Al PacinoI

Alfredo James Pacino

9,0
131 140 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Al Pacino

Nikt nie wymienił tego filmu, a moim zdaniem nie można go pominąć. Al Pacino jest tu o wiele lepszy niż w sensacjach typu 'Heat', tzn. ma większe pole do popisu. A oto moja klasyfikacja ról Pacino (kolejność nieprzypadkowa):
1. 'The panic in Needle Park' / 'Scarecrow'
2. 'Scarface'
3. 'The Godfather' (trylogia, bo nie mam zamiaru gradować)
4. 'Pieskie popołudnie'
5. 'Serpico'

Lista mogłaby ciągnąć się jeszcze, bo nie wymieniłem wielu filmów, które powinienem. To jest czołówka.

KORSZUL

Ostatnio dosłuchałam się w wywiadzie, że pan całkiem sporo w teatrze działał... 'Kupiec wenecki' to chyba jedna z bardziej dostępnych teatralnych przymiarek dla widza, który niekoniecznie ma w perspektywie wypad na sezon na Broadwayu.
Jedno jest dla mnie oczywiste - nie wiem, jak on to skubaniec zrobił, ale przebił Jeremy'ego Ironsa i ze skrajnie antypatycznej postaci Shylocka zrobił rolę poruszającą.

TangoAndWaltz

[Aha, jest jeszcze
http://www.filmweb.pl/film/Sposób+na+Szekspira-1996-608
Oglądałam, dobre, ale metatekstualne - film o przedstawieniu, więc już trochę inna kategoria.]

TangoAndWaltz

Co do opartych na tekstach dramatycznych 'Local Stigmatic' i 'Chinese Coffee' - potwierdzają moją teorię, że nie ma nic bardziej staroświeckiego, niż sztuki teatralne młodych zbuntowanych po upływie lat 40 (no, może jeszcze manifesty futurystyczno-dadaistyczne). Przy 'Local Stigmatic' zacisnęłam zęby i dotrwałam, ale mętne gadki anarchistyczne plus zabawa rodem z 'Mechanicznej pomarańczy' (bez pazura 'Mechanicznej') to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. 'Chinese Coffee' bardziej strawne, ma kilka ironiczno-zabawnych dialogów, ale pseudodekadencki nastrój również gdzieś się plącze i przytruwa. Nie wiem, dlaczego, do jasnej słonecznej, tak aktywny zawodowo facet, jak Pacino, zabiera się za opowieści o facetach pod 50-tkę wegetujących po piwnicach.

TangoAndWaltz

Ku wsparciu duchowemu - w 'Al Pacino: O sobie samym' Pacino wspomina o 'Stigmatic': 'To była jedyna sztuka, w której naprawdę mnie wygwizdano. Właśnie dzięki temu zrozumiałem, że wpadłem na trop czegoś naprawdę dobrego. [...] Pokazałem go mojej córce Julie, a ona stwierdziła, że nic z niego nie rozumie. [...]' Czyli nie tylko 'biedne nieuczone hrabianki' (jakby powiedział Witkacy) mają problem...

TangoAndWaltz

'Glengarry Glen Ross' jest oparte na sztuce Davida Mameta - i, jak na razie, jest to dla mnie jedna z najlepszych 'półteatralnych' ról Pacino. Klątwy lecą non stop, ale, o dziwo, akurat w wykonaniu Lemmona, Harrisa i Pacino - mają swoisty szarmancki wdzięk. Nie mówiąc już o rozważaniach Pacino na temat kobiet :)

TangoAndWaltz

'Anioły w Ameryce' są na podstawie sztuki Tony'ego Kushnera.

TangoAndWaltz

Dotarłam zresztą do angielskiego tekstu sztuki i wygląda na to, że dialogi serialu są mocno osadzone w tekście dramatycznym (autor dramatu sam przerobił go na scenariusz). Co do Pacino - jedna z najbardziej paskudnych postaci psychicznie i fizycznie, jakie zdarzyło się grać A.P., ale dobrze zagrane.

TangoAndWaltz

Sam serial dosyć nierówny - ma dialogi pozytywnie zaskakujące, wokół których jest sporo sztucznego pustosłowia a la Woody Allen.

KORSZUL

'Salome' na sztuce Wilde'a ma dobrze podany tekst i niezłą muzykę, ale wizualnie jest minimalistyczna. Nie jestem do końca pewna, w jakiej stylistyce to miało być. Stary playboy, którego rajcuje młoda dziewczyna w nocnym klubie i szurnięty rockman moczący nogi w studzience kanalizacyjnej? To chyba najwyraźniejsze odczucie, jakie miałam...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones