PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=833526}

Król

7,5 17 791
ocen
7,5 10 1 17791
6,5 17
ocen krytyków
Król
powrót do forum serialu Król

Główną siłą napędową książkowego Szapiry były jego uroda, siła i witalność. Kobiety widziały w nim bestię w ciele księcia z bajki, mężczyźni się go bali, a chłopcy chceli być tacy jak on i tym się karmił. Trochę jak stary lew, który po przegranej walce o przywództwo traci sens życia. W czasach Avengersów i powszechnego kultu ciała serialowy Szapiro ma tego za mało. Sprawia wrażenie jakby obijał się po planie z wiecznie niezadowoloną miną. Na serialowych postaciach też zdaje się nie wywierać większego wrażenia. Książkowa Emilia wydawała się być uzależniona od jego fizyczności do tego stopnia, że tolerowała jego destrukcyjny tryb życia. W serialu tego brakuje. Jak na razie najlepiej wypada Szyc. Poza tym wielke rozczarowanie, szkoda, biorąc pod uwagę jak mocno pompowana była kampania promocyjna.

ocenił(a) serial na 1
michal_kl

100/100. Wielkie rozczarowanie.

michal_kl

Po 2 odcinku. Dłużyzny, bez życia i rytmu. Wątki polityczne prowadzone jak czytanka z historii. Serialowi Szapiro i Mosze nie wzbudzają sympatii, co skutkuje, przynajmniej u mnie, brakiem zainteresowania ich dalszym losem. Plus za Boczarską, świetnie obsadzona i wygląda na to, że dobrze odegrana rola.

michal_kl

Jak nie Żuraw to kto?

ocenił(a) serial na 6
friendsfan1

Pomyślisz że żartuję, ale nawet Paweł Deląg, a podczas lektury na myśl przychodził mi aktor z serialu Man Men.

reynewan79

Deląg za stary

ocenił(a) serial na 6
friendsfan1

Wystarczyłoby mu tylko włosy zafarbować.

ocenił(a) serial na 7
friendsfan1

Jak nie Żuraw, to kto, pytasz? Ja odpowiem: Igor Obłoza. Przypomnijmy sobie, jak wyglądał w Mieście 44, gdy pod koniec filmu pojawił się na ekranie. Tak złowrogiej, a jednocześnie tak "przedwojennie" pięknej twarzy nie widziałem w żadnym innym polskim filmie. Zapewne musiałby popracować nad sylwetką boksera, ale Żurawski przecież też musiał.

candlekeep

Igor Obłoza jest za młody

ocenił(a) serial na 7
friendsfan1

33 lata to za młody? Jakub Szapiro miał 37. W kinematografii to żadna różnica.

candlekeep

Jak dla mnie duża

ocenił(a) serial na 7
friendsfan1

4 lata? To mniej więcej tyle samo, co dzieli książkowego Jakuba Szapirę (lat 37) z serialowym Michałem Żurawskim (lat 41) :-)

michal_kl

Dłużyzny są, to prawda. Jestem w szoku jak bardzo mijają się recenzje opłaconych recenzentów z opiniami widzów. Np.:"niektórzy z widzów będą mogli narzekać na zbyt wolne, ich zdaniem, tempo serialu w niektórych momentach. To jednak zamierzony efekt i bardzo mi się podobał, bo to chwila na złapanie oddechu oraz napawanie się scenografią". Dobre :)

ocenił(a) serial na 1
michal_kl

Wątki historyczne nie są prowadzone nawet jak w szkolnych czytankach. Narracja o marginalnym w rzeczywistości w Polsce ugrupowaniu, które rzekomo miałoby dokonać faszystowskiego przewrotu? Czołowi politycy pokazani jako banda klaunów i handlarzy narkotyków? To oplute w filmie państwo, przede wszystkim zdołało powstać, przez 20 lat broniło swojej suwerenności, a zostało zniszczone przez siły, na które wówczas nie było mocnych. Czy na pewno stworzyli je Ci idioci z filmu?

Hermiona113

Czołowi politycy będący bandą klaunów nie jest czymś czego moja wyobraźnia nie potrafiłaby ogarnąć.

ocenił(a) serial na 1
michal_kl

Każdego trzeba oceniać rzetelnie. A ludzie, którzy wówczas rządzili może nie byli geniuszami, ale trzymali jakąś europejską średnią. Wystarczy poczytać ich notki biograficzne i mieć jakieś pojęcie o realiach, w których funkcjonowali. Tymczasem w serialu - żenada. Ale widzę, że na forum najbardziej taka wersja podoba się Paniom używającym logo z piorunem.

Hermiona113

Tylko, że w ówczesnej Europie ta średnia była taka sobie. Przedwojenna klasa polityczna to nie była klasa. Dobrze pokazał to Dołęga-Mostowicz w Dyźmie. To była banda kolesi z wojska (Legionów) lub z wcześniejszej terrorki (PPS FR), która dorwała się do stołków i poobwieszała się medalami.

ocenił(a) serial na 1
Inga__filmweb

Jeśli Dołęga-Mostowicz jest źródłem historycznym to gratuluję.

Hermiona113

Był naocznym świadkiem to mało?
Źródła historyczne z reguły nie koncentrują się na tak mało konkretnym i trudno definiowalnym pojęciu jak "klasa polityczna" - tą właśnie oceniają ówcześni. Jacy w rzeczywistości byli uczestnicy historii nie dowiadujemy się oficjalnie uznanych źródeł czyli dokumentów, traktatów, ustaw i konstytucji a właśnie relacji i spostrzeżeń ludzi żyjących współcześnie.

ocenił(a) serial na 1
Inga__filmweb

To tak jakby Pani opinia o nam współczesnych miałaby być wyznacznikiem naszych czasów. Z całym szacunkiem - nie. Jako ciekawostkę przedstawię konsultanta "militarno-historycznego" tego bestselleru (konsultanta stricte historycznego oczywiście nie ma) - Paweł Rozdżestwieński Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Fascynat historii walk w 1914 i 1915 roku, kampanii w Polsce w roku 1939 i dziejów miasta, oraz wzajemnego przeplatywania się tych wydarzeń na Ziemi Sochaczewskiej. Wow. Rozumiem, że realizatorzy tej produkcji nie aspirują do nadania jej miana filmu historycznego i zupełnie to akceptuję. Żałosne jest natomiast, że część społeczeństwa, zwłaszcza ta młodsza, ze śladową wiedzą o historii, tego nie rozumie i "jara się" tą opowieścią, ponieważ ładnie się komponuje z ich poglądami politycznymi.

ocenił(a) serial na 7
Hermiona113

Film opowiada o całkiem możliwej wersji historii. Taki przewrót w wykonaniu faszystów byłby możliwy w sojuszu z wojskowymi i miałby wielu zwolenników silnego państwa. Pucz raczej byłby nieudany, ale mogłoby do niego dojść. W filmie pokazują, że oba stronnictwa zamachowców chcą wykorzystać drugą stronę do obalenia władzy, a następnie się ich pozbyć. A czołowi politycy polscy po śmierci Piłsudskiego byli jak dzieci we mgle. To była banda idiotów, która nie potrafiła prowadzić polityki opartej na realizmie. Nawet planu wojny z Niemcami nie potrafili dobrze opracować. Pompowali taki patriotyczny balonik, że ludzie w 1939 autentycznie byli w szoku, ze przegraliśmy wojnę. A Rydz uciekł jak tchórz. Beck zachowywał się jak fantasta i dał się wkręcić Anglii i Francji w wojnę biorąc na siebie pierwsze uderzenie. Przypominam że Hitler nie planował wojny z Polską i zdecydował się na nią dość późno. gdy wiedział, ze w razie ataku na Francję Polska na pewno uderzy na Niemcy. Wtedy jeszcze Hitler myślał racjonalnie i pamiętał by nie walczyć na dwa fronty.

ocenił(a) serial na 1
tomnbv

Skąd Ty to wiesz? Hitler nie planował wojny z Polską? To jakaś alternatywna, pseudodziennikarska wersja historii. Jak w każdej dziedzinie nauki, najlepiej oprzeć się na fachowcach, a nie znachorach. Polska historiografia nie ma dzisiaj wątpliwości, że jedyną szansą w 1939 roku, bez względu na sprawujących władzę, było wciągnięcie aliantów zachodnich do wojny. I to się udało, chociaż nie przyniosło oczekiwanych, pozytywnych, natychmiastowych efektów. By wciągnąć ich do wojny, trzeba było lokować wojska na granicy, w przeciwnym wypadku Niemcy mogliby zagarnąć np. Pomorze bez walki, a Francja i Anglia mogłyby ten fakt zaakceptować. Również dzisiaj trudno wymyślić lepszy scenariusz, biorąc pod uwagę potencjał obu państw.

ocenił(a) serial na 7
Hermiona113

Nie planował wojny z Polską bo chciał wojny z Francją za upokorzenie z I wojny. I to był cel podstawowy w pierwotnym planie. Francja i Anglia to wiedziały i ponieważ nie były przygotowane do wojny wciągnęły w to Polskę. To tak w dużym skrócie. Proponuję zamiast fantastyki poczytać trochę o grze wywiadów przed wojną ze szczególnym uwzględnieniem francuskich szpiegów w Niemczech i informacjach które przekazywali. To co wywiad podpowiadał politycy zrealizowali dopiero w 1939 bo wcześniej wydawało im się, że ustępstwa pomogą. Zamiast napuszania się proszę więcej poczytać. Alianci do wojny zostali wciągnięci zgodnie ze swoimi planami, a nie polskimi. Polska stała się pierwszym państwem na które napadł H. a nie musiało do tego dojść. Sytuacja byłaby o wiele lepsza gdyby najpierw napadł na Francję. I tak by była wojna, ale mielibyśmy rok, dwa więcej czasu. A tak byliśmy pierwszą ofiarą z marnym planem obrony. Tak marnym, że "udało się" tylko Anglii i Francji wypowiedzieć wojnę Niemcom. Dupy nie ruszyli, a nasz wódz uciekł z kraju w czasie walk. O głupich rozkazach typu "z Sowietami nie walczyć" i sekowanu pomysłów Kutrzeby nawet nie wspominam. Przypominam, że aby wciągnąć na poważnie A i F do wojny trzeba było się we wrześniu dłużej utrzymać tak by alianci naprawdę wykonali jakieś działania wojskowe. Hitler musiałby wycofać część wojsk z Polski. Do tego trzeba było mieć plan obrony państwa na poziomie, a to co stworzono to był koszmarek w stylu nie oddamy ani guzika. No i nie oddali...

ocenił(a) serial na 6
tomnbv

Genialne podsumowanie. Dziękuję.

ocenił(a) serial na 8
tomnbv

W punkt, daliśmy się wmanewrować jak małe dzieci. Mało tego, mija tyle czasu i jak widać po powyższych komentarzach i działaniach naszych polityków nie wyciągnęliśmy z tego żadnej nauki.

ocenił(a) serial na 8
tomnbv

Tak, ta historia, a szczególnie fatalna organizacja wojny obronnej tak niesamowicie bolą, że myśląc, czy czytając o wojnie zawsze omijam jej początek. Wszystko takie upokarzające, załamujące i smutne.

ocenił(a) serial na 9
michal_kl

Żuraw idealnie pasuje do roli. I gra tez dobrze, jak to on zreszta potrafi.

ocenił(a) serial na 7
ankielowa

No właśnie nie jestem pewien, czy gra dobrze. Brakuje mu charyzmy. Wzbudza sympatię, a nie respekt. I wciąż te dziwne grymasy ni to irytacji, ni to uśmiechu. Jakby zapatrzył się na Travisa Fimmella i zainspirował jego dziwną mimiką.

candlekeep

Łukasz Wójcik

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones