PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=221530}

Trudno być Bogiem

Trudno byt bogom
6,3 538
ocen
6,3 10 1 538
5,5 6
ocen krytyków
Trudno być Bogiem
powrót do forum filmu Trudno być Bogiem

Krótka opinia

ocenił(a) film na 4

Srodze zawiodłem się na filmie Germana. Epatuje on brzydotą, fekaliami, chorobami,
okrucieństwem. Prawdopodobnie reżyser chciał ukazać Średniowiecze z nieco innej
perspektywy, być może bardziej zbliżonej do ówczesnych realiów, bo pozbawionej
standardowego w kinie wygładzenia konturów, uwspółcześnienia obyczajów czy w końcu
licznych przemilczeń. German jest bardzo dosłowny, co w szerszym kontekście można odczytać
jako próbę pokazania, że cały cywilizacyjny sztafaż jest czymś sztucznym, co maskuje wprawdzie
zwierzęcą i okrutną naturę człowieka, ale bynajmniej jej nie zmieniło. Jeśli taka była jego
intencja, to powiodło mu się znakomicie. Bardzo ciężko się to jednak ogląda (20-30%
publiczności opuściło salę przed końcem projekcji), ale głównym grzechem reżysera jest
"zgubienie" pod drodze powieści Strugackich. Wizja Germana jest autorska i poniekąd
artystyczna, wyrugowała jednak z materii fabularnej zasadniczy i nierozwiązywalny dylemat
moralny, który był osią pierwowzoru literackiego. Ten dylemat byłby w stanie unieść trzygodzinną
wizję okropności, tymczasem pozbawiony go film po prostu się nie broni. W takiej postaci nie
jest zresztą ekranizacją powieści, a co najwyżej wariacją na jej temat, choć nie tak dowolną jak
"Dni zaćmienia", oparte swobodnie na innym dziele Strugackich - "Miliard lat przed końcem
świata".

ocenił(a) film na 4
bosambo

brzydota, fekalia, głupota, krzyki... w sumie... oglądając to wiele razy pomyślałem, że to przecież w dużej mierze nadal... współczesna rosja... :]

ocenił(a) film na 5
VanKert

No powiedzmy - posępna satyra na współczesną Rosję ...Przyznam że nie czytałem niczego ze Strugackich , a wrażenia po obejrzeniu filmu mam takie same : fekalia , obrzydliwa fizjologia , wrzody , deformacje , strupy , zero higieny ... A do tego jakaś mania używania tytułów szlacheckich , pseudonaukowych przy jednoczesnym skumulowaniu głupoty i ciemnogrodu ... I chociaż cenię sobie filmy ukazujące prawdę o średniowieczu bez upiększeń , tym razem się zawiodłem , autorzy grubo przesadzili , po prostu mi się nie podobał ...

bosambo

niestety film jest bardzo kiepski jako całość, początek obiecujący (po dekoracjach, strojach, doborze aktorów widać ze twórca chciał pokazać mroczny obraz średniowiecza) ale niestety na tym się kończą dobre strony filmu, ciasne kadrowanie i dosyc chaotyczne montaż jest bardzo męczący na dłuższą metę.

bosambo

Właściwie nic dodać nic ująć... Film Germana momentami mnie "hipnotyzował" - co automatycznie nie oznacza, że mi się podobał. Ciekawie potraktowano dialogi, niby jest ich sporo, ale dla fabuły niewiele z nich wynika - od czasu do czasu padają tylko frazy, z których można się zorientować o co właściwie chodzi w filmie. Obraz mimo wszystko niejednoznaczny i nie dam oceny... a powieść braci Strugackich należy do jednej z moich ulubionych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones