PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=557568}

Wyznanie wiary

Shahada
6,3 432
oceny
6,3 10 1 432
Wyznanie wiary
powrót do forum filmu Wyznanie wiary

Na temat rozumienia miłości w aspekcie społecznym i indywidualnym na tle religii - rozumianej często inaczej, egoistycznie. Dla osób bez uprzedzeń.

ocenił(a) film na 8
slasher518

O homoseksualizmie, aborcji, fundamentalizmie, pragnieniu śmierci, zdradzie. Kontrowersyjny. Nie oglądaj jeśli jesteś uprzedzony do wymienionych obok rzeczy.

ocenił(a) film na 7
slasher518

Nie powiedziałbym, że film jest rewelacyjny - brak w nim wg mnie tego czegoś co mogłoby sprawić, że wybiegałby poza ramy dobrego, ponadczasowego, nowatorskiego kina. Niemniej jest to film bardzo dobry, choć troszkę ponury, dołujący w swej prawdziwości i w swym przesłaniu. Warto go obejrzeć, choć obawiam się, że część osób może go nie zrozumieć lub źle odebrać z powodu stereotypowego postrzegania muzułmanów. A film jest tak na prawdę o ludziach, o ich problemach, codzienności, złych lub trudnych wyborach, tylko że na bohaterów wybrano wyznawców islamu (co w poruszanych problemach jest dodatkowym "zawikłaniem" sytuacji).
Reasumując: film ciekawy, b. dobry choć nie rewelacyjny.

ocenił(a) film na 8
vahu_waw

Oprócz wyżej wymienionych spraw to jest też film o ludziach (emigrantach - tutaj w Niemczech) którzy maja takie same problemy jak my. Warty obejrzenia. Przez swoją mroczność intrygujący - zachęcam do trailera - http://www.youtube.com/watch?v=e_8O5RWiJfQ&feature=player_embedded

ocenił(a) film na 8
slasher518

Swoją drogą również uważam, że raczej na 8 niż na 9, ale przypadł mi do gustu bo interesuję się cywilizacją Islamu i mniejszościami narodowymi. ;)

ocenił(a) film na 7
slasher518

"Cywilizacja islamu" - szczerze powiem, że wg mnie coś takiego nie istnieje, a jeśli się tego terminu używa to raczej po to by oddzielić cywilizację zachodnią od innych obecnie występujących. Nie lubię jednak tego pojęcia. Niemniej, ja również interesuję się, a przy okazji trochę zajmuję się tą tematyką (na marginesie pracuję z uchodźcami w Polsce) ale film staram się oceniać w oderwaniu od tego, dlatego też ode mnie ma 7 (zmieniłem z 8 :P więc wyszłoby 7,5), bo w porównaniu z innymi filmami poruszającymi tego typu tematykę na tyle wg mnie zasługuje. Niemniej zachęcam do oglądania.

ocenił(a) film na 8
vahu_waw

vahu_waw -> Miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu z reżyserem, który sam jest imigrantem z drugiego pokolenia (Afganistan) w Niemczech, więc nie byłbym taki srogi w ocenianiu wyboru muzułmanów jako "obiektu" filmu. Dodatkowo, jak wyjaśniał reżyser, film miał być głosem w dyskusji na temat imigracji w Niemczech, przez swoją uniwersalność pokazujący niejako, że wszyscy jesteśmy tacy sami (bo te problemy mogłyby być podobne w judaizmie, katolicyzmie itp.). To jak sądzę trochę rozjaśnia sprawę :).

Co do cywilizacji, jeśli uznajesz, że cywilizacja jest określeniem pejoratywnym lub inne miałyby być podrzędne wobec zachodniej, to zgadzam się, że nie jest najszczęśliwsze określenie, ale jeśli by potraktować je jako określenia równorzędne?

Btw. Również zgadzam się, że film jest bardzo dobry :).

ocenił(a) film na 7
Dowodca_Pawel

Ale ja nie podważam tu wyboru muzułmanów jako "obiektu" filmu, tak jak i ty uważam, że problemy były uniwersalne.

Cywilizacji nie należy wartościować, one są po prostu inne, ani lepsze ani gorsze.samo pojęcie nie jest też pejoratywne. Po prostu uważam, że pojęcie stworzone przez Huntingtona jest błędne i nie można mówić o cywilizacji islamu, bo islam w różnych zakątkach świata znacznie się od siebie różni..

ocenił(a) film na 8
vahu_waw

"Cywilizacja Islamu" - taki termin nie istnieje? Fajnie bo mam taki fakultet na uczelni, muszę porozmawiać mądrusku z prof. dr. hab. o zmianie nazwy.

ocenił(a) film na 7
slasher518

Fajnie że masz taki fakultet. Ciekawe czy będziecie na nim mieli wspomniane o tezach Huntingtona, jako o wybrzmiałym i przedatowanym epizodzie, który wyrządził więcej złego niż wniósł do nauki i który jest szeroko krytykowany w wśród naukowców. (Huntington i jego tezy ze zderzeniem cywilizacji na czele, ma tylu zwolenników co przeciwników, ale z każdym rokiem jego tezy tracą na ważności).
Co innego cywilizacja arabska,, ale islamska? Spytaj się swoich prof. czy to co możemy zaliczyć do dorobku cywilizacyjnego w Egipcie ma wiele wspólnego ze składnikami cywilizacyjnymi w Iranie, Czeczenii czy Indonezji. I nie mówię tego z przekąsem, naprawdę jestem ciekawy co na to by odpowiedzieli, bo wg mnie fakt wyznawania jednej wiary (która na marginesie jest tak zróżnicowana, że czasami jest elementem wyraźnie dzielącym niż spajającym) nie jest jeszcze podstawą do mówienia o cywilizacji.

ocenił(a) film na 7
slasher518

Wiem, że to naprawdę nie przystoi, po tylu merytorycznych komentarzach, ale czy ktokolwiek tutaj ma angielskie lub polskie napisy do powyższego filmu?

ocenił(a) film na 7
Amelie_4

z lektorem-chomik xlodop

ocenił(a) film na 7
jacpod

Jakoś zniosę tego lektora:) Dziękuję!

Amelie_4

w tym filmi lektor jest całkiem ok, ale napisy też da się ściągnąć

ocenił(a) film na 8
slasher518

Owszem bardzo dobry. Piękna Muzyka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones