Radiohead

8,3
13 ocen muzyki
powrót do forum osoby Radiohead

Prosta recepta na płytę - pomiałczeć do mikrofonu i rozmyć dźwięki na modłę ambientowych dyletantów. Nota bliska ideału gwarantowana we wszystkich anglojęzycznych gazetkach.

Motorcycle_Boy

Każda muzyka jest inna. Radiohead też. A to, że Thom ma dość oryginalną barwę głosu to nie oznacza, że trzeba od razu nazywać to miauczeniem. Moim zdaniem Radiogłowi zasługują na uznanie bo zrobili dużo w muzyce alternatywnej i nie tylko, a do tego się nie zepsuli jak większość innych znanych zespołów. Nadal są skromni i skryci i bardzo w nich cenię te cechy.

Raein

OK, pełna zgoda. Tylko wystawianie każdej z ich płyt ocen bliskich ideału to jednak lekkie nieporozumienie. Sam lubię sobie czasem posłuchać KID A albo OK Computer ale nie przesadzajmy z tymi zachwytami, bo wokół tego średnio dobrego zespołu zrobiło się jakieś kosmiczne hype w kręgach krytyków muzycznych.

użytkownik usunięty
Motorcycle_Boy

Ambientowch "dyletantów"?

No, czegóż to nie rozumiesz?
Ja jestem na przykład ambientowym ekspertem i te tanie chwyty Radiohead słyszałem wielokrotnie przedtem.
Obczaj sobie Unforgettable Fire i zobaczysz co zrobili U2 do spóły z prekursorem ambientu Brianem Eno. To jest dopiero dzieło.

Posłuchaj tego. Jaka koncentracja mocy. Zero ściemy,udawania i jakichś pokrętnych melodii przerastających swoja formą treść:
http://www.youtube.com/watch?v=UwedJDsJXd0
http://www.youtube.com/watch?v=HgBtoiNxPyE
http://www.youtube.com/watch?v=tYxQpxD3oQk

użytkownik usunięty
Motorcycle_Boy

"Ja jestem na przykład ambientowym ekspertem"

Przestałem czytać.

No to OK. Na złość mi nie zrobiłeś :)

Motorcycle_Boy

OK ekspercie. W takim razie może porozmawiamy o muzyce? Skończyłem Akademię Muzyczną na wydziale jazzu, więc coś tam o muzyce wiem. Potrafię w każdym razie odróżnić wysublimowaną kompozycję od kiepskiej. Wątpię natomiast, żebyś ty o muzyce wiedział cokolwiek. Być może jesteś osłuchany, ale chyba nie masz bladego pojęcia o teorii muzyki. Z pewnością nigdy nie kształciłeś również swojego słuch co oznacza, że kompozycje oceniasz bardzo powierzchownie i nie potrafisz ocenić co się w ich tak na prawdę dzieje. Jeżeli się mylę możemy rozebrać jakiś utwór Radiohead na części pierwsze i wytłumaczysz mi o co ci chodzi. Uważam, że muzyka zespołu Radiohead jest wspaniała. Niejednokrotnie używają prostych środków, a ich kompozycje nie są tak wyrafinowane jak często ma to miejsce w utworach wybitnych jazzmanów- to prawda. Pomimo tego tworzą bardzo oryginalne kompozycje, które cechują świetne melodie, niepowtarzalny klimat i aranżacje, niestandardowe podejście do komponowania. Używają także pięknych, niezwykle wysmakowanych barw stworzonych lub modyfikowanych elektronicznie. W swoich kompozycjach łączą wiele gatunków, co wcale nie jest takie proste- im przychodzi to bardzo naturalnie. Moim zdaniem dokonali pewnego przełomu w muzyce rozrywkowej i nawet jeżeli taki klimat nie do końca komuś pasuje, to powinno się ich docenić.

harry_houdini

"OK ekspercie. W takim razie może porozmawiamy o muzyce?"

Możemy, jak najbardziej.

"Potrafię w każdym razie odróżnić wysublimowaną kompozycję od kiepskiej."

Dlaczego twierdzisz, ze tylko wysublimowane kompozycje mogą być dobre?

"Być może jesteś osłuchany, ale chyba nie masz bladego pojęcia o teorii muzyki"

Nie muszę być chemikiem aby stwierdzić czy tort czekoladowy który właśnie zjadłem jest smaczny. Wystarczy trochę praktyki w smakowaniu. Zresztą większość znakomitych muzyków nie posiada dyplomu ani gruntownego przygotowania teoretycznego z zakresu kompozycji muzycznej. To jedna sprawa, a druga jest taka, ze wiem zapewne więcej niż Ci się wydaje.

"Pomimo tego tworzą bardzo oryginalne kompozycje, które cechują świetne melodie, niepowtarzalny klimat i aranżacje, niestandardowe podejście do komponowania."

OK, ale to już mocno subiektywne odczucia. Zgodzę się, ze Radiohead ma nieszablonowe utwory/melodie ale niestety nie jest to równoznaczne z ich jakością. To trochę tak jak z dodaniem spirytusu vol. 90% do sałatki warzywnej - otrzymasz ciekawa potrawę o niepowtarzalnym smaku.

Ale może podasz kilka przykładów tych niesamowicie wyrafinowanych piosenek, to podyskutujemy konkretnie. Dla mnie osobiście przykładem geniuszu jest coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=-h9Zki_4e98

Prosty kawałek, ale posiadający wszystko co powinna posiadać wzorowa kompozycja. Zobacz jak się zaczyna, jak się rozwija jaki ma refren, jak ciężko jest wyłapać jest tutaj schematy - porównaj emocje w głosie Boss'a z tym jak monotematyczny jest Thom.

Z klimatów bliższych RH:
http://www.youtube.com/watch?v=lfKFFeHjgTI

Zresztą kazdy jeden kawałek z Agaetis Byjrun niszczy wszystko co skomponował TY.

Motorcycle_Boy

Porównujesz "Bacha do Mozarta"? [sic!].

filo2010

Niby czemu? Post-rock ma wiele elementów ambientu, tak samo jak Radiohead.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones