PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=799827}

Czarnobyl

Chernobyl
8,9 215 506
ocen
8,9 10 1 215506
8,6 37
ocen krytyków
Czarnobyl
powrót do forum serialu Czarnobyl

Świetnie się ogląda

ocenił(a) serial na 10

Znakomicie oddany klimat socjalizmu.

feron11

Nie zgodze sie z tym że klimat socjalizmu jest dobrze oddany. To wg mnie właściwie jedyny minus calego serialu. Poczawszy od ubrań, przez niektóre elementy scenografii, konczac na języku angielskim. Szkoda troche że do głównych ról nie zatrudniono rosyjskich lub ukraińskich aktorów. No i kto w ZSRR odważyłby sie powiedziec do ministra "stul pysk"? Poza tym serial zapowiada sie genialnie :)

buczies

Nie oddaje wam klimatu bo jest kolorowy ;) wystarczylo zrealizowac go w technice czarnobialej i by bylo klimat
Dla mnie klimat tragedi rodzin jest wazny ...a nie czy ktos ma igre jajka

Amiga1240

Dlatego właśnie napisałem, że to jedyny minus całego serialu. Brakuje mi socjalistycznej tandety i stylu tamtych czasów. Tragedia rodzin, dramatyzm i mroczność oddana jest perfekcyjnie.

buczies

Amerykanin inaczej rozumieja odwzorowanie socjalizmu ...oni puszke wyrzucali my z duma ustawialismy na prlowskich regalach. Jak na ich poziom wiedzy i tak nie jest zle
Pamietaj ze w polsce bylo gorzej niz na wegrzech o czechoslowacji ..dobrobyt byl NRD i wlasnie ZSSR
Kombinaty mieszkalne elektrowni jadrowych byly dopieszczone lepiej niz slazacy za gierka
Wiec to co pamietasz z dziecinstwa nie kińiecznie odzwierciedla lata 80 ukrainskiej republiki ludowej

ocenił(a) serial na 10
Amiga1240

Z drugiej strony popatrz jak wygląda świat przedstawiony w "Gruz 200", który rozgrywa się w podobnych ramach czasowych, bo o ile dobrze pamiętam to chyba w 1984 roku.

Ment200_filmweb

Tak tylko tu mamy produkcje USA a tam
produkcja: Rosja Rezyser rosyjski ...
Oni zapewne pamietaja czasy slusznie minione :)

ocenił(a) serial na 10
buczies

On nie powiedział "stul pysk" do ministra tylko do żołnierza, kiedy ten się wtrącił.

Ment200_filmweb

Dokladnie tak

ocenił(a) serial na 10
buczies

Jedyne, do czego moglbym sie tu doczepic, to jezyk angielski, nawet brak proby udawania rosyjskiego akcentu. Poza tym nie moge sie doczepic do niczego, scenografia, wnetrza z boazeria, zatechle mieszkania, stare ubrania sa ukazane wprost idealnie. Plus okropnie kafelkowane kuchnie i łazienki - wszystko, co sam pamietam z dawnych, dawnych lat. Padlo tutaj porowanie do filmu "Ładunek 200" - nakreconego w Rosji, i rzeczywiscie "Czarnobyl" scenografia, klimatem i okrucienstwem jest mu bardzo bliski.

ocenił(a) serial na 10
Bruce_Lee

Całe szczęście, że nie próbowali udawać rosyjskiego akcentu. Chyba nie można zrobić nic gorszego filmowi, niż udawać jeden język za pomocą drugiego.

ocenił(a) serial na 10
XANdrzej

"Tylko dla orłów" - Amerykańscy szpiedzy udają Niemców, oraz ich akcent, bo Niemcy gadają po angielsku z niemieckim akcentem. To dopiero perełka :D plus Eastwood - Terminator :)

ocenił(a) serial na 9
feron11

Zauważyliście że wszystko w tym filmie jest "stare"? Szpital, domy, miasta, ciuchy, samochody wyposażenie pomieszczeń. Np. Prypeć było stosunkowo młodym miastem bo założonym w latach 70 a jego panorama w serialu to jakieś polepione, poszplachlowane upiorne blokowiska. Wiem że pewnie ciężko byloby zrealizować taki obraz i że taka kreacja dodaje "sowieckiego" klimatu ale jednak mnie troche razi ;).
Poza tym, serial cudownie mroczny i niewyobrażalnie namacalny, ważony ze smakiem :).

ocenił(a) serial na 10
liseuke

Ale przecież w socjalizmie nawet nowe osiedla wyglądały okropnie. Właśnie takie polepione, poszpachlowane i upiorne...
Dobrze to pamiętam.

Leszy2

Otóż to. Ja się przeprowadziłem jako dziecko na nowe osiedle, blokowisko 20-tysięczne, w roku 1976.
Nasz blok był jednym z pierwszych, budowę innych oglądałem na własne oczy.
I zaręczam, że zanim osiedle ukończono (czyli jakieś 6-7 lat), to już wyglądało na stare. Beton był pokruszony, wystające zbrojenia pordzewiałe (to akurat nie dziwne, ale nie powinny wystawać), sklejki i paździerze spleśniałe i powykręcane od wilgoci. Linoleum poodrywane.

I wszystko brudne i szare. Ludzie tęsknili za tym, co kolorowe i ładne jak kania za dżdżem. Skąd się wzięła ta PRL-owska moda, żeby na meblościankach eksponować zachodnie puszki po piwie albo pudełka po papierosach?
Bo nawet śmieci były w kapitalizmie tak ładne, że błyszczały na tle komunistycznego raju.

ocenił(a) serial na 9
feron11

Brakuje tylko języka ruskiego zamiast angielskiego gęby rosyjskie ale język... Trzy odcinki i klimat bardzo fajny.

użytkownik usunięty
feron11

Znakomicie? Nie, po stokroć nie. Amerykańskie (i ogólnie - anglosaskie) urojenia i głęboka niezdolnośc do rozumienia Rosji (i Słowian w ogólności), a ZSRR w szczególności, na jakimkolwiek poza skrajnie powierzchownym poziomie, wychodzi tu co parę scen.

ocenił(a) serial na 8

> Amerykańskie (i ogólnie - anglosaskie) urojenia i głęboka niezdolnośc do rozumienia Rosji (i Słowian w ogólności), a ZSRR w szczególności, na jakimkolwiek poza skrajnie powierzchownym poziomie, wychodzi tu co parę scen

książek Orlando Figesa nie czytali, a powinni.

Czego konkretnie nie zrozumieli autorzy serialu?

Powinni dodać wierzbę i bociany? Bałałajkę? Husarza na koniu? Swarożyca i Peruna?

To film o KATASTROFIE i katastrofa jest pokazana w realiach ZSRR połowy lat 80-tych. I tyle.
To nie jest film o słowiańskiej duszy.

feron11

O tym samym pomyślałem, świetnie to zrobili

feron11

Komunizmu, nie socjalizmu.

ocenił(a) serial na 8
Radiw84

Wciąż nie xD

nikike

Klimat socjalizmu to mamy w Polsce, nie trzeba żadnych filmów oglądać.

ocenił(a) serial na 9
feron11

gdyby nie ten klimat, serial nie byłby taki fantastyczny

ocenił(a) serial na 7
feron11

Gdyby zatrudnili rosyjskich i ukraińskich aktorów można by tak napisać.

feron11

Prawdziwy socjalizm to jest w Brukseli obecnie

ocenił(a) serial na 10
feron11

Komunizmu jak już.

ocenił(a) serial na 8
feron11

Zgadzam się, że klimat socjalizmu jest dobrze oddany, pomijając język angielski (mogli np. zrobić dubbing rosyjski jeśli już koniecznie musieli być anglojęzyczni aktorzy). Jest co prawda kilka wpadek, np. zbyt ładne tapety, ale i tak czuć tę szarość i siermiężność, co jak sądzę było dla scenografów wyzwaniem, bo nie mieli okazji pobyć trochę w ZSRR czy jakichś demoludach. Ja osobiście pamiętam PRL, miałam też okazję zwiedzać w latach 80. elektrownię jądrową w Niecieszynie, wówczas ZSRR, obecnie Ukraina (oczywiście nielegalnie, bo nie można było, ale wszystko można było po znajomości).

feron11

Dokładnie tak, nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobry

ocenił(a) serial na 10
feron11

zgadzam się, chociaż czuć momentami Amerykanów

feron11

Muszę się zgodzić. Przed obejrzeniem zastanawiałam się, czy dadzą radę. Jak widać udało się.

feron11

gdzie go znajde online?

ocenił(a) serial na 10
Weronka90

HBO MAX

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones