Wojciech Kilar

8,6
6 074 oceny muzyki
powrót do forum osoby Wojciech Kilar

Byłem dzisiaj w Katowickiej Archikatedrze na mszy połączonej z koncertem muzyków Filharmonii Śląskiej - to wszystko z okazji 80-tych urodzin Wojciecha Kilara . Chór i orkiestra zaprezentowali jego utwory sakralne. Rewelacja, zwłaszcza popisy solistów. Szkoda, ze nie wiedziałem że sam Kilar się pojawi, kupiłbym sobie jakiś OST i poprosił o autograf.

krzychun

Dziś na dwójce o 23:25 koncert z okazji 80. urodzin wielkiego kompozytora, który odbył się 25 maja 2012 w ramach 5. Festiwalu Muzyki Filmowej. Będą hiciory z filmów Polańskiego, Wajdy, Coppoli, Campion, Zanussiego...

PS 8 to za mało dla Kilara, zmień na 9 :)

La_Pier

Dzięki za info, nie oglądam TV więc mógłbym przegapić;)

Ocenę chętnie zmienię, czemu nie;)

krzychun

Oglądałeś / nagrywałeś?

Mnie nieco ten koncert rozczarował. Np. grają muzykę z "Portretu damy", ale na ekranie nie widać fragmentów z filmu... Poza tym dziwny dobór utworów. Wspomniany "Portret damy", dlaczego wykonywany był utwór "The Portrait of a Lady", a nie główny i zresztą prześliczny temat filmu - "Prologue: My Life Before Me"? Czyżby ktoś sądził, że skoro jedna z kompozycji jest zatytułowana "The Portrait of a Lady", to automatycznie musi to być najważniejszy motyw? Otóż nie, wcale nie musi. I w tym przypadku nie jest to główny temat filmu.

Dlaczego nie było tematu przewodniego z "Dziewiątych wrót"? Wielka strata. "Pianista" został oczywiście potraktowany klasycznie: orkiestra zagrała motyw przeprowadzki Żydów do getta, a nie bardzo dramatyczny motyw główny, który zresztą chyba do tej pory nigdzie nie został wydany na płycie, co uważam za wielki skandal.

Na szczęście wynagrodzili mi wszystko końcową suitą z "Drakuli" - "Love Remembered", "Mina / Dracula", "The Storm", doskonały wybór :) W sumie, warto było obejrzeć i posłuchać. Ciekawe anegdoty też były ;) Coppola chce w "Drakuli" mieć taką muzykę jak w "Ziemi obiecanej" i koniec ;) No i dostał niezapomnianą muzykę.

La_Pier

Ah i jeszcze jedno: Zanussi jak zwykle był bezwzględny i powiedział bez owijania w bawełnę co sądzi na temat Hollywood :)

La_Pier

No to muszę to dorwać;)

La_Pier

Niestety, nie było mnie w domu. Na ten festiwal zresztą sam wybieram się od 3 lat a zawsze coś innego wyskakuję.

Jednak na żywo to całkiem inna sprawa. Byłem kiedyś na koncercie Miśkiewicz plays Komeda - i były motywy z filmów Polańskiego, w tym Dziecko Rosemary. Super.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones