zwyklym szaraczkom, "nadzieje" w ich marnym zywocie,gdzie tyraja od rana do wieczora za pol darmo. A tak aporops patriotyzm tez został wymyslony,w XIX w Niemczech po to by mozna prowadzic wojny na wieksza skale i zeby zolnierzom za marny zołd wciskac ckliwa bajeczke ze pieknie jest ginac za ojczyzne..etc.

„Polak Patryota” prospekt czasopisma wydrukowanego w 1784 w drukarni Szkoły Rycerskiej. I co Ty na to?

użytkownik usunięty
Mikolaj_Czarnowski

No i ... ???
Potrafisz czasem uchwycić szerszą perspektywę ? zamiast brnąć w drobiazgowość i szczegóły, które do niczego nie prowadzą? na upartego mogłbym dodać ,że o k...a jeb....ś mnie na 17 lat.ale nie dodam.

Czyli zaprzeczanie faktom, nazywasz szerszą perspektywą. Jestem pewien ze znalazłbym jeszcze wczesniejsze przykłady posługiwania się pojeciem patriotyzm ale dla ciebie to i tak będzie nieistotny szczegół ponieważ nie pasuje do twojej teorii. Prawdziwy z ciebie historyk.

użytkownik usunięty
Mikolaj_Czarnowski

O jej.Obraziłeś się.Bo jesteś patriotą.A ja pewnie wg Ciebie nie jestem,bo pisze takie bezeceństwa.No właśnie.Czytamy między wierszami!!!
a jak nie potrafimy przypier..lamy się do szczególików bo nie umiemy odnieść sie do konceptu i plujemy jadem ,bo "Twoja prawda jest bardziej twojsza niż mojsza" co nie zmienia faktu,że nie istnieje coś takiego,jak prawda obiektywna, ale to już inna HISTORYA...n.
Prawdziwy problem jest wtedy kiedy ludzie zaczynają wierzyć! w pojęcia...różne: bóg,patriotyzm,równouprawnienie,ekologia, lgbtefghijk i co tam jeszcze,wolnośc,demokracja,konstytucja,otua,równość,rodzina.... i myśli,że ta wiara ( w cokolwiek) jest kwestią jego własnego wolnego wyboru i stanowi sens jego życia. Ale nie przejmuj sie należysz do znakomitej większości.

Ojej, ależ ja się na nic nie obraziłem. Po prostu, nie zgadzam się z tym co napisałeś więc wyraziłem swoją opinię, to raczej w twoich komentarzach da się wyczuć jakieś niezdrowe wzburzenie. Jeśli zaś, nie uznajesz czegoś takiego jak prawda, to trudno z tobą dyskutować na jakikolwiek temat bo i tak, choćbyś stał przed niezbitymi dowodami, to będziesz miał "swoją prawdę", cokolwiek to znaczy. Nie wiem też jak można wierzyć lub nie w jakiekolwiek pojęcia, to tak jakbyś powiedział że, wierzysz lub nie w matematykę, ponieważ pojęcia to jedynie narzędzia zrozumienia rzeczywistości, służące do komunikowania innym abstrakcyjnych konceptów. Wydaje mi się że mylisz pojęcie pojęcia z pojęciem ideologii, w dodatku, twierdzisz że, wiara w cokolwiek nie jest kwestią wyboru zaś niewiara jest. Dziwny kostrukt logiczny. Tak, mam nadzieję ze, ludzie z tak niespójnymi poglądami, obojętnie jakie by nie były, są w mniejszości.

Obrzydliwy komentarz.
Raz ze musisz douczyć się z ideologii bo widzę ze nie Za wiele wiesz. Dwa ze to nie jest film dokumentalny wiec co w tym złego ze jest przystosowany do punktu widzenia 21 wieku . Trzy cze chyba masz jakieś mizoginistyczne zleciałosci i brzmi jakby ci brakowało oglądanie czasów gdzie liczył się tylko biały uprzywilejowany mężczyzna.
Żal. Rozszerz horyzonty, może wyjdź gdzies dalej na rok pozyj w innym otoczeniu bo ewidentnie wylewa się z ciebie propaganda pewnych ruchów politycznych rosnących uwczesnie w Polsce

użytkownik usunięty
Sake_2

Obrzydliwy,ale subiektywny komentarz. Generalnie wszytko co napisałaś mogłabys odnieść ,napisać do samej siebie.Ale na to bys pewnie nie wpadła. Szkoda,że przestałaś oglądać dobre filmy,zobacz za dużo netfliksa i horyzont się zawęża.I ortografia szwankuje.

oj szwankuje i to od dziecka, mam na to naeet papiery, a fakt ze nie uzywam jezyka polakisego na codzien w tym nie pomaga, so what? Swoje horyzonty rozszerzam kazdego dnia, prosze sie o to nie martwic. a jak u ciebie? wychodzisz poza strefe komfortu czy niebardzo?

ocenił(a) serial na 7
Sake_2

Chyba nie bardzo, skoro w jednym poście pisze, że "nielubi", o interpunkcji nie wspominając, a za chwilę wytyka komuś błędy ;) No, ale taki typ człowieka, który nie widzi prawdy popartej dowodami (tej obiektywnej), a jedynie posługuje się schematycznym "prawda mojsza/twojsza", jak w dyskusji o kolorach-który kolor bardziej ci się podoba, i który jest ładniejszy, bo tak, a ty nie masz racji.

Sake_2

dokładnie, to nie film dokumentalny, Oswald może mieć własną definicję "faszyzmu", i dla niego to przede wszystkim może być właśnie walka z obcym wkładem, np z żydami.

ocenił(a) serial na 8

Ten sezon mi się nie podoba, bo jest zbyt przekombinowany. Póki Peaky Blinders było dobrze zorganizowanym gangiem, było ok. Potem twórcy próbowali coraz bardziej zaskakiwać widza i wyszło jak wyszło.

Ale czy na pewno pełen przekłamań? Na pewno jeśli chodzi o samych Peaky Blinders. Taki gang istniał, ale chyba zawsze był zwykłym ulicznym gangiem, jakich wiele w półświatku. Mieli dość silną pozycję w Birmingham, ale w końcu przegrali z silniejszym gangiem. Co do reszty, to nie wiem zbyt wiele o Wielkiej Brytanii tamtych czasów, ale na pewno nie wszyscy socjaliści byli źli. Co więcej, do dzisiaj wielu pracowników cieszy się z praw i przywilejów, które właśnie oni wywalczyli. Poza tym o komunistach nie było w tym serialu prawie nic, oprócz tej jednej działaczki i Freddiego w pierwszym sezonie. Z tego, co pamiętam, to Freddie musiał się ukrywać, bo przez swoje poglądy trafiłby do więzienia.



Za to Oswald Mosley naprawdę istniał, założył partię faszystowską i miał pod sobą faszystowskie bojówki, walczące z Żydami i komunistami.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Oswald_Mosley

użytkownik usunięty
kinomanpl

Ojej i znowu biedni,jako jedyni na świecie cierpiący żydzi. poprawka żydami komunistami,bo taka wtedy była nadreprezentacja wśród komunistów. i co teraz wychodzę na antysemite,co nie..zaraz bedzie hejt. a tak wogóle nie chodzi o żydów tylko o to że trzeba mieć dobrych piarowców. takze uczmy sie od parchów

ocenił(a) serial na 8

Naprawdę doceniam twój jakże merytoryczny komentarz. Jednakże mógłbyś podać więcej szczegółów? Jakieś żródła, konkretne nazwiska itp.? Jak już napisałem, niewiele wiem o Wielkiej Brytanii tamtych czasów, więc chętnie się dokształcę. Sprawdziłem tylko informacje o Peaky Blinders i o Oswaldzie Mosleyu. Jestem pewien, że ktoś posiadający taką wiedzę jak ty może mi pomóc w uzupełnieniu braków.

kinomanpl

Do kelverus mylisz się drogi film fanie jakbyś tak powiedział na egzamine na studiach wyleciał byś z niego z niezaliczeniem bez możliwości poprawy faszyzm nigdy nie był ideologią prawicową tylko lewicową (w serialu jest pokazany jako skrajna radykalną lewica) W serialu jest dobrze pokazana sytuacja polityczno- społeczna w tamtym okresie w Zjednoczonym królestwie od sytuacji z IRA przez korzystanie Churchilla z mafii do walk wywiadowczych (gdyż do wybuchu wojny była jednogłośne obrzydzenie wśród wojskowych na taką formę działań) po sytuację w izbach i sytuacji społecznej pewnie w serialu w kolejnych sezonach będzie o strachu przed nazistami jaki w Wielkiej Brytanii panował dochodziło do takich scen że w gazetach pisali żeby ludzie legitymowali kelnerów czy nie są Niemcami. Błędów w tym serialu jest dużo począwszy od faktu iż Churchill był oficjalnie ministrem spraw wewnętrznych. Przed 1 wojną a nie po niej ale tutaj twórców rozumiem że Churchill to bardziej ciekawa i pasująca do tego serialu i fabuły postać. Piszesz w komentarzach że osoby które tak naprawdę mają rację muszą się dokształcić , dokształć się ty mam dla ciebie radę ciesz oglądaniem naprawdę dobrego serialu i go nie analizuj bo ewidentnie go nie rozumiesz.

El_daniel_filmaniak

Faszyzm to ideologia skrajnie prawicowa, dopuszczającą szerszą wolność gospodarczą i własność prywatną, Narodowy socjalizm to połączenie skrajnego nacjonalizmu z gospodarką centralnie planowaną z niezwykle ograniczoną własnością prywatną. Różnic jest bardzo dużo, a obydwa systemy ideologiczne są ze sobą utożsamiane błędnie głównie przez sojusz Włoch z Rzeszą

Urojenia prawaka xD

co do punktu 2. to zwracam uwagę na fakt iż z Mussolinim współpracowali również Żydzi, w faszyzmie nie ma rasizmu, prędzej w nazizmie

ocenił(a) serial na 9

Czas wyjac reke z nocnika, ogladales film fabularny a nie dokument

ocenił(a) serial na 10

Narodowcy żal mi was wszyscy czyhają na wasze życie w dodatku kolejna fala spisków związana ze szczepieniami i covid -19 zakończy wasze marne życie ;-) Zapomniałem dodać że każdy z społeczności lgbt chce was wu..ać

mateuszwojciech12

dlaczego przestałeś chodzic do psychiatry ?

na początku intro była wzmianka - netflix serial oryginalny, to właśnie od tego momentu zaczęły się takie bezsensowne akcje o jakich wspominasz. Osobiście mam to gdzieś, Ale zauważyłem ze takie motywy w serialach np amazonu są subtelnie wplecione w wątek. A w netfliksie ? O z dupy sobie zrobimy wstawkę w sierocińcu o dyskryminacji czarnej dziewczynki. Rasiści raus, ale proszę was... zakończenie MOCNE, ale nadal takie netflixowe - trzymające w napięciu 2 lata a i bardzo jestem niezadowolony z zemsty pana golda :(

ocenił(a) serial na 10

Witamy pana zwolennika faszyzmu. Negującego antysemityzm i rasizm tej ideologii. Nacjonalistę i wielbiciela Kościoła Katolickiego, zaprzeczającego aktom przemocy w sierocińcach, co zostało udowodnione ponad wszelką wątpliwość. Miłego snu w pokoju ze znakiem falangi na ścianie i zdjęciem Bohdana Piaseckiego na szafce nocnej. Nie pozdrawiam.

Barbarra_Ra

Faszyzm ideologią? Co faszyzm on ma wspólnego z rasizmem?

> W dzisiejszym kinie jak nie ma wątków rasistowskich, w których biali muszą bić się w piersi, antysemickich, motywu feminizmu czy wątku molestowania film nie absolutnie szans na żadną nagrodę.

I słusznie. Czas w końcu, by biali ludzie przyznali się za popełnione grzechy.
Oczywiście dla pewnie większości najlepiej by było oglądać takie filmy, które nie poruszają takich problemów. Pełne rasizmu, mizoginii... Na szćzęście takie kino na szeroką skalę już nie ma racji bytu.


> Żyjemy w czasach przekłamań historycznych i masowej propagandy.

Z tych powodów co opisałeś wyżej? Wątpię.
Takie czasy akurat były zawsze. Zmieniają się tylko okoliczności i technika manipulacji.

> Wolność i prawda w dzisiejszych czasach są zagrożone jak w przededniu II wojny światowej w III Rzeszy, podobnie jak przewalająca się światowa rewolucja komunistyczna.

1. Nieprawda
2. Gdzie masz tę rewolucję komunistyczną? Bo ja jakoś jej nie dostrzegam.

Ertix_Poke

Tak czytam te komentarze i jestem w szoku jak bardzo wiele osób znajduje wytłumaczenie dla obrony faszyzmu i skrajnej prawicy... O narodowym socjalizmie jako ideologii lewicowej, braku równości między autorytaryzmem i faszyzmem oraz o ,,rewolucji komunistycznej'' nie wspomnę, bo to po prostu poziom żenady, poziom gimnazjum. Ludzie, przestańcie czytać polskie media i się douczcie.

ocenił(a) serial na 7

Pokonało mnie to. Nawet ostatniego odcinka nie obejrzałem:/

Ale brednie pisuarskie.

ocenił(a) serial na 9
Matrioszek

Kurde tak czytam ten wątek. Typ podaje definicje tłumaczy jak tłukom. Do tego w tych tłumaczeniach beszta pis i kościół, hitlera zresztą też. Po czym dowiaduje się, że jest pisowskim draniem i wybiela nazioli. Macie problemy z myśleniem? Czy o co chodzi? Bo nie kumam?

ocenił(a) serial na 5

Rozumiem, że przestudiowałeś i znasz świetnie historię Wielkiej Brytanii? Historia wyspiarskiej sceny politycznej nie ma przed Tobą tajemnic? Czy może na podstawie paru artykułów z wikipedii i memów wiesz o faszyzmie i komunizmie wszystko?
Myślę, że nie, więc wyjmij kija.
BTW; serial średni, ale nie przez polityczną poprawność, a fabularną miałkość.

ocenił(a) serial na 5

A tak w ogóle, śmieszy mnie jak Polacy obruszają się na ukazywanie czarnoskórych jako pokrzywdzonych przez białych, przecież jeszcze sto lat temu sami byliśmy jak "murzyni Europy" w oczach Zachodu ( a może nadal), kiwani jak tylko się da, służące pionki do celów politycznych. Nawet czołowy prawicowiec Ziemkiewicz pisze, że Polak jako ciemiężony przez wszystkich wokół powinien solidaryzować się z uciemiężonymi, a nie z panami. Tak tak na przyszłość; lekcja logiki.

ocenił(a) serial na 10

W jakim momencie widzisz pochwałę dla komunizmu? Lata 20 hitorycznie były przełomowym momentem jeśli chodzi o emancypację kobiet, więc ciężko to w jakikolwiek sposób pominąć. Rasizm był wtedy na porządku dziennym, nie ma ani jednego przekłamania pod tym względem. Rozczaruję cię, ten serial nie jest poprawny politycznie bo pełno w nim obraźliwych żartów na temat mniejszości (cyganów, żydów) A tak poza tym, trzeba być ignorantem i fanatykiem, żeby bronić zbrodniczego faszyzmu zarzucając jednocześnie zbrodniczość komunizmowi. Nie mówiąc już o negatywnej ocenie całego serialu, przez pryzmat kilku szczegółów, które są niezgodne ze światopoglądem. Odradzam oglądanie innych seriali netflixa bo pod tym względem lepiej nie będzie

MRsheep_08

faszyzm nie był zbrodniczy tylko nazizm nieuku

Oho, ale ten post i dyskusja pod nim jest pokazem kucowskiej ignorancji historycznej. Tak to jest, gdy za źródło "wiedzy" służą Korwin i filmiki na YouTubie.

Więc przypomnę nieukom, że:

1. Faszyzm i nazizm są ideologiami skrajnie prawicowymi. Taki jest konsensus naukowy, a przemawiają za tym nacjonalizm, konserwatyzm i reprezentowanie interesów klas wyższych.

2. Faszyzm nie musiał być antysemicki, to była specyfika niemieckiej odmiany (choć nie tylko jej), ale w założeniach był rasistowski i ksenofobiczny, więc sprzyjał również antysemityzmowi, obecnemu zresztą w nurcie brytyjskim.

3. NSDAP była tak samo socjalistyczna jak Korea Północna jest demokratyczna. Dajcie sobie spokój z tymi argumentami na poziomie przedszkola ("aLe TaK jEsT w nAzWie!!!") - realny program i działania nazistów nie były ani trochę socjalistyczne, wręcz przeciwnie.

4. Zabawne, że tak łatwo niektórym powyżej przychodzi wybielanie i bronienie faszyzmu. Niby to jest skrajna lewica (fałsz), a jednak jest dla skrajnych prawaków "nie taki zły". Ciekawe...

5. No i oczywiście wielcy zwolennicy "prawdy historycznej" ją fałszują, poza wymienionymi powyżej rzeczami chociażby odlatując w kosmos gdy mowa o komunizmie i jego pierdyliardzie, gazyliardzie ofiar. Zajrzyjcie czasem do książek nieuki.

NikKlik

A jeśli ktoś chciałby przeczytać wartościowe pozycje na temat prawicowej NSDAP, to wklejam poniżej.

Prawicowej, bo ciężko mówić o lewicy, gdy patrzymy na nacjonalistyczną oraz rasistowską partię, która była wspierana przez bogatych kapitalistów i realizowała ich interesy walcząc ze związkami zawodowymi, delegelizując lewicowe organizacje i przeprowadzając prywatyzację na skalę niespotykaną aż do czasów Thatcher.

Nazistowska prywatyzacja w latach 30
http://www.ub.edu/graap/nazi.pdf

Też prywatyzacja, ale krócej
http://www.ub.edu/graap/JEP.pdf

O tym jak kapitaliści uratowali NSDAP przed bankructwem:
https://www.brennancenter.org/our-work/analysis-opinion/how-big-business-bailed- out-nazis

O rekordowych zyskach niemieckiego biznesu pod władzą nazistów:
https://www.jacobinmag.com/2014/04/capitalism-and-nazism/

O płacach i tym, jak się obniżały mimo dłuższego czasu pracy:
http://www.nber.org/chapters/c2510.pdf

O upadku służby zdrowia w latach 1933-1937
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cesifo-group.de /DocDL/cesifo_wp800.pdf&ved=2ahUKEwjr-4mA2dHmAhXslIsKHfIhDgkQFjAAegQIAhAB&usg=AO vVaw3YSwGOKIKInFU7somQD_az

Rola własności prywatnej w nazistowskiej ekonomii
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://piketty.pse.ens.fr/f iles/capitalisback/CountryData/Germany/Other/Pre1950Series/RefsHistoricalGermanA ccounts/BuchheimScherner06.pdf&ved=2ahUKEwjk27_g2tHmAhVPpYsKHZqdDwEQFjAAegQIAhAB &usg=AOvVaw2iJ9c8w8DinLNI_lVi4SyU

NikKlik

Realny program nazistów pod kątem gospodarczym miał znamiona socjalizmu poprzez gospodarkę centralnie planowaną podporządkowaną państwu

NikKlik

głąbie marsz do szkoły

Jezu, co za dyrdymały. Poczytaj może więcej książek historycznych o dwudziestoleciu międzywojennym, bo masz w głowie groch z kapustą

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones