PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=557904}

Wtorek, po świętach

Marţi, după Crăciun
6,3 3 392
oceny
6,3 10 1 3392
7,9 10
ocen krytyków
Wtorek, po świętach
powrót do forum filmu Wtorek, po świętach

Arcydzieło?

ocenił(a) film na 5

Hmmm, przyznam iż na kolana mnie nie rzucił. Ot, warto niekiedy w napływie amerykańskich megaprodukcji 3D pójść na coś innego, ale szału nie ma. Można potem w towarzystwie błysnąć wiedzą o szwedzkim reżyserze lub znajomością nowej fali rumuńskiego kina.

"Wtorek, po świętach" ma niezłe wejście. W "Przekroju" opinia arcydzieła, w recenzjach "behawioralne maniery" i "fala obezwładniającego afektu", na plakacie goła (za przeproszeniem) dupa, parę scen jak z erotyków, nośmy temat i hulaj dusza piekła nie ma. Nie twierdzę że film nie jest warty uwagi. Napięcie rośnie z minuty na minutę na tle codziennej szarości a scena dialogu żony i upadłego męża - mistrzostwo. Ale całość jakaś taka... nieposklejana. Zakończenie ni z gruszki ni z pietruszki, które mogłoby w sumie nastąpić w dowolnym momencie z ostatnich 20minut z równą dramaturgią. I równie dobrze film mógłby trwać 40min dłużej bez szkody dla scenariusza. Co oczywiście skutkowało by wycięciem kontrowersyjnych scen, co dla "unikalności" filmu by oczywiście zaszkodziło.

A film warto obejrzeć choćby dla morału. Zdrada nie popłaca bo człowiek budzi się z ręką w nocniku tracąc to co najważniejsze: codzienność. Kurtyna!

ocenił(a) film na 3
zmechu

Podpisuje się pod przedmówcą obiema rękami. Dodam tylko, że film mnie nie powalił, wręcz przeciwnie - był bardzo przewidywalny...za bardzo. Jeżeli to jest nowe rumuńskie kino - to jest to dla mnie zwyczajne rejestrowanie rzeczywistości co sprawia, że nie zmusza ono do przemyśleń, brak tu jakiś metafor, brak ukrytego przesłania, jest tylko rejestracja. Wychodzi się z tego filmu jakoś ...rozczarowanym. Że to już koniec? Tylko tyle? Uniwersalizm tematu jest już tak mocno 'przerobiony' , że naprawdę dziwi mnie, że ktoś wykłada kasę na takie filmy. Słowem: nihil novi, żadna nowa fala, raczej odbicie.

ocenił(a) film na 7
zmechu

Zdecydowanie na odbiór tego filmu źle wpływają wszystkie recenzje nazywające go arcydziełem, czy dziełem wybitnym. Oczekiwania jakie miałem względem tego tytułu szybko odeszły i wyszedłem z kina zawiedziony. Oczywiście doceniam warsztat i aktorstwo, jednak nowa fala kina rumuńskiego kojarzy mi się z innymi, lepszymi filmami. "Wtorek po świętach" to dobre kino, jednak do arcydzieła droga daleka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones