PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=430668}

Breaking Bad

8,8 295 894
oceny
8,8 10 1 295894
8,8 34
oceny krytyków
Breaking Bad
powrót do forum serialu Breaking Bad

Jako, że pogoda dziś nie dopisuje i siedzę znudzony w domu, postanowiłem przetłumaczyć wam kilka ciekawostek z ostatniego odcinka Breaking Bad. Wszystkie poniższe ciekawostki pochodzą z Breaking Bad Wikia.

-Tytuł odcinka "Felina" jest odniesieniem do utworu "El Paso" od Marty'ego Robbinsa. Piosenka opowiada o bezimiennym kowboju zakochanym w kobiecie o imieniu Felina, który zostaje postrzelony i umiera w jej ramionach.
# "Felina" jest również anagramem od słowa "finale" (finał)
# Słowo "Felina" rozebrane na pierwiastki chemiczne Fe Li oraz Na prezentuje kolejno:
żelazo, lit i sód. Wszystkie te pierwiastki są podstawowymi składnikami krwi,
metamfetaminy oraz łez. Na końcu odcinka wystąpiły wszystkie powyższe
substancje.

-Podczas przyjazdu do kryjówki nazistów Walter miał na sobie te same rzeczy, które nosił w pilotażowym odcinku. Pastelowa kurtka, zielony shirt, biała podkoszulka i beżowe spodnie.

-Morderstwo Todda było jednocześnie podobieństwem i przeciwieństwem morderstwa Krazy 8. Podobieństwo wystąpiło w samym procesie duszenia, przeciwieństwo zaś polegało na tym, że Krazy 8 umarł zostając uduszonym blokadą rowerową, która go więziła, a Todd został zabity łańcuchem, który więził Jessego.

-Todd, Walter i Lydia kolejno byli czternastą, piętnastą oraz szesnastą z głównych postaci, które umarły w serialu.

-Śmierć Jacka była łudząco podobna do śmierci Hanka z odcinka Ozymandias. Oboje zostali postrzeleni w głowę w środku swojej wypowiedzi.

-Lydia jest jedyną postacią, na której Walter sukcesywnie użył rycyny. Wcześniej próbował otruć nią Tuco, w czym przeszkodził mu Hector, a jeszcze później Jesse miał otruć Gustavo, czego nigdy nie zrobił.

-Śmierć Lydii była podobna do śmierci Emilio z pilotażowego odcinka. Oboje zostali otruci przez Waltera (pomijając fakt, że Walter otruł Emilio w akcie samoobrony).

-Na końcu odcinka Walter znajduje w laboratorium taką samą maskę, jakiej używał w pierwszych odcinkach przy produkcji metamfetaminy w swoim RV.

-Walter powiedział, że Schwartzowie mają widok z okna na Sangre de Cristo Mountains. Sangre de Cristo oznacza "Blood of Christ" (krew Chrystusa). Na końcu odcinka, po upadku, Walter miał rozłożone ręce, co przypominało pozycję do ukrzyżowania.

-Podczas ostatniego spotkania Skyler z Walterem, odbicie Skyler w mikrofalówce było dziełem przypadku. Potwierdził to Vince Gilligan.
# Podczas nagrywania tej sceny kamerzysta zaczął płakać, przez co musiał na chwilę
odsunąć oko od kamery.

-Tekst piosenki "El Paso": "A deep burning pain in my side" odzwierciedla to, co stało się z Walterem na koniec odcinka.

-Tekst piosenki "Baby Blue" puszczonej w finałowej scenie: "The special love I had for you, my Baby Blue" może oznaczać miłość i szacunek jakimi Walter darzył swój własny, niebieski produkt.

-Z odcinka została wycięta jedna scena. Po rozmowie w budce telefonicznej jako dziennikarz, Walter spotkał jednego ze swoich byłych uczniów, któremu zapłacił za to, by ten go nie wydał. Przy okazji spytał go: "What kind of teacher was I?" (jakim byłem nauczycielem?), na co uczeń odpowiedział: "You were good" (byłeś dobry), po czym wspominał czasy kiedy Walter psikał różnymi chemikaliami na płomienie zmieniając ich kolor (odcinek pilotażowy).

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego, o czym wcześniej nie wiedzieliście. Sam dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, jak kamerzysta płaczący podczas nagrywania ostatniej sceny Skyler i Waltera, czy spotkanie Walta ze swoim byłym uczniem.

ocenił(a) serial na 10
Hajzenberg

Dzięki stary dowiedziałem się bardzo ciekawych rzeczy których akurat szukałem PS Też się rozpłakałem przy scenie Walta i Skyler a na końcówxe dopiero ryczałem jak bóbr :(

ocenił(a) serial na 10
Hajzenberg

Vince solidnie się napracował by taką symbolikę wpleść w swoje dzieło ;)

ocenił(a) serial na 10
Hajzenberg

Dzięki! To z pierwiastkami w tytule ostatniego odcinka jest genialne! Uwielbiam takie przekminki.

ocenił(a) serial na 10
renatazmc

Nie ma za co :) Ciężko uwierzyć, że tłumaczyłem to trzy lata temu, znalazłem nawet jeden błąd.
W ciekawostce o "podobieństwie" w zabójstwie Krazy 8 i Todda napisałem w sumie głupotę. Tak naprawdę chodziło o to, że Krazy 8 został zabity przez Waltera, co przypieczętowało jego współpracę z Jessem, a Todd został zabity przez Jessego, co zakończyło ich współpracę, przy czym oboje polegli w podobnym sposób :)

ocenił(a) serial na 9
Hajzenberg

Sorry, ale aż podniosłeś mi ciśnienie. Nie wiem skąd wziąłeś tą informację, że żelazo, sód i lit stanowią składniki metamfetaminy. Szkoda, że przez 5 sezonów nie zadałeś sobie trudu wpisania w wikipedii hasła "metamfetamina"- składa się ona tylko z 3 pierwiastków chemicznych: węgla C, wodoru H i azotu N. Proszę Cię, pewnie już nie możesz edytować postu, ale nie rozpowszechniaj kłamliwych i potwornie niepoprawnych informacji.

ocenił(a) serial na 10
wwojtus2304

Faktycznie mogłem to trochę źle przetłumaczyć, chodzi tutaj o to, że krew, łzy i metamfetamina zawierają po jednym z wymienionych pierwiastków. Specjalnie poszukałem trochę w internecie i widzę, że metamfetamina zawiera lit, przynajmniej któraś z jej wariacji, bo na produkcję jest masa sposobów.

ocenił(a) serial na 9
Hajzenberg

To nie do końca tak. Mógłbyś powiedzieć, że płot zawiera w sobie młotek, bo został on użyty w trakcie przybijania sztachet. Są metody syntezy metamfetaminy przy użyciu redukcji Bircha, gdzie jako młotka używasz litu w amoniaku (Walt jej nie używał), ale nie można powiedzieć, że metamfetamina zawiera lit, bo to po prostu nieprawda. Tak jak pisałem wyżej, metamfetamina nie zawiera litu. Może trochę przesadziłem z reakcją, ale dalej podtrzymuję twierdzenie, że meta nie zawiera litu.

ocenił(a) serial na 10
wwojtus2304

W takim razie zwracam honor, postu juz nie wyedytuję ale i tak pewnie większość osób przeczyta twój komentarz pod wpisem :)

ocenił(a) serial na 10
Hajzenberg


-Podczas ostatniego spotkania Skyler z Walterem, odbicie Skyler w mikrofalówce było dziełem przypadku. Potwierdził to Vince Gilligan.
# Podczas nagrywania tej sceny kamerzysta zaczął płakać, przez co musiał na chwilę
odsunąć oko od kamery.

płaczę

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones