PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=123933}

Walka żywiołów

The Squid and the Whale
6,9 7 400
ocen
6,9 10 1 7400
7,5 20
ocen krytyków
Walka żywiołów
powrót do forum filmu Walka żywiołów

Rodzina Berkmanów rozpada się. Ślepi, zapatrzeni w siebie rodzice wychowujący podobnych sobie synów, próbują układać sobie na nowo życie. Jest to trudne, kiedy przyzwyczajenia biorą górę. Bernard nadal pozostaje zadufanym w sobie dupkiem, który żyje przeszłą sławą i iluzją o swojej wielkości i nieomylności. Jego żona Joan odkrywa w sobie twórczy talent, lecz w dalszym ciągu pozostaje chaotyczna i niezdecydowana w swoim życiu uczuciowym. Mimo że kochają swoich synów, oboje są egocentrykami, przez co ich synowie wpadają w pułapki życia zupełnie na nie nieprzygotowani. Ich zachowanie bywa dziwaczne, na granicy normy. Zmieszani, pozbawieni przekonania i stałości i porządku rzeczy na ślepo próbują ogarnąć rzeczywistość.
“Walka żywiołów” jest rewelacyjnym portretem toksycznej rodziny, gdzie wszyscy mają jakieś grzeszki na sumieniu. Obserwujemy krótkie epizody z życia Berkmanów. Choć krótkie, są niezwykle intensywne emocjonalnie, jasne aczkolwiek wieloznaczne. Wyraźnie ukazują mechanizmy manipulacji, psychicznego nacisku.
Baumbach po znakomitym scenariusz do “Podwodnego życia ze Stevem Zissou” kontynuuje podróż w głąb zaburzonych relacji rodzinnych. Prosty, zrealizowany za naprawdę niewielkie pieniądze film udowadnia starą prawdę: najważniejszy jest pomysł. Siłą filmu jest scenariusz, mocny, intensywny i niezwykle inteligentny. Bardzo dobrze została dobrana obsada. Linney powoli acz nieubłaganie wyrasta na jedną z najciekawszych aktorek Hollywood, zaś Eisenberg niezwykle udanie oddał skomplikowaną naturę nastolatka usilnie pragnącego aprobaty ojca.
Jeśli tylko będziecie mieć okazję obejrzeć “Walkę żywiołów” skorzystajcie z okazji. Baumbach pisze naprawdę interesujące historie.

torne

Bardzo ładna analiza :-) Zresztą jak zwykle w Twoim przypadku. Również jestem pod dużym wrażeniem tego filmu. Niezwykle prosta, ale prawdziwa historia. Szkoda, że tak mało jest takich filmów. Dla mnie Baumbach to raczej postać mało znana, ale myślę, że "Walką żywiołów" nie powiedział swojego ostatniego słowa.
W rzeczy samej - scenariusz jest wprost rewelacyjny i to on jest główną podporą tego filmu, ale bez dobrego aktorstwa film by się nie udał. Świetny jest Daniels, ale Linney jeszcze lepsza i zgadzam się Twoimi słowami co do jej osoby. Tylko mnie się wydaje, że ona nie musi już na nie wyrastać. Ona jest jedną z najciekaszych aktorek hollywoodu tylko, że wciąż czeka na docenienie.

ocenił(a) film na 8
Albertino

Właśnie, trochę szkoda, że nie jest bardziej doceniania. Z drugiej strony cieszę się, bo dzięki temu może pozwolić sobie na szersze spektrum ról nie musząc dbać o image gwiazdy. Baumbach może i jest mało znany, ale to właśnie dla niego po ten film sięgnąłem. Steve Zissou to jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku jaki widziałem.

torne

A no widzisz... Ja niestety "Podwójnego życia ze Stevem Zissou" nie widziałem, więc pewnie dlatego tak nie doceniłem wcześniej Baumbacha. Jednak skoro twierdzisz, że warto to zapewne prędzej czy później trzeba będzie sięgnąć po ten tytuł.
PS - Linney nie jest gwiazdą i faktycznie lepiej niech tak zostanie, bo szczerze mówiąc wolę oglądać ją w takich filmach niż w superprodukcjach.

Albertino

"Podwójnego życia ze Stevem Zissou"
Oczywiście chodziło mi o "Podwodne życie ze Stevem Zissou", ale Ty o tym oczywiście wiesz :) Oba słowa brzmią podobnie, więc pewnie stąd mój błąd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones