Ryszard Kotys

Ryszard Czesław Kotas

7,6
16 751 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Ryszard Kotys

- tak brzmi prawdziwe nazwisko tego aktora. Zmienił sobie na Kotys, bo zapewne poprzednie kojarzyło mu się z kut... I to nie jest żadna ściema, aczkolwiek fakt ten dosyć sprytnie jest zatuszowany, bowiem w necie trudno to potwierdzić, oprócz kilku notek na forach. Ja jednak jestem tego pewien ze źródeł osobistych.

huo_sanchez

i co z tego? I tak jest najlepszym paździochem jakiego widziałem ;)

blablacz515

jest jedynym Pazdziochem plci męskiej więc zbyt wielu rywali nie ma...

tomasz_user

To są jeszcze Paździochy płci żeńskiej ? 0_o

huo_sanchez

a jego żona ? ;)

tomasz_user

Jego żona to Paździochowa, to różnica ;]
A poza tym Halinka Kiepska mówiła że to stara szczota wysuszona na szkielet :))

huo_sanchez

Helena Paździoch brzmi poprawnie. Zresztą mi chodziło o członków rodziny paźdzochów bez względu na płeć.

tomasz_user

No żartowałem przecież, ale jakby nie było Paździochowa tez jest poprawnie, po mężu. Kiedyś był taki odcinek że Pażdzioch nazywał ją Meisnerowa, że niby tak sie z domu nazywała jego żona...

huo_sanchez

faktycznie to jej nazwisko rodowe.

huo_sanchez

Szczerze to nie jest poprawnie!W języku polskim odmieniamy "płciowo" tylko nazwiska kończące się na "ski","cki" a więc Halina Kiepska ale nie Helena Paździochowa.Stwarza to pewien paradoks ,bo Pięta to mężczyzna czy kobieta?Bez imienia nie do identyfikacji.Piętowa to kolokwializm niedouczonych.

Resfilm

Nie kolokwializm niedouczonych, a raczej pozostałość po dawnej odmianie nazwisk wľaśnie w zależności od pokrewieństwa wobec "ojca rodziny". W dawnej polszczyźnie "Paździochowa" jako żona Paździocha i "Meissnerówna" jako córka Meissnera były jak najbardziej poprawne :) tworzono nawet takie konstrukcje od imion, jak Hrabina Karolowa w "Lalce".

Sir15

Dokładnie!Pozostałość, stąd ta wychwalana pod niebiosy "Śledzikówna", a nie Śledzik,Sendlerowa, a nie Sendler.Ta pierwsza chociaż została zamordowana jako młoda dziewczyna i panna.Natomiast tancerka "Mazurówna",która jest/była?/ starą babą,w dodatku kilkukrotnie zamężna,to już zakrawa na kpinę.No tak. "Czubówna",to brzmi szlachetniej niż "Czuba" albo "Czub".Tu też zalatuje trochę idiotyzmami w rodzaju:"naczelnikowa"/żona naczelnika/,"doktorowa"/żona doktora,albo o zgrozo lekarza!/.Wiele jest takich "kwiatków",jak w tym dowcipie:Mamo!Wujek z ciocią już idą!Nie mówi się,wujek z ciocią, tylko "wujowstwo".Mamo!Teraz "dziadostwo" idzie!A te wszystkie "Staszkowie",czy "Romkowie"?Ludzie!Co was w tych szkołach uczą?Religii?Bo,że "ksionszkuf" nie czytacie,to nie jest tajemnicą "poliszynszyla".

tomasz_user

Z domu Meissner!

huo_sanchez

To prawda. W napisach "Pokolenia" wymieniony jest jako Ryszard Kotas.

jestemql

Hahah, to jest jednak na to dowód oficjalny :))
Brawo jestemqi

użytkownik usunięty
huo_sanchez

Zdecydowanie są na to dowody. Wystarczy zajrzeć do "Encyklopedii Kina" (Kraków, 2003, Biały Kruk) pod redakcją T. Lubelskiego, na notatkę jemu poświęconą.

Swoją drogą w powtarzanym właśnie teleturnieju "Awantura o kasę" w jednym z odcinków pytano o nazwisko odtwórcy roli Mariana Janusza P. i pan odpowiedział Ryszard Kotas. Wtedy rozległ się śmiech na widowni i Ibisz również zareagował uśmiechem. Błyskawicznie poprawił się i powiedział: Kotys. Wyglądało to jakby się przejęzyczył i nie był świadomy tego o czym my wiemy na pewno.

huo_sanchez

A mógł zwyczajnie zmienić na Kotas bez ES...

huo_sanchez

Najprościej potwierdzić ten fakt na stronie PWST w Krakowie. Tam w zakładce absolwenci, w roczniku 1952/53 figuruje właśnie Rysiu Kotas. Grono kolegów i koleżanek na roku miał zacne, bo studiował m.in. ze Zbyszkiem Cybulskim, Bogusiem Kobielą i Kaliną Jędrusik. Ma zapewne cudowne wspomnienia z okresu studiów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones