PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=506934}

Wielki Gatsby

The Great Gatsby
7,3 248 757
ocen
7,3 10 1 248757
6,3 30
ocen krytyków
Wielki Gatsby
powrót do forum filmu Wielki Gatsby
ocenił(a) film na 7
karola__14_

W pełni się zgadzam! bardzo podobne osobowości, mimo że Wokulski miał większą potrzebę czynienia dobra. Podobieństwo polega głównie na tym, że obaj dążą do "zasłużenia" na miłość, ale też na wielkich ambicjach i energii, którą obracają w czyny :)

karola__14_

oglądając film miałem dokładnie to samo skojarzenie :)

ocenił(a) film na 8
karola__14_

To samo skojarzenie, szczęście w nieszczęsciu takich ludzi jest niewielu w prawdziwym życiu.

ocenił(a) film na 4
karola__14_

Prus się w grobie przewraca...

Turtlinda

Póki co to 99% młodych ludzi "przewraca się" na lekcjach, że musi czytać jego wypociny. O ile inne lektury nie sprawiały mi takiego problemu, a nawet z czasem zaczynały mi się podobać to tego nie da się czytać. Książka o niczym. Pozdrawiam.

czarna_monia

A dla mnie "Lalka" była jedną z najlepszych lektur w liceum :)
Czytałam ją na wakacjach x)

ocenił(a) film na 7
Turtlinda

Dlaczego miałby się przewracać? Fitzgerald też bardzo dobrym pisarzem był

Turtlinda

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że nie zdajesz sobie sprawy, że film jest na podstawie książki (swoja drogą świetnej)
, osobiście uważam ją za lepszą od lalki.

użytkownik usunięty
Waniliowa_Nimfa

Każdy rozsądny człowiek uważa ją za lepszą od Lalki.

ocenił(a) film na 8
karola__14_

Omawiając motyw miłości do matury miałam podobne wrażenie. :D Wokulski i Gatsby są bardzo podobni.

ocenił(a) film na 6
irreply

Główną różnicą między oboma jest to, że Wokulski uczciwie doszedł do swojej małej fortunki, a Gatsby dorobił się milionów w sposób nieuczciwy, do tego wyrzucał wszystko na zbyteczne, pełne przepychu imprezy, a Wokulskiemu zależało na dobrobycie każdego maluczkiego. Nie wiem, jak można te dwie postaci porównywać tylko dlatego, że mieli podobny gust co do kobiet. Jakbym była w komisji, to bym chyba prędzej z krzesła spadła, niż komuś zaliczyła taką maturę.

ocenił(a) film na 8
kompleksdziury

mam nadzieję, że nie będziesz nigdy w żadnej komisji

ocenił(a) film na 7
kompleksdziury

Wokulski dorobił się na handlu bronią, w czasie powstania greckiego.

ocenił(a) film na 8
kompleksdziury

A Wokulski nie kupił wszystkich wekslow, srebrnej zastawy, Kamienicy za wygórowane pieniądze itp, tylko po to żeby zwrócić na siebie uwagę Izy?

karola__14_

Nie sądziłam, że w sobotni wieczór niechcący obejrzę amerykańską odpowiedź na "Lalkę" Prusa :) Ale najsmutniejsze jest to że tacy ludzie jak Wokulski i Gatsby lokowali uczucia w pustych lalkach z wyższych sfer, które ich do upadku doprowadzały.

ocenił(a) film na 9
Joanna_7

czasem wydaje mi się, że miłość - ta w prawdziwym życiu - zawsze jest po części smutna, a może po prostu jej nie ma.

ayoitspoison

Bardzo trafnie ujęte.

ocenił(a) film na 9
sprinterka

dzięki ^^

ocenił(a) film na 9
Joanna_7

Mi też się z Wokulskim od razu skojarzył. Prus się może jedynie ucieszyć, że to co napisał jest nadal aktualnie. Na pewno się nie przewróci, a uśmiechnie z zadowoleniem.

ocenił(a) film na 7
karola__14_

To samo skojarzenie. A "Lalkę" Prusa bardzo lubię :)

ocenił(a) film na 10
karola__14_

Rzeczywiście,można dostrzec analogię. A"Lalka"Prusa to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych.

karola__14_

Hmm no nie wiem. Gatsby pragnie dostać się do "arystokratycznej" klasy, której symbolem jest Daisy, nie jest w niej romantycznie zakochany. Daisy nie do konca wydaje się być tutaj wyrachowaną Izabelą a raczej bezwolną ofiarą rywalizacji Gatby'ego i Toma.

karola__14_

W realnym życiu podobna historię można znaleźć w biografii Honoré de Balzaca, który musiał zostać gwiazdą literacką swojej epoki zeby tuz przed śmiercią poślubić arystokratkę o której cale życie marzył - Eweline Hańska.

1ceber1

Bo polskie "arystokratki" się cenią ..... Wielkie matrony gorgony ...

ocenił(a) film na 6
karola__14_

Nie znam pierwowzoru literackiego, może i jest dobrze napisany, tak jak film jest "ładnie" nakręcony, jednak historia do naszej "Lalki" się moim zdaniem nie umywa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones