PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=789749}

Korona królów

4,3 13 271
ocen
4,3 10 1 13271
2,0 3
oceny krytyków
Korona królów
powrót do forum serialu Korona królów

Przyjrzałam się przez pare minut i... bardziej sterylnego obrazu średniowiecza nigdy nie widziałam. Kostiumy prosto wyjęte z pralki, nawet niewolnik trzymający gałęzie wyczyszczony i wyczesany. SERIO? Jakby, jestem ostatnia w kolejce aby przyczepić się do wad filmu ale ten serial to kpina.

purrsa

No mi najbardziej przeszkadza że język staropolski został zamieniony na ten z 21wieku a aktorzy są eleganccy jakby wyszli przed chwilą z domu mody a po drodze byli u kosmetyczki.Niestety jak narazie siermiężnie.

ocenił(a) serial na 1
amudaria

A co chcecie ogladac brudasow z zepsutymi zebami i uj*ban.ymi ciuchami? Nie przesadzacie z lekka? Paranoja ze ku**wa czepiacie sie takich detali mimo ze wieksze rzeczy tam przeszkadzaja

Aiva1993

Tak, bo właśnie takie detale sprawiają, że serial robi się bardziej wiarygodny.

kagamixd

Ale akurat to, że to jeden z nielicznych seriali gdzie ludzie w średniowieczu nie zachowują się jak zwierzęta w kwestii higieny stawia go wyżej w tej kwestii jeśli chodzi o realizm.

Al_Bundy

Chyba niżej

kagamixd

Wyżej.
W dobie internetu i masy książek o średniowieczu ten kretyński mit o rzekomym brudnym średniowieczu powinien już dawno zniknąć.
Ludzie przestali się myć w okresie renesansu i baroku gdy ochłodził się klimat i mycie w nieszczelnych domach groziło przeziębieniem i śmiercią.
Natomiast w średniowieczu nawet wieśniacy myli się dosyć często, mycie bylo uniwersalną terapią na różne dolegliwości, myto się też dla rozrywki, bardzo popularne były publiczne łaźnie w miastach, produkowano dużo mydła...
No i nie wiem czemu ludzie po upadku starożytności mieli by się przestać myć XD Średniowiecze stało cywilizacyjnie wyżej niz starożytność (no, było później...) a rozwój nie idzie w parze z zanikiem higieny...

ocenił(a) serial na 4
Al_Bundy

Trochę sobie sam przeczysz. ;)

andre_

W którym miejscu?

ocenił(a) serial na 1
Al_Bundy

Publiczne łaznie w średniowieczu?Serio?Publiczne łaznie były bardzo modne w starożytności,w sredniowieczu były zakazane,w ogóle częste mycie było uważane za złe,popularne było chodzenie we włosienicy na ciele i nie mycie się miesiącami.

dzikaxxx

Kompletna bzdura.
To, że w średniowieczu występowało powszechne zjawisko braku higieny a mycie uznawano za grzech to mit i to jeszcze niepoparty żadnymi dowodami - 90% poglądów o średniowieczu to bzdura której nikomu nie chce się podważyć.

Niby czemu w średniowieczu ktoś miał zakazywac łaźni? No pomyślmy, nie ma tu racjonalnego argumentu, szczególnie, że łaźnie są na wielu średniowiecznych obrazach.

ocenił(a) serial na 2
dzikaxxx

Asceci oraz biedacy to się nie myli, co do reszty, Al ma rację ;)

agab_10

Z tymi ascetami to różnie - zależy czy uznawali mycie za luksus.
Z biedotą podobnie - przy Kościolach czesto stały łaźnie które były udostępniane biedocie.

Aczkolwiek prawda - pewna warstwa się nie myła - z tym, że ta sama warstwa (niektórzy to potomkowie w prostej linii tej średniowiecznej...) nie myje się dzisiaj, a w ciemnych uliczkach w roznych miastach na zadupiach czy nawet niektórych częściach Warszawy i dzisiaj można znaleźć ludzkie fekalia na chodniku i spotkac ludzi którzy śmierdzą jak najgorsze bagno, więc demonizowanie średniowiecza z powody higieny bo ktoś sie tam nie mył jest nie na miejscu XD

Al_Bundy

Do tego warto dodać, że jednym z powodów późniejszego unikania mycia było łączenie chorób wenerycznych z publicznymi łaźniami.

Na planie KK nie powinno być sterylnie, ale czepianie się króla i jego dworu, że są umyci to przesada.

ocenił(a) serial na 7
purrsa

A co widzimy we Wspaniałym Stuleciu? Syntetyczne barwniki wynaleziono dopiero w XIX wieku, a jak można na YT zobaczyć jak szyli kostiumy i w jakich ilościach. Po drugie nawet w Janosiku zbójnicy wychodzili z jaskini w wykrochmalonych koszulach i nikt się nie czepiał. Jak na razie serial jest ok. Dość mam M jak Z, Pierwszych Miłości czy innych Słoików które są produkowane taśmowo, wreszcie jakaś odskocznia a i ludzie wytykający błędy historyczne zaczynają się interesować naszymi dziejami i to jest najlepszy pozytyw. Staropolskiego brak? Zapewne twórcy nie chcieli młodzieży przegonić sprzed tv i dlatego wyszli z takiego założenia.Przypomnijcie sobie Quo Vadis z Lindą w prześcieradle, szkoły chyba za karę chodziły na ten film jak my niegdyś na W Pustyni i w Puszczy.

iraz75

Ja byłem ze szkołą na Quo Vadis i mi się podobało xD Linda zajebiście zagrał :)

ocenił(a) serial na 7
rozkminator

A ja nawet za własne pieniądze z żoną...eh...xD

purrsa

To akurat nie jest takie głupie.
Przecież wiadomo, że rycerze, Król itd. brudni nie chodzili, podobnie jak mieszczanie itd. tylko wieśniacy po powrocie z pola i żebracy lub średniowieczni menele byli brudni.

Tak sterylnego obrazu średniowiecza mogłaś nie widzieć bo ktoś sobie kiedyś wymyslil i rozpowszechnil kompletnie bzdurną informacje, że w średniowieczu ludzie przestali się myć...

Al_Bundy

Dokładnie.

ocenił(a) serial na 9
purrsa

No fakt stół nie jest upi... . Ogólnie to brakuje klimatu z Joanna d'Arc ogólnego smrodu, syfu i ubóstwa. Sterylność strasznie kuje w oczy.

Igor_Kaczorowski

Witam nie moim celem było poróżnić jakże zacnych forumowiczów i sympatyków filmów każdy ma prawo do własnej oceny ...a co do popsutych zębów to wychodzi na to że mineło pare stuleci a my nie wyciągneliśmy z tego wniosków mając świadomość jak próchnica jest rozpowszechniona w naszym młodszym i starszym społeczeństwie a tak notabene bardzo lubię kino historyczne i wszelkie jego przejawy i dlatego uważam że produkując takie dzieło powinno brać się pod uwgę co i w jaki sposób zmagania aktorskie komentuje szary widz naszego kraju,a państwa wszystkich serdecznie pozdrawiam i dziękuję za skomentowanie mej odpowiedzi.

ocenił(a) serial na 8
amudaria

Moim jednym z ulubionych królów Polski jest Jadwiga Andegaweńska . Sporo o niej czytałem taka była do tańca i różańca , inteligentna oraz z rozbudowaną empatią . Umarła niestety młodo bo w wieku 25 lat . Gdy badano jej szczątki opisano także stan jej zębów . Wszystkie były zdrowe bez śladów próchnicy jeden usunięty za jej życia . Czyli jakoś dbano o te zęby . Mogło mieć na to też wpływ odżywianie . Chociaż Jadwiga też podobno przepadała za słodyczami.

Igor_Kaczorowski

Z tym, że wtedy nie było ogólnego smrodu, syfu i ubóstwa...

purrsa

To dlatego że twórcy chcieli pokazać że właśnie wstaliśmy z kolan i stać nas na takie nowe, świeżo wyprane kostiumy. Nie jesteśmy przecież dziadami żeby w brudnych chodzić.

ocenił(a) serial na 1
purrsa

To samo było w Belle Epoque. Tam kostiumy były WYNAJĘTE, więc nie można było ich zniszczyć czy nawet ubrudzić. Bardzo możliwe że tak samo zrobili tutaj żeby zaoszczędzić na produkcji. Zabieg całkiem naturalny w telenowelach, a w końcu jest to telenowela.

purrsa

Moim zdaniem nie rozumiesz jednej rzeczy: w średniowieczu, antyku itp nie było wcale brudno. Zostałaś zaprogramowana aby tak myśleć.

detomastah

Znaczy - nie było bardziej brudno niż w starożytności lub teraz - menele itd. byli w kazdej epoce

Al_Bundy

Dokładnie.

detomastah

ale dlaczego rozumiecie wszystko zero jedynkowo? wykazali się skrajnością, która po prostu bardzo razi i odbiera realności, a wydawało mi się, że miał to być serial historyczny. To nie oznacza, że wszyscy według mojej wizji powinni być usmoleni po pachy. Nie zostałam na nic zaprogramowana, natomiast skłaniam się ku wypowiedzi Daroo_3. Nie jest to zresztą jedyny błąd co już wielokrotnie było omawiane w innych tematach i recenzjach

purrsa

Czy ja wiem czy taka skrajność... plebs jakoś szczególnie czysty nie był.

ocenił(a) serial na 8
purrsa

Oglądałeś kiedyś krzyżaków?. Obejrzyj jest dostępny za darmo zremasterowany . Weź wyluzuj .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones