PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=780186}

Castle Rock

7,3 19 597
ocen
7,3 10 1 19597
7,5 6
ocen krytyków
Castle Rock
powrót do forum serialu Castle Rock

Postanowiłem stworzyć osobny temat na wszystkie nawiązania (zarówno mniejsze i większe) do twórczości Kinga jakie uda nam się wyłapać ;) Mimo oznaczenia i napisania w tytule "SPOILERY", jeszcze raz dodam że występują tu spoilery z twórczości Kinga jak i z samego serialu, dlatego jeśli macie zaległe odcinki lub sami lubicie wyszukiwać takie smaczki, nie polecam dalszego czytania, jeśli jesteście ciekawi, lubicie takie ciekawostki i sami chcecie się podzielić swoimi spostrzeżeniami i tym co wyłapaliście, zachęcam :)

OPENING

- Opening zaczyna się otwartą książką, biorąc pod uwagę nazwy “Derry, Main Street" i "Canal” możemy wywnioskować że to "It".

- Dalej widzimy stronę spisu treści innej powieści. Z tytułów rozdziałów "The Two Dead Girls" "The Mouse on the Mike" i "Coffey's Hands", wynika że chodzi o "The Green Mile".

- Następne ujęcie, następna strona. "Rozdział 19" " “Jimmy ran back to Matt’s room.”. Ta strona pochodzi z "‘Salem’s Lot (Miasteczko Salem)"

- Gdy pojawia się "MELANIE LYNSKEY" widzimy tytuł " Dolores Claiborne". To kolejna powieść Kinga osadzona w Maine.

- Dalej mamy mapę Maine i tutaj, jest tego sporo, Są na niej fikcyjne miasta Kinga jak: Derry, Castle Rock i Little Tall Island. Widzimy też że ktoś dodał inne miejsca czerwonym długopisem (podobnie jak przez cały opening widzimy podkreślone wybrane rozdziały i słowa, w tym sporo religijnych). Po lewej stronie, pod miastem Bridgton, napisane jest słowo "Arrowhead". Jest to nawiązanie do projektu Arrowhead, ściśle tajnego obiektu rządowego, który pojawia się w powieści "Firestarter(Podpalaczka)" i w opowiadaniu "The Mist." Widzimy również słowa "“crash site” w pobliżu miasta Haven, odniesienie do "The Tommyknockers(Stukostrachy)" i "“Storm of the Century(Sztorm Stulecia)”.

- Gdy pojawia się nazwisko kolejnej osoby z obsady "BILL SKARSGARD" wyświetla się tekst który jest trudny do zobaczenia i momentalnie znika ale bazując na takich słowach jak "Jack" lub "Momma", tekst najprawdopodobniej pochodzi z "The Shining"

- "JANE LEVY" i kolejny tekst, tym razem odwrócony do góry nogami "Misery's Return". Jest to nazwa fikcyjnej powieści, którą główny bohater pisze w "Misery".

- "SISSY SPACEK" i przez chwilę wyświetlający się tytuł "CUJO" i krótkie zdanie pochodzące z tej książki.

- Następny błysk przedstawia plany więzienia Shawshank. Po lewej stronie planu widzimy słowa "“All work and no play make Jack a dull boy.”" co jest oczywiście nawiązaniem do "The Shining", lecz - ciekawe - te słowa pisane na maszynie pojawiają się tylko w filmie Stanleya Kubricka.

- Dalej widzimy rozdartą kartkę z numerem "217", jest to numer nawiedzonego pokoju z tej samej powieści, ale tylko z niej, w filmie zmieniono go na "237".

- Kolejny napis "“they float, Georgie,”" - "It"

- Kolejne ujęcie, kolejne odniesienie do "The Shining". Po Lewej stronie widzimy słowa "MURDER" i "REDRUM", które pojawiają się zarówno w powieści jak i filmie. Po prawej widać liczby "237" i "217". Oba nawiedzone numery pokoi.

Odcinek 1 - Severance

- Shawshank nikomu raczej przedstawiać nie trzeba, jedno z najpopularniejszych lokacji w Castle Rock - więzienie z krótkiego opowiadania Kinga "Rita Hayworth and the Shawshank Redemption" (i kilku innych) ze zbioru "Different Seasons" w polsce pod nazwą "Skazani na Shawshank" w zbiorze "Cztery Pory Roku".
Strażnik mówi również o dziurze od kuli w ścianie gabinetu naczelnika. Dziura jest tam od kiedy naczelnik Shawshank zastrzelił się w "The Shawshank Redemption".

- Przed swoim samobójstwem Dale Lacy (Terry O'quinn) słucha opery "The Marriage of Figaro", tej samej którą w "Skazanych na Shawshank" z 1994 słucha Andy Dufresne (Tim Robbins)

- Alan Pangborn (Scott Glenn) jest postacią przeniesioną z twórczości Kinga (jedyną jak na razie), wystąpił w powieściach "The Dark Half (Mroczna Połowa)" i "Needful Things (Sprzedawca Śmierci)", w serialu słyszymy że jest emerytowanym szeryfem, którą funkcję pełnił w wymienionych wyżej powieściach.

- Kobieta "Leanne Chambers", którą Henry (Andre Holland), próbuje wydostaćz celi śmierci ma takie same nazwisko jak "Chris Chambers" z "The Body" i Jake Chambers z "The Dark Tower"

- W pewnym momencie "The Kid" (Bill Skarsgård) widzi mysz, która nie kończy najlepiej. Może to być nawiązanie do "Zielonej Mili" gdzie również pojawia się mysz w więzieniu, aczkolwiek ta w przeciwieństwie do tej z serialu żyje długo.

Odcinek 2 - Habeas Corpus

- "Nie chodzi o szczęście, lecz o plan. Nie mówię o Boskim. Pamiętacie Psa? Dusiciela? Pewnie że tak." w narracji tej Lacy wspomina "Cujo" i "The Dead Zone (Martwą Strefę)" Wspomina też o "znalezieniu ciała chłopca na torach kolejowych" co nawiązuje do "The Body", opowiadania Kinga, z tego samego zbioru co Skazani "Cztery Pory Roku".

- Gdy Henry (Andre Holland) odwiedza dom Lacy'ego, znajduje kilka wycinków z gazet, które opisują wydarzenia z "Cujo" "The Dead Zone" i "Needful Things".

- Jackie Torrance (Jane Levy) - postać zdecydowanie jedna z moich 3 faworytów jak na razie, częściowo z zamiłowania do samej Jane, ale tak jak w Castle Rock zawsze coś nienormalnego musi wisieć w powietrzu, tak jest i tu. Gdy zabierzemy "ie" z jej imienia, wyjdzie nam oczywiście Jack Torrance, główny bohater "The Shining (Lśnienia)", może to być co prawda jedynie zbieg okoliczności i takie małe mrugnięcie okiem, ale jeśli są tu nawiązania do wydarzeń opisanych w innych powieściach, to myślę że akcja Lśnienia też mogłaby mieć swoje miejsce tam a jeśli tak, to postać o bardzo podobnym (jedynie w żeńskiej formie że tak napiszę) imieniu i tym samym nazwisku wydaje mi się zbyt wielkim zbiegiem okoliczności. Jakieś pokrewieństwo? Być może, to też najbardziej obstawiam. Jackie jest tajemniczą postacią, wie wiele o historii Castle Rock a my o niej właściwie nic a znając Kinga to może się zdarzyć wszystko (chociaż mam nadzieję tylko że nie pójdą tu w jakąś reinkarnację).

- Henry wspomina o "“Nan’s Luncheonette” ". Knajpa ta jest wymieniona w powieści "It" i opowiadaniu "The Sun Dog" ze zbioru "Four Past Midnight(Czwarta po Północy)". "It" ma miejsce akcji w Derry, w Maine a "The Sun Dog" w "Castle Rock", więc najprawdopodobniej jest to sieć restauracji. Jackie mówi że już dawno została spalona.

- Bar w którym Henry rozmawia z Jackie i przekazuje notatkę strażnikowi więziennemu Dennisowi Zalewskiemu (Joel Fisher) pochodzi z "Needful Things"

- Alan na prośbę Ruth (Sissy Spacek) odgrzebuje pochowaną suczkę, którą ta bardzo lubiła i dokarmiała, mówi też że według Ruth "Truck" (jak brzmiało jej imię) znowu grzebie po śmietniku i chce się upewnić czy jest martwa. Alan otwiera "trumienkę" i robi zdjęcie jako dowód. Jest to najprawdopodobniej nawiązanie do "Pet Sematary" a sama Truck do kota Churcha.

Episode 3: Local Color

- Młoda Molly ma na ściane plakat z Ramones. Stephen King jest wielkim fanem Ramones.

- Sen (czy może raczej koszmar) Molly (Melanie Lynskey) o kościele, pełnym przeklętych, oskarżających parafian jest bardzo podobne do sceny z powieści Kinga " Cycle of the Werewolf".

- To tylko skojarzenie raczej, ale niepokojące dzieci w maskach mogą przypominać "Children of the Corn".

- Molly wspomina o budowie altanki w centrum miasta, w ramach projektu rewitalizacji miasta. Castle Rock naprawdę miało kiedyś altanę, która jednak eksplodowała pod koniec "Needful Things".


Na koniec powiem że oczywiście nie wyłapałem tego sam, z odcinków udało mi się większość tutaj opisanych wyłapać i opisać, a również przy kilku (4 lub 5) wspomogłem się paroma artykułami, które też częściowo pomogły mi trochę bardziej szczegółowo opisać też te wyłapane. Przy openingu już wyłapałem mniejszą połowę, gdyż trudno było mi to wszystko wyłapać i gdyby nie ten artykuł (https://nerdist.com/castle-rock-opening-credits-every-stephen-king-reference/) to bym poległ :)
Mimo to postanowiłem że dobrym i fajnym pomysłem będzie przetłumaczenie i zebranie tu wszystkiego i wspólne przyszłe dodawanie następnych nawiązań,

Oczywiście mogłem coś pominąć jeśli tak, zapraszam do udzielania się.

Rrouge

Masz świetne oko i pamięć, pozazdrościć :)

ocenił(a) serial na 10
Necto

Dziękuję :) chociaż jak napisałem, bez pomocy kilku artykułów w szczególności tego z openingiem gdzie wziąłem większość by się nie obeszło, bo sam nie dojrzałem wszystkiego ;D

Rrouge

Zapomniałeś wspomnieć o "Sklepiku z marzeniami", który pojawił się przez moment w pierwszym odcinku.

ocenił(a) serial na 6
rafalspuka

"Needful Things (Sprzedawca Śmierci)" to własnie sklepik z marzeniami :) Film z '93 został nazwany Sprzedawca Śmierci https://www.filmweb.pl/film/Sprzedawca+%C5%9Bmierci-1993-8048

Ghost_1

To wiem. Mówię o tym, że sam budynek pojawił się na moment w kadrze.

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

ODCINEK 4 - THE BOX

- Henry prowadząc śledztwo w sprawie własnego zaginięcia jako dziecko dochodzi do nazwiska "Vince Desjardins", który był notowany i mieszkał w pobliżu miejsca gdzie Henry zaginął. Vince był częścią gangu w opowiadaniu "The Body". Risa Desjardins była również nauczycielką WF Carrie w "Carrie", lecz nigdy nie było nic wspomniane czy ta dwójka może być spokrewniona, ale jest taka możliwość.

- Gdy Molly chce sprzedać dom Lacy'ego nowym nabywcom, mówi że w jej domu zmarł dusiciel, a ona mimo to śpi jak dziecko, jest to oczywiście kolejne nawiązanie do "The Dead Zone" i postaci Franka Dodda. Dzięki temu też zyskaliśmy ciekawą informację - Molly mieszka w domu Doddów.

- Kiedy Henry i Alan zmierzają do miejsca gdzie zostało przeniesione ciało Matthew Weavera, jest mowa o "Maple Street" co jest prawdopodobnie nawiązaniem do "Domu na Maple Street" ze zbioru "Marzenia i Koszmary".

- W celi w której znajduje się "The Kid" znajduje się parę graffiti w tym jedno wyróżniające się "THE REAPER IS WATCHING YOU" jest to nawiązanie do "The Reaper's Image(Wizerunek Kosiarza)", jedno z najwcześniejszych opowiadań Kinga, które najpierw pojawiło się w "Starling Mystery Stories" a później w zbiorze opowiadań "Szkieletowa Załoga" (razem z m.in. "The Mist".)

ocenił(a) serial na 6
Rrouge

Uwielbiam czytać Twoje nawiązania :) Po obejrzeniu każdego odcinka myślę - "dobra, wejdę na filmweba i sprawdzę jakie nawiązania znalazł Rrouge" :)

Rrouge

Może trochę naciągane

Majk_Majk_2

, ale kiedy Deaver wchodzi do domu Desjardinsa, w pomieszczeniu kuchni widać pianino, które spadło przez sufit. W "To" w Ostatnim Interludium jest wspomniana śmierć szefa policji Andrew Rademachera, przygniecionego przez tzw. fotel włóczęgów, który runął na niego przez uszkodzoną podłogę poddasza. Nastąpiło to po burzy w Derry.

ocenił(a) serial na 6
Rrouge

ODCINEK 3
Gdy mała Molly w nocy wchodzi do pokoju rodziców Henryego na ścianie wisi spory krzyż. Może być to nawiązanie do matki Carrie. Tak mi się skojarzyło :)

ocenił(a) serial na 10
Inna13

a faktycznie :D sam nie zwróciłem na to uwagi, gratulacje i dziękuję :) chociaż sam jednego w tych z 4 odcinka, nie wyłapałem mdopiero przeczytałem w innym artykule,dokładniej to z Domem na Mapple Street - gdzie w pierwszej chwili nie skojarzyłem nazwy, ale staram się dawać również te aby było w jednym miejscu i każdy mógł przeczytać.

ocenił(a) serial na 6
Rrouge

Dobry pomysł :) czekam na relacje po kolejnym odcinku!

Rrouge

w odcinku drugim gdy pastor odczytuje nazwiska więźniów poszukujących partnerów w modlitwie odzczytuje nazwisko Jeżyck- nawiązanie do postaci z "Sklepiku z marzeniami"

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

ODCINEK 5:

- Miasto "Castle View" jest wspomniane przez prezentera radiowego, jako jedno z miejsc dotkniętych tajemniczym pożarem. Lokacja jest znana z takich historii Kinga jak: A Good Marriage, Needful Things, The Body, Lisey's Story i The Girl Who Loved Tom Gordon.

- Prezenter który występuje w filmiku oglądanym przez "Dzieciaka", który ma mu pomóc w życiu poza Shawshank nazywa się Lou Hadley. Ostatnim Hadleyem jaki pracował w Shawshank był Byron Hadley - używający przemocy strażnik, który został aresztowany za zabicie kluczowego świadka w sprawie Andy Dufresne'a.

- Jeśli Henry nie będzie mógł się zająć "Dzieciakiem" ten ma zostać wysłany do Juniper Hill. Jest to ten sam azyl w którym przebywały postacie z "It i "Gerald's Game".

- Jackie i "Dzieciak" upalają się słuchając rockowej stacji 100.3, która jest prawdziwą radiostacją WKIT w Maine, założoną przez samego Stephena Kinga.

- Jackie Torrance (ponownie) - To chyba nikomu nie umknęło, jest to coś co mnie zachwyciło i podjarało najbardziej i tym samym potwierdziło moje przeczucia że nazwisko jest nie przypadkowe. Jackie mówi że miała wujka który był pisarzem i podczas pobytu w zimowym kurorcie oszalał i chciał zamordować swoją rodzinę siekierą, po czym dodaje że nie lubi o tym rozmawiać. Jest tu oczywiście mowa o Jacku Torrance z Lśnienia i tym samym dostajemy kolejną cenną informację że jest wujkiem Jackie.

Muszę tutaj dopisać że ten odcinek mnie zaskoczył w paru momentach. Z odcinka na odcinek coraz bardziej zakochuję się w tm serialu i coraz bardziej mnie wciągać a te easter eggi to wspaniała rzecz. Bólem jest czekanie co tydzień, ale każdy odcinek udowadnia że to oczekiwanie jest jak najbardziej warte.

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

Dodatkowo - jeszcze raz jest wspominany Dusiciel i Cujo

ocenił(a) serial na 7
Rrouge

Super jest ten serial, po 5 obejrzanych odcinkach nie mogę się doczekać co będzie dalej, naprawdę wciąga, jest klimatyczny i tajemniczy. Do tego te smaczki w każdym odcinku, fajnie, że tutaj wrzucasz te ciekawostki, bo nie wszytko idzie wyłapać samemu :)

ocenił(a) serial na 8
Rrouge

Jeśli dobrze pamiętam to 27 lat on siedział w tej klatce tak jak Pennywise się pojawia co 27 lat

Marcin33321

Jeszcze okaże się ,że to Pennywise

MaR83

:-)

ocenił(a) serial na 9
MaR83

Bill Skarsgård zagrał Pennywise w filmie 'To' z 2017 :)

trenth

No właśnie............:-)

Rrouge

Może troszkę nie na temat, ale wybuchająca trumna to będzie gruba scena :))))

Rrouge

Jeśli chodzi o nawiązanie do Lśnienia w 5 odcinku to śmieszne jest to, że siekera pojawia sie w filmie bo w książce jest młotek :P

ocenił(a) serial na 10
alex_36_la

To prawda choć w samym openingu pojawia się również nawiązanie do Lśnienia które występuje tylko w filmie jak i takie które występuje tylko w książce (są wyżej) i oba numery nawiedzonych pokoi (zarówno ten z filmu jak i książki) dlatego mam wrażenie że po prostu biorą nawiązania i z książek i z filmów i w jakiś sposób mieszają ;D

Rrouge

Troche to zabawne zważywszy na to, że King zbytnio nie lubi adaptacji Lśnienia Kubricka :D

ocenił(a) serial na 10
alex_36_la

Faktycznie to dziwne :D

Rrouge

Piąty odcinek - urodziny Gordiego! IT! Tam gdzie Kid siedział i rodzinka nagle zrobiła aferę. Młodszy brat, starszy brat. Mi się od razu skojarzyło.

Danielski64

Poprawka - The Body :)

Rrouge

W piątym odcinku jest też nawiązanie do Smętarza dla zwierząt.
W szpitalu Ruth mówi "To ten cholerny pies. Nic tu nie pozostaje martwe."

Rrouge

I sama Jackie w ostatnim odc po napisach zaczyna pisać powieść.Jak jej wójek

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

A propo drugiego odcinka - pada tam takie zdanie: to nie moja wina, to wina tego miejsca - podobne sformułowanie pada w Lśnieniu kiedy Jack zaczyna świrować

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

A propo trzeciego odcinka - oskarżający się ludzie w kościele - motyw podobny był w mgle (serial)


Wybaczcie, że tak tworze posty do postów, ale na bieżąco oglądam i nie mogę się powstrzymać! Serial - ŚWIETNY!
Czekam na nawiązania do Karmazynowego Króla!

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

4 odcinek:
Molly jako damska wersja Coffeya? Zielona mila wklejona w bardzo subtelny sposób, ale za to bardzo dająca do myślenia! Fajne porównanie do piosenki, która akurat leci w głowie

ocenił(a) serial na 9
Magda_Rozwod

Zdecydowanie tak. Imo to ona przyjęła na siebie zimno, gdy główny bohater zaginął w dzieciństwie.

ocenił(a) serial na 10
trenth

I dlatego nie bylo odmrozen!

ocenił(a) serial na 8
Magda_Rozwod

mnie się ta ich moc kojarzy z posiadaniem Lśnienia

ocenił(a) serial na 6
Mysz44

Mnie tak samo.

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

Odcinek 5: nawiązania religijne kojarzą mi się z wieloma postaciami od Kinga, ale z jedną szczególnie - babeczka z Mgły, która w supermarkecie w końcu założyła mini sektę. Myślę, że tutaj to aż tak się nie rozwinie, ale nie wiem czemu jakoś oba wątki mi się połączyły w całość

ocenił(a) serial na 5
Rrouge

To nie mysz zginęła, lecz szczur. Sissy Spacek zagrała kiedyś tytułową Carrie...

ocenił(a) serial na 10
per333

Tak ale nie uznałem to kto kogo grał we wcześniejszych kingowych ekranizacjach za nawiązanie ;D

ocenił(a) serial na 5
Rrouge

W innych Twoich wpisach widzę coś innego ;)

ocenił(a) serial na 10
per333

W którym? :o sprawdziłem od góry i w żadnym nie wspomniałem o tym w czym kto grał, oprócz poniższego z odcinka 6 który komentarz napisałem już po tym jak napisałeś swoją wypowiedź i podkreśliłem że to nie nawiązanie.

ocenił(a) serial na 5
Rrouge

No właśnie o ten poniżej mi chodziło. Poza tym to jednak jakieś nawiązanie. W kingoskaliach by się to znalazło na pewno ;)

ocenił(a) serial na 10
per333

W sumie się zgodzę :D po prostu nie uznałem początkowo za nawiązanie to czy Bill grał kiedyś Pennywise'a skoro tu nim nie jest czy ze właśnie Sissy grała Carrie jako że grają tu inne postacie, bardziej mi to pasowało na ciekawostki , ale faktycznie pasują na wymienienie.

Rrouge

A Molly która zagrała w czerwonej róży.Drugi sezon -Tim Robins z Skazani na.....ale to już wiecie

ocenił(a) serial na 10
Rrouge

ODCINEK 6

- Szpital psychiatryczny Juniper Hill został wspomniany w poprzednim odcinku. W tym możemy go już zobaczyć. W nim skończył min. Henry Bowers któremu przypisano morderstwa dzieci, za które odpowiadał Pennywise

- Odin i Willie podróżujący swoim kamperem mogą być nawiązaniem do sequela "Lśnienia" - "Doktor Sen" gdzie grupa "wampirów psychicznych", wędrują po wsiach, żywiąc się psychiczną esencją posiadaną przez ludzi, którzy mają lśnienie.

- Wrony które krążą nad szpitalem, po czym jeden z ptaków zabija się w obecności "Dzieciaka", może być nawiązaniem do morderczych wróbli w "Mrocznej Połowie" Stephena Kinga, gdzie ptaki są przedstawione jako zwiastuny śmierci. Choć tutaj mamy wrony a tam wróble to ludzie którzy oddziałują dziwnie na ptaki to częsty przypadek w Castle Rock

- Nie jest to nawiązanie ale Chosen Jacobs który wciela się w Wendella - syna Henry'ego, zagrał postać Mike'a Hanlona (członka kubu frajerów) w "It" z 2017. Jest to więc drugi obok Billa Skarsgarda aktor z tej ekranizacji w serialu.

Rrouge

to też może nie nawiązanie, ale bardziej ciekawostka, aktorka z serialu "Mgła" Frances Conroy gra w Castle Rock niewidomą żonę dyrektora więzienia, który na samym początku popełnił samobójstwo Dale Lacy.

izalek16

Z pewnością to nawiązanie, gdyż obie są niewidome i zagrała je ta sama aktorka

izalek16

Molly zagrała w Czerwonej róży

Rrouge

Odcinek 7: Ruth wspomina o centrum handlowym w Chester's Mill. W tym miasteczku rozgrywa się akcja Under the Dome (Pod kopułą)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones