PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=840896}

Ucieczka z Rakki

Exfiltrés
6,0 632
oceny
6,0 10 1 632
Ucieczka z Rakki
powrót do forum filmu Ucieczka z Rakki

Kobieta postanawia zabrać dziecko i wyjechać z Francji do Państwa Islamskiego. Tam okazuje się, że rzeczywistość wygląda inaczej niż oczekiwała. Jednocześnie mąż podejmuje działania mające na celu sprowadzenie jej z powrotem.

Najciekawsze w tym filmie powinna być motywacja, którą kieruje się bohaterka podejmując takie, a nie inne decyzje. Tymczasem praktycznie nie dostajemy odpowiedzi na pytanie dlaczego zdecydowała się pokonać drogę odwrotną do tej, którą wybrały miliony uchodźców z pogrążonej wojną Syrii. Faktycznie nie jest ona zbyt rozgarnięta, ale dalej wielką niewiadomą pozostaje w jaki sposób do niej dotarła propaganda Państwa Islamskiego i jakich środków użyto aby przekonać jej, że warto udać się do tego kraju.

Akcja ciągnie się dość powolnie, a sam finał to splot wielkiej ilości kompletnie niewiarygodnych zbiegów okoliczności.

Jedynie mocny i zostający w pamięci fragment to sam epilog.

Brakuje tu też szerszego zarysowania całego kontekstu politycznego sytuacji w Syrii (jak to zrobiono np. w libańskiej Zniewadze z 2017 roku).

Zasadniczo film słaby, którego największą zaletą jest to, że opowiada o Państwie Islamskim- a nie ma takich fabuł za dużo.

Natomiast zdecydowanie nie jest to poziom takich obrazów opowiadających o tamtym regionie świata jak genialne Pogorzelisko, bardzo dobra Zniewaga czy trzymające poziom filmy Farhadiego.

Plainview

Ludzie, zwłaszcza młodzi, popełniają błędy NIE czytając o przykrych sprawach i NIE interesując się polityką. Jadąc do Państwa Islamskiego, trzeba mieć przynajmniej podstawy wiedzy o tych ziemiach i toczących się tam od pokoleń konfliktach. Kierowani nieraz szlachetnymi, a w gruncie rzeczy naiwnymi poglądami, jadą zbawiać świat. Źle, jeśli sami giną, gorzej, gdy zabierają ze sobą zależne od nich dzieci i je krzywdzą. Takiego postępowania nie wybaczę żadnemu dorosłemu, a przede wszystkim tym, o których piszesz, nie "jest zbyt rozgarnięta". Za brak "rozgarnięcia" tracimy życie.

ocenił(a) film na 6
Plainview

Oglądając film, miałam wrażenie, że reżyser postawił na wątek akcji, dlatego brakuje motywów jakimi kieruje się Faustine, czy historii regionu. Jednak sporo udało mu się nakreślić: bezwzględność indoktrynacji, całkowite uprzedmiotowienie kobiet, nierówną walkę opozycji, potrzebę ucieczki i jak taki konflikt "rozlewa" się po świecie. Przez mocny epilog po seansie najbardziej zastanawiałam się nad tym jak bardzo Syryjczycy potrzebują pomocy i jak trudno jest dotrzeć z pomocą jak bardzo boimy się, by to co się dzieje na bliskim wschodzie nie przeniknęło do naszego kraju. Moim zdaniem ten film to bardzo dobry punkt zaczepienia, aby szukać wiedzy dalej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones