PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=867}

Utalentowany pan Ripley

The Talented Mr. Ripley
7,4 96 021
ocen
7,4 10 1 96021
7,1 31
ocen krytyków
Utalentowany pan Ripley
powrót do forum filmu Utalentowany pan Ripley

czemu........................................................................... ................................................................................ ...

na samym końcu Tom Ripley zabił swojego "ukochanego"? mógłby przecież postąpić inaczej.

ocenił(a) film na 10
girl_blue

czemu tak sie dzieje? :D odwieczne pytanie ludzkosci :D

Tom zabijajac tych ktorych kocha, ale ktorzy zagrazaja jego wyobrazeniom zycia i ktorzy chca go przywrocic rzeczywistosci, zostaje w koncu sam ze swoim obrazem. Choc jak sugeruje zakonczenie filmu, i on rozbil sie na kawalki.
Ripley pragnienia i tesknoty kieruje w strone ludzi bogatych, pozostajac poza zasiegiem zwyklych smiertelnikow.

ocenił(a) film na 8
girl_blue

A jak? Za moment zostanie zdemaskowany i fikcja, w którą miał wierzyć świat ostatecznie legnie w gruzach.

ocenił(a) film na 8
girl_blue

Ja myślę, że on go wcale nie kochał, tylko udając miłość korzystał z wszystkich przywilejów "ukochanego". Poza tym tamten znał go pod jego prawdziwym imieniem, a on nie chciał być sobą. Chciał być Dickiem, na co znowu pojawiła się szansa.

ocenił(a) film na 9
merikarei

Nie, on go kochal, ale nie byl bezpieczny, poniewaz rodzina tej laski(ogladalam to dawno i nie pamietam jak sie nazywala) wiedzial o jego prawdziwym imeiniu, a to wiecej swiadkow do usuniecia... Dlatego wybral tego pojedynczego kolesia.

ocenił(a) film na 9
JaneHasford

Też mi się tak wydaje, co z resztą słychać, bo płacze zabijając gościa.

girl_blue

a ja już miałam nadzieję, że zabije siebie. i już zanim pojawiła się Meredith myślałam że jednak Ripleyowi się upiecze i wszystko będzie różowo a tu kiszka.
tak smutno mi teraz

ocenił(a) film na 9
girl_blue

Zabił go, bo na statku znajdowała się ta dziewucha, która znała go jako Diciego, a Peter znał go jako Toma Ripleya. Toma zaczął się zapętlać w całokształcie i osaczać własnym kłamstwem,dlatego wyeliminował jego, bo mógłby pewnie ją, ale ona była z rodziną, więc byłoby trudniej :) Chociaż, może się mylę...

ocenił(a) film na 8
pozman

Też tak sądze.
Myślę, że ma to wszystko bardzo symboliczną wymowę. Tom nie chciał być sobą, ale takim jak Dick, co zresztą zostało już tu napisane. I myślę, że właśnie to przeważyło, że zabił Petera. Chciał pozostać Dickiem, poza tym Meredith widziała w nim właśnie Dicka (nie w tym sensie, że się jej tak Tom przedstawił, ale takiego o jakim marzyła). Tom to wybrał. Może to trochę chaotyczne, jak piszę, ale jakoś nie mogę tego ubrać w słowa. Pozdrawiam. Dobry film.

girl_blue

Peter znał go jako Ripleya a Meredith jako Dickiego. A Tom wolał byc Dickiem więc zabił tego kto mu w tym przeszkadzał.

ocenił(a) film na 7
girl_blue

"Zawsze wolałem być zmyślonym kimś,niż prawdziwym nikim" - te słowa padają z ust Toma tuż przed tym,jak zabija Petera. Pojawia się u niego deficyt lęku i adrenaliny-pragnie wrócić do gry i rozwijać swoje talenty (jak wskazuje sam tytuł). Jest jednak zagubiony, bo powoli traci swoją tożsamość.
Zabija ukochanego, bo chęć bycia Kimś jest silniejsza od uczuć.

ocenił(a) film na 8
girl_blue

I w dodatku sprawiedliwosc nie zatryumfowała. Bardzo, bardzo niesatysfakcjonujacy koniec...

użytkownik usunięty
girl_blue

Moim zdaniem Tom, wbrew temu, co mógł o nim myśleć Peter, był właśnie dokładnie nikim: pusty emocjonalnie, niezdolny do empatii i współczucia, bez hamulców moralnych i sumienia.

Na dobrą sprawę o jego prawdziwym charakterze i życiu nie wiemy niczego, on jest jak pijawka, żyje ukradzionym życiem, manipuluje innymi i spija ze swoich ofiar to, co mu jest aktualnie potrzebne. Sądzę, że on nie kochał tak naprawdę nikogo, nawet Petera.

Petera zabija tylko dlatego, że tamten był zbyt bliski odkrycia prawdy, zaś spotkanie Petera i Meredith na statku było nieuniknione, a wtedy kłamstwa na temat tożsamości zostałyby łatwo odkryte i nikt nie mógłby zaprzeczyć już intuicji Marge. Tom chciał zostać wolny i móc dalej czerpać korzyści z tego, co "osiągnął"... Ponura postać. Peter bardzo niefortunnie ulokował uczucia, tak jak wszyscy bohaterowie, w krytycznych momentach nie rozpoznał zagrożenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones