PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=789749}

Korona królów

4,3 13 270
ocen
4,3 10 1 13270
2,0 3
oceny krytyków
Korona królów
powrót do forum serialu Korona królów

W 1985 roku powstał całkiem solidny serial : Przyłbice i kaptury

ocenił(a) serial na 3
gengol1968

Jeszce pamiętam "Znak Orła" , "Królewskie sny"

rafalkowalik1

No jest kilka między innymi Kanclerz, Alchemik, Królowa Bona , Przygody Pana Michała i kilka miniseriali, współprodukcji jak np Napoleon z 1990 roku

ocenił(a) serial na 4
bozydar_2

I to wszystko o średniowieczu? Człowiek się jednak całe życie uczy :D

andre_

Nie zapominajmy o Wiedźminie. To jest średniowiecze pełną gębą.

ocenił(a) serial na 4
pio_spasiba

Raczej bajkowiecze ;)

ocenił(a) serial na 3
andre_

no jak nie, jak tak? przecież Wiesiek to Polak? :-)

użytkownik usunięty
bozydar_2

No jeśli już , to ich fabuła rozgrywała się w renesansie a ,,Napoleon'' to w czasach nowożytnych :)

ocenił(a) serial na 1
bozydar_2

W takiej "Królowej Bonie" też nie ma scen batalistycznych, większość serialu jest kręcona w pomieszczeniach, a mimo to serial ten był naprawdę dobry. To tak w ramach odpowiedzi dla tych, którzy fiaska "Korony Królów" upatrują w niskim budżecie.
Dobry scenariusz i poprawna gra aktorska nie wymagają nie wiadomo jakich nakładów.

ocenił(a) serial na 6
bozydar_2

Jak akcja seriali Przygody Pana Michała, Królowa Bona, Kanclerz rozgrywała się w średniowieczu to my chyba żyjemy w Oświeceniu;) Mnie uczono że średniowiecze to okres od V wieku do XV ale może Parlament Europejski coś pozmieniał? Ach bozydar_2 według ciebie Napoleon walczył z Krzyżakami?

MIR66

Dla przeciętnego użytkownika Filmweb średniowiecze to wszystko, co zawiera miecze.

użytkownik usunięty
anomislaw_xy

W w/w serialach były szable

Dla przeciętnego użytkownika Filmweb te szable to takie specjalne miecze.

bozydar_2

jeszcze "Czarne chmury"

rafic77

a nie, sory to XVII wiek. dawno nie ogladalem i mi sie pomylilo

rafic77

xDDDDDDDDD

ocenił(a) serial na 6
bozydar_2

Tak naprawdę to pamiętam tylko jeden w miarę dobry polski serial o średniowieczu "Królewskie sny"

ocenił(a) serial na 3
rafalkowalik1

Tak, to były DOBRE filmy historyczne a tu? Księżniczki do ojca mówią -tatusiu a do urzędującej królowej-babciu, to chyba się wzorowaliśmy na angielskim ,współczesnym dworze...

ocenił(a) serial na 3
DANUTA_ANNA

o to, to! do łez mnie wzruszyły wnuczki imć Łokietka rzucające się w sali tronowej w obecności całego dworu z radosnym okrzykami : dziadku! , tatusiu! niemal wskakując im na grzbiety. Domyślam się że w zamyśle autora scenariusza miało to ocieplić wizerunek srogiego króla i jego następcy. Ociepliło bez wątpienia. Boję się tylko, że nie chciało się mu nic poczytać na temat obyczajów panujących na średniowiecznych dworach :-)

ocenił(a) serial na 1
Dar0962

A jakież były to obyczaje na dworze Łokietka? Zechcesz się podzielić tą wiedzą i jej źródłami?

ocenił(a) serial na 3
Azazelo

z pewnością podobne jak na innych europejskich dworach ;-) a bieganina dzieci , radosne okrzyki i bezceremonialne obściskiwanie panującego króla podczas oficjalnej dworskiej uroczystości nader mało prawdopodobne

Dar0962

Z braku źródeł to całkiem prawdopodobne. Piastowie byli dość emocjonalni.

ocenił(a) serial na 1
Dar0962

Czyli opierasz się na swoim przeświadczeniu, a wiedzy nie masz. Cóż, masz błędne przeświadczenie i tyle.

ocenił(a) serial na 3
Azazelo

Odsyłam do mojej odpowiedzi w innym temacie. Zarzucanie komuś braku wiedzy jest zwykłą impertynencją, nie mówiąc już o elementarnym braku dobrego wychowania.

ocenił(a) serial na 1
Dar0962

Odpowiedzi w innym temacie... To mam teraz czytać całe internety? :D

DANUTA_ANNA

Wreszcie ktoś to zauważył :) Ja po tej scenie uznałam, że chyba przy tej produkcji nie ma żadnej konsultacji historycznej. Jeszcze w XIX wieku używano zwrotu "Pani Matko", a rodziców całowano w rękę, jak się do nich zwracano. A tu proszę: "Babciu, babciu, tatusiu...". I określanie wielkiej królowej mianem "moja teściowa" :D :D :D

ocenił(a) serial na 4
TamiTami

To mnie bardzo raziło, tym bardziej, że królowa Jadwiga nie była dla Aldony teściową, tylko świekrą. Teściową to byłaby (gdyby wówczas żyła) matka Aldony dla Kazimierza. Kiedyś w polszczyźnie istniało to rozróżnienie, ze współczesnego języka polskiego zniknęło, ale pozostało w innych językach słowiańskich, np. w rosyjskim. Co do ,,mamusiu, tatusiu" to teraz tego w ,,Koronie" jakby mniej, już tak nie razi, królewny mówią do Kazimierza ,,ojcze", a on sam zwraca się do Jadwigi ,,matko". Czyżby twórcy jednak słuchali głosu ,,hejterów"?

gengol1968

Królewskie sny o Jagielle.

JaroTomik

Niedoczytałem, a już w pierwszej odpowiedzi było. Sorry.

gengol1968

najlepszy był Dwa miecze i amulet

ocenił(a) serial na 4
Laskos

Mój ulubiony z wyżej wymienionych.

ocenił(a) serial na 6
gengol1968

A "Gniewko syn rybaka" z Markiem Perepeczko w roli głównej i z wieloma innymi świetnymi aktorami?? Akcja "Gniewka" dzieje się w części wcześniej niż "Korony" i kończy o ile dobrze pamiętam bitwą pod Płowcami. Jakieś 10 lat później zrobiono, wg. mnie gorszy remake "Gniewka" pod tytułem "Znak orła". Może by filmweb dodał "Gniewka syna rybaka" po prawie 50 latach od produkcji? Oglądałem filmografię Czesława Wołłejko i Marka Perepeczko - także nie ma słowa o "Gniewku" (Wołłejko grał rolę Wincentego z Szamotuł), a przecież to nie jedyni znani aktorzy z tego serialu. ??

kkutz

"Gniewko syn rybaka" to spektakl telewizyjny

ocenił(a) serial na 6
DeForest

Oglądałeś? Bo ja tak. I oby ta telenowela (:serial telewizyjny) była na takim poziomie jak "Gniewko syn rybaka".

ocenił(a) serial na 3
kkutz

Gniewka nakręcono w oparciu o powieść o tym samym tytule - zresztą bardzo dobrą. A Korona w oparciu o co? wytyczne Nadprezesa? :-)

ocenił(a) serial na 3
kkutz

Masz rację, "Gniewka..." nie ma na filmwebie, ale pamiętam, że kiedyś był- nawet go oceniałem. Dlaczego go usunęli?

ocenił(a) serial na 3
Krzys11991

a o to już musisz spytać moderatora forum :-) "Gniewko syn rybaka" miał 5 odcinków z bardzo dobrą rolą marka Perepeczko (oczywiście czarno-białych) i emisję w 1969r. Niektórzy mylą go ze Znakiem orła" z roku 1977 a to dwie zupełnie inne produkcje
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gniewko,_syn_rybaka
co ciekawe, Gniewko nadal dostępny jest online - choćby na cda. Z tym usunięciem Gniewka to faktycznie dziwna sprawa, u Perepeczki w jego filmografii też go wycięli

użytkownik usunięty
Dar0962

A propos spektakli pamięta ktoś "Starą Baśń" z"Teatru Młodego Widza"? Z tego co mi utkwiło w pamięci wszystkie sceny z "K K." nie dorównują jednej z tamtego spektaklu.

ocenił(a) serial na 2

Fragmenty tego spektaklu są na yt, niestety tylko fragmenty.

użytkownik usunięty
kot69_filmweb

Mogliby przypomnieć zamiast tłuc na okrągło Klossa czy Czterech Pancernych, z całym szacunkiem dla w/w

Krzys11991

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=124692
Spektakl (dziś często uznawany za serial telewizyjny) został zrealizowany w ramach "Teatru Młodego Widza".

Spektakli TV nie ma na filmwebie.
Dzwine to, bo durne talk-show się pojawiły...

ocenił(a) serial na 3
pixi222

masz rację, to był rzeczywiście spektakl i większość scen kręcono w studio, ale brak w tym jakiejkolwiek logiki

gengol1968

To nie jest serial... sami twórcy piszą: "telenowela historyczna" czyli "W kamiennym kręgu 2.0" dla gospodyń domowych i tyle.

gengol1968

"Przyłbice i kaptury" wydawały się wówczas mocno kiczowate, ale przy współczesnych osiągnięciach polskiej kinematografii na tym polu trzeba będzie chyba zmienić optykę w ich przypadku :)

ocenił(a) serial na 1
gengol1968

"Crimen" super serial z 1988 roku zapomniany trochę.

gengol1968

To nie serial to TELENOWELA

gengol1968

Jeszcze był Kazimierz Wielki (1975)

ocenił(a) serial na 6
gengol1968

Jak dla mnie nie był to przyzwoity serial. Nie czuło się atmosfery czasów, które miał oddać, tylko czasy, w których był kręcony- przynajmniej ja to tak odczułam.

gengol1968

Bardzo dobry serial swoją drogą.

gengol1968

Czarne chmury - to najlepszy polski serial historyczny. Może nie średniowiecze ale też czasy historyczne.

użytkownik usunięty
piotrekkozik

Jeszcze warto dodać film "Gniazdo" o Mieszku I z zawalistą bitwą pod Cedynią

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones