Opowieść podręcznej
powrót do forum 1 sezonu

Jak dla mnie to sfilmowany komunizm, wybrane towary dla wybranych, społeczeństwo kastowe, wszędzie milicja i ormo. Prymitywne dna społeczne cynicznie robiące karierę za wierność systemowi. Jedynie co mnie martwi, to nawet jeśli taki porządek upadnie to po przykladach z życia widać, ze niektórzy zawsze wypłyną na wierzch :-(. Byli polscy komuniści ustawili się dobrze i co najdziwniejsze są nawet zapraszani do niektórych stacji TV, co prawda stacje są założone specjalnie dla nich, ale to wszystko jest smutne… Tyle lat po oddaniu władzy przez komunistów cześć z nich ciagle zabiera głos i ma poparcie a rzecznik systemu został pochowany na podwiązkach, zero etyki i moralności.
Za komuny jeśli dziecko szło na studia to rodzice musieli się niezłe nakombinować, jeśli natomiast w rodzinie 5 dzietnej, pięcioro synów poszło na kopalnie do roboty, nie uczyli się, nie ukończyli nawet podstawówki do matka jeszcze medal dostała….

ocenił(a) serial na 9
oligiusz

Mylisz się, a opis jaki serwujesz pasuje co najwyżej do pierwszych paru lat po II wojnie. Ogromna większość Polaków żyła dość swobodnie, prace mieli wszyscy. Nie było wszedzie milicji i ormo, a KK nie rządził kobietami. Była cenzura, nie było wyjazdów za granicę, ale była tez ogólnie dostępna kultura. Opowieść podręcznej to raczej mokry sen Ordo luris i Konfederacji, wielu pisowców i większości inceli,

gaudia

Ja się mylę? W odróżnieniu od ciebie żyłem w tamtych czasach. Rozumiem, ze jesteś jakimś dzieckiem milicjanta, oni oficjalnie opowiadają takie pierdoły.
Prace mieli wszyscy? Był obowiązek pracy, bez pieczątki w dowodzie osobistym z nazwa zakładu pracy milicjant mógł dołożyć palą… Pewno YouTube można znaleźć wypowiedz Wojtka Manna który przestraszył się, ze brytyjski policjant go uderzy, Anglik nie mógł uwierzyć, ze Wojtek Mann się zasłonił….
Cytuje Dezertera: Ciasny autobus wyciska ze mnie życie
Nie mam czym oddychać, w powietrzu jest gaz
Dzikie patrole kontrolują ulice
Chcą wyśledzić mój każdy krok
Za mało jest tu miejsca dla mnie i dla ciebie
Nie mam czym oddychać, w powietrzu jest gaz …
To nie jest piosenka o roku 1945, to piosenka o latach osiemdziesiątych…
Prace mieli wszyscy, ale był pewien warunek, nie można się było źle o władzy wypowiadać, bo wtedy pracy się nie miało, inżynierowie czasami mleko roznosili…
No i w pracy zarabiało się tyle, ze pijaństwo było powszechne, piło się w godzinach pracy, wszędzie by rozjaśnić ten szaro bury krajobraz za oknem. W wiadomościach najczęściej były transmisje z wytopu surówki, Jaruzelski i inne komuchy, no i cynik Urban. Kościół niczym nie rządził, był schronieniem dla ludzi którzy żyli w tym kraju.
Samochody, kolorowe telewizory, motocykle a nawet rowery były niedostępne normalnie, potrzebne były znajomosci w sklepach, na samochód były tylko talony i zapisy…
Faktycznie ustrój na filmie jest lepszy od komuny która była za czasów PRL….

ocenił(a) serial na 7
oligiusz

Wszystkie autorytaryzmy dyktatury i ideologie totalitarne mają pewne wspólne cechy. Komunizm i nazizm więcej łączyło niż różniło. Obecnie Federacja Rosyjska jest państwem faszystowskim, odwołującym się z sentymentem do bolszewizmu. Nie ma w tym żadnej sprzeczności, w warstwie metod sprawowania władzy absolutnej, totalitarnej.
Teokracja opisana w serialu to po prostu jeden z wariantów totalitaryzmu. Jest to oczywiście i przerysowane, i uproszczone, na potrzeby współczesnego raczej mało oczytanego widza. Jest tu bardzo krwawo, jest tu bezwzględnie, ale ostatecznie pełna hipokryzji klasa rządząca działa w imię jednego celu: utrzymania władzy za wszelką cenę. Kwestie ideologiczne odchodzą na dalszy plan, nawet jeśli na początku były jakimś hasłem politycznym i motorem napędowym dla działań rewolucyjnych.
Dlatego zawsze trzeba pamiętać o tym, jak niebezpieczni są populiści i jak niebezpieczne jest przekazywanie pełni władzy w ręce jednej formacji politycznej. Zawsze trzeba pamiętać o tym, by każda władza była kontrolowana i żadna władza nie miała tej władzy zbyt dużo. Centralizacja albo "silna władza" to preludium do poważniejszych kłopotów, szczególnie jeśli do władzy dostają się populiści, którzy chcą władzę swą umacniać, poszerzać, a ostatecznie nie zamierzają jej już nigdy nikomu oddać.

Polska jest trochę na rozstaju, w oczekiwaniu na dokonanie określonego wyboru. Mamy władzę populistyczną, która powiela schematy działania putinizmu, choć wolniej i mniej stanowczo. Idzie jednak w tym kierunku. Sygnałem alarmowym powinno być zawłaszczanie władzy, ograniczanie władzy innych podmiotów, niszczenie pluralizmu nie tylko medialnego, dokonanie przewrotu ustrojowego z pominięciem ustawy zasadniczej i innych aktów prawnych, oraz rewolucyjne hasła prowojenne, w których definiuje się jakiegoś wroga albo wrogów. Od tego się zawsze zaczyna. Mam nadzieję, że my zawrócimy z tej drogi i pozostaniem państwem wielopartyjnym, gdzie żadna partia nie będzie miała pełni władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, samorządowej itp.

Ludzie, którzy chcą władzy "jedynie słusznej" powinni być obligatoryjnie usuwani z przestrzeni publicznej, sęk w tym, że potrzeba do tego dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego, które nie będzie głosować na ekstremę. My mamy społeczeństwo na populizm niestety podatne. Dużo też u nas bardzo złych ludzi, wykazujących bardzo złą wolę. Są oni dobrym materiałem dla liderów Gilead czy innych totalitarnych systemów zniewalających tych, którzy mają od nich inne zdanie.


per333

Świetny i mądry komentarz,Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones