PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=625585}

Nasze matki, nasi ojcowie

Unsere Mütter, Unsere Väter
5,9 7 412
ocen
5,9 10 1 7412
Nasze matki, nasi ojcowie
powrót do forum serialu Nasze matki, nasi ojcowie

Problem proporcji ...

ocenił(a) serial na 1

Nie jesteśmy święci (nie ma takich narodów), ale ... to nie my wymordowaliśmy 6 MILIONÓW żydów
(plus kilka milionów ludzi innych narodowości) i nie my rozpętaliśmy najstraszniejszą wojnę w historii świata !
Czy w Niemczech już zapomnieli kto wybrał Hitlera w demokratycznych wyborach?
Zapomnieli, że Adolf miał na wyborach ponad 90% poparcie?!
Wybrały go miliony i miliony Niemców (!) odpowiadają za to co się stało w latach 1939 - 1945!
Nie ! Nie uda im się przedstawić siebie jako ofiary wojny zamiast jako oprawców i okupantów,
którymi byli w tamtych czasach.

Incydenty, czarne owce - to wszystko ma miejsce wszędzie na świecie. Wszędzie - bez wyjątków.
W Polsce, Czechach, na Węgrzech, Ukrainie i tak dalej, ale NIGDZIE indziej na świecie nie mordowano ludzi masowo
w komorach gazowych. Nigdzie na świecie z wyjątkiem Niemiec nie zaprojektowano czegoś takiego jak
"ostateczne rozwiązanie". Mówimy o MILIONACH ludzi więc pamiętajmy o proporcjach. Jeden
ukradnie gruszką ze sklepu a drugi wyprowadzi z firmy 100 mln euro i co? Jeden i drugi
złodziej... łatwo jest takim czymś manipulować i zrównywać jedno z drugim.

Dwa cytaty wysoko postawionych niemieckich nazistów z tamtych czasów :

1) " Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą " -- Joseph Goebbels

2) " Tysiąc lat przeminie, zanim zatarta zostanie ta wina Niemiec" -- Hans Frank

Pamiętajmy, Niemcy uczą się od swojego mistrza propagandy. Takich filmów będzie więcej.
Za 50 lat większość z młodego pokolenia nie będzie miała pojęcia kto rozpętał wojnę i kto był
odpowiedzialny za "ostateczne rozwiązanie".

ocenił(a) serial na 1
glov00

I jeszcze jedno odnośnie słów wypowiedzianych przez Hansa Franka w czasie procesu norymberskiego. Frank mylił się! Nie trzeba było czekać 1000 lat - wystarczyło niecałe 70 lat od wojny i Niemcy już zaczynają się wybielać. Gdy z tego świata zejdzie ostatni świadek tamtych wydarzeń dopiero wtedy zacznie się fałszowanie historii.

http://www.youtube.com/watch?v=ACBwyHfhK-k

Za Adolfem Hitlerem stały miliony Niemców i nigdy nie można o tym zapomnieć ! Hitler nie doszedł do władzy siłą tylko przez demokratyczne wybory i niemiecki naród ponosi za to odpowiedzialność.

glov00

Oj tam, oj tam liczby. Z resztą dziennikarka z USA już napisała, że my wymordowaliśmy 3 miliony, i 3 miliony Niemcy. Spokojnie jeszcze z 10 lat i będzie nasze 5 baniek a niemieckich mordów milion! xD
Z resztą trudno się im dziwić. To jest postępowanie nieetyczne ale inteligentne. Każdy by robił tak samo gdyby miał do dyspozycji taki skołtuniony naród jak my! U nas ani etyki, ani rozumu za wiele...

ocenił(a) serial na 1
Jaho63

Dlatego trzeba głośno mówić STOP takim praktykom zachodnich mediów. Milczenie w tej sprawie nie jest złotem.

glov00

Zgadzam się, ale mam wrażenie, że zdecydowana większośc ma to gdzieś. I dlatego (moim zdaniem) można walić w Polskę jak w bęben. Słusznie powinny narastać oskarżenia i słusznie powinniśmy płacić coraz większe odszkodowania, bo "młodzi" nie zasłużyli na to aby godnie żyć.

Jaho63

Ktoś mądry powiedział:
"Naród bez pamięci nie ma prawa do przyszłości. Nie jest narodem, tylko zbiorowiskiem ludzi."

ocenił(a) serial na 1
Jaho63

Kolejna sprawa ...

Jak Żydzi zachowywali się gdy Polskę najechała Armia Czerwona (po podpisaniu paktu z
Niemcami tzw. pakt Ribbentrop Mołotow) ?

Oglądajcie wypowiedź weterana z czasów II Wojny Światowej, który to widział na własne oczy...

... od 1:45 na filmie :

http://www.youtube.com/watch?v=u0ciPnfXhhI

PS: Dlaczego nikt nie nakręci filmu właśnie o tych wydarzeniach ?
Aha zapomniałem... nie można upubliczniać takich faktów historycznych, bo to już tzw. ... "antysemityzm". Tysiące Polaków pomogło Żydom w czasie II Wojny Światowej i to jest udokumentowane. Niech ktoś mi poda nazwisko choć jednego Żyda, który zaryzykował życie swoje i swojej rodziny by pomóc Polakowi. Jedno nazwisko ... zna ktoś? Bo ja nie znam...

glov00

A Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jest to bardzo niewdzięczne ze strony Żydów. Jest to bardzo obraźliwe dla polskich męczenników zamęczonych z rodzinami za pomoc Żydom. Stawianie ich w jednym szeregu z nazistami pokroju Schindlera który dopiero po pierwszych przegranych Niemiec chciał sobie wyrobić bilet do przetrwania jest niedopuszczalne. Tym bardziej że on niewiele ryzykował.

ocenił(a) serial na 1
robocop13

Zgadzam się w pełni...

glov00

"Jak Żydzi zachowywali się gdy Polskę najechała Armia Czerwona (po podpisaniu paktu z
Niemcami tzw. pakt Ribbentrop Mołotow) ?"

Na pewno rozmaicie. Spora część kupców, sklepikarzy, handlarzy z pewnością nie witała Rosjan z z radością - przecież nie trzeba było być prorokiem, żeby domyślić się, jaki będzie ich los.

glov00

Ja nie znam nazwiska ale mój Dzidek był żołnierzem Wermachtu i po wojnie w niewoli żyd zaświadczył i zeznał że mój dziadek przerzucał przez mur Getta jedną racje żywnościową co dzień przez 3 lata(co było prawdą a on sam narażał się na śmierć za coś takiego) , mojego dziadka za to wypuścili z niewoli i po iluś tam latach spotkał się z tym żydem który z rodziną przyjechał do Polski. Ten Żyd powiedział mojemu dziadkowi że powiedział wtedy prawdę i nie oczekuje wdzięczności bo on też ratował wiele żyć.....Nie znam jego nazwiska ale moja rodzina zna i mają adres w Izraelu tej rodziny(jeśli jeszcze tam mieszkają).....

ocenił(a) serial na 1
Jaho63

Liczby, liczby, liczby.... Ta wyliczanka na końcu Listy Schindlera to dopiero ,,mądra"...

ocenił(a) serial na 7
glov00

Film w głównej mierze stawia nacisk nie na to kto ilu wymordował ani,ze jaka nacja jest gorsza jedna od drugiej przecież przekaz jest oczywisty czyli co wojna robi z ludzi.Mieliśmy w filmie pokazanych kilka postaci Niemców złych do szpiku kości dalej mało tego nawet Rosjan pokazano i złych i dobrych tak samo Polaków.Kolejny film wojenny i znowu kłótnie ludzi kto był bardziej dobry kto mniej,najlepiej obarczać za wszelkie zło ogół ludzi a nie jednostki no bo przecież tak najłatwiej a co tam....Nawet wśród muzułmanów znajdują się porządni normalni ludzie i tak jest w każdej nacji ale wy w kółko szczekacie ten najgorszy,tamten najgorszy ja pierd....ile można szczekać a że tych bardziej wybielili a tamtych mniej i tak bez końca.

Po skończeniu wojny wszyscy tylko myśleli o jednym by zacząć jak najszybciej normalne życie od nowa i zapomnieć o tym koszmarze,który wcześniej zainicjowali "wielcy"rządzący światem przy tym obiecujac lepsze dostatnie życie zresztą tak jest do dzisiaj nic się nie zmieniło,moze przybiera w mniejszym stopniu to zjawisko omamiającej głupoty ludzkiej.Obecnie jest kilku pretendentów(po Stalinie i Hitlerze)nawołujących do wybuchu kolejnej wielkiej wojny światowej a my znowu bedziemy małymi trybikami w tej machinie i bedziemy ujadać na siebie albo nawet strzelać a dlaczego?Bo nikogo innego w pobliżu nie będzie a tak naprawdę najbardziej są winni ci co pociągają za sznureczki.

Ps.Największą głupotę wojny pokazuje jeden z filmów:"Mandarynki"....Nie ma stron są tylko ludzie,dlaczego często robią tyle zła podczas wojen,którego zapewne się wstydzą poźniej?Presja otoczenia,słabe charaktery,groźba własnej śmierci czy głupie streotypowe przekonania,oczywiście znajduja się jednostki,które lubią robić zło bo juz tacy się urodzili,to są jak zgniłe jabłka,jak blisko leży to zaraża swoją zgnilizną kolejne.

glov00

Wszyscy zapominacie o jednej bardzo ważnej rzeczy: w tamtych czasach nikt nie lubił Żydów. Nie ważne czy to Polacy czy Niemcy czy Czesi czy jakaś inna nacja. Zapytajcie babć, dziadków albo ich znajomych. Żydów ciężko było lubić i prawda jest taka, że nagłaśnia się tylko te akty pomocy, które odznaczone były Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata a zapomina o tym, że my też byliśmy sk****nami. Spójrzmy prawdzie w oczy, możemy nadal udawać, że jesteśmy Chrystusem Narodów albo postarać się wyciągnąć z tej lekcji wnioski i nie popełniać tych samych błędów.

użytkownik usunięty
hasiak27

Zapomina?Przecież takie głośne filmy jak "Pokłosie" i "Ida" doskonale ukazują polski antysemityzm, więc nie mów,że ukazujemy siebie jedynie w dobrym świetle :>.Potrafimy publicznie przyznać się do błędu w przeciwieństwie do Niemców,którzy kręcą przekłamane gówna starając się wybielić i rozpowszechniają je po świecie.Wstyd,że takie gówno zostało w ogóle pokazane w Polsce,bo bezmózgie polaczki się nim zachwyciły i w nie uwierzyli.Dla mnie wszyscy obrońcy tego filmu to zwykli kretyni, którzy dali się zmanipulować ,i tyle.

Wybacz, ale po pierwsze nikogo w swojej wypowiedzi nie obraziłam więc proszę byś i Ty się od tego powstrzymała. Fakt te filmy nie mówią dobrze o naszym narodzie, ale ile po nich wojny, ile wzburzenia, że przecież to my byliśmy ofiarami a przedstawia się nas w tak złym świetle. Czy myślisz, że wszyscy Niemcy zawinili, że każdy z nich życzył Polakom i Żydom śmierci? I nie, nie potrafimy się publicznie przyznać do błędu a jednostki które to robią są później obrażane.

użytkownik usunięty
hasiak27

Wybacz,napisałam to w przypływie emocji .Akurat wzburzenie Polaków takim ukazaniem naszych bezsprzecznych bohaterów narodowych,jakim są AKowcy jest zrozumiałe, przynajmniej dla mnie i nie ma co bo polemizować z faktem,że to my byliśmy ofiarami, a ten kto to robi najwyraźniej nie ma za grosz empatii i zrozumienia dla ofiar okupacji niemieckiej.Potrafimy publicznie przyznać się do błędu ,aktem tego są właśnie takie filmy jak Pokłosie czy Ida,a to,że ich misji nie rozumieją polscy antysemici i nacjonaliści i obrażają ich ,to już inna sprawa. Nie ,nie uważam,że wszyscy Niemcy zawinili.Zawinili ci,którzy popierali Hitlera .

hasiak27

hasiak27, niemożliwym jest niepamiętanie, ponieważ bardzo wylewnie antysemityzm jest nam wypominany. Mało. Antysemityzm jest nam wpajany. Trzeba pamiętać o zbrodniach, które się działy, to fakt, ale nie demonizujmy Polaków i nie wybielajmy Niemców, bo to się właśnie dzieje.


ElleDriver123 wspomniała o takich filmach, jak "Pokłosie" czy "Ida". Moim zdaniem to nie są filmy rozliczające się jakkolwiek z historią, a są to filmy o charakterze antypolskim. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na próbę przedstawienia mentalności polskiej w tych filmach- prymitywni chłopi, żądni pieniędzy i ziemi, bezlitośnie mordują Żydów i zagarniają ich majątki. Gdzie w tym wszystkim Niemcy, czy strach przed konsekwencjami? Z tych filmów można wywnioskować, że wojna była idealnym pretekstem, aby dokonać tego, czego owi chłopi dokonali i właściwie dobrze się dla nich (tych chłopów) stało, że wojna w ogóle wybuchła. W obu filmach. Ba! jeszcze dajmy na dokładkę księdza zbierającego kiboli i krzyżującego biednego Polaka (próbującego rozliczyć się z prawdą) na drzwiach stodoły. Oczywiście w sposób jak najbardziej bezkarny i niewymagający; tak jakby była to jakaś powszechność,to krzyżowanie ludzi na drzwiach stodoły...

Naturalnie za granicą, gdzie właśnie takie filmy najczęściej wychodzą, tak nas postrzegają. Obraz dzisiejszego Polaka w oczach przeciętnego, niewykształconego historycznie Francuza czy Amerykanina, to Polak- antysemita, który gardzi żydkami i uważa ich za podludzi.

Teraz nie pamiętam filmu, ale oglądałem (całkiem niedawno) dokument o izraelskiej młodzieży (między innymi), która przylatuje do Polski na wycieczkę po obozach i byłych gettach. Są całkowicie odizolowani od społeczności polskiej i w wycieczkach bierze udział służba specjalna (nie wiedzieć czemu). Dzieciakom cały czas sie mówi, ze nie mają się zbliżać do Polaków, bo wśród nich są neonaziści i mogą zostać brutalnie pobici. W hotelach zabrania się im nawet otwierać okien na oścież, żeby przypadkiem nikt im niczego niebezpiecznego nie wrzucił do pokojów!!!

Tak wygląda Polska? 23 lata żyję w tym kraju i pod Bogiem przysięgam, że neonazistów jeszcze nie spotkałem. A myśl, że w ogóle jest jakakolwiek potrzeba izolacji i ochrony Żydów przed polską społecznością jest dla mnie tak absurdalna, że trudno mi było w to w ogóle uwierzyć.

I ostatnia rzecz- jakkolwiek na to nie patrzeć, zarówno Niemcy, jak i Polacy, mimo wszystko robią filmy o latach wojny i często pokazują siebie, jako nie do końca niewinnych. Czy kiedykolwiek Żydzi nakręcili jakikolwiek film o swoich grzechach, których również niejednokrotnie dopuszczali się w czasach wojny? Ja takiego nie widziałem. A każda krytyka i wspomnienie o takich sprawach, choćby udokumentowane dokładnie, w sposób niepozostawiający żadnych złudzeń, jest zawsze określane mianem antysemityzmu i próbą "usprawiedliwienia własnych grzechów".

hasiak27, dalej uważasz, że mamy siebie, a co ważniejsze inni mają nas, za niewinnych? Jeszcze pół wieku i nie zdziwi mnie, jeśli w podręcznikach do historii to Polska będzie przedstawiana jako agresor wojny i morderca milionów Żydów.

I jeszcze jedno. Kiedyś pytałem się mojej prababci, jaki właściwie przed wojną mieli stosunek do Żydów. Powiedziała, że do Żydów za bardzo sympatią się nie pałało, ponieważ byli do bólu materialistyczni i nikt nikomu nie pożyczał na tak wysoki procent, na jaki Żyd pożyczał Polakowi. Powiedziała też, że poza tymi działającymi w nieruchomościach, bankowości i w innych biznesach, potrafili być bardzo przyzwoici i nikt nie miał z nimi większych problemów.

ocenił(a) serial na 1
hasiak27

Nie lubić a zgotować im to co przygotowali Niemcy to chyba jakaś różnica jest? Sami Żydzi niezbyt dają się lubić, bo wyraźnie się oddzielają od reszty społeczeństwa i raczej z pogardą traktują gojów. Mają te swoje różne prawa oparte na Talmudzie, jak m.in. prawo Chazaka. Nawet dzisiaj Żydzi niezbyt budzą sympatię. Wystarczy zobaczyć co robią w tym swoim sztucznie stworzonym państwie, jak widać nauki u Hitlera nie poszły w las. Pompują też niemożebnie Holokaust, niemalże przywłaszczyli sobie to słowo i teraz próbują wmówić, że w obozach koncentracyjnych ginęli tylko Żydzi. Ponadto nagle pomagają Niemcom w wybielaniu historii i to Polaków najczęściej oskarżają o Holokaust, no bo przecież obozy są w Polsce.
W sumie to taki chichot historii, bo Żydzi w Polsce znaleźli się po tym jak zostali wypędzeni z Francji i Niemiec, gdyż oskarżano ich o epidemię czarnej śmierci. Kilkaset lat później potomkowie tych co ich wypędzili dopadli ich i chcieli ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską.

sebogothic

"...i chcieli ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską."

Nazistowska nowomowa.

glov00

"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą"

Ten cytat świetnie się odnosi do kłamstwa, które jest bardzo często powielane, w tym przez ciebie. Chodzi mi konkretnie o to zdanie:

"Adolf miał na wyborach ponad 90% poparcie"

Tak się składa, że w ostatnich demokratycznych wyborach NSDAP zdobyła 33% głosów. Doucz się, a dopiero później zabieraj głos.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/German_federal_election,_November_1932

ocenił(a) serial na 7
glov00

Tylko, że Hitler nie został wybrany w demokratycznych wyborach... Tak w telegraficznym skrócie, to Hitler przegrał wybory prezydenckie w 1932 roku, a partia nazistowska mimo zwycięstwa w kolejnych wyborach do Reichstagu traciła mocno na poparciu, przez co ciągle wisiało nad nim poważne widmo porażki. Nie można mówić, że Hitler był bezkrytycznie kochany przez Niemcy. Do koryta ostatecznie dopchał się nie 'demokratycznie', a w swoim stylu - tylnymi drzwiami, poprzez znajomości, manipulacje, agresywną politykę i zrządzenie losu, przez co w styczniu 1933 roku objął stanowisko kanclerza Niemiec. Co do reszty twojej paplaniny to nikt w serialu nie twierdzi, że Polacy wymordowali w Holokauscie 6 milionów Żydów(tę liczbę również należałoby wziąć w cudzysłów). Serial traktuje zupełnie o czymś innym, co już lepiej opisał wyżej @aronn. Joł.

ocenił(a) serial na 1
glov00

"Bog jest sadysta, ale najpewniej sam o tym nie wie"

użytkownik usunięty
glov00

Podczas wojny byliśmy święci.

ocenił(a) serial na 9
glov00

Powiedz mi gdzie ty widzisz ze Niemcy pokazują się jako ofiare ? no gdzie ? czy tylko trollowac umiesz ? To jest film o 5 niemieckich ludziach! i ich historie. Nie doszukuj sie na sile czegos czego nie ma.. Film pokazuje ze wsrod niemieckich żołnierzy także byli dobrzy ludzi i taka jest prawda... Jezeli tobie sie wydaje ze wiekzosc zolnierzy niemieckich walczacych na froncie było w czyms gorszym od zolnierzy polkich czy aliantow to sie mylisz! za duzo gier! Bo kazdy zolnierz byl taki sam! robil to co musial... I mowie tu o wehrmachcie a nie o garstce (w porownaniu) ktorzy sciagali zydow do obozow i tam sie zajmowali....

Wiec film napewno nie zaklamuje histori jezeli chodzi o wosjko niemieckie(wojsko a nie jakies ss) bo pokazane sa tam sceny ich bezwzglednosci a to ze Niemcy robia film o sobie z czasow wojny to chyba nie musza odrazu pokazywac jej od poczatku i ich kazdego grzechu ????? a jesli chodzi o polskich partyzantow no to jest pokazana poprostu ta skrajnosc ktorej polacy sie tak boja, chociaz pokazane jet tez jak polak daruje zydowi zycie. Dla mnie film 9 na 10. jeden z lepszych i naturalniejszych o tematyce wojennej, no i dla mnie napewno nie zaklamujacy historie

ocenił(a) serial na 1
glov00

Pokaż konkretny fragment, minutę, odcinek gdzie Niemcy się tam wybielają lub stawiają w roli ofiary ?

ocenił(a) serial na 9
glov00

Partia NSDAP w ostatnim głosowaniu przed wybuchem II WŚ otrzymała 43% poparcia. Daleko im było do 90. Nigdzie w serialu nie podważa się roli Niemiec w ludobójstwie. Serial po prostu skupia się na innym aspekcie wojny. Niemcy od dziesięcioleci żyją w poczuciu winy, może byś to dostrzegł gdybyś tak nie pławił się w swojej martyrologii. Nakręcono całe mnóstwo filmów wojennych gdzie ten naród występuje jako oczywisty bad guy. W tym serialu chciano wyjątkowo zwrócić uwagę na drugą stronę medalu, jednocześnie nie udając, że wszyscy byli niewinni (przemiana młodszego z braci czy donosicielstwo dziewczyny). Opowiedziano tu historie zwykłych ludzi. Gdybyśmy urodzili się tam i wtedy prawdopodobnie wielu z nas postąpiło by tak samo jak ci bohaterowie.

Niektórzy chyba zapominają, że rola Polski jako ofiary napaści niemieckiej nie daje nam przyzwolenia do bycia rasistami czy ksenofobami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones