Agnes Moorehead

Agnes Robertson Moorehead

7,5
849 ocen gry aktorskiej
Amerykańska aktorka, kilkukrotnie nominowana do Oscara. Mimo wielu wybitnych ról przez szeroką publiczność najbardziej znana jest jako Endora z serialu "Ożeniłem się z czarownicą". Rzadko grywała role pierwszoplanowe. Zazwyczaj tworzyła wielkie kreacje charakterystyczne drugiego planu. Agnes zdobyła dwa Złote Globy i jedną Emmy, ponadto otrzymała łącznie sześć nominacji do tej nagrody, oraz cztery nominacje do Oscara.

Jej rodzina miała angielskie, irlandzkie, szkockie i walijskie korzenie. Ojciec Agnes był prezbiteriańskim pastorem, matka piosenkarką. Agnes pamiętała, że jej pierwszy występ miał miejsce, kiedy liczyła sobie trzy lata - wyrecytowała wówczas "Ojcze nasz" w kościele. Kiedy przeprowadzili się do St. Louis w Missouri, jej przekonanie, że powinna zostać aktorką było coraz mocniejsze. Agnes wspominała, że jej matka codziennie pytała ją: "Kim jesteś dzisiaj, Agnes?", chcąc pobudzić jej wyobraźnię. Zapisała się do chóru i zawsze była osobą głęboko wierzącą, którą wspominano jako przybywającą na plan z Biblią w jednej ręce i ze scenariuszem w drugiej.
Skończyła szkołę średnią w 1918 roku. Jej ojciec nie miał nic przeciwko aktorstwu, jednak doradził Agnes, by zdobyła jakiś zawód, który gwarantowałby jej "wyjście awaryjne". W wieku 23 lat Agnes skończyła biologię na Muskingum College, co uprawniało ją do nauczania tego przedmiotu. Jeszcze w czasie nauki występowała w sztukach szkolnego koła teatralnego. Później w tym college'u zrobiła doktorat z literatury. Zdobywała kolejne stopnie naukowe i uczyła w szkole, a nawet wykładała na Uniwersytecie w Wisconsin. Aktorka ukończyła też podyplomowe studia aktorskie na American Academy Of Dramatic Arts z wyróżnieniem.

Początki kariery były dla Agnes ciężkie. Trudno było jej zarobić na tyle pieniędzy, by się utrzymać, choć mogła znaleźć pracę na scenie. Wspominała, że przez cztery dni nic nie jadła, które jak sama powiedziała, "nauczyły jej wartości dolara". Na szczęście udało jej się znaleźć sporo pracy w radiu. Była szczęśliwa z takiej możliwości, ponieważ radio wytrenowało jej głos. Poznała aktorkę Helen Hayes, która zachęciła ją do spróbowania swoich sił w filmie. Agnes została jednak odrzucona, ponieważ nie była typową ślicznotką. Wróciła więc na antenę radia. Wkrótce poznała Orsona Wellesa i została w 1937 roku członkiem jego Mercury Theatre Group, do której należał też m.in. Joseph Cotten. Wystąpiła w jego słuchowisku radiowym "Julius Caesar", potem "The Shadow", a także "War of the Worlds". W 1939 roku Welles przeniósł zespół do Hollywood, gdzie zaczął pracować dla RKO Pictures. Agnes zadebiutowała w "Obywatelu Kane", grając jego matkę. Już druga rola, Fanny we "Wspaniałości Ambersonów", zapewniła jej nominację do Oscara i nagrodę nowojorskiej krytyki. Następnie zagrała w "Podróży do krainy strachu". Rola w "Guwernantce" z Olivią de Havilland była dobra, ale film zrobił klapę. Kolejne lata przynosiły pamiętne kreacje w świetnych filmach: "Siódmy krzyż", "Od kiedy cię nie ma", "Dziwne losy Jane Eyre", "Pani Parkington". W 1947 roku zagrała w "Mrocznym przejściu" z Humphrey'em Bogartem i Lauren Bacall. W połowie lat 40. podpisała kontrakt z MGM, otrzymując 6 tysięcy dolarów tygodniowo, a także pozwolenie na pracę w radiu, co było dość nietypowe dla wówczas zawieranych umów. Grywała też na Broadway'u, m.in. w "Don Juan w piekle". W radiu wystąpiła w sztuce "Pomyłka, proszę się wyłączyć!", którą na ekran w 1948 przeniósł Anatole Litvak (wówczas główną rolę grała Barbara Stanwyck). 

W 1964 roku rozpoczęła się emisja "Ożeniłem się z czarownicą". Rola Endory przyniosła Agnes masową popularność, ale sama aktorka uważała to przedsięwzięcie za nie nad wyraz ambitne. Na początku miała zagrać tylko w kilkunastu odcinkach, jednak została na dłużej. Twierdziła, że bardzo miło współpracowało się z Elizabeth Montgomery.

Agnes wyszła za mąż za aktora Jacka G. Lee w 1930 roku. Rozwiedli się w 1952. Razem adoptowali osieroconego chłopca o imieniu Sean. Aktorka wychowywała go aż do momentu, gdy uciekł z domu. W 1954 roku poślubiła Roberta Gista, z którym rozwiodła się cztery lata później. Po jej śmierci rozsiano plotkę, jakoby Agnes była lesbijką, głównie z powodu tego, że Boze Hadleigh wymienia jej nazwisko w swojej książce "Hollywood Lesbians". Przyjaciele Agnes zaprzeczyli tym doniesieniom, choć niektórzy z nich otwarcie przyznawali się do swojego homoseksualizmu. Debbie Reynolds, która była najlepszą przyjaciółką starszej od niej o 31 lat Agnes, w rozmowie z historykiem filmu Robertem Osbornem zdecydowanie zaprzeczyła takim pogłoskom.

Agnes zmarła na raka macicy w wieku 73 lat. Spoczywa na Dayton Memorial Park w Deyton (Ohio, USA).
Dorastała w St. Louis w Missouri (USA). W 1918 roku ukończyła Central High School, a w 1923 Muskinum College ze stopniem naukowym nauczyciela biologii. Kiedy jej rodzina wyprowadziła się do Reedsburg, tam Agnes pracowała w szkole. Uczęszczała też do znanej uczelni American Academy of Dramatic Arts, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1929 roku. Jako aktorka zadebiutowała w arcydziele światowego kina "Obywatelu Kane" Orsona Wellesa. Potem posypały się kolejne role we "Wspaniałości Ambersonów" czy "Johnny Belinda" - za udział w tym pierwszym otrzymała nagrodę nowojorskich krytyków oraz nominację do Oscara. Grała nie tylko w filmach, ale również w teatrze. W latach 1951-1952 występowała na Broadwayu w sztuce "Don Juan in Hell". W latach 40. i 50. pojawiała się bardzo często w programach radiowych, jednym z nich był "Sorry, Wrong Number". Aktorka wychodziła za mąż dwukrotnie i dwukrotnie się rozwiodła. Z pierwszym mężem adoptowała syna Seana. W 1964 roku zagrała w "Nie płacz, Charlotto" i za tę rolę dostała Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Kilka lat przed śmiercią Moorehead mierzyła się z plotkami o swoim homoseksualizmie. Aktorka zmarła na raka macicy 30 kwietnia 1974 roku w wieku 73 lat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones