PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=868783}

Wonka

6,6 33 583
oceny
6,6 10 1 33583
6,2 25
ocen krytyków
Wonka
powrót do forum filmu Wonka

W 2023 roku wyszło nowe, "inkluzywne", angielskie wydanie dzieł literatury Roalda Dahla. Dokonano ponad 1000 zmian. Usunięto określenia uznane za obraźliwe (takie jak "tłusty"), zmieniono płeć części bohaterów lub przerobiono ich na neutralnych płciowo, usunięto określenia odnoszące się do koloru skóry (takie jak "pobladł ze strachu"), dokonano także szeregu innych zmian, by książki mogły "bawić dzisiejsze pokolenie", usuwając wszelkie potencjalne kontrowersje.

I ten film taki właśnie jest - sam w sobie bardzo dobry, przyjazny, kolorowy i zabawny. Ale to nie jest już Roald Dahl i Willy Wonka jakich znaliście wcześniej. To jest zupełnie nowe, multikulturowe dzieło bez nutki kontrowersji, skandaliczności i tym samym bez charakteru i refleksji.

ocenił(a) film na 7
SSupras

100% zgoda!

ocenił(a) film na 6
SSupras

+1.

SSupras

Nawet nie myślałem że powiedzenie "pobladł że strachu" jest teraz zakazane.

Chlor_3

Czarno to widzę

kwasnezelki

Ty rasisto. ;-)))))))

SSupras

Nie znam powieści. Film oglądałem na przewijaniu dennych piosenek. Historia prosta, przewidywalna. Myślę, że 10 lat temu by przeszło w klimacie Cruella i dalmatyńczyki. Obejrzeć i zapomnieć.

ocenił(a) film na 4
SSupras

serio jednak cenzurowali? był taki hejt, ze wydawało mi się, że wydawnictwo jednak stchórzyło

ocenił(a) film na 5
bell_filmweb

Tak, dyskusje i protesty wybuchły już po wydaniu zrobionym przez Puffin (odłam Penguina zajmujący się literaturą dziecięcą). Zmiany zostały dokonane przez kolektyw, określający siebie jako "Inclusive Minds".

SSupras

Inclusive Minds is a collective for people who are passionate about inclusion, diversity, equality and accessibility in children's literature - tylko, może lepiej zacząć pisać w tym duchu, jak już tak komuś zależy a nie przerabiać napisane już dzieła i robić miękkie adaptacje... Tak samo nie ma już Akademii Pana Kleksa. Nie zmieniki Kleksa na Kleksini, ale Adasia Niezgódkę na Adę już tak - bo akademia ma być inkluzywnym miejscem...

_Ate_

No i nie zapominajmy, że wydano książkę ,,Akademia Pana Kleksa", tę ,,lepszą" gdzie jest już Ada, nie Adaś.

ocenił(a) film na 7
SSupras

Świat upadł z hukiem!

h3b4n

Świat ma się dobrze tylko Polacy są zdebilizowanyni do cna

ocenił(a) film na 7
olek_tomasz

Przesiąkasz już lewacką trucizną!

olek_tomasz

Lel, cenzura jak w roku 1984 lub za ruskich, a i tak znajdą się odklejeńcy, co jeszcze będą tego bronić.

SSupras

lepiej inkluzywnie niz robic pozywke dla tych z ograniczeniami umyslowymi i wyksztalcenia, finalnie chyba źle nie wyszlo

nieincelski

No, ale pobladł ze strachu odnosi się do naturalnej fizjologicznej reakcji organizmu (!). Dlaczego ktoś mi zabiera to, co jest dla mnie naturalne, bo osoba z ciemniejszym kolorem skóry poczuje się... w sumie nie wiem jak... dyskryminowana? Ja w tym momencie nie czuję się "inkluzywnie". Serio ludzi już ponosi.

ocenił(a) film na 5
_Ate_

Wydaje mi się, że chodzi o to, że póki nie wiemy, że bohater w jakimś momencie pobladł, to czytając książkę możemy go sobie wyobrazić z dowolnym kolorem skóry. I potem na przykład J.K. Rowling może stwierdzić po kilkunastu latach, że Hermiona to tak naprawdę od początku była czarna. ;)

_Ate_

nie wiem w sumie do czego to komentarz bo chaotyczny, podalem jedynie wlasna preferencje czyli ludzi myslacych i wyksztalconych. Z rasizmu sie wyrasta, ewentualnie uposledzenie nieleczalne ale to genetyka i natura, nie winie tego uzasadnienia.

nieincelski

Oj, z rasizmu się nie wyrasta ;)

_Ate_

tak, ale tylko jednostek z nizin spolecznych to dotyczy, sfrustrowanych, bez wyksztalcenia, itp.

ocenił(a) film na 5
_Ate_

Moje doświadczenia są raczej przeciwne - do rasizmu się dorasta. :D A tak serio, to ludzie się zmieniają z wiekiem i kierunek tych zmian może być w zasadzie dowolny.

ocenił(a) film na 6
nieincelski

Ale co do Hermiony to ona akurat "pobladła ze strachu" w tekście Więźnia Azkabanu i w tejże książce wróciła z wakacji we Francji "opalona" ;)

ocenił(a) film na 5
AnjaliGda

O widzisz, czyli utwierdza mnie to w przekonaniu, że Harry Potter jest bardzo nieumiejętnie napisany. Dopisuję do listy wewnętrznych sprzeczności tamtego uniwersum (choć nie jest to wewnętrzna sprzeczność w ramach cyklu powieści, tylko sprzeczność treści z tym, co autorka wygaduje...).

SSupras

Dlaczego Wonka nie jest transseksualnym gejem? To by było postępowe.

ocenił(a) film na 5
Chlor_3

Tego nie wiemy - nigdzie w filmie nie jest powiedziane, że tak właśnie nie jest. :D

SSupras

Gdyby był to krytycy Filmwebu chyba by ten film wychwalali pod niebiosa. :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones