Roman Wilhelmi

8,6
17 639 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Roman Wilhelmi

ale moim zdaniem najlepszy aktor w historii polskiego kina

wlodi3

Nie za ostro.Bo jaka była jego najlepsza rola? Nikodema Dyzmy,Anioła w Alternatywach czy może w Zaklętych rewirach? Zawsze gral idealnie i brakuje go w polskim kinie bardzo.Pozdrawiam

Frank_Zeiler

fakt wybitny aktor ale przed nim, dla mnie oczywiście, Janek z 4 pancernych ;)) Gajos jest nr 1

Frank_Zeiler

Tadeusz Łomnicki wydaje mi się lepszy. WIlhelmi byl genialny ale to Łomnicki jest tym najlepszym.

wlodi3

Popieram jak najbardziej Wilhelmi najlepszy!!!

Mikael

Tak, a obok Brando najlepszy aktor w historii kina. Niedawno powtórzyłem Alternatywy 4 i Nikodema Dyzmę, a potem obejrzałem Zaklęte rewiry. O ile w dwóch pierwszych zagrał podobnie, to w Rewirach zupełnie inaczej. Nawet nie wiedziałem, że tak można.

Uzi

Zobacz sobie jeszcze "Ćmę", tam też zagrał całkiem inaczej niż w Alternatywach czy Zaklętych reiwrach.
Ostatnio gdzieś wyczytałem, że Wilhelmi i Brando zaczynali od tej samej roli: Stanleya Kowalskiego w Tramwaju zwanym pożąaniem, obaj rzecz jasna w teatrze, Brando potem jeszcze w kinie zagrał tę rolę.

wlodi3

rzeczywiście absolutne czołówka w historii polskiego kina :)

wlodi3

Tylko troszeczkę za ostro. Jeden z najlepszych, btw popatrzcie jak młodo w stosunku do wieku wyglądał...

Jazzwhisky

Zgadzam sie, jeden z najlepszych polskich aktorów...

wlodi3

I ja się dołączam. Czołówka najlepszych aktorów w historii polskiego kina. Genialny! świetny nawet w kiepskich rolach.

Jakusia

Troche pokręciłaś, bo nie można być dobrym w słabej roli. Chodziło ci pewnie o to ze dobrze gra w kiepskich filmach (nie rolach):)

wlodi3

Mistrz Wilhelmi...Świetny aktor, zarówno komediowy jak i dramatyczny. Wielka szkoda że niema go wsród nas...

wlodi3

wieczna chwala wilhelmiemu za dyzme i aniola! dzisiejsi polscy "aktorzy" powinni go po pietach calowac i sie od niego uczyc

wlodi3

"Czterech pancernych", "Nikodem Dyzma" "Alternatywy" i... "Prywatne śledztwo" - ta jego rola mi się bardzo podobała.

użytkownik usunięty
mmoo

Genialny Romuś , osobiście razem z Maklakiewczem mój ulubiony aktor.
Świetne role w Dyźmie, Alternatywach, Zaklętch rewirach , Wojnie światów - następnym stuleciu , w Ćmie i Mniejszym niebie.
Wilhelmi był aktorem wszechstronnym , gdzie go poproszono tam zagrał niestety przez tą życzliwość zdarzyły się porażki min. w : ,,Widziadle,, , ,,Klątwie doliny węży,, czy w ,,Zapach psiej sierści ,, dlatego zawsze bedzie to mój drugi ulubiony aktor.
9/10

wlodi3

Bez wątpienia obok Tadeusza Łomnickiego, Gustawa Holoubka i Zbigniewa Cybulskiego największy Polski aktor. Szkoda, że tak wcześno odszedł.

użytkownik usunięty
Santino

Sprostowanie do mojego [jak mogłem byc tak głupi] oczywiście 10/10.

wlodi3

Zdecydowanie najlepszy aktor w historii polskiego kina.

orli4

Absolutny mistrz. Wszystkie filmy z jego udziałem ogląda się z wielką przyjemnością.

wlodi3

zawsze będzie go brakować; zawsze
<za krótki>

wlodi3

Razem ze Zbyszkiem Cybulskim. Nikt tak dobrze nie potrafił zagrać zwyczajnych chamów i prostaków jak on. Jego rola w "Karierze Nikodema Dyzmy" to arcydzieło.

wlodi3

Wilhelmi robił ze swoją twarzą cuda. Ja tam się zgadzam z tym, co mówisz.

stasiulubczyk

10 :D

Komentarza nie potrzeba

xallax

dyszka i ode mnie.pomyzlec ile jeszcze mogl zagrac takich rol jak prezesa Państwowego Banku Zbożowego czyli Nokodema Dyzmy.

wlodi3

za ostro ???? czlowieku,to jest nie tylko najlepszy aktor polskiego aktorstwa,ale najlepszy aktor jakikolwiek chodzil po Ziemii !!! poprostu best of the best!!! panie Romanie-spoczywaj w pokoju !! Nigdy nie bedzie lepszego aktora jak pan !!

wlodi3

Za ostro to by było, jak byś krytykował(a). Jeżeli piszesz, że to "najlepszy aktor" to nie pozostaje mi nic innego jak się zgodzić. Słowo "najlepszy" na pewno nie jest za ostre. ;)

Oczywiście, że to legenda polskiego kina! I tak jak już ktoś napisał wcześniej. Dzisiejsze niektóre aktorzyny, powinny brać z Niego przykład. Mogłabym wymieniać długo filmy i seriale w których zagrał wyśmienicie.

Szkoda tylko, że odszedł z tego świata...

Stella182

najlepszy aktor, popieram

avoocadoo

Dla mnie największym problemem u Wilhelmiego były słabe filmy w których grał. Seriale - Alternatywy, Dyzma - klasyk. Ale filmy, w których grał role pierwszoplanowe - widziałem kilka - Prywatne śledztwo, Klątwa doliny węży , Jesienią o szczęściu, Widziadło, Odwet, Okolice spokojnego morza , Wojna światów - Następne stulecie, Zapach psiej sierści , Ćma, Mniejsze niebo ... Powiem tak, tylko kilka słabych, ale reszta jednak niestety przeciętna... Może to znak pogarszającej się już wtedy kondycji polskiego kina?
Taki Jacek Fedorowicz na przykład, bardziej satyryk, ale załapał się np. do Do widzenia do jutra, Polowanie na muchy i u Barei także - Nie ma róży..., czyli filmowo (nie mówimy o serialach) ma lepsze dossier - a przecież ma dużo skromniejszą filmografię, no i na pewno nie jest tak dobrym aktorem jakim był Wilhelmi.

Przypalowiec

Zgadza się, w malej liczbie filmow zagral, z czego duza ilosc to byly role poza pierwszym planem, a jak juz gral pierwszoplanowa postac to nierzadko film byl sredni. dziwie sie, ze tak slabe scenariusze dostawal czemu w ogole u Zanussiego nie zagral szkoda... A nie wiesz czasem jak duzą role mial u wajdy w filmie "bez znieczulenia"?

wlodi3

...wcale nie za ostro, znakomita szkoła jak Gajos, Fronczewski...

jerryk86

Wspaniały aktor. I faktycznie trudno wskazać jedną najlepszą rolę, bo jak sam mówił aktorstwo to było jego życie i pochłaniało go w pełni. Po prostu grał kapitalnie. Dla mnie piękna rola w "Zaklętych rewirach" nie wiem czy najlepsza, ale najbardziej tkwi mi w pamięci.

wlodi3

Mistrz bez dwóch zdań .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones