PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750704}

Uciekaj!

Get Out
7,0 152 929
ocen
7,0 10 1 152929
7,4 52
oceny krytyków
Uciekaj
powrót do forum filmu Uciekaj!

Ja to rozumiem tak

ocenił(a) film na 9

Ja mam wrażenie, że wybierali czarnoskórych właśnie dlatego, że byli rasistami.
Wiem, że to zdanie dziwnie brzmi ale w momencie kiedy zastanowimy się nad definicją rasisty ma to sens.
1. Nie wybierali białych ludzi bo, biały kolor skóry uważają za lepszy i nie chcieli skalać swojej rasy.
2. Dlaczego nie np. Azjaci, czy Turcy lub Indyjczycy? Tutaj chyba decydowała budowa ciała, czarnoskórzy są przeważnie bardzo dobrze zbudowani i bardziej wytrzymali. Dlatego przodują w sportach.
3. Zauważyliście, że wybierali młodych wysportowanych ludzi? Tej rodzinie zależało aby "nowe" ciała wytrzymały jak najdłużej, bo bez sensu tak zmieniać ciało co np. 20 lat, za dużo roboty.
4. Ta rodzina nie traktowała tych czarnoskórych jak ludzi, tylko jak przedmioty, widać, że w swoich głowach mieli mocno zakorzenione niewolnictwo i poglądy z okresu kiedy było ono powszechne.
5. Wątek z tym starym dziadkiem co przegrał zawody z czarnoskórym również wyjaśnia dlaczego akurat oni. To nie była nienawiść z powodu przegranej, to była zazdrość o ciało tamtego sportowca, o jego budowę i predyspozycje fizyczne. Gościu prawdopodobnie sobie wmówił, że jego ciało nie jest w stanie mieć takich osiągnąć jak ciało czarnoskórego. Prawdopodobnie właśnie podczas przegranej zrodził się pomysł aby kraść ciała. Każdy z nas czasami patrząc na drugiego człowieka myśli: "chciałbym tak wyglądać", "chciałbym tak potrafić".
6. Cała ta społeczność, to byli starsi ludzie, myśl o możliwości posiadania nowego, zdrowego ciała i dłuższego życia sprawiła, że nie obchodziło ich nic innego. Skoro ta rodzina powiedziała im, że jak zapłacą to będą mieli nowe życie tylko, że jako czarnoskórzy to wszyscy byli chętni a mieli w dupie kolor skóry. Transakcja narzucała rasizm, bo ta rodzina zapewniała TYLKO czarnoskóre ciała.
7. W całym filmie wśród tych białych, najlepszy był chińczyk rasista :D Dlaczego akurat stary chińczyk i to jeden? Dziwny sposób wybrali twórcy filmu aby troszkę zmniejszyć presję białej rasy.
8. Dziwne zachowanie brata tej dziewczyny. Wygląda jakby był naćpany lub pijany cały film i może właśnie taki był zamysł, ja to odbieram tak, że on ma jakieś wątpliwości i dlatego pije lub ćpa.
9. Rose, jest opóźniona umysłowo, tych kolesi traktuje jak swoje zwierzątka, a wszystko to dla niej zabawa. To czerwone pudełko przypomina mi taką dziecięca skrzynię skarbów, ale zamiast kapsli czy kamieni ma tam zdjęcia "zabawek/zwierzątek". Jak wtedy kiedy mówi "byłeś moim ulubionym", trochę tak jakby mówiła o pluszowym misiu który zaraz pójdzie do pieca.
10. Ten Chris jest jakiś dziwny. Normalny człowiek kiedy tylko poczuje, że coś zagraża jego bezpieczeństwu to zwiewa. Nie mógł zwiać kiedy wyszedł na fajkę?
11. Biegnący ogrodnik jest dowodem na słuszność moich przemyśleń z punktu 5 i 6 ten jej dziadek w nowym ciele znów mógł biegać, dokładnie tak jak tamten olimpijczyk. Z tego co później mówi wynika, że z biegania w tym ciele jest bardziej zadowolony.
12. Brakuje mi wątku jednej normalnej białej osoby.
13. Gościu z ochrony lotniska wymiata.

To tyle moich przemyśleń :).

ocenił(a) film na 8
Mi_ikani

Zgadzam się ze wszystkim! No... Poza punktem 10 :D My jako widzowie oglądamy historię ze świadomością, że coś złego się wydarzy i każdy myśli, że phi ja to bym już dawno spieprzał, przecież to jasne, że coś mu złego będą chcieli zrobić. Ale wyobraź sobie, że po prostu jedziesz odwiedzić rodzinę swojego chłopaka/dziewczyny, a na miejscu okazuje się, że ma dziwnego ogrodnika i kucharkę/pokojówkę. No ok, są dziwni, ale przecież Twoja połówka ich zna pewnie długie lata i coś by powiedziała, gdyby było realne zagrożenie. A jakbym była na fajce i przydarzyła się taka sytuacja, to pewnie trochę bym się zestrachała, ale nie wyjeżdżała z tego powodu. Chris dopiero gdy na przyjęciu spotyka się z Dre i ten go atakuje po flashu, wtedy dopiero zaczyna podejrzewać, że jednak może być w niebezpieczeństwie.

A co do Rose dodałabym jeszcze, że siedzi sobie z kolorywymi płatkami, które mi kojarzą się z dzieciństwem (może dlatego, że w wielu filmach podobne płatki wsuwa dzieciarnia) i mlekiem ze słomką, które pije w taki nie wiem... Dziwny sposób jak na osobę dorosłą. Piżama też trochę różni się od tego, co nosiła przy Chrisie. Plus scena z początku, na którą nie zwróciłam pierwszy raz uwagi, ale za drugim razem zobaczyłam jak Rose patrzy na ciastka w cukierni. Jak takie typowe dziecko, które ma przed sobą ocean możliwości wyboru słodyczy i aż oczy mu się świecą na myśl, że może wybrać co chce

ocenił(a) film na 2
Mi_ikani

Czyli "Moda na Murzyna". Reżyserem i scenarzystą filmu jest Jordan Peele, czarnoskóry. Tym samym, oglądamy wszystko z punktu widzenia czarnoskórego. I co on nam mówi? "Biali zazdroszczą czarnym, czują się gorsi. Bo czarni są lepsi, lepiej zbudowani, wysportowani i... mają coś jeszcze". Domyślacie się? Tak, chodzi o członki. Zazdrość o większe penisy. Takie jest ukryte znaczenie tego filmu. Obecnie na fali są produkcje przedstawiające białych mężczyzn, jako ułomnych. Prym wiodą kobiety i czarnoskórzy.

ocenił(a) film na 5
Piramidoglowy

Akurat kobiety to trzeba pielęgnować.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Mi_ikani

Rasistami wg Twojej definicji w tym filmie są wszyscy. Ale ty oczywiście będziesz użalać się nad czarnym. Reżysera postrzegam jako rasowego sceptyka :D
Przynajmniej zauważa że ludzie odmieniają się rasowo.
Film świetny

ocenił(a) film na 8
Mi_ikani

Tyle podpunktów a odpowiedź jest banalna - reżyser, jak każdy czarny, jest po prostu rasistą. Kogo mieli bogaci biali ludzie wykorzystywać w filmie na podstawie scenariusza i reżyserii radistowskiego murzyna? Azjatę? Białego?

W tym filmie nie ma dobrych postaci białych ludzi a jedyną osobą czarną postawioną w niezbyt jasnych barwach jest czarna policjantka o lekko zabielonych rysach a jedyną jej wadą jest niewiara w opowieść nawiedzonego murzyna. Dla równowagi i usprawiedliwienia jej postaci dołożono także glinę białego i glinę latynosa. Ale za to w scenie z białym policjantem (stłuczka z sarną) biały policjant jest już wybitnie rasistowski - za sam kolor skóry chce kontrolować dokumenty niewinnego i normalnie wyglądającego czarnego obywatela.

Teraz, po kilku latach, przynajmniej wiadomo, bo Peele w wywiadach nawet mówi, że nie chce białych w obsadzie swoich filmów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones