PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38724}

M*A*S*H

7,8 34 188
ocen
7,8 10 1 34188
8,0 6
ocen krytyków
M*A*S*H
powrót do forum serialu M*A*S*H

Uprzejmie błagam, by M. A. S. H. znów wrócil do TV. Tyle gniotów jest w ramówce, a miejsca dla tego arcydzieła nie ma :( Ten serial jest nas wszystko.

michalnachi

Może TVP Kulturę trzeba pozasypywać prośbami na facebukach itp. Ostatnio wyemitowali wszystkie odcinki 4 sezonów Czarnej Żmiji łącznie ze specjalnym odcinkiem "Opowieść wigilijna" a obecnie przypominają Arsene Lupin'a. Wcześniej M*A*S*Ha emitowała tvp2, ale myślę że w Kulturze jest największa szansa na wznowienie takiego serialu. Główne kanały muszą mieć miejsce w ramówce dla różnych komisarzy aleksów, barw szczęścia i tym podobnych tasiemców-gniotów.

hawkeye_tcz

Zoom TV pokaże od 28 listopada :)

Matt_King

Noooo Matt_King, jak żeś mnie teraz zaimponował tą informacją! :-)

Fajnie, że po dwa odcinki dziennie i godzina przyzwoita - oby tylko to była wersja przejęta od TVP z najśmieszniejszym i dokładnym tłumaczeniem, bo ta z FoxComedy była bardzo czerstwa i niedokładna.

Świat wg Bundych puszczają w wersji z Polsatu więc może tu też się nam poszczęści :-)

hawkeye_tcz

Dziękuję :)

hawkeye_tcz

No niestety - ZoomTV przejął słabiutką wersję od FOXa. Jakby tego było mało 23 minutowe odcinki przerywa 10-15 minutami reklam (emisja odcinka 40 minut). Żeby fana zniechęcili do seansów już pierwszego dnia to trzeba naprawdę talentu. Za dalsze seanse dziękuję, ZoomTV idźcie się wypchać.

hawkeye_tcz

Przyznam, że to moje pierwsze zetknięcie z serialem (film obejrzałem), chociaż dobrze się bawiłem przy wersji emitowanej obecnie na Zoom TV, to jednak zaciekawiłeś mnie wersją od TVP2, niestety nie znalazłem w czeluściach internetu pełnych odcinków tej wersji. Natomiast co do reklam w połowie serialu to też uważam, że wybijają z rytmu, gdyby emisja była tak jak wspominałeś na TVP Kultura, to przynajmniej nie byłoby reklam, bo oni nie podczas seansów nie katują widzów reklamami. Mimo tego i tak cieszę się, że zamiast kolejnego kabaretu stacja zdecydowali się na przypomnienie jeden z lepiej ocenianych amerykańskich komedii.

buterfly

Fajnie, że się dobrze bawiłeś :-) Zresztą przy M*A*S*H-u w wersji serialowej to raczej standard.

Skoro szukałeś wersji o jakiej wspominałem wyżej, lecz internety jej nie ukazały to podpowiadam, że na ce-de-a-pe-el są dziesiątki pełnych odcinków bez logowania czy konta premium. Ich "niepełność" polega jedynie na obciętej czołówce i napisach końcowych, przez co trwają zwykle po 23 minuty. Nie są wgrane wszystkie, ale znacząca większość, zwłaszcza z najzabawniejszych pierwszych 3 sezonów. W przypadku niektórych odcinków są to nagrania z TVP2 bądź kopia z polskich wydań DVD. Nie robi to różnicy (poza brakiem logo TVP2) bo w obu przypadkach jest prawie identyczne tłumaczenie Michała Mińskiego czytane przez tego samego lektora Janusza Szydłowskiego. Tekst jest tak dokładny (a przy tym zabawny i w ostrzejszym wydaniu) że lektor często musi konkretnie przyspieszać z odczytaniem a i tak często kończy po kwestii aktora, podczas gdy tekst z wersji Foxa (i obecnie ZoomTV) jest uboższy o połowę jak nie gorzej. Odcinki te znajdziesz na wspomnianym portalu wpisując w wyszukiwarkę tytuł odcinka - przykładowo "Jaki tam naczelny chirurg" - na tym samym koncie użytkownika wgranych jest całe multum odcinków tej wersji.


Parę szybkich przykładów do odcinka "Jaki tam naczelny chirurg"

1) W namiocie.
Sokole Oko czyta list o "osiągnięciach" Franka.

Fox/Zoom: Przy tobie Superman to Mały Miki.
TVP2/DVD - W porównaniu z twoimi wyczynami Superman to pierdoła.

2)
Płk. Blake mówi na głos [czytając skargę Franka nie wiedząc, że ten stoi już za plecami]

Fox/Zoom: Frank Burns jest największym pajacem w jednostce.

[po jakimś czasie do Sokolego Oka]: Burns jest wyższy rangą.
Sokole Oko: Błąd oficjeli.

TVP2/DVD - Frank Burns to największa dupa wołowa w tej jednostce.
[...]Blake: Burns jest jednak wyższy rangą.
Sokole Oko: Tak, dzięki pomocy samego ONZ-u.

3)
Na sali operacyjnej.

Fox/Zoom:
Sokole Oko: Odchyl to, bo chłopak już nie zatańczy. [Do Franka]: Chcesz oberwać śledzioną?
Margaret: Panowie, lekarzom nie przystoi.
Sokole Oko: U niego ten tytuł to nadużycie.
Traper: Mam tu uraz trzustki.
Sokole Oko: Resekcja!
Frank: Podręcznik mówi, że trzeba odsączyć.
Sokole Oko: Spytaj proktologa gdzie masz sobie wsadzić ten podręcznik.

TVP2/DVD -
Sokole Oko: Pospiesz się, bo nerka tego chłopaka już nigdy nie zaskoczy. [Do Franka]: Chcesz śledzioną po gębie?
Margaret: Nie zapominajcie, że jesteście lekarzami.
Sokole Oko: Lepszych chirurgów widziałem już przy prześwietlaniu drzew.
Traper: Mam tu paskudne uszkodzenie trzustki.
Sokole Oko: Zrób resekcję.
Frank: Odsącz! Podręcznik mówi, że należy założyć dren.
Sokole Oko: Gdybyś był specjalistą od chorób odbytnicy powiedziałbym ci co masz sobie zrobić z tym podręcznikiem. Nie jesteś na bieżąco. [do Trapera:] oczyść ją.

4)
Generał ze skargą w namiocie Sokolego Oka przerywa grę w pokera i wścieka, że jeden pacjent nie jest operowany.

Fox/Zoom:
Generał: Pierce, ma pan poważne kłopoty.
Sokole Oko (pokazując swoje karty): Nie sądzę, mam lepsze karty.

TVP2/DVD
Generał: Pierce, znaleźliście się w paskudnej sytuacji.
Sokole Oko (pokazując karty): Z parką dwójek lekko wygram.

Przykładów można by mnożyć przy każdym odcinku. Tekst TVP/DVD jest po prostu znacznie dokładniejszy, z lepiej przełożonym żargonem medycznym, wojskowym i ostrzejszymi odzywkami między bohaterami. Wersja Foxa wygląda jakby tłumaczona naprędce + z humorem bardzo ugrzecznionym.


Tak więc szczerze polecam odcinki z TVP/DVD zwłaszcza, że mnóstwo jest online na ce-de-a a reklama jak się trafi to góra 30 sekund przed uruchomieniem odcinka. Pozdro!

hawkeye_tcz

Dzięki za wyjaśnienie w tak razie faktycznie dialogi na Zoom TV są ugrzecznienie. Wszystkie sezony udało mi się znaleźć na vider.info właśnie z lektorem z TVP2.

ocenił(a) serial na 10
hawkeye_tcz

Do TVP rozrywka na poziomie (jak choćby M.A.S.H.) może wrócić tylko po ew. zmianie władzy. Teraz tam króluje trend disco-srolo .

jan_niezbedny0

Chciałes powiedzieć, jak wzrośnie poziom kulturalny Polaków, to może wróci do tvp. Obecny poziom odzwierciedla potrzeby większości Polaków. Jako fan rocka i metalu przez całą edukację byłem postrzegany jako satanista. Większość ludzi preferowało techno, disco polo, hip hop i nie rozumiala mojego gustu. M. A. S. H to nie poziom bomby czy blok ekipy, którymi obecnie ludzie się jarają. Nie każdy akceptuje ten poziom humoru, może po prostu go nie rozumie. Różni są ludzie. Teraz niestety większość ma takie wymagania i do nich jest dostosowana ramówka. My co najwyżej musimy się dostosowac, zaakceptować lub zrezygnować z oglądania tv.

michalnachi

Mash dostępny na Disney +

ocenił(a) serial na 10
Gwiazdka_Bialystok

Niestety nie w Polsce

weleka

A może pojawi się ... dajmy im trochę czasu. Skoro jest dostępny na Disney+ to może niedługo będzie dostępny na polskiej platformie

www_dubbing_pl

Jest dostępny na polskiej platformie od samego początku istnienia. Aczkolwiek brakuje ostatniego pożegnalnego odcinka, który trwa bliski 2h i zastanawiam się z czego to wynika

Ksionc7

Spytam z ciekawości bo i tak nie korzystam z takich serwisów - kto czyta serial na Disney+? Czy Disney zrobił nowe tłumaczenie i dał nowego lektora czy też same napisy lub skorzystał z wersji już emitowanych w TV? W Fox Comedy przykładowo czytał Jan Czernielewski i wystarczyło mi zobaczyć parę odcinków by dostrzec jak spartolili robotę ignorując ogromną ilość dialogów. Wersja ta nawet nie otarła się o dokładność tłumaczenia i jego humor z wersji DVD lub TVP czytanej przez Janusza Szydłowskiego przez wszystkie 11 sezonów (IMHO jedyny właściwy głos dla tego serialu:-)) .

A pożegnalny odcinek nie był nigdy emitowany w żadnej polskiej stacji, może stąd brak dostępności. Można go pobrać z różnych takich tam gryzoni, są też polskie napisy, ale to wszystko robota "fanowska" niż którejś z polskich stacji.

hawkeye_tcz

Odpowiadam sam sobie, bo już znam odpowiedź na zadane pytanie i może kogoś będzie to też ciekawiło.

Disney+ posiada wszystkie 11 sezonów prócz ostatniego odcinka. Część ma wybór między lektorem a napisami, część tylko napisy.

W sezonach z lektorem jest niedokładny, opuszczający wiele dialogów i czerstwy tekst z wersji emitowanej przez FoxComedy czytany tak samo przez Jana Czernielewskiego. Do polskiej wersji z TVP czy wydań DVD (oba z Januszem Szydłowskim) nie ma w ogóle porównania.

hawkeye_tcz

A orientujesz się może z czego to wynika, że finałowy odcinek nie był i nie jest dostępny w Polsce?

JoasiaAsia

Prawdę mówiąc nie mam pojęcia i nigdy tego nie zrozumiałem. Tłumaczyłem to sobie zawsze w ten sposób, że ostatni normalnej długości odcinek 11 sezonu od biedy pasuje jako zamykający serial (ten, w którym zakopują wehikuł czasu ze swoimi rzeczami) i stacje traktowały to jako powiedzmy "wystarczające" zamknięcie. Może rzecz się rozchodziła o jakieś prawa do emisji, nie wiem. Fakt, że po tylu sezonach w pożegnalnym odcinku wszystkie wątki są zamykane, wojna się kończy i szpital jest demontowany a polskie stacje emitujące serial nigdy tego nie pokazały jest dość dziwny.

Tak w ogóle, to ostatni odcinek od paru miesięcy jest też na YT (wystarczy wpisać Goodbye, farewell and amen), trwa tyle ile trzeba czyli 1 godzinę 59 minut, tyle że trzeba do niego sobie odnaleźć plik z napisami a wideo pobrać. Pozdrawiam

michalnachi

Posłuchali :) Od 28 litopada w na Zoom TV około 17.30,bo tam co do minuty nie można stwierdzić jak będzie :)

Matt_King

To jest naprawdę dobra wiadomość. Już nie mogę się doczekać. Dzięki za dobre wieści. 

ocenił(a) serial na 10
michalnachi

Wszystkie sezony są od wielu lat na freedisc więc nie wiem po co czekać na emisję w TV z reklamami.

witchmaster

Niech Cię Bóg w dzieciach wynagrodzi dobry człowieku.

michalnachi

Dziś przypadkiem zauważyłem w programie że Stopklatka również puszcza nasz serial. Czy ktoś może widział? Jaka wersja ? Ciekawe czy puszczą cały czy tez pierwsze 5 sezonów.

d4rek

Niestety licha wersja wzięta z ZoomTV. Obejrzałem odcinek z ciekawości i jest ten sam tryb wyświetlania co w zoom czy fox comedy czyli około 5-7 minut serialu, z kwadrans reklam i reszta odcinka.

ocenił(a) serial na 5
hawkeye_tcz

jakby nie reklamy to bym chyba przy tym przysypiał. mój partner to ogląda, ale dla mnie ten serial się zestarzał jak mleko. jakieś to wszystko takie mdłe, a humor XX-wieczny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones