PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30638}

Wojna światów

The War of the Worlds
6,4 1 950
ocen
6,4 10 1 1950
6,2 4
oceny krytyków
Wojna światów
powrót do forum filmu Wojna światów

#1 Długo wyczekiwałem tego obrazu, az w końcu udało mi się go zdobyć. Wrazenia, hmmm, beda subiektywne, gdyz lubie stare kino fantastyczne :D Historia przedstawiona ciekawie, mimo uplywu lat oglada się z przyjemnością. Wypieków na twarzy z powodu nieoczekiwanych zwrotów akcji nie dostaniesz, choć jest jeden motyw który mnie zaskoczył, no ale bez spoilerów... Dodatkowo wątek miłosny miedzy dwójką głównych bohaterów, a jakze :D No i mozna zobaczyć jak wygladają przedstawiciele pozaziemskiej inteligencji :D Polecam! #2 Wywalić spoiler z opisu!

Xavery_Lestat

a czy jest to pierwszy najslynniejszy film o marsjanach?

Raguel

Wojna światów powstała w 1953 roku, jednak juz od początku dekady lat 50 powstawały filmy o marsjanach. Były wtedy bardzo popularne w USA. Związane to było z panicznym strachem Amerykanów przed komunistami. Czerwony Mars wraz ze swymi niezbyt pokojowo nastwwionymi o inwazyjnych zapędach mieszczńcami stanowił doskonałą metaforę społeczeństwa komunistycznego, czyli Związku Radzicekiego. Stąd jeden z pierwszych słynnych filmów o Marsjanach: Dzień w kórym Ziemia stanęła z 1951 czy Czerwona Planeta z 1952 roku :)

ocenił(a) film na 8
Froszak

w The Day the Earth Stood Still chyba nic nie ma o pochodzeniu Klaatu i jego robota Gorta - anyway: dobry film, jak na swój wiek ;) denerwujące jest tylko to że niby toto powstało na bazie "Wojny światów" (powieści) a tak naprawdę to tylko zaczerpnięto z niej tytuł i kosmitów

użytkownik usunięty
Froszak

Tak, a przede wszystkim "The Thing from Another World" ("Istota z innego świata"/ "RZECZ z innego świata")z 1951 roku! To jeden z filmów, uznawanych przez miłosników gatunku i krytyków za najważniejszy film SF, nie tylko w latach 50., ale w ogóle w historii! Dlatego tu o nim wspominam. Mamy w tym filmie "coś", co przybyło(spadło?) na Alaskę, w okrągłym statku kosmicznym,"talerzu", "zapewne z Marsa". JEGO ciało składa się z tkanek roślinnych i jest zdolne do superszybkiego rozmnażania się. Żywi się krwią zwierząt i ludzi.
Znamienne jest przesłanie filmu, podane na końcu filmu, już po szczęśliwym pokonaniu potwora z innego świata: "UWAŻAJCIE NA NIEBO!" Obserwujcie niebo! (bo niezidentyfikowane obiekty zagrażające naszej cywilizacji mogą pojawić się wszędzie...)

użytkownik usunięty
Raguel

Po raz pierwszy motyw marsjański pojawił się w filmie "Wiadomość z Marsa" (z 1913 r., Wielka Brytania. Remake prod. USA nakręcony w 1921 r.);

Marsjan można było zobaczyć na ekranie już w takich ("słynnych") filmach jak : "Aelita" 1924(ZSRR),
"Rakieta XM"(USA) 1950,
"Abbot i Costello lecą na Marsa"(USA) 1953.

"Najeźcy z Marsa"(USA), to film z 1953 roku, tak samo jak "Wojna światów".

"Wojna światów" jest chyba jednak pozycją sztandarową, pierwszą i najażniejszą, jeśli chodzi o hasła: Marsjanie i inwazja. Na Twoje pytanie można chyba odpowiedzieć twierdząco!

użytkownik usunięty
Xavery_Lestat

Filmy SF Lat 60tych były najlepsze. zaden Remake im nie dorówna. One po prostu miały to coś...

ocenił(a) film na 5

To fakt, te filmy mialy to cos. Ja rowniez uwielbiam stare filmy sci-fi, choc nie tylko z lat 60-tych. Ale powiem szczerze, ze "Wojna swiatow" nie nalezy do moich ulubionych. Do polowy film jest OK, ale druga czesc jest zdecydowanie gorsza. Jednak i tak warto obejrzec!

ocenił(a) film na 9
Xavery_Lestat

Wybacz, że piszę po tylu latach, ale napisałeś, że udało Ci się zdobyć film "Wojna Światów" z 1953 r. Czy byłoby możliwe, abyś przesłał mi kopie DVD tego filmu? Mam trochę starych filmów i może chciałbyś któreś w zamian? Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones