PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30638}

Wojna światów

The War of the Worlds
6,4 1 950
ocen
6,4 10 1 1950
6,2 4
oceny krytyków
Wojna światów
powrót do forum filmu Wojna światów

Nie.

użytkownik usunięty

Trzeba obejrzeć, bo to niezaprzeczalna klasyka gatunku. Efekty specjalne zrealizowane były przez ten sam genialny zespół, który pracował nad wiekopomnym;) "Kierunkiem Księżyc", z mistrzem Georgiem Palem (producent) na czele. Dlatego efekty, właśnie, są chyba największym, jeśli nie jedynym atutem tego filmu.

Na tle obrazów SF powstałych w latach 50. "Wojna światów" wypada jednak słabo.

Nie wiem, jakie odczucia mają inni, ale mnie, po pierwsze, rozczarowała gra aktorów- szczególnie, w pierwszych kilkudziesięciu minutach, kiedy spadł "meteoryt" i trwało jego badanie. Trudno chyba o bardziej sztucznie zagrane reakcje, w filmowej fantastyce naukowej lat 50.! Również para głównych bohaterów; szczególnie Sylvia... są nieprzekonujący. Lubię tylko jedną scenę, z tym jej histerycznym przesadzonym krzykiem, kiedy Marsjanin kładzie rękę na ramieniu niczego nie spodziewającej się bohaterki.

Brakuje chm... czegoś! Spojrzenia od strony prostego człowieka na zagładę jego świata. Przesłania; tzw. wymiaru ogólnoludzkiego "masakry"(w tłumaczeniu mi dostępnym, najazd Marsjan nazwany -na poczatku filmu- został masakrą). Zamiast tego, akcent położony został na sposobach pokonana marsjańskich statków i w efekcie widz ma do czynienia z pustym popisem filmowych tricków. To tylko płytkie, sprawnie technicznie przedstawione widowisko zniszczenia.

Pewnie taka i specyfika wczesnych filmów fantastycznonaukowych: położenie nacisku na sposób zgładzenia wroga i techniczne sposoby przedstawiaenia tego(rola efektów)- ale w późniejszych filmach(lecz nadal lata 50.!!:) jest już dużo lepiej pod względem fabularnym i nakreślenia bohaterów.
Proszę się więc wybrać na spotkanie z nimi. Nie zniechęcać się do klasyki SF "Wojną Światów".

użytkownik usunięty

Co do efektów - ostatnio udało mi się dorwać "Robinson Crusoe na Marsie", którego widziałem dawno, dawno temu i wydaje mi się, że wykorzystano w nim właśnie statki obcych z "War of the Worlds".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones