PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1182}
7,5 6 979
ocen
7,5 10 1 6979
Chłopi
powrót do forum serialu Chłopi

Oglądam obecnie ten serial w telewizji (po raz pierwszy) i jestem pod dużym wrażeniem.
Dostrzegam również i mankamenty. Największym z nich są bardzo ciasne, kujące oko kadry
(dodam co ważne, że mam telewizor sprzed epoki plazmy z kwadratowym ekranem). Pomimo, że
praca scenografów imponująca i serial ma duży rozmach realizacyjny to bardzo często mamy
dziwne komponowane kadru gdzie nie uwzględnia się tła, tylko niczym w telenowelach pokazuje
się postać lub postacie w zbliżeniach, choć zdrowy rozsądek nakazywałby pokazać również na
przykład fragment domu albo przyrody w tle.
Mam zatem pytanie: czy ten serial/film został nakręcony w formacie 4:3 czy istnieje jego wersja
panoramiczna?

Być może to jest efekt kaszetowania, ta ciasnota kadrów. Proszę o sugestię. Jak to wygląda na
ekranie plazmy; czy też jest kwadratowy ekran?

ocenił(a) serial na 8

Jeśli chodzi o wersję 16:9 to jest. Na dvd lub na blu ray

ocenił(a) serial na 9
MWCrafters

cześć, czy wersja na Bluray jest jakoś okaleczona (jak to np. zrobiono z dekalogiem obcinając oryginalny format 4:3 do 16:9 ) czy jest to 100% format oryginalny?

ocenił(a) serial na 8
miwlo

Nie, nie jest okaleczona. Ma bardzo dobry obraz :)

ocenił(a) serial na 9
MWCrafters

dzięki! właśnie zamówiłem :-)

MWCrafters

Ale za to ty jesteś wyraźnie okaleczony chłopie. Wersja jest 16:9, po chamsku obcięto kadr i tyle, oglądać się tego nie da.

ocenił(a) serial na 10
serioso

Niestety, tak jak Stawka - obcięto górę i dół, w efekcie mamy chwilami dziwne kadry, no i w sumie mniej widzimy niż w starym formacie.

ocenił(a) serial na 8

Tak, serial jest dość mocno klaustrofobiczny. Przeważnie mamy mocne zbliżenia na twarze. Kadry na dalsze plany czy panoramy należą do rzadkości. Nawet gdy jest okazja zrobić jakieś interesujące ujęcie z dalszego planu np. podczas procesji to i tak mamy mocne zbliżenia na twarze. Ciekaw jestem czy film wygląda tak samo, bo w tamtych czasach było tak, że film i serial kręcono w tym samym momencie, ale innymi kamerami. Było tak przy okazji "Nocy i dni" między innymi. Jednak wątpię czy film "Chłopi" wygląda pod tym względem lepiej od serialu. Ewidentnie zabrakło operatora z pomysłem, a wystarczy spojrzeć jak ładnie są nakręcone "Noce i dnie", "Lalka" z Jerzym Kamasem, nie wspominając już o "Faraonie".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones