PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11920}
7,6 20 314
ocen
7,6 10 1 20314
7,0 9
ocen krytyków
Zakazane piosenki
powrót do forum filmu Zakazane piosenki

ostatni?...

ocenił(a) film na 7

...jestem ciekaw czy był to jeden z ostatnich filmów tego okresu, gdzie nie królował jeszcze wspaniały socjalizm... Ten film ma jescze wiele z przedwojennego ducha - niewątpliwie oglądanie go w wyzwolonej Warszawie, gdzieś w zniszczonym kinie, musiało być bardzo budującym przeżyciem, tutaj chyba magia srebrnego ekranu znalazła właściwe miejsce. Filmik o prostych piosenkach pomagających walczyć z okupantem i zapomnieć że dookoła nie jest najlepiej... Mamy tu takie szlagiery jak "Teraz jest wojna" czy "Siekiera, motyka" - może i głupie ale dawały jakąś satysfakcję. Oprócz songów w filmie mamy różne obrazki z życia stolicy, począwszy od pierwszych dni okupacji, przez "normalne" życie okupacyjne aż do walki partyzanckiej w czasie powstania, na tle tych wydarzeń możemy śledzić losy paru postaci... Ot, film zrealizowany blisko 60 lat temu, całkowicie różniący się od nowych produkcji, a jednak wciąż ciekawy - już nie ze względu na piosenki same w sobie, ale warto obejrzeć dla ogólnie mówiąc "klimatu" wojennej Warszawy...

ocenił(a) film na 10
cezar

przykręcanie śruby
Przykręcanie ideologicznej śruby na całość rozpoczęło się gdzieś w 1947 r. Promowanie kultu pracy "socjalistycznej" i tego typu pierdoły nie rozpoczęły się od razu. A zakazane to film kultowy. Ale np. taka komedia "Skarb" (równeż świetna) też jeszcze nie trąciła socjalistyczną propagandą. Warto by przeanalizować filmy powojennej filmpgrafji polskiej i stwierdzić, na ile były one jeszcze kontynuacją tego co robiło się przed 1939 r.

sarcasm

Na całość to może jeszcze śrubki nie kręcono, ale film ma już w sobie socjalistyczny dotyk cenzury.
Z tego co mi opowiadali dziadkowie i co wyczytałam kiedyś w necie, wkrótce po premierze został zdjęty z ekranów na jakiś czas. Kiedy się znowu pojawił niektórzy ludzie poszli zobaczyć go raz jeszcze. Okazało się wtedy, że niektóre fragmenty zostały zmienione, a udział Rosjan w wyzwoleniu Polski dość wyraźnie powiększony. :/
Zmieniono też kilka zdań w piosenkach, ale nie pamiętam już przykładów.

ocenił(a) film na 10
cezar

właśnie tak
Właśnie tak należy traktować ten film jak Ty to robisz. Jest to niezapomniany obraz ludzi i miasta z okresu walki z okupantem. Nie zgodziłbym sie jednak z Twoim podziałem na film socjalistycznej , czy też przedwojennej Polski. Polska jest jedna, a prawdziwy artysta tworząc swoje dzieło nie poddaje się politycznym układom, on powinien być ponad to.Co prawda mamy mało takich artystów , ale tak powinnobyć aby sztuka szła drogą niekoniecznie zbieżną z aktualną władzą.

Jerzy_Zemla

To bzdury że prawdziwy artysta nie poddaje się politycznym układom - każdy reżyser jeśli chciał dostać taśmę z państwowych pieniędzy, musiał iść na jakieś układy. Ale film ma rzeczywiście coś z przedwojennego ducha. Jeszcze jest tam sporo przedwojennej techniki aktorskiej i patosu. I oczywiście historia jest lekko naciągana na socrealizm, ale to było nieuniknione.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones