James CameronI

James Francis Cameron

8,5
7 904 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby James Cameron

W swojej recenzji do filmu "Avatar" napisałem, że Cameron nigdy wielkim reżyserem nie będzie. Wiele z ludzi czytając moje słowa powiedziało, że się z tym zgadza, bo... Cameron wielkim reżyserem już jest. Nie mam zamiaru nikogo obrażać... kogo ja oszukuje. Oczywiście, że mam zamiar obrażać ludzi, którzy tak myślą.
Równanie jest proste. Wielki reżyser to artysta, a artysta ma coś do powiedzenia światu. Cameron ma do powiedzenia tyle, że świetnie bawi się efektami specjalnymi. Picasso nie chwalił się farbkami, którymi tworzył swoje największe dzieła, a Cameron niestety tylko to robi. Wymieńcie największych i najlepszych reżyserów kina, a od razu zauważycie różnicę. Kto tego nie widzi jest niestety naiwny. Cameron wymyśla różne "stworki" do swoich filmów. Ludzie myślą, że jak wymyślił Pandorę to już jest wielkim artystą. Otóż nie, bo taką Pandorę wymyślić może każdy kto ma choć odrobinę wyobraźni. Nie zaprzeczam jednak temu, ze Cameron pod względem technicznym ma wielki wpływ na rozwój kina, ale to nie czyni go wielkim reżyserem.

Bialy_Pielgrzym

Piszesz jakby jedynym jego filmem był "Avatar". Zapominasz przede wszystkim o dwóch Terminatorach i Aliens do tego dochodzi mimo wszystko dobry Titanic i także moim zdaniem dobre Prawdziwe Kłamstwa. Nie widziałem jeszcze Otchłani i jego dokumentów, ale planuję się z nimi zapoznać.

rAd_

Akurat moja wypowiedź tyczy się wszystkich jego filmów, bo są one robione na jedno kopyto.

Bialy_Pielgrzym

Fakt, Cameron specjalizuje się głównie w kinie komercyjnym, ale w swojej kategorii jest mistrzem. Większość jego filmów przeszła do historii kina, a zastosowane w nich efekty specjalne były nowatorskie. Terminator 2 do dziś robi na mnie ogromne wrażenie, a Titanica mogę oglądać tylko dla sekwencji zatopienia statku. Avatar po raz kolejny podniósł poprzeczkę, jeśli chodzi o realistyczne ukazanie komputerowych postaci, lecz sam film nie zachwycił mnie tak, jak chciałem (choć i tak jest dla mnie dobrym filmem). Cameron mimo wszystko jest więcej wart od rzemieślników pokroju Baya czy Emmericha.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones